Η Μαγευτική Μήλος

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Αχ η Μήλος....Οι ομορφότερες παραλίες -κατ'εμέ- του Αιγαίου τουλάχιστον είναι σε αυτό το νησί.
Εμείς μέναμε Πλάκα, τη συνιστώ ανεπιφύλακτα, μπορεί να μην είναι παραλιακός οικισμός, αλλά είναι παραδοσιακός, όμορφος με υπέροχους ξενώνες και ωραίο φαγητό.
Από τις παραλίες, ξεχώρισα τη Φυρίπλακα, τον Παπαφράγκα και το Τσιγκράδο- κυρίως λόγω της εμπειρίας με το σχοινί....Καταδρομείς γίναμε, είχαμε τύχει κιόλας καλοκαίρι που το σχοινί είχε κοπεί στη μέση και η κατάβαση ήταν ακόμη δυσκολότερη...
Η μόνη που δεν είδα ήταν η Συκιά, καθώς έπρεπε να έχει και καλό καιρό, μας είχαν φυλαγμένα τα μποφόρ την τελευταία μέρα κι έτσι καίκι ως εκεί, γιοκ.
Ευχαριστούμε για την περιεκτική ιστορία, ξαναθυμήθηκα Μήλο! :clap:
 

Michael

Member
Μηνύματα
20
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Συρία - 19/4/11
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Michael σ' ευχαριστούμε για την καλοκαιρινή νότα που μας έδωσες! Η Μήλος είναι πολύ αγαπημένος προορισμός και ελπίζω σύντομα να μπορέσω να ξαναβρεθώ εκεί!
Θα ήθελα με την ευκαιρία να προσθέσω δύο ακόμα γαστριμαργικά tips σε αυτά που πολύ εύστοχα αναφέρεις:
α) Ξινομυζήθρα Μήλου. Σε αντίθεση με αυτό που δηλώνει το όνομά της, είναι από τα πιο εύγευστα τυριά που έχω δοκιμάσει ποτέ. Δυστυχώς όσο κι αν έχω ψάξει στην Αθήνα δεν την έχω βρει πουθενά.
β) Ταβέρνα στο Εμποριό. Το μικρό χωριουδάκι που βρίσκεται απέναντι από τον Αδάμαντα, στην άλλη πλευρά του κόλπου, είναι απομονωμένο και η πρόσβαση σ' αυτό δοκιμάζει τις αντοχές των ελαστικών του αυτοκινήτου. Όταν φτάνεις όμως ανταμοίβεσαι και με το παραπάνω! Υπέροχες γεύσεις κυριολεκτικά πάνω στη θάλασσα και εξαιρετική θέα ειδικά το δειλινό, που φαίνεται φωτισμένη η Πλάκα κι ο Αδάμαντας από κάτω! Όλα τα προϊόντα είναι ντόπια και, τουλάχιστον τα περισσότερα, παραγωγής του ιδιοκτήτη. Αλησμόνητη εμπειρία το γλυκό που φτιάχνουν με άσπρη κρέμα και cream crackers!

Και κάτι ακόμα: το αεροπλάνο είναι η πολύ καλή λύση για να φτάσεις ξεκούραστα και οικονομικά στο νησί. Τα αεροσκάφη δεν ενδείκνυνται για κλειστοφοβικούς αλλά είναι ασφαλέστατα. Το εισιτήριο μετ' επιστροφής κοστίζει γύρω στα 100 ευρώ και είναι λίγο ακριβότερο από το πλοίο που φτάνει σε 8 ώρες και νομίζω ελάχιστα φθηνότερο από το γρήγορο πλοίο που φτάνει σε 4 ώρες. Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι τα εισιτήρια κλείνονται από πολύ νωρίς. Εγώ είχα κλείσει τα 2 τελευταία για μέσα Αυγούστου στις αρχές Απριλίου.
Γειά χαρά,
και ευχαριστώ για τις προσθέσεις που έκανες. Για τον εμπουριό έχεις απόλυτο δίκιο, τον επισκέφτηκα και εγώ αλλά ξέχασα να τον προσθέσω. Είναι ακριβώς όπως τον περιγράφεις και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
 

Michael

Member
Μηνύματα
20
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Συρία - 19/4/11
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Που είναι το Τσιγκράδο και ο Γέροντας στις παραλίες??? :roll:
Δυστυχώς δεν μπόρεσα να επισκεφτώ από κοντα τις παραλίες αυτές αλλά της είδα μόνο από μακριά καθώς περνούσα με το καραβάκι. Το τσιγκράδο απότι είδα και ξέρω είναι πανέμορφο, για τον γέροντα όμως ούτε έχω ακούσει ούτε έχω δει κάτι το ιδιαίτερο. Η επιλογή των παραλίων έγινε σύμφωνα με την δική μου προσωπική άποψη, η οποία σίγουρα θα διαφέρει από αυτή μερικών. Άλλωστε η Μήλος διαθέτει τόσες πολλές και όμορφες παραλίες που δεν ξέρεις ποια να πρωτοδιαλέξεις!!!
 

Michael

Member
Μηνύματα
20
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Συρία - 19/4/11
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια και τις παρατηρήσεις σας. Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο οποιονδήποτε σκέφτεται να επισκεφτεί αυτόν τον πανέμορφο προορισμό!!!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.502
Likes
8.021
Δυστυχώς δεν μπόρεσα να επισκεφτώ από κοντα τις παραλίες αυτές αλλά της είδα μόνο από μακριά καθώς περνούσα με το καραβάκι. Το τσιγκράδο απότι είδα και ξέρω είναι πανέμορφο, για τον γέροντα όμως ούτε έχω ακούσει ούτε έχω δει κάτι το ιδιαίτερο. Η επιλογή των παραλίων έγινε σύμφωνα με την δική μου προσωπική άποψη, η οποία σίγουρα θα διαφέρει από αυτή μερικών. Άλλωστε η Μήλος διαθέτει τόσες πολλές και όμορφες παραλίες που δεν ξέρεις ποια να πρωτοδιαλέξεις!!!
Ένας καλός λόγος να επιστρέψεις στη Μήλο... :)
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Να γίνε ο "Κατίνος" (αν υπάρχει σε αρσενικό αυτή η έκφραση) και να πω τον κλασσικό μύθο πως όποιο ζευγ΄ρασι πάει στην μύλο διακοπές μετά χωρίζει;
ΈΧω 4 γνωστά πρώιν ζευγάρια μου και 2 άτομα που ήταν πολύ καλοί φίλοι που μετά από εκεί δεν μίλησαν ποτέ στην ζωή τους!!!
είμαι κάπως off topic το ξέρω
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Να γίνε ο "Κατίνος" (αν υπάρχει σε αρσενικό αυτή η έκφραση) και να πω τον κλασσικό μύθο πως όποιο ζευγ΄ρασι πάει στην μύλο διακοπές μετά χωρίζει;
ΈΧω 4 γνωστά πρώιν ζευγάρια μου και 2 άτομα που ήταν πολύ καλοί φίλοι που μετά από εκεί δεν μίλησαν ποτέ στην ζωή τους!!!
είμαι κάπως off topic το ξέρω
Μπα, δεν το επιβεβαιώνω!:p Μύθος, μύθος! Εμείς είχαμε πάει πριν 5 χρόνια και θέλουμε να ξαναπάμε!
 

Michael

Member
Μηνύματα
20
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Συρία - 19/4/11
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Μπα, δεν το επιβεβαιώνω!:p Μύθος, μύθος! Εμείς είχαμε πάει πριν 5 χρόνια και θέλουμε να ξαναπάμε!
Πάντως η φήμη ότι είναι νησί για ζευγάρια και γενικότερα για ποιο ήρεμες και χαλαρές διακοπές είναι αληθινή!!! Μήλο πας κυρίως για το φυσικό κάλλος και όχι για την ξέφρενη νυχτερινή ζωή:clap:!!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Να γίνε ο "Κατίνος" (αν υπάρχει σε αρσενικό αυτή η έκφραση) και να πω τον κλασσικό μύθο πως όποιο ζευγ΄ρασι πάει στην μύλο διακοπές μετά χωρίζει;
ΈΧω 4 γνωστά πρώιν ζευγάρια μου και 2 άτομα που ήταν πολύ καλοί φίλοι που μετά από εκεί δεν μίλησαν ποτέ στην ζωή τους!!!
είμαι κάπως off topic το ξέρω
Αυτο το εχω ακουσει και γω απο 2-3 ατομα .Θεωρειται "γρουσουζικο"
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom