Η προετοιμασία του ταξιδιού χαλάει το ταξίδι;

doraf

Member
Μηνύματα
193
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
...τα 20+ ταξίδια το χρόνο τα έχω ταρίφα την τελευταία δεκαετία (αν και πλέον προσπαθώ να τα περιορίσω, για να κατευθύνω το budget σε περισσότερα μεγάλα και μακρινά ταξίδια)
Ρε taver δε μας λυπάσαι βραδιάτικα!! Άκου 20+ ταξίδια το χρόνο...!!! Να είσαι γερός να τα κάνεις κ να τα μοιράζεσαι μαζί μας!!
 

duty_free

Member
Μηνύματα
904
Likes
3.237
ὅταν ὁμιλῇ ὁ μέγας ὑπέρτατος επιθεωρητής τῶν τσεκίν, ὁ ἔξοχος ἐκλεκτός ἱππότης τῶν ντιούτι τῶν φρή, ὁ τέλειος ποντίφηξ σπανίων τε καί ἀπομεμακρυσμένων τοποθεσιῶν, πρίγκηψ βοῤῥᾶ, νότου, ἀνατολῆς καὶ δύσεως, ὁ παμμέγιστος καί ὑπέρτατος καί ὐψιπετής Ταξίαρχος τῶν ταξειδίων, ὁ Τάβερ, πρέπει τά θέματα νά κλειδώνουν.

Και η εικόνα των πεντακάθαρων, μοντέρνων κτιρίων στην Pyongyang.
ὦ! Ξεχάσαμε καί τόν στρατευμένο τουρισμό. Νά ψάχνουμε περιττώματα τοῦ παρελθόντος, τῶν λαῶν έμέσεις καί νά φωτογραφιζόμεθα κονιόρδικα. Σπουδαῖον… :haha:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.006
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
ὦ! Ξεχάσαμε καί τόν στρατευμένο τουρισμό. Νά ψάχνουμε περιττώματα τοῦ παρελθόντος, τῶν λαῶν έμέσεις καί νά φωτογραφιζόμεθα κονιόρδικα. Σπουδαῖον… :haha:
Για τα ad hominem παγίως δεν απαντώ, αλλά αν αντιλαμβάνεστε κάθε ταξίδι σε προορισμούς όπως η Β. Κορέα ως στρατευμένο τουρισμό, θα πρέπει να αναζητήσετε επαγγελματική βοήθεια.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Νομίζω εξαρτάται κι απ'το πού πας και γιατί πας. Π.χ. σε μια μεγαλούπολη της Ευρώπης έχει περισσότερο νόημα ο προγραμματισμός απ' ό,τι στη Σενεγάλη.
κ το ποσο χρονο πας.. στο παραδειγμα που έφερες, αν πας για λιγο χρόνο θα χρειαζόταν πολλαπλασια προετοιμασία στη Σενεγαλη απο οποιαδηποτε μεγαλουπολη της Ευρωπης που κανεις την προετοιμασια κ στην πτήση ανετα.. .
 

duty_free

Member
Μηνύματα
904
Likes
3.237
Για τα ad hominem παγίως δεν απαντώ, αλλά αν αντιλαμβάνεστε κάθε ταξίδι σε προορισμούς όπως η Β. Κορέα ως στρατευμένο τουρισμό, θα πρέπει να αναζητήσετε επαγγελματική βοήθεια.
Κακῶς ἀντελήφθητε ὅτι αντιλαμβάνομαι ὡς στρατευμένο τουρισμό, ταξίδι σέ μέρη π.χ. ὅπου εφαρμόζεται ἡ πνευματική ψώρα. Δέν ἀναφερόμουν σέ ἐσᾶς τέλος πάντων.

Παρεμπιπτόντως, τί ἐννοεῖτε (πρέπει νά ἀναζητήσω) ἐπαγγελματική βοήθεια;
 

turms

Member
Μηνύματα
2.072
Likes
2.836
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εγώ πάντα έκανα προετοιμασία k ερευνα (καλά δεν μιλάω τώρα με παιδιά...τώρα δεν γίνεται αλλιώς)...αλλα όπως είπε ο Γιώργος στην αρχή, φωτογραφίες k video δεν έβλεπα...εκτος από φωτό στο Tripadvisor για hotel, B&B κλπ...
αλλα διάβαζα πολύ προτάσεις από περιοδικά, οδηγούς, forum κλπ...παλιά ήμουνα k συνδρομητής σε δυο αγγλικά περιοδικά για ταξίδια...ωραίες εποχές
Σε όλα τα ταξίδια έκανα πολύ καλή προετοιμασία...k σε όλα περάσαμε τέλεια.
μονο σε ένα ταξίδι δεν έκανα τίποτα...έκλεισα μονο αεροπορικά, k το 1ο k τελευταίο βραδυ...ήταν το ταξίδι για τα πρώτα 250 km που κάναμε camino de frances.
K όλα μετά τα αφισα χύμα...μπορούσα να μελετήσω την διαδρομή k να κλείσω διαμονή για όλα τα βραδια από πριν αλλα δεν είχα χρόνο (είχα εξετάσεις τότε)
όλα στο ότι να ναι...μάλιστα θυμάμαι όταν περίμενα να πάρο το αεροπλάνο για bilbao χαλάστηκα k έλεγα που παο έτσι τώρα...
αλλα τελικά ήταν ίσος το πιο ωραίο μας ταξίδι.
Δεν ξέρω βεβαια αν έπαιξε ρολο k ότι ήταν κάτι διαφορετικό από κλασικό ταξίδι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Εχω παει 3 φορες Ρωμη, 3 φορές Βαρκελώνη, 3 φορές Λονδίνο, Kent, Cambridge, Lancaster, 2 φορές Βρυξέλλες, 2 φορές Λισαβώνα και Πόρτο, Girona, Κων/πολη, θα πάω δεύτερη Σικελία και Βουκουρέστι. Ούτε καν το ότι έχω ξαναπάει δε με χαλάει. Θα ξαναπήγαινα άλλες τόσες.
Δεν χρειάζομαι καν την έκπληξη για να νιώσω την ομορφίά ενός τόπου. Θέμα χαρακτήρα υποθέτω.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.679
Likes
50.536
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
κ το ποσο χρονο πας.. στο παραδειγμα που έφερες, αν πας για λιγο χρόνο θα χρειαζόταν πολλαπλασια προετοιμασία στη Σενεγαλη απο οποιαδηποτε μεγαλουπολη της Ευρωπης που κανεις την προετοιμασια κ στην πτήση ανετα.. .
Διαφωνώ. Και λίγες μέρες να έχεις στη διάθεσή σου, δεν υπαρχυπ μέρος στη Σενεγάλη που να διαθέτει τόσα πολλά αξιοθέατα που να απαιτείται προγραμματισμός ώστε να τα χωρέσεις σε μια μέρα, ουτε κινηση, ουτε ουρές, ουτε υποχρεωτική κρατηση. Αντίθετα στο Παρίσι, τη Βαρκελώνη ή τη Ρώμη, ένας στοιχειώδης προγραμματισμός είναι απαραίτητος για την οικονομία χρόνου.
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Εχω παει 3 φορες Ρωμη, 3 φορές Βαρκελώνη, 3 φορές Λονδίνο, Kent, Cambridge, Lancaster, 2 φορές Βρυξέλλες, 2 φορές Λισαβώνα και Πόρτο, Girona, Κων/πολη, θα πάω δεύτερη Σικελία και Βουκουρέστι. Ούτε καν το ότι έχω ξαναπάει δε με χαλάει. Θα ξαναπήγαινα άλλες τόσες.
Δεν χρειάζομαι καν την έκπληξη για να νιώσω την ομορφίά ενός τόπου. Θέμα χαρακτήρα υποθέτω.
Και για εμένα τα ίδια ισχύουν. Το μεσοδιάστημα μεταξύ του ελέγχου ασφαλείας και της επιβίβασης είναι για εμένα κομμάτι απερίγραπτης χαράς και ενθουσιασμού, ασχέτως προορισμού.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Διαφωνώ. Και λίγες μέρες να έχεις στη διάθεσή σου, δεν υπαρχυπ μέρος στη Σενεγάλη που να διαθέτει τόσα πολλά αξιοθέατα που να απαιτείται προγραμματισμός ώστε να τα χωρέσεις σε μια μέρα, ουτε κινηση, ουτε ουρές, ουτε υποχρεωτική κρατηση. Αντίθετα στο Παρίσι, τη Βαρκελώνη ή τη Ρώμη, ένας στοιχειώδης προγραμματισμός είναι απαραίτητος για την οικονομία χρόνου.
διαφωνησε οσο θες κ βλεπε τα πραγματα οπως θες. στις σενεγαλες του κοσμου ομως αν πας για 3-4 μερες χωρις προγραμματισμο η δεν θα δεις τπτ η θα χαλασεις πολλα. και προγραμματισμο εις βαθος γιατι πρεπει σε καθε λυση να εχεις plan b, c, d.. στις ρωμες του κοσμου ολα επιτοπου κ εισαι οκ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.679
Likes
50.536
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
διαφωνησε οσο θες κ βλεπε τα πραγματα οπως θες. στις σενεγαλες του κοσμου ομως αν πας για 3-4 μερες χωρις προγραμματισμο η δεν θα δεις τπτ η θα χαλασεις πολλα. και προγραμματισμο εις βαθος γιατι πρεπει σε καθε λυση να εχεις plan b, c, d.. στις ρωμες του κοσμου ολα επιτοπου κ εισαι οκ.
Δεν ξέρω πόσες φορές εχεις πάει στη σενεγαΣε, αλλά με 3-4 μερες βλέπεις Ντακάρ και κάνεις 2 ημερήσιες. Τέλος προγραμματισμου, no brainer.
 

sirley_22

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Ταξίδι-Όνειρο
Νεβαδα, Νησια Σολομωντα
Πρόσφατα πήγα Ιρλανδία που ήταν και μεγάλο μου όνειρο αλλά δεν μπορώ να πω ότι μου άφησε το συναίσθημα που περίμενα ή μου άφησαν παλαιότερα ταξίδια.

Μήπως η πολλή προετοιμασία όπως το ψάξιμο για τα αξιοθέατα, οι φωτογραφίες και τα βίντεο που κοιτάμε πριν από ένα ταξίδι μπορεί να χαλάσουν τα συναίσθημα?
και να που νομιζα οτι μονο εγω το παθαινω! Βεβαια δε μπορω να μην κοιταζω μερη απο πριν, ειμαι ψυχαναγκαστικη φουλ αμα δεν ξερω επακριβως και την τελευταια καφετεριουλα που θα παω, τρωω φρικες!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom