Η μοτοσικλέτα είναι μια γεννήτρια συναισθημάτων!!!!

bortzos

Member
Μηνύματα
46
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Αν και έχω πάει στην Τοσκάνη θέλω να κάνω την διαδρομή Φλωρεντία-Σιέννα με μηχανή. Από Θεσσαλονίκη . Ελπίζω να τα καταφέρω και να βρω χρόνο και χρήμα σύντομα. Το ταξίδι που σκέφτεσαι για Βουδαπέστη και Πράγα είναι μαγικό.... Είχα πάει πριν χρόνια στα παραδουνάβια χωριά, η διαδρομή είναι η πλέον κατάλληλη για μηχανή. Από την μία ο Δούναβης και από την άλλη τα μικρά αλλά γραφικά χωριά. Η Πράγα δεν είναι και η πλέον κατάλληλη πόλη για δίκυκλο αν πας εποχή εκτός καλοκαιριού...εκτός και αν σ΄αρέσει η (υγρή) οδήγηση.Αν θελήσεις πληροφορίες για ξενοδοχεία ή οποιαδήποτε άλλη πληροφορία πες μου.
 

eleni gr

Member
Μηνύματα
35
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανια !!!!!!!!!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μ.Βρετανια...με μηχανη !!
Αν και έχω πάει στην Τοσκάνη θέλω να κάνω την διαδρομή Φλωρεντία-Σιέννα με μηχανή. Από Θεσσαλονίκη . Ελπίζω να τα καταφέρω και να βρω χρόνο και χρήμα σύντομα. Το ταξίδι που σκέφτεσαι για Βουδαπέστη και Πράγα είναι μαγικό.... Είχα πάει πριν χρόνια στα παραδουνάβια χωριά, η διαδρομή είναι η πλέον κατάλληλη για μηχανή. Από την μία ο Δούναβης και από την άλλη τα μικρά αλλά γραφικά χωριά. Η Πράγα δεν είναι και η πλέον κατάλληλη πόλη για δίκυκλο αν πας εποχή εκτός καλοκαιριού...εκτός και αν σ΄αρέσει η (υγρή) οδήγηση.Αν θελήσεις πληροφορίες για ξενοδοχεία ή οποιαδήποτε άλλη πληροφορία πες μου.
Και εμεις πως και πως περιμενουμε να ερθει ο καιρος για να φυγουμε .....ειμαι σιγουρη πως θα ειναι αξεχαστη εμπειρια ...!!!
Ξενοδοχεια θα κοιταξουμε λιγες μερες πριν στο booking ,για να μην δεσμευτουμε , μηπως και αλλαξουμε την πορεια μας ..(προσθεσουμε ή αφαιρεσουμε κατι ..) ..Ειναι βεβαια και το τελευταια που με απασχολει ...

Το μονο που με αγχωνει ειναι ο καιρος στην Πραγα ...την μια μερα μπορει να εχει 35 βαθμους , ενω την αλλη να βρεχει και να εχει πεσει η θερμοκρασια στους 15 ...Μικρο το κακο να μου πεις ...;)
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Η μοτοσικλέτα είναι ο πιο cool τρόπος να γνωρίσεις έναν προορισμό !!!!
Η υπερέκθεση στο περιβάλλον και στους κινδύνους του, η εκγρήγορση των ανθρώπινων αισθήσεων, η λογική του ¨ένας για όλους και όλοι για έναν¨ και η κάλυψη μεγάλων αποστάσεων είναι τα κύρια χαρακτηριστικά της.Η άμεση επαφή με τη φύση και η συνεχής εναλλαγή εικόνων είναι μοναδική. Γίνεσαι ένα με το περιβάλλον, το ζεις, το αναπνέεις.
Εγω το θεωρω μαγεια !!!!!Ετοιμαζουμε ταξιδι για τον Αυγουστο για Βουδαπεστη-Πραγα-Βιεννη .
!!
Λάθος. Τα τοπικά ΚΤΕΛ και μόνο, σου δίνουν αυτήν την δυνατότητα. Δοκίμασε να μπεις σε λαοτιανά Κτελ ή ινδικά ή Καμποτζιανά ή νεπαλέζικα και είμαι σίγουρη ότι θα αναθεωρήσεις. Θα ταξιδεύεις ώρες ατελείωτες με κότες, ντόπιους, φτυσίματα στο πάτωμα, μπαγκάζια, θα βλέπες απίστευτα τοπία, θα χαλάνε μέσα στην μέση του πουθενά, θα περιμένεις ώρες να φτιαχτούν, .... απίστευτες εμπειρίες. Δεν υπάρχει σύγκριση με τα ταξίδια με μια σύγχρονη μηχανή στην Ευρώπη, που οτιδήποτε σου συμβεί, λύνεται με ένα τηλεφώνημα απο το κινητό και με την σιγουριά του "ότι μου συμβεί , αντιμετωπίζεται".. Τα τοπικά ΚΤΕΛ μιας χώρας (κυρίως υποανάπτυκτης) είναι ο αληθινός τρόπος ταξιδιού. Μόνο εκεί ταξιδεύεις με ντόπιους, βλέπεις συνήθειες, οσμίζεσαι, αφουγκράζεσαι, και γίνεσαι (σεχεδόν) ένα με τον τον τοπικό πληθυσμό. Τα μεμονομένα και απρόσωπα ταξίδια απο την κουλτούρα της ίδιας της χώρας (και βασικό άξονα αποτελούν τα ΜΜΜ) είναι το μέσο που θα σε εμποδίσει να την καταλάβεις. ΚΤΕΛ. Για πάντα. (άσε που έχεις και χώρο στην οροφή για θέα).
Μια μίξη με ντόπιους μόνο ευπρόσδεκτη μπορεί να είναι.
 

eleni gr

Member
Μηνύματα
35
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανια !!!!!!!!!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μ.Βρετανια...με μηχανη !!
Λάθος. Τα τοπικά ΚΤΕΛ και μόνο, σου δίνουν αυτήν την δυνατότητα. Δοκίμασε να μπεις σε λαοτιανά Κτελ ή ινδικά ή Καμποτζιανά ή νεπαλέζικα και είμαι σίγουρη ότι θα αναθεωρήσεις. Θα ταξιδεύεις ώρες ατελείωτες με κότες, ντόπιους, φτυσίματα στο πάτωμα, μπαγκάζια, θα βλέπες απίστευτα τοπία, θα χαλάνε μέσα στην μέση του πουθενά, θα περιμένεις ώρες να φτιαχτούν, .... απίστευτες εμπειρίες. Δεν υπάρχει σύγκριση με τα ταξίδια με μια σύγχρονη μηχανή στην Ευρώπη, που οτιδήποτε σου συμβεί, λύνεται με ένα τηλεφώνημα απο το κινητό και με την σιγουριά του "ότι μου συμβεί , αντιμετωπίζεται".. Τα τοπικά ΚΤΕΛ μιας χώρας (κυρίως υποανάπτυκτης) είναι ο αληθινός τρόπος ταξιδιού. Μόνο εκεί ταξιδεύεις με ντόπιους, βλέπεις συνήθειες, οσμίζεσαι, αφουγκράζεσαι, και γίνεσαι (σεχεδόν) ένα με τον τον τοπικό πληθυσμό. Τα μεμονομένα και απρόσωπα ταξίδια απο την κουλτούρα της ίδιας της χώρας (και βασικό άξονα αποτελούν τα ΜΜΜ) είναι το μέσο που θα σε εμποδίσει να την καταλάβεις. ΚΤΕΛ. Για πάντα. (άσε που έχεις και χώρο στην οροφή για θέα).
Μια μίξη με ντόπιους μόνο ευπρόσδεκτη μπορεί να είναι.
Αν και δεν καταλαβαινω εαν κανεις πλακα ή αν μιλας σοβαρα ....θα πω ,οτι ο καθενας περναει καλα με τον δικο του τροπο ...
αεροπλανο.. , ι.χ. , μηχανη ...κτελ ...οτι θελει ας ειναι !!Μακαρι τα ταξιδια να μην σταματουσαν ποτε !!!!!
 

bortzos

Member
Μηνύματα
46
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Και εμεις πως και πως περιμενουμε να ερθει ο καιρος για να φυγουμε .....ειμαι σιγουρη πως θα ειναι αξεχαστη εμπειρια ...!!!
Ξενοδοχεια θα κοιταξουμε λιγες μερες πριν στο booking ,για να μην δεσμευτουμε , μηπως και αλλαξουμε την πορεια μας ..(προσθεσουμε ή αφαιρεσουμε κατι ..) ..Ειναι βεβαια και το τελευταια που με απασχολει ...

Το μονο που με αγχωνει ειναι ο καιρος στην Πραγα ...την μια μερα μπορει να εχει 35 βαθμους , ενω την αλλη να βρεχει και να εχει πεσει η θερμοκρασια στους 15 ...Μικρο το κακο να μου πεις ...;)
Στην Πράγα μια βρεχει μια έχει ήλιο..δεν είναι και το τέλειο μέρος για μηχανή...όμως έχει απιστευτες διαδρομές,,
 

kostasbmw

Member
Μηνύματα
95
Likes
22
γεννητρια συναισθηματων και αισθηματων για να ειμαστε ακριβεις

εγω εχω κανει μια ισπανια μια πορτογαλια οι ποιο μακρυνες και φετος μαλλον θα γινει μια ποιο κοντινη ν γαλλια -ριβιερα μεχρι συνορα ισπανιας λογω μικρης αδειας.

στις 2 πρωτες ειχα χαθει για ενα μηνα καθε φορα και δεν ηθελα να γυρισω αλλα να συνεχισω επ απειρον.
το τελειο ειναι παρεα με μινιμουμ 2 μηχανες αλλα αυτο δεν ειναι κανονας,γιατι πολλες φορες καθ οδον συναντιεσαι με αλλους και γινεται κονβοι.
 

eleni gr

Member
Μηνύματα
35
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανια !!!!!!!!!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μ.Βρετανια...με μηχανη !!
Τελικα το ταξιδακι μας εγινε αυτον τον μηνα ....επιστρεψαμε χθες ...συντομα θα γραψω για την ομορφη εκδρομη που καναμε !!!!ευχομαι σε ολους να εχουν την δυνατοτητα να κανουν πολλααααα ταξιδια με μηχανη .....
Ειναι γ----α !!!!!!!!!!!!

Ισπανια λεμε να παμε του χρονου , εαν δεν προκυψει τιποτα ....ειναι ενας πολυ αγαπημενος προορισμος !!!!
 

kokolaki

Member
Μηνύματα
74
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ηράκλειο
Περιμένω εντυπώσεις....
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Καλώς ήρθατε,
Εμείς είμαστε έτοιμοι για αναχώρηση, Φεύγουμε την Παρασκευή για Άλπεις με τη μηχανή. Όλα είναι έτοιμα και απλά περιμένουμε να έρθει η Παρασκευή. Από την ιντερνετική έρευνα μάλλον θα δούμε τέλεια τοπία, οπότε είμαστε όλο αγωνία.
 

eleni gr

Member
Μηνύματα
35
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανια !!!!!!!!!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μ.Βρετανια...με μηχανη !!
Καλώς ήρθατε,
Εμείς είμαστε έτοιμοι για αναχώρηση, Φεύγουμε την Παρασκευή για Άλπεις με τη μηχανή. Όλα είναι έτοιμα και απλά περιμένουμε να έρθει η Παρασκευή. Από την ιντερνετική έρευνα μάλλον θα δούμε τέλεια τοπία, οπότε είμαστε όλο αγωνία.
Γεια σου Ελενη ...σας ζηλευω ...σας ζηλευω ....σας ζηλευω .....Αν και ενα 2 μεγαλα ταξιδια με μηχανη φετος , δεν εχω χορτασει καθολου ...!!!!θα περασετε σιγουρα τελεια !!!ευχομαι πραγματικα τα καλυτερα !!!!!!:clap:
 

8avos

Member
Μηνύματα
662
Likes
6.681
Να αναφερω οτι η μηχανη εχει ενα πλεονεκτημα λογω ογκου,οτι μπορει και ειναι πιο ευελικτη σε περιπτωση που γινει απο καποιο οχημα αντικανονικη προσπεραση σε δρομο διπλης κυκλοφοριας.Μπραβο σας που περνατε και στους υπολοιπους τα ωραια της μηχανης.Εαν κοιταξεις τον προσωπικο μου χαρτη τα ταξιδια ολα γινανε οχι απλα με μηχανη αλλα με vespa.Ενας επισης δικυκλος τροπος τουρισμου.Το ταξιδι σας το εκανα λιγο πριν απο σας αλλα αδημονω να ακουσω τις δικες σας εμπειριες!Αντε να γινομαστε πολλοι οι δικυκλοι εδω μεσα!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.528
Μέλη
38.925
Νεότερο μέλος
aggelikik

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom