Η μάχη της κουζίνας! Ποια είναι η χώρα με την αγαπημένη σας κουζίνα;

Αγαπημένη κουζίνα


  • Total voters
    141

paefstra

Member
Μηνύματα
13.202
Likes
41.667
Στη γαλλικη επαρχια, και εννοω Λυον και Λιλ και Ντιζον, τρωγαμε μενου 2 πιατων με 25 ως 30 ευρω μαξ.
Παρισι δεν εχω παει ακομη αλλα τα φαγαδικα στη Γαλλια -οχι το Παρισι- δεν ειναι ιδιαιτερα ακριβα και οι πρωτες υλες δεν συγκρινονται.
Απο ο,τι βλεπω το φορουμ εχει μεινει παραπονεμενο απο το Παρισι.
Απλα μην πατε εκει αν θελετε να καλοφατε. Ειναι μεγαλη η χωρα, βγαινουν πολλα ταξιδια.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.562
Likes
8.647
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Στη γαλλικη επαρχια, και εννοω Λυον και Λιλ και Ντιζον, τρωγαμε μενου 2 πιατων με 25 ως 30 ευρω μαξ.
Παρισι δεν εχω παει ακομη αλλα τα φαγαδικα στη Γαλλια -οχι το Παρισι- δεν ειναι ιδιαιτερα ακριβα και οι πρωτες υλες δεν συγκρινονται.
Απο ο,τι βλεπω το φορουμ εχει μεινει παραπονεμενο απο το Παρισι.
Απλα μην πατε εκει αν θελετε να καλοφατε. Ειναι μεγαλη η χωρα, βγαινουν πολλα ταξιδια.
Ένα ορεκτικο κι ένα κυρίως 25 με 30ε δεν είναι ακριβό; Με κουφανες! Και αν εννοείς το μεσημεριανό μενού καθημερινής που είναι σε προσφορά, στα ίδια εστιατόρια αν φας σκ η βράδυ θα θες πάνω από 40 για τα ίδια πιάτα. Εξαρτάται κι απ'τα πιάτα βέβαια αρκεί μόνο ένα steak au poivre για να περάσεις το 30αρι.

Πολύ ακριβή κουζίνα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.202
Likes
41.667
Ένα ορεκτικο κι ένα κυρίως 25 με 30ε δεν είναι ακριβό; Με κουφανες! Και αν εννοείς το μεσημεριανό μενού καθημερινής που είναι σε προσφορά, στα ίδια εστιατόρια αν φας σκ η βράδυ θα θες πάνω από 40 για τα ίδια πιάτα. Εξαρτάται κι απ'τα πιάτα βέβαια αρκεί μόνο ένα steak au poivre για να περάσεις το 30αρι.

Πολύ ακριβή κουζίνα.
Κατα τη γνωμη μου δεν ειναι ακριβα. Γιατι εδω η συγκριση γινεται με μεζεδοπωλεια. Λοιπον αν καλοφας σε εστιατοριο της Αθηνας θες καπου τοσα, 25 ως 30. Και σε μεζεδοπωλεια των Εξαρχειων θες 20, οπως λεει η @evaT για τη Θεσσαλονικη. Μονο που δεν εχει σχεση η ποιοτητα ουτε η τεχνικη αυτου που τρως με τους μεζεδες.
Μαλλον εχετε καιρο να ερθετε Αθηνα :). Εμεις εχουμε συνηθισει τετοιες τιμες.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.847
Likes
19.060
Διαφωνώ με αυτό. Οι διαφορές στις τιμές δεν είναι μεγάλες ούτε καν με τα μη τουριστικά μέρη της Γαλλίας. Γενικά δεν υπάρχει φτηνή επιλογή για γαλλικό εστιατόριο. Απλά το Παρίσι είναι η μόνη πόλη που δεν έχει τοπικά πιάτα άρα είναι πολύ πιθανό αν έχεις φάει κάποιο πιάτο στον τόπο του να μην ενθουσιαστεις με την παριζιανικη εκδοχή. Δεν θα το πληρώσεις όμως πολύ παραπάνω σε καμία περίπτωση.
Μετα από 3 φορές στο Παρίσι και άλλες δυο στις επαρχίες, διαπίστωσα ότι τρως, αφού φυσικά το ψαξεις καλά, με 40-50€ το άτομο σε φανταστικα εστιατόρια πρωτοκλασάτο φαγητό. Στο Παρίσι δε βρήκα τίποτα τέτοιο σε τέτοια νορμαλ τιμή. Ακόμα και Μαροκινό που έφαγα, είχα φάει καλύτερο στο Λονδίνο (πριν πάω Μαροκο βέβαια και διαγραφούν αμφότερα).
Μονο ένα εστιατόριο στο Παρισι μου έχει μείνει κι αυτό δε συγκρίνεται με αυτά που έφαγα στη Dordogne. Αλλά γούστα είναι αυτά κι επίσης είναι και τι θα σου τύχει (αν και προσωπικά σε μένα δε τυχαίνει, δε πάω σχεδόν ποτε στη τύχη για φαγητό).
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.562
Likes
8.647
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Μαλλον εχετε καιρο να ερθετε Αθηνα :). Εμεις εχουμε συνηθισει τετοιες τιμες.
Τον περασμένο Αύγουστο ήρθα και οι τιμές μου φάνηκαν τσάμπα μπροστά στα γαλλικά εστιατόρια. Για πιάτα με κρέας ή ψάρι θες χαλαρά ένα 30αρι στη Γαλλία οπουδήποτε και εννοώ σε ένα μέσο εστιατόριο όχι σε ακριβό.

Μετα από 3 φορές στο Παρίσι και άλλες δυο στις επαρχίες, διαπίστωσα ότι τρως, αφού φυσικά το ψαξεις καλά, με 40-50€ το άτομο σε φανταστικα εστιατόρια πρωτοκλασάτο φαγητό. Στο Παρίσι δε βρήκα τίποτα τέτοιο σε τέτοια νορμαλ τιμή.
Δεν ξέρω που έχεις φάει και τι εννοείς πρωτοκλασατο. Τα παραδοσιακά γαλλικά πιατα τα βρίσκεις το πολύ κανα 5ευρω πάνω σε σχέση με επαρχία.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.202
Likes
41.667
@Señor_Nada ας το δουμε σε ισοτιμη βαση. Σε γαλλικο εστιατοριο στην Αθηνα, αρα τα ιδια πιατα, πληρωνεις καπου τοσο οσο λες για τη Γαλλια.
Τα " φτηνοτερα πιατα με κρεας" στην Ελλαδα ειναι κατι που μπαζει πολυ νερο.
Το ιδιο γαλλικο φαγητο κι εδω κι εκει κοστιζει. Δεν μπορω ομως να συγκρινω τη χοιρινη τηγανια εδω με τα σαλιγκαρια Βουργουνδιας. Δεν θα ηταν σωστο το συμπερασμα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.752
Likes
50.971
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κατα τη γνωμη μου δεν ειναι ακριβα. Γιατι εδω η συγκριση γινεται με μεζεδοπωλεια. Λοιπον αν καλοφας σε εστιατοριο της Αθηνας θες καπου τοσα, 25 ως 30. Και σε μεζεδοπωλεια των Εξαρχειων θες 20, οπως λεει η @evaT για τη Θεσσαλονικη. Μονο που δεν εχει σχεση η ποιοτητα ουτε η τεχνικη αυτου που τρως με τους μεζεδες.
Μαλλον εχετε καιρο να ερθετε Αθηνα :). Εμεις εχουμε συνηθισει τετοιες τιμες.
Θα συμφωνήσω. Για Αθήνα εγώ ως φτηνό ορίζω ότι είναι κάτω από 20, νορμάλ το 20-30 , ακριβούτσικο το 30-40 και ακριβό ως πανάκριβο το 40+, με την υποσημέιωση πως σε κάθε κατηγορία τιμής υπάρχουν εστιατόρια που το αξίζουν κι άλλα που είναι φόλα. Αλλά το εύρος τιμών αυτό είναι, τουλάχιστον για Αθήνα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.847
Likes
19.060
Δεν ξέρω που έχεις φάει και τι εννοείς πρωτοκλασατο. Τα παραδοσιακά γαλλικά πιατα τα βρίσκεις το πολύ κανα 5ευρω πάνω σε σχέση με επαρχία.
Μιλάμε για ποιότητα η οποία δεν έχει να κάνει με το αν θα φας ή όχι το ίδιο πιάτο σε δυο εστιατόρια. Η ποιότητα είναι ποιότητα και διαφέρει παρά πολύ από εστιατόριο σε εστιατόριο. Και κατά την άποψη μου 30€ δεν ειναι καθόλου ακριβά για να φας στη Γαλλία.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.847
Likes
19.060
Θα συμφωνήσω. Για Αθήνα εγώ ως φτηνό ορίζω ότι είναι κάτω από 20, νορμάλ το 20-30 , ακριβούτσικο το 30-40 και ακριβό ως πανάκριβο το 40+, με την υποσημέιωση πως σε κάθε κατηγορία τιμής υπάρχουν εστιατόρια που το αξίζουν κι άλλα που είναι φόλα. Αλλά το εύρος τιμών αυτό είναι, τουλάχιστον για Αθήνα.
Ε, στη γαλλικη επαρχία θα φας με 40-50€ ποιότητα που στην Ελλάδα θα βρεις με πάνω από 100€.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.202
Likes
41.667
Θα συμφωνήσω. Για Αθήνα εγώ ως φτηνό ορίζω ότι είναι κάτω από 20, νορμάλ το 20-30 , ακριβούτσικο το 30-40 και ακριβό ως πανάκριβο το 40+, με την υποσημέιωση πως σε κάθε κατηγορία τιμής υπάρχουν εστιατόρια που το αξίζουν κι άλλα που είναι φόλα. Αλλά το εύρος τιμών αυτό είναι, τουλάχιστον για Αθήνα.
Το φθηνοτερο γαλλικο εστιατοριο στην Αθηνα, το Chez Lucien, εχει μενου με 30 ευρω και προσφερει ολα κι ολα 5-6 πιατα, καθεσαι με αγνωστους σε παγκους, διακοσμηση καφενε , τραγικο σερβις, δεν το θαβω αλλα ειναι το πιο προσιτο, οταν σε αυτες τις συνθηκες δεν θα πηγαινε κανεις για ελληνικο φαγητο.
Ε, τα ιδια διναμε και σε γαλλικο στη Γαλλια και σε πολυ καλυτερο περιβαλλον.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.562
Likes
8.647
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
@GTS γράφεις γενικά και αόριστα και δεν είναι εύκολο να γίνει κουβέντα. Σε ποιο πρωτοκλασατο μαγαζί εφαγες στην επαρχία και έδωσες 40 με 50ε; Θα βοηθήσεις και κάποιον που θα πάει κι έτσι κι αλλιώς θα δώσει 40ε για ένα μέσο εστιατόριο, καλύτερα να φάει στο πρωτοκλασατο.

Το 40ε στη Γαλλία ισοδυναμεί με ποιότητα ελληνικού 100+ε είναι τελείως εκτός πραγματικοτητας.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.847
Likes
19.060
@GTS γράφεις γενικά και αόριστα και δεν είναι εύκολο να γίνει κουβέντα. Σε ποιο πρωτοκλασατο μαγαζί εφαγες στην επαρχία και έδωσες 40 με 50ε; Θα βοηθήσεις και κάποιον που θα πάει κι έτσι κι αλλιώς θα δώσει 40ε για ένα μέσο εστιατόριο, καλύτερα να φάει στο πρωτοκλασατο.

Το 40ε στη Γαλλία ισοδυναμεί με ποιότητα ελληνικού 100+ε είναι τελείως εκτός πραγματικοτητας.
Δε τα θυμαμαι προφανώς αλλά και να τα θυμόμουν, τι σημασία έχει, φαντάζομαι είναι λίγο δύσκολο να τα ξέρεις ώστε να κάνουμε κάποια σύγκριση. Καλως ή κακώς κάποια πράγματα δεν είναι κ εξ ορισμού αντικειμενικά. Από κει κ πέρα διαφωνώ κάθετα ότι με 40€ στη Γαλλία τρως όπως πχ στην Ελλάδα, συμφωνώ απολύτως με τους προλαλήσαντες. Εκτός αν πας σε μέτριο γαλλικό εστιατόριο, τότε ναι, αλλά τότε δε συγκρίνουμε το ίδιο πράγμα. Και ναι, εχω φάει πολλάκις με 50€ σε γαλλικά εστιατόρια που εδώ πρέπει να δώσεις πάνω από 100€ για παρόμοια ποιότητα. Ίσως εκτός πραγματικότητας για σένα, εντός για άλλους.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.335
Μηνύματα
888.224
Μέλη
38.991
Νεότερο μέλος
Boban

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom