Θέλω να μείνω στην Ρόδο και έχω κάποιες απορίες

Rhodes

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Καλησπερίζω όλη την κοινότητα...!
Ονομάζομαι Νίκος, είμαι 17 ετών, από την Αμοργό και μόλις έκανα εγγραφή στο φόρουμ αυτό.
Όνειρο μου ήταν και είναι να μείνω στην Ρόδο.
Είναι ένα πανέμορφο νησί και θέλω η ζωή μου να συνεχιστεί εκεί.
Πάω Β' Λυκείου και πλέον έχω αρχίσει να κοιτάζω το μέλλον μου.
Η σχολή που θέλω να ακολουθήσω είναι η ΑΝΩΤΕΡΗ ΣΧΟΛΗ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΩΝ ΡΟΔΟΥ(ΑΣΤΕΡ).
Η αλήθεια είναι όμως οτι δεν γνωρίζω και πολλά πράγματα επί του θέματος και ίσως οι ερωτήσεις μου να σας φανούν "χαζές".

Πρώτα απ' ολα είχα τσεκάρει σε ένα σάιτ ότι η βάση στην Σχολή αυτή είναι πολύ χαμηλή.
Από την μια θα μπορούσα να το εκλάβω ως θετικό καθώς θα μπορώ να περάσω δίχως ιδιαίτερη δυσκολία και από την άλλη μου έρχεται η σκέψη οτι ίσως να μην είναι Ιδιαίτερα καλή σχολή.
Αν ισχύουν τα λεγόμενα στο σάιτ ποια η γνώμη σας; Είναι καλή η σχολή ή οχι;

Θα ήθελα πολύ να μάθω αν ειναι δωρεάν η φοίτηση ή υπάρχει κάποιο ποσό που πρέπει να δαπανηθεί για να σπουδάσω...
Αν ισχύει το δεύτερο ποιο είναι αυτό το ποσό( Μιλάμε πάντα για την ΑΣΤΕΡ)

Το 5 πεδίο,συνεπώς και το πεδίο που μου ανοίγει τις πόρτες για τέτοιου είδους σχολές για να το ανοίξω γνωρίζω(οχι με απόλυτη σιγουρία) οτι πρέπει να επιλέξω Μαθηματικά Γ.Κ Και Α.Ο.Θ, ισχύει όντως αυτό όμως;

Δεν είμαι καλός στα αγγλικά, εώς και καθόλου.
Αυτό θα έχει επιπτώσεις στις σπουδές μου όμως;

Μετά τις σπουδές μου θα υπάρχει επαγγελματική αποκατάσταση;

Μου προσφέρει στέγει το ΑΣΤΕΡ ή θα πρέπει να ενοικιάσω σπίτι;

Γενικά όμως θα ήθελα πάρα πολύ να μου πείτε οσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες θα μπορούσαν να μου φανούν χρήσιμες.
Έχω πάρει πολύ σοβαρά το θέμα και θα ήθελα να μάθω ακόμα και τις λεπτομέριες που χρειάζεται να ξέρω

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και με συνχωρείτε για το μεγάλο μέγεθος του κειμένου μου.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Γεια σου Νίκο! Δε γνωρίζω δυστυχώς να απαντήσω σε αυτά που ρωτάς, θέλω όμως να σου πω το εξής: αν θέλεις να ασχοληθείς με τουριστικές επιχειρήσεις πρέπει να μάθεις αγγλικά. Δεν πειράζει που δεν είσαι έως τώρα καλός στη γλώσσα, μπορείς να ξεκινήσεις να μάθεις όποτε το επιλέξεις. Καλή επιτυχία σ'ό,τι κι αν κάνεις
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Καλως ηρθες Νικο!
Χαιρομαι πολυ γιατι δεν εισαι ακομη ενας νεος που θελει να φυγει για το εξωτερικο.Οπως,σου ειπε η προλαλησασα βαλιτσουλα τα αγγλικα τουλαχιστον ειναι αναγκαια.
Θελω να πιστευω οτι θα βρεθουν μελη αυτου του φορουμ,να σου απαντησουν,αλλα γενικα θα ξερεις οτι σε αυτα τα ερωτηματα σου,δεν ειδικευεται αυτο το σαιτ.Αλλα,σιγουρα,καποια μελη μπορουν να εχουν μια προσωπικη γνωμη.
Ευχομαι να κανεις το ονειρο σου πραγματικοτητα!
 

Rhodes

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Κάπου σε ένα άρθρο είχα δεί ότι υπάχουν επίπεδα ανάλογα με τις γνώσεις σου στα αγγλικά όπου μαθαίνεις εκεί
Άρα μπορώ να μπώ στην σχολή μέσο παν/νίων και ας μην ξέρω αγγλικά έτσι;

Γνωρίζεις σε πιο σάιτ θα μπορούσα να βρώ τις πληροφορίες που ζητάω μήπως;

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας, μακάρι να πάνε όλα καλά
 

KRIKA

Member
Μηνύματα
16
Likes
5
Καλησπέρα Νίκο, εγώ είμαι απο τη Ρόδο και ζω εδώ. Δεν ξέρω πάρα πολλά για την ΑΣΤΕΡ.Είναι μια σχολή που λειτουργεί πολλά χρόνια και ξέρω μόνο πως κάποια στιγμή είχαν γίνει προσπάθειες να αναβαθμισθεί και δεν έγινε τελικά.(δεν είναι τει ενώ υπάρχουν τει τουριστικών επιχειρήσεων σε άλλες πόλεις). Παρόλα αυτά επειδή ακριβώς έρχεσαι σε ενα τόπο που ζει σε πολύ μεγάλο βαθμό από τον Τουρισμό, μπορεί να σου προσφέρει άλλες ευκαιρίες αφού θέλεις να ασχοληθείς με τα τουριστικά. Για τη διαμονή και τη διαδικασία εισαγωγής δες στην ιστοσελίδα της και αν ακόμα έχεις απορίες πάρε τηλέφωνο κατευθείαν στην ΑΣΤΕΡ για να είσαι σίγουρος. Νομίζω ότι πρεπει να εξεταστείς σε μια γλώσσα για την εισαγωγή σου. Πάντως για το θέμα με τις ξένες γλώσσες που αναφέρεις πρέπει οπωσδήποτε να το εξελίξεις, θα εξαρτηθεί και από τον τομέα που θα ασχοληθείς στην σχολή αργότερα και μετέπειτα όταν εργαστείς αλλά στη Ρόδο τα αγγλικά είναι αυτονόητα συνήθως ζητάνε και δεύτερη ξένη γλώσσα.

Καλή επιτυχία!
Αν υπάρχει κάτι άλλο σχετικά με τη Ρόδο
που θες να μάθεις μη διστάσεις να ρωτήσεις!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.465
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom