Η βιομηχανία του τουρισμού (σκέψεις για το παρόν και το μέλλον)

panpan

Member
Μηνύματα
6.907
Likes
27.077
γιατί ΟΛΟΙ όσοι ΔΕΝ ασχολούνται με τον τουρισμό υποφέρουμε για να κερδίζουν λίγοι
Να υποθέσω ότι δεν το κουνάς από το σπίτι σου,για να μην κάνεις τους ντόπιους που δεν ασχολούνται με τον τουρισμό,να υποφέρουν.
 

dammys

Member
Μηνύματα
396
Likes
741
Να υποθέσω ότι δεν το κουνάς από το σπίτι σου,για να μην κάνεις τους ντόπιους που δεν ασχολούνται με τον τουρισμό,να υποφέρουν.
ΝΑΙ δεν θέλουμε ΥΠΕΡΤΟΥΡΙΣΜΟ γιατί ΟΛΟΙ όσοι ΔΕΝ ασχολούνται με τον τουρισμό υποφέρουμε για να κερδίζουν λίγοι

Κάτι ξέχασες φίλτατε...Διαφωνείς;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.226
Likes
41.725
Να υποθέσω ότι δεν το κουνάς από το σπίτι σου,για να μην κάνεις τους ντόπιους που δεν ασχολούνται με τον τουρισμό,να υποφέρουν.
Oλο αυτο θα σκασει με παταγο. Οπως εσκασε κι αλλου.
Ισως εχεις χρονια να ψαξεις για νοικιασμενο μακροχρονια σπιτι σε Αθηνα η σε νησι και δεν κοιμηθηκες εναν μηνα στο αυτοκινητο σου , αλλα αφου τα ξερεις και απο τη Βαρκελωνη. Πολλοι τοποι, και εννοω και το ιστορικο κεντρο της Αθηνας, υποβαθμιζονται.

Αυτο που δημοσιευσε η Καθημερινη χθες πρεπει να ειναι η ταφοπλακα της οικιστικης αναπτυξης, αφου Γιαννης θα κερναει, Γιαννης θα πινει.

"Ο επενδυτής θα εκπονεί μελέτη φέρουσας ικανότητας της εκάστοτε περιοχής, σύμφωνα με το σχέδιο προεδρικού διατάγματος"
Ο επενδυτής δηλαδή θα εκπονεί τη μελέτη με βάση την οποία θα αποφασίζεται το αν επιτρέπεται να γίνει η επένδυσή του... Ο επενδυτής... Όχι το κράτος, το υπουργείο, ο Δήμος κλπ... Ο ίδιος ο επενδυτής.

Ποιος θα κρίνει πόσο «αντέχει» ένα νησί; | Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ (kathimerini.gr)
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.907
Likes
27.077
ΝΑΙ δεν θέλουμε ΥΠΕΡΤΟΥΡΙΣΜΟ γιατί ΟΛΟΙ όσοι ΔΕΝ ασχολούνται με τον τουρισμό υποφέρουμε για να κερδίζουν λίγοι

Κάτι ξέχασες φίλτατε...Διαφωνείς;
Προφανώς δεν κατάλαβες το μήνυμα μου ή δεν το διατύπωσα εγώ καλά.
Τον υπερτουρισμό τον δημιουργούμε εμείς. Όλοι θέλουμε να πάμε στα δημοφιλή νησιά στο φουλ
της περιόδου. Είτε γιατί τότε μπορούμε,είτε γιατί πήγε η γειτόνισσα, είτε το είπε ο/η τάδε μαϊντανός
στο τικ τοκ, κλπ.
Αν και είμαι στον τουρισμό, έχω γράψει άπειρες φορές για την αθλιότητα που συμβαίνει με τον
υπερτουρισμό. Δεν υπάρχουν σπίτια για ενοικίαση,δεν υπάρχουν πάρκινγκ, δεν υπάρχει τραπέζι
σε ταβέρνα, ή αν έχει είναι απλησίαστα, ουρές ατελείωτες στα νοσοκομεία. Βέβαια παλιά σε κουβέντα
που είχαμε κάνει εδώ στο φόρουμ είχε απαντήσει ο τριπάκιας και έχει ένα δίκιο ότι αν δεν υπήρχε
ο τουρισμός ίσως δεν υπήρχαν τα νοσοκομεία για τους ντόπιους.
Το θέμα είναι περίπλοκο, αλλά ευτυχώς έχετε την Όλγα και θα τα λύσει όλα.(Μπα!!!)
Η θεία Όλγα ξέρει, ήταν μια παλιά διαφήμιση.
Πάμε Ακρόπολη;
347585767_2532100143618859_1728408879927823825_n.jpg
359441758_10218752984335892_4518647319830919138_n.jpg
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.593
Likes
5.686
Προφανώς δεν κατάλαβες το μήνυμα μου ή δεν το διατύπωσα εγώ καλά.
Τον υπερτουρισμό τον δημιουργούμε εμείς. Όλοι θέλουμε να πάμε στα δημοφιλή νησιά στο φουλ
της περιόδου. Είτε γιατί τότε μπορούμε,είτε γιατί πήγε η γειτόνισσα, είτε το είπε ο/η τάδε μαϊντανός
στο τικ τοκ, κλπ.
Αν και είμαι στον τουρισμό, έχω γράψει άπειρες φορές για την αθλιότητα που συμβαίνει με τον
υπερτουρισμό. Δεν υπάρχουν σπίτια για ενοικίαση,δεν υπάρχουν πάρκινγκ, δεν υπάρχει τραπέζι
σε ταβέρνα, ή αν έχει είναι απλησίαστα, ουρές ατελείωτες στα νοσοκομεία. Βέβαια παλιά σε κουβέντα
που είχαμε κάνει εδώ στο φόρουμ είχε απαντήσει ο τριπάκιας και έχει ένα δίκιο ότι αν δεν υπήρχε
ο τουρισμός ίσως δεν υπήρχαν τα νοσοκομεία για τους ντόπιους.
Το θέμα είναι περίπλοκο, αλλά ευτυχώς έχετε την Όλγα και θα τα λύσει όλα.(Μπα!!!)
Η θεία Όλγα ξέρει, ήταν μια παλιά διαφήμιση.
Πάμε Ακρόπολη;
View attachment 435211 View attachment 435212
Θυμίζουν φωτογραφίες προπαγάνδα σε τηλεοπτικά κανάλια και εφημερίδες οπού η κάμερα εστιάζει στο μπούγιο για εντύπωση, αδιαφορώντας για την μεγαλύτερη εικόνα.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.593
Likes
5.686
View attachment 435345
Τώρα είσαι ευχαριστημένος ; ή θα πεις ότι είναι πιο παλιά η φωτογραφία;
Ρε συ χωρίς παρεξήγηση δεν έκανα σχόλιο εσένα που ποσταρες τις φωτό άλλα τις ίδιες τις φωτό.
Και εδώ αυτή που έβαλες δείχνει άπειρα άτομα να φεύγουν από την ακρόπολη όχι να μπαίνουν.
Πολύ περίεργο. Είναι όντως πάρα πολλά άτομα αν η φωτο είναι αληθινή.
Και ποιος ανέβηκε εκεί πάνω να τραβήξει φωτό. τα ντρον νομίζω απαγορεύονται στην ακρόπολη.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.855
Likes
19.087
Τελευταία φορά που πήγα Ακρόπολη καλοκαίρι του 2018 με μια ξένη φίλη, στην έξοδο ήταν ακριβώς έτσι, σα να φεύγεις από το γήπεδο ή συναυλία.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.226
Likes
41.725
Το παραδοξο: ολοι αυτοι δεν γεμιζουν τα εστιατορια και τα καφε του κεντρου. Ως κατοικος κεντρου εκει γυρω συχναζω. Πολλοι πεζοι στους δρομους πανω κατω, αλλα εφοσον οι μισες επιχειρησεις υπολειτουργουν, θα περιμενε κανεις οι υπολοιπες να εχουν ουρες.
Ουτε καν.
Ανοιξαν τοσα σουπερμαρκετ στη Μητροπολεως, ψωνιζουν κανενα μακαρονι για το κουζινακι η παγωτα (οντως ολοι παγωτο στο χερι) και πανε σπιτι η στο κρουαζιεροπλοιο.
Ευχαριστο για μας που βρισκουμε ανετα τραπεζια.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.215
Likes
20.695
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός

8avos

Member
Μηνύματα
675
Likes
6.797
Το παραδοξο: ολοι αυτοι δεν γεμιζουν τα εστιατορια και τα καφε του κεντρου. Ως κατοικος κεντρου εκει γυρω συχναζω. Πολλοι πεζοι στους δρομους πανω κατω, αλλα εφοσον οι μισες επιχειρησεις υπολειτουργουν, θα περιμενε κανεις οι υπολοιπες να εχουν ουρες.
Ουτε καν.
Ανοιξαν τοσα σουπερμαρκετ στη Μητροπολεως, ψωνιζουν κανενα μακαρονι για το κουζινακι η παγωτα (οντως ολοι παγωτο στο χερι) και πανε σπιτι η στο κρουαζιεροπλοιο.
Ευχαριστο για μας που βρισκουμε ανετα τραπεζια.
Λογικο,γιατι τουρισμος δεν ειναι μονο αραγμα για καφεδαρα κανα τρίωρο με 4€ ο ενας,οπως ο Ελληνας.

Επισης τάσεις «εναλλακτικού» οπως και εξω,φαγητού healthy to go ,τυπου σαλάτας,φρουτοσαλάτας,τείνουν να παιρνουν κεφαλι εναντι των Hot Dogs,street foods,Ειδικα καλοκαιρινούς μηνες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.336
Μηνύματα
888.747
Μέλη
39.002
Νεότερο μέλος
nekpapagiannis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom