Θάσος

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
και πραγματικά είναι πολύ ωραία. Παλιά χωρίς ξαπλώστρες ήταν ακόμα πιο ωραία αλλά και τώρα παραμένει φανταστική. Ας συνεχίσουμε σιγά σιγά!
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
14. ΓΛΥΚΑΔΙ
Παραλία ανάμεσα στο Λιμένα και τον Πρίνο. Αρκετά γραφική, με σκιά και μπαράκι για τα απαραίτητα. Ψιλό βότσαλο και άμμος και ωραία νερά.

15. ΓΛΥΦΟΝΕΡΙ
Διπλανή παραλία με την από πάνω και με τα ίδια σχεδόν χαρακτηριστικά αλλά αρκετά πιο μικρή.

16. ΠΑΧΥΣ
Ήσυχη και σκιερή παραλία, με μία ταβερνούλα με ωραίο φαγητό. Ξαπλώστρες υπάρχουν αλλά έχει αρκετό χώρο για να στήσεις την ομπρελίτσα σου.

17. ΡΑΧΩΝΙ
Επίσης σκιερή παραλία. Τα δέντρα φτάνουν σχεδόν στη θάλασσα. Με άμμο μέσα και έξω από τη θάλασσα, η οποία είναι πολύ ρηχή. Ενδεχομένως να εξυπηρετεί μικρά παιδιά.

18. Άλλες παραλίες τις οποίες δεν έχω επισκεφθεί είναι στο Λιμένα, στη χώρα δηλαδή της Θάσου, στη Σκάλα Σωτήρος και στη Σκάλα Καλλιράχης, ο Ρωσογκρεμός (μετά τον ποτό), η Γκιόλα (η οποία δεν είναι παραλία, είναι μία φυσική λίμνη που δημιουργείται στην άκρη του γκρεμού και ενώνεται με τη θάλασσα), η αστρίς, τα κοίνυρα και μάλλον πολλές άλλες μικρές που μπορεί να μην έχουν και όνομα.

Εκτός από τις παραλίες η Θάσος έχει και γραφικά χωριά. Για όσα έχω πάει θα σας γράψω την άποψή μου.
- ΚΑΖΑΒΗΤΙ (ΜΕΓΑΛΟΣ ΠΡΙΝΟΣ) – ορεινό χωριό
Το λιμάνι βρίσκεται στη Σκάλα Πρίνου. Λίγα χιλιόμετρα μακριά είναι το χωριού του πρίνου και επάνω στο βουνό είναι το Καζαβήτι. Πολύ μικρό ορεινό χωριό, με φοβερή βλάστηση. Γραφική πλατεία με τον απαραίτητο πλάτανο στη μέση και δύο ταβέρνες με εξαίσιο φαγητό. Η διαδρομή είναι κανένα μισάωρο από τη Σκάλα, σχεδόν περνάς μέσα από το δάσος. Το μόνο κακό είναι ότι έχει μικρό πάρκινκ.
Από τις δύο ταβέρνες του χωριού εμένα μου αρέσει πιο πολύ η πρώτη όπως φτάνεις στην πλατεία από την πλακόστρωτη ανηφόρα. Στο χωριό επίσης υπάρχει και η εκκλησία των Αποστόλων. Επίσης πολύ γραφική.
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Πραγματικός οδηγός του νησιού η ιστορία σου! Thank you!
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Σε ευχαριστώ πολύ. Δεν έχω τελειώσει ακόμα, έχω και άλλα να γράψω. Και μάλιστα αν έχει κάποιος να συμπληρώσει για μέρη που δεν έχω πάει ας το κάνει για να είναι πιο πλήρης. Και εννοείται ότι και να την τελειώσω μόλις πάω σε κάποιο καινούριο μέρος (μάλλον του χρόνου τώρα) θα επιστρέψω να συμπληρώσω.
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
- ΘΕΟΛΟΓΟΣ – ορεινό χωριό
Διάσημος για το κατσικάκι του και όχι άδικα. Ορεινό χωριό πάνω από τον Ποτό. Έχει δύο δρόμους όλους και όλους και πολλές ταβέρνες για κατσικάκι. Η Θασος παρά το γεγονός ότι είναι νησί, και άρα έχει ψάρια, έχει και αρκετούς εκτροφείς ζώων που σημαίνει ότι θα βρεις φρέσκο κατσικάκι και παιδιά πραγματικά είναι πολύ νόστιμο.
Κάτι άλλο το οποίο δεν είναι τόσο γνωστό είναι ότι στο χωρίο υπάρχει ένα μαγαζάκι, που φτιάχνει χειροποίητες σαγιονάρες. Το ζευγάρι που το έχει μεγάλοι σε ηλικία, κρατούν αυτό το παραδοσιακό στυλ. Φτηνές, ανθεκτικές και στυλάτες (σαν διαφήμιση ακούστηκε, ε ε έχω αγοράσει κανα δυο ζευγάρια σε διάφορα χρώματα)

- ΠΑΝΑΓΙΑ – ορεινό χωριό
Το πιο γνωστό ορεινό χωριό. Βρίσκεται στην ανατολική πλευρά του νησιού, πάνω από τη χρυσή αμμουδιά. Είναι σχεδόν όλο πλακόστρωτο, και μέσα στο χωριό κυλουν ρυάκια, υπάρχουν γεφυράκια και ένας περίπατος είναι παραμυθένιος. Έχει επίσης αρκετές ταβέρνες και καφέ παραδοσιακά και κλασσικά πρόβλημα παρκαρίσματος μιας και οι επισκέπτες είναι πάρα πολλοί. Α σε αυτό το χωριό (ενώ στα άλλα δύο όχι) έχει και μαγαζιά με τουριστικά, αναμνηστικά και τέτοια.

- ΣΩΤΗΡΟΣ – ορεινό χωριό
Δεν έχω πάει αλλά φέτος πήγαν δύο φίλοι μου και με ενημέρωσαν ότι αξίζει τον κόπο μία επίσκεψη. Μου το χαρακτήρισαν χωριό ξεχασμένο από το χρόνο. Βρίσκεται στο δυτικό τμήμα του νησιού μετά τον Πρίνο. Υπάρχει η σκάλα Σωτήρος (παραλία) και το ορεινό χωριό του.
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
-ΠΟΤΟΣ
Ο Ποτός είναι παραθαλάσσιο χωριό στο νότιο τμήμα του νησιού, και είναι το πιο τουριστικό μέρος σε όλο το νησί. Έχει πάρα πολλά καταστήματα, εστιατόρια, μπαρ, ταβέρνες, τουριστικά μαγαζάκια, τα πάντα. Το καλοκαίρι σφύζει από τουρισμό και ζωή αλλά και το χειμώνα κάποια καταστήματά του παραμένουν ανοιχτά προς εξυπηρέτηση του κόσμου.

-ΛΙΜΕΝΑΡΙΑ
Επίσης παραθαλάσσιο χωριό δίπλα στον Ποτό και μοιάζουν αρκετά. Τουριστικό με τα καταστήματα και τα καφέ του, κάποια από τα οποία επίσης μένουν ανοιχτά και το χειμώνα προς εξυπηρέτηση του κόσμου.

-ΛΙΜΕΝΑΣ ή αλλιώς ΘΑΣΟΣ
Η χώρα του νησιού η οποία έχει τα πάντα. Τράπεζες, σούπερ μάρκετ, καταστήματα, μπαρ, κλαμπ, τουριστικά, φτηνά και ακριβά εστιατόρια και ότι θελήσεις θα το βρεις εκεί. Γραφικά σοκάκια με τουριστικά για βόλτα και ένα πολύ ωραίο καφέ στην ανατολική άκρη του χωριού (καρνάγιο το λένε ή κάπως έτσι).
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
-ΠΡΙΝΟΣ
To έτερο λιμάνι του νησιού που συνδέεται με Καβάλα. Ήσυχο μέρος, χωρίς ιδιαίτερη κίνηση (εκτός του λιμανιού). Έχει μία συμπαθητική παραλία στο Δασύλλιο που είναι και το κάμπινκ και δυο τρία καφέ – μπαρ για το βράδυ. Κινείται γενικά σε πολύ χαλαρούς ρυθμούς, ψιλομακρία από την πλήρη τουριστικοποίηση. Ένα αρκετά θετικό είναι ότι έχει αρκετά φτηνά δωμάτια και ένα ωραίο δημοτικό κάμπινγκ (θα αναφερθούν παρακάτω).

- ΑΞΙΟΘΕΤΑ : ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΥ
Σίγουρα θα έχει και άλλα αξιοθέατα (νομίζω ότι υπάρχει και αρχαίο Θέατρο) αλλά προς το παρόν μόνο σε αυτό έχω πάει. Βρίσκεται στο νοτιοανατολικό σημείο του νησιού, και κρέμεται κυριολεκτικά από τα βράχια. Η Θέα (όπως σε όλα τα μοναστήρια) είναι απερίγραπτη, απλώνεται μπροστά σου όλο το Αιγαίο. Αυστηρό σχετικα μοναστήρι, δηλαδή φούστα κάτω από το γόνατο και μπλούζα με μανίκια. Το σόρτς στους άντρες μάλλον επιτρέπεται γιατί στον άντρα μου δεν είχαν κάνει παρατήρηση. Αν δεν έχεις σου δίνουν αυτοί. Το καλοκαίρι έχει πάρα πολύ κόσμο λόγω τουρισμού.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Δεν ηξερα οτι ολα αυτα τα εχει η Θασος ..δεν την ειχα για τοσο μεγαλο νησι.Και βλεπω οτι εχει και πολλες και διαφορετικες παραλιες .Μου κινεις εντονα το ενδιαφερον.
Για ποσες μερες ειναι το νησι?Προσφερεται για 1 εβδομαδα ή θα βαρεθεις?

Μπραβο σου για τον οδηγο !!!Δεν υπαρχουν και πολλα για τη Θασο εδω μεσα νομιζω.
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Κοίτα εμείς πηγαίνουμε ΠΣΚ και μέχρι τώρα δεν έχουμε βαρεθεί. Όπως όλα τα νησιά νομίζω έχει τις γνωστές παραλίες που πας όταν είσαι εκεί για μία εβδομάδα διακοπές, αλλά αν το ψάξεις λίγο περισσότερο σίγουρα θα βρεις μικρά κολπάκια και τα συναφή. Μην ξεχνάς ότι είναι και 100χλμ όλο το νησί οπότε από παραλίες έχει αρκετές. Αν πήγαινα για μία εβδομάδα πάντως θα προτιμούσα να μείνω κάπου με βραδινές επιλογές (Λιμένα - Ποτό).
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ειστε πολυ τυχεροι που μενετε κοντα στο νησι ...γιατι τωρα για να ξεκινησει καποιος απο Αθηνα ..σιγουρα θα κατσει παραπανω απο 2-3 μερες.
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Στη Θεσσαλονίκη μένουμε και η ιστορία με τη Θάσο ξεκίνησε ως εξής. Για Χαλκιδική θέλαμε κανένα δίωρο στην καλύτερη περίπτωση πηγαινε και αντίστοιχο έλα. Για τις μέρες που έχει πολύ κίνηση δεν θέλω ούτε να σκέφτομαι πόση ώρα θέλουμε. Οπότε είχαμε κάτι γνωστούς στη Θάσο, μας είπαν κανα δυο φορές να πάμε και είδαμε ότι είναι περίπου 3 ώρες μαζί με το πλοίο. Κάμπινγκ πάμφηνο (δύο βράδια, 2 άτομα σκηνή και μηχανή = 22?) και δωμάτιο με 35? αν θέλεις και έτσι καθιερώθηκε.
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
KLEOPATRA 1 βδομάδα θα σου φτάσει ίσα ίσα για να γυρίσεις τις βασικότερες παραλίες και μερικές εξτρά. Εμείς είχαμε πάει τόσο ακριβώς και φύγαμε με στεναχώρια γιατί σε κάθε γαμ#@@# στροφή του δρόμου βλέπαμε κι άλλη μία παραλίτσα (ψιλοκρυφή και όχι από τις στανταρ) και δεν προλάβαμε να τις ψάξουμε όλες :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.467
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom