Η "κυρίαρχη" ανάμνηση, από τα μέχρι σήμερα ταξίδια μας.....

rrrrr

Member
Μηνύματα
42
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια,Ν.ΥΟΡΚΗ,Μαλδιβες
το ραφτιγκ στο ποταμι του Μπαλι και το ''ντουζ'' κατω απο τα καταρακτακια του....
 

Phanton

Member
Μηνύματα
77
Likes
171
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια
Βοστώνη, 4η Ιουλίου 2009,μέρα ανεξαρτησίας, απόγευμα & βράδυ, στο ποτάμι Charles river. Αρχικά ένα υπέροχο ηλιοβασίλεμα, όπου όλοι ουρανοξύστες βάφονται χρυσοκόκκινοι.
Έχει σκοτεινιάσει, έχει πανσέληνο που κι αυτή καθρεφτίζεται σε ποτάμι και κάποιους ουρανοξύστες. Στο Charles River Esplanade o Νeil Diamοnd και οι Boston Pops έχουν ξεκινήσει τη συναυλία εδώ και ώρες και ακούγονται σε όλο το κέντρο της πόλης. Στα πάρκα και στις γέφυρες υπάρχουν περίπου 500.000 κόσμος. Έχει πεντακάθαρο καιρό και είναι σχετικά ζεστά....
Βρίσκομαι ακριβώς στο κέντρο της Harvard bridge, και έχει πάει 11....και τότε αρχίζουν...
Δεν έχω ξαναδεί τέτοια πυροτεχνήματα. 180.000 πυροτεχνήματα σε 30 λεπτά. 6000 ανά λεπτό, 100 το δευτερόλεπτο, συντονισμένα με τη μουσική....
Απίστευτα σχέδια χρώματα, σχέδια ατμόσφαιρα κλπ
Δυστυχώς δεν τράβηξα video ή φωτογραφίες, συνόδευα ένα group μαθητών μου και είχα το μυαλό μου και σε αυτούς. Μια πολύ καλή ιδέα του τι γινόταν αξίζει να πάρετε βλέποντας αυτό -φυσικά φαίνεται μια πλευρά των πυροτεχνημάτων ενώ έπεφταν περιμετρικά-
 
Last edited by a moderator:

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Βοστώνη, 4η Ιουλίου 2009,μέρα ανεξαρτησίας, απόγευμα & βράδυ, στο ποτάμι Charles river. Αρχικά ένα υπέροχο ηλιοβασίλεμα, όπου όλοι ουρανοξύστες βάφονται χρυσοκόκκινοι.
Έχει σκοτεινιάσει, έχει πανσέληνο που κι αυτή καθρεφτίζεται σε ποτάμι και κάποιους ουρανοξύστες. Στο Charles River Esplanade o Νeil Diamοnd και οι Boston Pops έχουν ξεκινήσει τη συναυλία εδώ και ώρες και ακούγονται σε όλο το κέντρο της πόλης. Στα πάρκα και στις γέφυρες υπάρχουν περίπου 500.000 κόσμος. Έχει πεντακάθαρο καιρό και είναι σχετικά ζεστά....
Βρίσκομαι ακριβώς στο κέντρο της Harvard bridge, και έχει πάει 11....και τότε αρχίζουν...
Δεν έχω ξαναδεί τέτοια πυροτεχνήματα. 180.000 πυροτεχνήματα σε 30 λεπτά. 6000 ανά λεπτό, 100 το δευτερόλεπτο, συντονισμένα με τη μουσική....
Απίστευτα σχέδια χρώματα, σχέδια ατμόσφαιρα κλπ
Δυστυχώς δεν τράβηξα video ή φωτογραφίες, συνόδευα ένα group μαθητών μου και είχα το μυαλό μου και σε αυτούς. Μια πολύ καλή ιδέα του τι γινόταν αξίζει να πάρετε βλέποντας αυτό -φυσικά φαίνεται μια πλευρά των πυροτεχνημάτων ενώ έπεφταν περιμετρικά-
http://
Αν πω ότι δεν ζήλεψα τώρα, θα είναι ψέμα...:D Ήσουν πολύ τυχερός !:D
 

Phanton

Member
Μηνύματα
77
Likes
171
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια
Μάλλον αυτό θα ήταν, γιατί με ελικοφόρο πετάξαμε. Αντιθέτως, μετά, όταν συνεχίσαμε για Κύπρο πρέπει να ήταν 707 γιατί ήταν απ' αυτά που λέγαμε τότε "κομήτες" λόγω της άσπρης γραμμής που άφηναν στον ουρανό και ήταν κάτι καινούριο και εντυπωσιακό.
'Ηταν όντως τα NAMC YS-11 Θεσσαλονικη-Αθήνα. Ρώτησα τη μητέρα μου που ήταν αεροσυνοδός στην Ολυμπιακή (επί Ωνάση). Και μιας και ανέφερες την Κύπρο. Με τη συστήματα της εποχής εκείνης γινόταν ένα αλαλούμ με τις βαλίτσες ! Οι αχθοφόροι έβλεπαν ΝΙ (Νicosia) αλλά αντί για Λευκωσία τις έστελναν ΝΥ (...Νew York). Tοτε δεν υπηρχαν τρια γράμματα και πολλα αεροδρόμια (JFK κλπ). Αν επέστρεφε η βαλίτσα μετα απο κανενα μήνα πανηγύριζες...:clap:
 

sfakhania

Member
Μηνύματα
142
Likes
40
Ταξίδι-Όνειρο
ινδια , ρωσσια
ρουμανια

για να μην ανοιγω αλλο θεμα στο φορουμ,,, απλα ηθελα να μοιραστω τις εντυπωσεις μου απο την πασχαλινη εξορμιση σε ρουμανια , μολδαβια και υπερδνειστερια ....
πολλοι εχετε γραψει λεπτομερειες για τη φυση και την ομορφια των χωρων αυτων. εγω απλα θελω να τονισω την ευγενεια των ανθρωπων. Πολυ εξυπηρετικοι σε αεροδρομια , τρενα , τραπεζεσ και ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΙ στα ξενοδοχεια .εδιναν οτι πληροφορια ζητουσαμε σε πολυ καλα αγγλικα η ρωσικα στη μολδαβια, μας κανονισαν ημερησιες εκδρομες με οδηγους σε πολυ καλες τιμες ....δεν εχω σχολια για την εξυπηρετηση.

επισης μια καλη κουβεντα για την ολυμπιακη. επειδη λογω αλλαγης προγραμματος πτησεων χανια - αθηνα
ειχαμε μονο 40 λεπτα στο βενιζελο για να προλαβουμε πτηση της tarom για βουκουρεστι .η ολυμπιακη εστειλε υπαλληλο να μας παραλαβει απο το αεροπλανο , με ετοιμα τα boarding passes για την επομενη πτηση και εννοειται τις αποσκευες μας....ευχαριστουμε για την εξυπηρετηση!!!!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.759
Likes
15.394
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
μπράβο,τα καλά να λέγονται.
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
η πρωτη σκεψη σιγουρα ερχεται απο το πολυ πρωτο μου ταξιδι στο εξωτερικο.

Μονη, πετυχα το τρενο ενα λεπτο πριν φυγει, καθησα οπου βρηκα να παρω μια ανασα απο την τρεχαλα και πριν καλα καλα αρχισω να ψαχνω το που θα συναντουσα το φιλο μου, πεταγεται μπρος στα απειρα ματια μου ενα τεραστιο δασος, απο αυτα τα απιστευτα της Γερμανιας, που ομοιο του δεν ειχα ουτε καν φανταστει. (τοσο απειρα ματια;) )

Ενω ημουν ηδη καποια ωρα στη χωρα..εκεινα τα λεπτα ενιωσα αυτη την συγκινηση του πρωτου ταξιδιου σε συνδυασμο με την απολυτη ομορφια...

:clap:
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.888
Likes
14.497
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
- Την πρώτη φορά που ταξίδεψα αεροπορικώς στο εξωτερικό, 15 χρονών, σε μια έκθεση στην Ιταλία. Ητανε μεσω Ζυρίχης. Μείναμε 4 ώρες στο αεροδρόμιο εκείνο όπου είχα τη δυνατότητα για πρώτη φορά στη ζωή να παρατηρήσω πόσο διαφορετικός είναι ο κόσμος, πόσο μεγάλος και πόσο μικρή ασήμαντη κουκιδίτσα είναι το σχολείο και η γειτονιά μου που τα βλεπα σα "βουνό " προβλημάτων με τα μάτια της αντιδραστικής έφηβης.

- Προπερσινά Χριστούγεννα, οδικώς στη Ρουμανία , μετά 10 ώρες ταξίδι, με είχε πάρει ο ύπνος και όταν ξύπνησα αντίκρισα ένα απίστευτο τοπίο καταχιονισμένο μες τα έλατα και ακριβως πίσω μου έναν τεράστιο ροζ ήλιο στη δύση του. Ηταν και το πιο ωραίο ηλιοβασίλεμα της ζωής μου. Βγήκαμε έξω και παίξαμε χιονοπόλεμο
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
779
Μια απο τις πρωτες πολεις που επισκεφτηκα ηταν οι Βρυξελλες, δεν ειχα διαβασει κ πολλα, δεν ειχα δει καν φωτογραφιες, βρεθηκα εκει σχεδον τυχαια, αλλα ακομα θυμαμαι οταν εστριψα απο καποιο στενακι κ εφτασα (χωρις να το ξερω κ να το περιμενω) στην Grand Place.. αααα! Ηταν τετοιος ο εντυπωσιασμος μου που θυμαμαι οτι πηρα κατευθειαν τηλεφωνο την μαμα μου στην Ελλαδα!
 

kostasbmw

Member
Μηνύματα
95
Likes
22
τελικα οσο σκεπτομαι τοσο μου αρεσουν ολα οσα δει και ξετυλιγονται σα ταινια μπροστα μου.
οσες φορες και παω καπου παντα μου φαινεται σα κατι ξεχωριστο (μαλλον ειναι ερωτας τα ταξιδια) γιατι ειμαι συνεχεια ερωτευμενος.

στην τελευταια πτηση της ολυμπιακης ομως προς αυστραλια(1977 ιουλιο) ειχα τη τυχη να απολαυσω με το πρωινο ξυπνημα την απολυτη εικονα.

ανατολη ηλιου και μεσα απο τα συνεφα ξεπροβαλαν το εβερεστ και κ2 με τις αδελφες της .
 

angikok

Member
Μηνύματα
16
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Πετρουπολη (λευκες νυχτες
Oπως έχω περιγράψει αναλυτικά σ΄ένα άρθρο του traveladdict για τη Σαμοθράκη...

Αυγουστιάτικη Πανσέληνος στην Παλιάπολη, με το φως να λούζει τα μάρμαρα και ν΄αστραφτοκοπά ο τόπος...

Δέος!...Μεταφορά σε άλλη διάσταση...:cool:
Διαβαζοντας τη δικη σου πανσεληνο θυμηθηκα κι εγω τη δικη μου στο ιδιο νησι...ενα φεγγαρι να βγαινει μεσα απ τη θαλασσα κατακοκκινο τεραστιο σαν ηλιος τοσο που να αναρωτιεσαι αν ειναι ηλιοβασιλεμα!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Δυστυχώς την κυρίαρχη ανάμνησή μου δεν μπορώ να την μοιραστώ!! :lol: Τι σας το λέω τότε, ε; Έτσι, ενημερωτικά, μην αγχώνεστε άδικα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.259
Μηνύματα
885.345
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom