Θέλω να πάω ταξίδι σε άλλη ήπειρο..

stimuli

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Μαζί με την κοπέλα μου. Δεν έχω ιδέα για προορισμό για αυτό και ζητάω την γνώμη των εμπείρων του travelstories. Σκέφτομαι για την περίοδο Ιουνίου-Αυγούστου, 15 με 20 ημέρες. Δεν ξέρω αν θα είναι καλύτερα να κλείσω να πάω οργανωμένο με κάποιο ταξιδιωτικό γραφείο ή να πάω μόνος μου χύμα στο κύμα που συνηθίζουμε να κάνουμε όταν πηγαίνουμε μαζί διακοπές. Δεν θέλω να απογοητευτώ όμως, θέλω να δω ωραία μέρη, να γνωρίσω άλλον πολιτισμό και άλλον κόσμο, να περάσω καλά και να το ευχαριστηθώ. Και εννοείται πως δεν θέλω να πάω σε ένα μέρος που είναι ακριβό, εννοώ να χρειάζομαι 80 με 100 ευρώ για βραδυνό κτλ. Να πάω κάπου να περάσω καλά και να μην χρειαστεί να χαλάσω πολλά. Εννοείται πως δεν τα τσιγκουνεύομαι αλλά γιατί να μην μου μείνουν και λίγα για να πάω σε κάνα νησί της Ελλάδας το καλοκαίρι; Ακούω τις απόψεις σας.. Ευχαριστώ!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.730
Likes
50.811
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τι ακριβώς σας ενδιαφέρει; Αρχαιολογία, φύση, εξωτικές θρησκείες, παραλίες, πολιτική ιστορία, σαφάρι; Υπάρχει κάτι που δε σας αρέσει καθόλου; (π.χ ζούγκλες, μουσουλμανικά κράτη, το κρύο...κάτι;)

Επίσης, τι μπάτζετ έχετε; Έτσι όπως το βάζεις είναι πολύ γενικό και φαντάζομαι ότι σίγουρα θα έχετε προτίμηση ανάμεσα σε ενδιαφέροντες αλλά πολύ διαφορετικούς προορισμούς όπως είναι η Τανζανία, το Θιβέτ ή το Περού.
 

stimuli

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Εφ'όσον η περίοδος του ταξιδιού θα είναι καλοκαίρι, θα προτιμούσα να μην έχει κρύο ο προορισμός μας. Θέλω έναν περιπετειώδης προορισμό που να έχει λίγο από όλα. Όμορφες παραλίες, διαφορετικό πολιτισμό, ωραία τοπία και ζωή στην φύση. Το μπάτζετ είναι άγνωστο, δεν θέλω κάτι παράλογο αλλά δεν θέλω και κάτι τραγικό. Αυτή τη στιγμή που γράφω δεν έχω καμμία οικονομία στην άκρη, αλλά θα μπορούσα να πραγματοποιήσω το ταξίδι με οποιονδήποτε τρόπο. Είμαστε ένα νεαρό ζευγάρι, 19 εγώ και 18 η κοπέλα, αν σε βοηθάει αυτό..
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Σρι Λάνκα!
Συγκεντρώνει όλα όσα θέλεις και έχει και χαμηλό προϋπολογισμό (1340 Ευρώ το άτομο έκανε πέρσι το 15ημερο ομαδικό).

 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.546
Likes
8.182
Εγώ θα πρότεινα την Κούβα. Άνθρωποι με πληθωρικό ταμπεραμέντο, νυχτερινή ζωή, όμορφες αποικιοκρατικές πόλεις, καταπληκτικές παραλίες..... Και μπορείς να πετύχεις και καλές τιμές!
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Εφ'όσον η περίοδος του ταξιδιού θα είναι καλοκαίρι, θα προτιμούσα να μην έχει κρύο ο προορισμός μας. Θέλω έναν περιπετειώδης προορισμό που να έχει λίγο από όλα. Όμορφες παραλίες, διαφορετικό πολιτισμό, ωραία τοπία και ζωή στην φύση. Το μπάτζετ είναι άγνωστο, δεν θέλω κάτι παράλογο αλλά δεν θέλω και κάτι τραγικό. Αυτή τη στιγμή που γράφω δεν έχω καμμία οικονομία στην άκρη, αλλά θα μπορούσα να πραγματοποιήσω το ταξίδι με οποιονδήποτε τρόπο. Είμαστε ένα νεαρό ζευγάρι, 19 εγώ και 18 η κοπέλα, αν σε βοηθάει αυτό..
Καλημέρα, νομίζω ότι η παραπάνω παράγραφος περιγράφει ακριβώς την Ταυλάνδη με απλά λόγια. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι το καλοκαίρι ίσως βρέχει, κατά τα άλλα νομίζω είναι ακριβώς αυτό που ψάχνετε
 

stimuli

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Μου φαίνεται πως είσαι μέσα στο μυαλό μου όσον αφορά Sri Lanka. Διάβαζα το πρωϊ το traveltips.gr και ειλικρινά εντυπωσιάστηκα από την συγκεκριμένη χώρα και ήθελα να ζητήσω τις γνώμες σας. Δεν σκέφτομαι όμως να πάω ομαδικό, θα πάω χύμα στο κύμα, το μόνο που θέλω να κλείσω είναι τα εισητήρια και τα υπόλοιπα θα τα βρω εκεί. Κοίταξα το expedia για αεροπορικά αλλά δεν μου φαίνονται και τόσο φτηνά αφού ζητάνε 1021?/άτομο. Ψάχνω για 13 Αυγούστου αναχώρηση από Ελ. Βενιζέλος και επιστροφή 4 Σεπτέμβρη. Ο προορισμός μου φαίνεται ιδανικός για αυτά που ζητάω και ήδη ψάχνω να κλείσω εισητήρια. Αν έχει κάτι κάποιος να προσθέσει ας το πει όσο είναι νωρίς, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!
@varioAthens, Κούβα είναι το όνειρο της κοπέλας μου να πάει, πόσα λεφτά πιστεύεις να μου χρειαστούν για τα απαραίτητα; Φαγητό, δωμάτιο μετακινήσεις κτλ για να περάσω καλά 20 ημέρες;
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.546
Likes
8.182
@varioAthens, Κούβα είναι το όνειρο της κοπέλας μου να πάει, πόσα λεφτά πιστεύεις να μου χρειαστούν για τα απαραίτητα; Φαγητό, δωμάτιο μετακινήσεις κτλ για να περάσω καλά 20 ημέρες;[/quote]

Το μεγαλύτερο κόστος είναι τα αεροπορικά. Για Ιούνιο το εισητήριο για κάθε άτομο μετ' επιστροφής (+ φόρους) είναι 1.200€ με την IBERIA. Όμως αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να κλείσεις τα αεροπορικά και κάποιες διανυκτερεύσεις μέσω πρακτορείου και θα σου έρθει πολύ φθηνότερα! Ψάξ' το οπωσδήποτε σε πρακτορείο! Ακόμα και εκδρομή με γκρούπ θα μπορούσες να κλείσεις μέσω πρακτορείου μόνο και μόνο για να πετύχεις καλή τιμή και μετά μην ακολουθήσεις ξανά το γκρούπ! Κατά τ' άλλα, η ζωή στην Κούβα δεν είναι ακριβή. Δηλαδή πιστεύω ότι για 20 ημέρες με κανά 2χίλιαρο το άτομο μπορείτε να περάσετε φανταστικά, να βγείτε, να διασκεδάσετε και να γυρίσετε και όλο το νησί!
Θα μπορούσες να ζητήσεις πληροφορίες και από το μέλος του Φόρουμ Yorgos, που αν έχω καταλάβει καλά ζεί ή ζούσε στην Αβάνα.........
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Για Σρι Λάνκα ψάξε αεροπορικά εισιτήρια με Qatar (www.qatarairways.com) ή με Royal Jordanian (http://rj.com/Home/tabid/260/locale/en-US/default.aspx).
Φυσικά, μπορεί να υπάρχουν άλλες αλλά δεν το έχω ψάξει.
Επειδή ο Αύγουστος είναι λίγο περίεργος μήνας μπορεί τελικά να σε συμφέρει να κλείσεις με πρακτορείο.
Ψάξτο λίγο από άποψη εισιτηρίων και για τα υπόλοιπα εδώ είμαστε.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.730
Likes
50.811
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κι εγώ Σρι Λάνκα ψηφίζω...

Ο Άυγουστος είναι λίγο βάρβαρος μήνας για την Κούβα απ' όλες τις απόψεις κι αν είναι η πρώτη φορά που πάτε μακρινό ταξίδι, είναι προορισμός λίγο περίεργος για ανεξάρτητους, αν και θα μπορούσατε να πάτε οργανωμένο και να κάνετε μια ανεξάρτητη επέκταση.

Η Σρι Λάνκα είναι πολύ φτηνότερη χώρα, πιο εύκολη από πολλές απόψεις, με μεγαλύτερη ποοικιλία αξιοθεάτων και για τις λίγες μέρες που έχετε μπορείτε να γυρίσετε ολόκληρη ανετότατα, συν ότι οι παραλίες της είναι καλύτερες από της Κούβας. Τα αεροπορικά για την εποχή που θέλετε είναι 950Ε/άτομο συμπεριλαμβανομένων των φόρων.

Μπορείτε να πάτε και σε πρακτορεία να πάρετε προσφορές για μη οργανωμένα, ορισμένες είναι πάρα πολύ καλές, ειδικά για Σρι Λάνκα, που τη συνδυάζουν και με άλλα (π.χ Πέτρα-Αμμάν στην Ιορδανία, ή Μαλδίβες). Κοιτάξτε και τα Αγγλικά πρακτορεία στο ίντερνετ, βγάζουνε κάτι προσφορές όταν μπει η άνοιξη που σου τρέχουν τα σάλια και για τους δύο προορισμούς, κι ας ην κλειστείτε στα ξενοδοχεία τους.

Άλλη επιλογή που είναι φτηνότατη, ασφαλέστατη, ενδείκνυται για πρωτοταξιδευόμενους ανεξάρτητους και πολύ εξωτική, είναι το Λάος/ Καμπότζη. Πετάτε για Μπανγκόκ, φεύγετε από την Ταϋλάνδη με ελαφρά πηδηματάκια καισ ε λίγες ώρες βρίσκεστε Λάος και Καμπότζη. Και οι δύο είναι καρατσάμπα χώρες, έχουν τις Παναγιάς τα μάτια (από αρχαία, φύση, σύγχρονη ιστορία, θρησκείες/ναούς, διαφορετική φιλοσοφία, κουζίνα, χαμόγελο, πάνε πολύ καλά και οι δύο), πολύ εύκολες για ταξίδι ανεξάρτητο και πολύ ξεκούραστες. Τώρα, τις βροχούλες σας θα τις φάτε, αλλά αυτό ισχύει και για τους άλλους προορισμούς.

Για κάτι πιο στεγνό και χωρίς να φάει η ζέστη (π.χ το Μεξικό το καλοκαίρι παραείναι ζεστό), το Περού κα η Βολιβία επίσης είναι σχετικά εύκολοι προορισμοί, εξωτικοί και πολύ ενδιαφέροντες, με χαμηλότατο κόστος αφού φτάσετε εκεί. Καταπληκτικό καιρό το καλοκαίρι έχει στην Ινδονησία, επίσης μπορείτε να βρείτε προσφοράρες για Μπαλί και να την κάνετε για τα διπλανά νησάκια αφού το δείτε τις πρώτες 2-3-4 μέρες κι από μπάνια άλλο τίποτε.
 

stimuli

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Έπειτα από πολύ σκέψη και αρκετό ψάξιμο κατάληξα πως θα πάω Σρι Λάνκα. Να σε ρωτήσω Yorgos, αγγλικά πρακτορεία που θα βρω; Μπορείς να μου προτείνεις κάποια;
Επίσης εάν ήσασταν στην θέση μου, πως θα οργανώνατε το ταξίδι σας για Σρι Λάνκα; Δεν είμαι πολύ ενημερωμένος όσον αφορά ταξίδια μιας και τώρα αρχίζω να πραγματοποιώ κάποιους σταθμούς-όνειρο, οποτέ θέλω λίγο βοήθεια όσον αφορά την οργάνωση και ότι πρέπει να ξέρω πριν κάνω οποιαδήποτε κίνηση. Χρειάζομαι βίζα (άδεια παραμονής) για να ταξιδέψω εκεί; 4000 χιλιάρικα για 2 άτομα 20 ημέρες θα είναι αρκετά; Εσείς με την εμπειρία σας, πως θα πραγματοποιούσατε το ταξίδι αυτό; Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις και τον χρόνο σας..
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Για τις ημερομηνίες που έχεις επιλέξει το αεροπορικό εισιτήριο με Royal Jordanian κοστίζει 875 Ευρώ.

Select a flight for your outbound journey, Athens - Colombo Select Flight From/To Time RJ132
Athens International Airport
Amman - Queen Alia International 14/08/2009
16:10
18:20 RJ194
Amman - Queen Alia International
Colombo - Katunayake 14/08/2009
19:15
04:20 (+1) Select a flight for your inbound journey, Colombo - Athens Select Flight From/To Time RJ195
Colombo - Katunayake
Amman - Queen Alia International 03/09/2009
05:40
09:45 RJ131
Amman - Queen Alia International
Athens International Airport 03/09/2009
13:00
15:25 Return fare Total price including tax: EUR 875.01
No fare available

(+1) Flight departs/arrives one day later
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.276
Μηνύματα
886.029
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom