Θεατρικές παραστάσεις

the Lycan

Member
Μηνύματα
215
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη...10 και σήμερα..
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
μιας και ανασύρθηκε το θέμα, ας γράψω να μην χάσει κανένας θεατρόφιλος τον ΕΡΩΤΟΚΡΙΤΟ, που είναι η παράσταση της χρονιάς κατά τη γνώμη μου.. (σκηνοθεσία λιβαθινου βλεπεις!τίποτα δεν είναι τυχαίο)!:clap:
Είπα κι εγώ , ότι φέτος δεν θα την πατήσω όπως με τον περσινό Ερωτόκριτο στο "Θεατρον".....στην τελική, εκεί , ο τίτλος του έργου ήταν "Ερωτόκριτος AV" , καταλάβαινες ότι δεν θα είναι ο original τελοσπάντων Ερωτόκριτος...ή τουλάχιστον έπρεπε να το καταλάβεις...... Για δεύτερη λοιπόν φορά , πήγα στο θέατρο ελπίζοντας να ακούσω τα λόγια του Ερωτόκριτου όπως τα έχω ακούσει να τα τραγουδάνε στο Νησί, να δω κάτι πιο ...παραδοσιακό.......εις μάτην.....

Ξεκινώντας η παράσταση, ήρθε στο μυαλό μου η κριτική ενός φίλου για τον Περικλή του Εθνικού που θα τον στείλουμε και στο εξωτερικό...."Καλό αλλά μάλλον ο ενδυματολόγος προσπαθεί να μας πείσει ότι τα τσόλια είναι άποψη..." ειχε πει ο φίλος..... άλλη μία παράσταση λοιπόν που τα "κοστούμια" ήταν.....Ό,ΤΙ ΝΑ'ΝΑΙ!!!!!!

Σχετικά, με την ερμηνεία......από όλους του ηθοποιούς, αυτή που έπαιξε Ερωτόκριτο , ήταν η κοπελα στο ρόλο της Νένας....δεν ξέρω ποιά ηθοποιός ήταν, αλλά διάβασε καλύτερα τον Ερωτόκριτο από όλους τους υπόλοιπους....καλή εντύπωση μου άφησε και η πιτσιρίκα η Αρετούσα του πρώτου μέρους (υπήρχαν τρεις Αρετούσες) αλλά η Ναυπλιώτου , χάθηκε ανάμεσα στους πολλούς χαρακτήρες....... εκείνος που ειλικρινά απόρησα μαζί του στο πρωτο μέρος ήταν ο Ηράκλης.....δεν κατάλαβα αν ήθελε να φανεί σαν μία καρικατούρα, ή αν του είχαν πει ότι ο Ηράκλης ήταν τρελός!!! Επίσης πολύ καλή στο πρώτο μέρος (αλλά και σε όλη την παράσταση ) ήταν η μητέρα του Ερωτοκριτου και τελευταια Αρετουσα (η Φέστα).....

Πρέπει όμως να ομολογήσω ότι στο 2ο μέρος , διορθωθηκαν κατά πολύ τα πράγματα.....Η Ναυπλιώτου πήρε την κεντρική θέση που της αξίζει τελικά και ξεδίπλωσε το ταλέντο της.....ο Ερωτόκριτος παρτενέρ της επίσης κατάφερε να την ακολουθήσει χωρίς να υστερεί σε τίποτα (ο Ήμελλος ήταν νομίζω)

Θα βάλω ένα 6/10 και θα παρακαλέσω λοιπόν τον κύριο σκηνοθέτη να ξανασκεφτεί κάποια πράγματα μέχρι το τέλος της θεατρικής χρονιάς....

υ.γ. ειδικά εκείνη την "χορευτική" κίνηση μεταξύ τουίστ και πλένω ρούχα στη σκάφη, ειλικρινά δεν μπορώ να φανταστώ ποιός τη σκέφτηκε και τι πρόσφερε στην παράσταση......
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Είπα κι εγώ , ότι φέτος δεν θα την πατήσω όπως με τον περσινό Ερωτόκριτο στο "Θεατρον".....στην τελική, εκεί , ο τίτλος του έργου ήταν "Ερωτόκριτος AV" , καταλάβαινες ότι δεν θα είναι ο original τελοσπάντων Ερωτόκριτος...ή τουλάχιστον έπρεπε να το καταλάβεις...... Για δεύτερη λοιπόν φορά , πήγα στο θέατρο ελπίζοντας να ακούσω τα λόγια του Ερωτόκριτου όπως τα έχω ακούσει να τα τραγουδάνε στο Νησί, να δω κάτι πιο ...παραδοσιακό.......εις μάτην.....

Ξεκινώντας η παράσταση, ήρθε στο μυαλό μου η κριτική ενός φίλου για τον Περικλή του Εθνικού που θα τον στείλουμε και στο εξωτερικό...."Καλό αλλά μάλλον ο ενδυματολόγος προσπαθεί να μας πείσει ότι τα τσόλια είναι άποψη..." ειχε πει ο φίλος..... άλλη μία παράσταση λοιπόν που τα "κοστούμια" ήταν.....Ό,ΤΙ ΝΑ'ΝΑΙ!!!!!!

Σχετικά, με την ερμηνεία......από όλους του ηθοποιούς, αυτή που έπαιξε Ερωτόκριτο , ήταν η κοπελα στο ρόλο της Νένας....δεν ξέρω ποιά ηθοποιός ήταν, αλλά διάβασε καλύτερα τον Ερωτόκριτο από όλους τους υπόλοιπους....καλή εντύπωση μου άφησε και η πιτσιρίκα η Αρετούσα του πρώτου μέρους (υπήρχαν τρεις Αρετούσες) αλλά η Ναυπλιώτου , χάθηκε ανάμεσα στους πολλούς χαρακτήρες....... εκείνος που ειλικρινά απόρησα μαζί του στο πρωτο μέρος ήταν ο Ηράκλης.....δεν κατάλαβα αν ήθελε να φανεί σαν μία καρικατούρα, ή αν του είχαν πει ότι ο Ηράκλης ήταν τρελός!!! Επίσης πολύ καλή στο πρώτο μέρος (αλλά και σε όλη την παράσταση ) ήταν η μητέρα του Ερωτοκριτου και τελευταια Αρετουσα (η Φέστα).....

Πρέπει όμως να ομολογήσω ότι στο 2ο μέρος , διορθωθηκαν κατά πολύ τα πράγματα.....Η Ναυπλιώτου πήρε την κεντρική θέση που της αξίζει τελικά και ξεδίπλωσε το ταλέντο της.....ο Ερωτόκριτος παρτενέρ της επίσης κατάφερε να την ακολουθήσει χωρίς να υστερεί σε τίποτα (ο Ήμελλος ήταν νομίζω)

Θα βάλω ένα 6/10 και θα παρακαλέσω λοιπόν τον κύριο σκηνοθέτη να ξανασκεφτεί κάποια πράγματα μέχρι το τέλος της θεατρικής χρονιάς....

υ.γ. ειδικά εκείνη την "χορευτική" κίνηση μεταξύ τουίστ και πλένω ρούχα στη σκάφη, ειλικρινά δεν μπορώ να φανταστώ ποιός τη σκέφτηκε και τι πρόσφερε στην παράσταση......
σοβαρά δεν σ' αρεσε??κρίμα!:(βεβαια γουστα ειναι αυτα, αλλα εμενα η αποψη μου ειναι τελειιιιως διαφορετικη..ζητάω άλλα πράγματα απο το θέατρο κι οχι απλώς να δω μια "κλασικη" αποδοση του έργου..οι "μοντερνες" πινελιες ειναι αυτες που εκαναν την διαφορά!απεχθανομαι αλλωστε ο,τιδηποτε ακολουθει μια πεπατημενη..και στην προκειμενη περιπτωση, κατι τετοιο δεν έγινε..ολα ηταν ευφανταστα και καλοκουρδισμενα, σε μια παράσταση κυλούσε ευχάριστα απο την αρχή μέχρι το τέλος της.. παράλληλα όμως το κείμενο το σεβάστηκαν.. οι ηθοποιοι ακουραστοι, όργωναν την σκηνή και εναλλάσσονταν στους ρόλους τους..

οσο για την ναυπλιωτου, εγω θεωρω πως δεν χαθηκε αναμεσα στους αλλους σε καμια περιπτωση, ουτε καν στο πρωτο μερος, που δεν ειχε κεντρικο ρολο..επαιζε με το σωμα και τις εκφράσεις της, ακομη και τις στιγμές που απλά καθόταν στο πισω μέρος.. ειναι και γενικά πολύ προικισμένο πλάσμα (όταν ειναι στην σκηνη λάμπει, εκτός σκηνής δεν την πιάνει το μάτι σου)..
εμένα η πιτσιρίκα (η πρώτη Αρετούσα) ήταν η μόνη ένστασή μου..βρηκα την ερμηνεία της κομματάκι υπερβολική..
η χορευτική κίνηση, ήταν ένα αστείο στοιχείο, "άποψη" κατά την γνώμη μου!

ps. ε, μη μου βαζεις στην ιδια μοιρα χουβαρδα και λιβαθινο..για τον πρωτο εχω κακιστη αποψη, οι παραστασεις του δεν εχουν να πουν τιποτα απολυτως σε εμενα (γι αυτο αλλωστε και τον περικλη δεν σκοπευω να τον δω, κι ας παιζει η λυδια φωτοπουλου - θα προτιμησω να την δω στο μονολογο που ανεβαζει τα δευτεροτριτα στο μεταξουργειο..)..ακομη θυμαμαι που παραλιγο να με παρει ο υπνος στις "ιστοριες απο το δασος της βιεννης", ενα εργο που ποτε δεν καταλαβα με ποια κριτηρια επελεξε να ανεβασει..ασε που απο τοτε που ανελαβε την διευθυνση του εθνικου α) καταργηθηκε η πειραματικη σκηνη, β) το ρεπερτοριο εγινε υπερβολικα κλασικο και μονοτονο, γ) το φοιτητικο εισιτηριο το θυμαμαι να ανεβαινει καθε χρονο κατα ενα ευρω, μεχρι που εφτασε στα 13 και παρεμεινε εκει..
δεν αναφέρω ότι ο χουβαρδάς ήταν ο λόγος που έφυγε ο λιβαθινός απο το εθνικό..ο θανατος κούρκουλου (ποιος να το πίστευε?) σήμανε για το εθνικό τέλος εποχής..κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντα!μιας και τότε δεν έχανα παράσταση για παράσταση του εθνικού..(θυμάμαι κάτι παραστάσεις στα γκαράζ του κτιρίου της αγ. κωνσταντινου, αλλο πράγμα..με μόλις 3-4 σειρές καθισμάτων)!:roll:
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
ας γραψω δυο λογακια και για την σωτηρια μπελλου της ντινας κωνστα, που καθολου δεν με τρελανε..
να εφταιγε το κείμενο?η σκηνοθεσία?δεν έχω καταλήξει στο τι ακριβως μου εφταιξε..η ερμηνεια παντως της κωνστα δεν ηταν κακή..αλλά κάτι έλειπε..κάτι που θα απογείωνε το έργο..
έχω δει και την ευτυχια παπαγιαννοπουλου πριν καποια χρονια και η σύγκριση ήταν αναπόφευκτη!!ζούλιας-καραγιαννοπουλου => σημειώσατε 1!

να σχολιάσω και το κοινο που μου έσπασε τα νεύρα??εεε, όταν πας σε μια παράσταση δεν μπορείς να μιλάς διαρκώς με τον διπλανό σου, να ανοιγοκλείνεις νον στοπ την τσάντα σου κάνοντας θόρυβο για να κοιτάς το κινητό σου και προς θεου..σε καμία περίπτωση να σηκώνεις το κινητό σου και να πιάνεις κουβεντούλα..:shock:
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
να σχολιάσω και το κοινο που μου έσπασε τα νεύρα??εεε, όταν πας σε μια παράσταση δεν μπορείς να μιλάς διαρκώς με τον διπλανό σου, να ανοιγοκλείνεις νον στοπ την τσάντα σου κάνοντας θόρυβο για να κοιτάς το κινητό σου και προς θεου..σε καμία περίπτωση να σηκώνεις το κινητό σου και να πιάνεις κουβεντούλα..:shock:
Ώρες-ώρες πραγματικά στενοχωριέμαι με το πόσο γραφικοί είμαστε ως λαός και με πόσο περιορισμένη παιδεία!

Επίσης, για να μην ξεφεύγω από το topic, ψήθηκα αρκετά για Ερωτόκριτο! Και εμένα μου αρέσουν πολύ τα μοντέρνα στοιχεία σε κλασσικά έργα. Επίσης λέω να πάω να δω τον "Γυάλινο Κόσμο".
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Ώρες-ώρες πραγματικά στενοχωριέμαι με το πόσο γραφικοί είμαστε ως λαός και με πόσο περιορισμένη παιδεία!

Επίσης, για να μην ξεφεύγω από το topic, ψήθηκα αρκετά για Ερωτόκριτο! Και εμένα μου αρέσουν πολύ τα μοντέρνα στοιχεία σε κλασσικά έργα. Επίσης λέω να πάω να δω τον "Γυάλινο Κόσμο".
πραγματικά..και ειδικά σε κάτι τέτοιες παραστάσεις που έχουν έντονο και το μουσικό στοιχείο, κάποιοι μπερδεύονται μάλλον και νομίζουν ότι βρίσκονται σε ρεμπετάδικο!:roll: εγώ έχω και θέμα, θέλω απόλυτη ησυχία γιατι η προσοχή μου αποσπάται εύκολα..

αα, για τον ερωτόκριτο..προτεινω να πάρετε όσοι πάτε το πρόγραμμα, ειναι αρκετά πλήρες και αξίζει..!
επίσης, τα 10 ευρω γενική είσοδος τις τετάρτες, αν δε με γελούν τα μάτια μου, καταργήθηκαν και πλέον έχει γενική είσοδο τετάρτη-πέμπτη 15 ευρώ!

να δεις τον γυάλινο κόσμο, κεγώ θέλω να τον δω!
τον είχα δει πριν κάποια χρόνια με την βαγενά (μπρρρρ) και αν και το κείμενο ήταν απίστευτο, οι ερμηνείες ήταν "λίγες", οπότε δεν βλέπω την ώρα να το ξαναδώ!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
να δεις τον γυάλινο κόσμο, κεγώ θέλω να τον δω!
τον είχα δει πριν κάποια χρόνια με την βαγενά (μπρρρρ) και αν και το κείμενο ήταν απίστευτο, οι ερμηνείες ήταν "λίγες", οπότε δεν βλέπω την ώρα να το ξαναδώ!
Και η Τσαλίκη η αλήθεια είναι δεν με ενθουσιάζει, αλλά με τόσο καλές κριτικές που έχω διαβάσει για την παράσταση λέω να της δώσω μια ευκαιρία.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
γιαννουλης χαλεπάς-η κοιμωμένη μου:

(θέατρο 4 εποχές)

καιρό τώρα, άκουγα και διάβαζα θετικά σχόλια και κριτικές γι αυτή την παράσταση..ε, δεν ήθελα και πολύ και έτσι πήρα την απόφαση να πάω (κέρδισα και κάτι προσκλησούλες, οπότε μου ήρθε ταμαμ)!
πρώτα πρώτα, αξίζει να αναφερθώ στην υποδοχή των ανθρώπων του θεάτρου, που ήταν ιδιαίτερα θερμή..μας καλωσόρισαν, μας κέρασαν καφέ/τσάι και μας μοίρασαν κάτι υπέροχες καρτ ποστάλ με θέμα το θέατρο (μπήκαν στο θεατρικό μου κουτί κι αυτές)!γεμάτοι χαμόγελα και με καλή διάθεση (πως είναι τα πράγματα σε κάποια μεγάλα θέατρα-ονόματα δεν λεμε?ε, καμία σχέση)!το πρόγραμμα περιέχει ολόκληρο το κείμενο, οπότε προτείνω να το πάρετε!
η παράσταση απλή, χωρίς φιοριτούρες..απλό και καθαρό θέατρο..ερμηνείες δυνατές (δεν ήξερα κανέναν απο τους ηθοποιούς, παρά μόνο τον σκηνοθέτη Γ. Μόρτζο)..ένα κείμενο συγκινητικό και ενδιαφέρον- ειδικά μάλιστα αν σας ενδιαφέρει το θέμα, θα μάθετε πολλά για τον βίο του μεγάλου έλληνα γλύπτη και θα λυθούν και πολλές απορίες σας, αν οι γνώσεις που έχετε γύρω από το πρόσωπο του είναι αποσπασματικές (αυτή ήταν η δική μου περίπτωση)..δεν είναι η παράσταση της χρονιάς, αλλά είναι σίγουρα μια αξιόλογη δουλειά (έχει κάποια στοιχεία ερασιτεχνικά, που όμως, προσωπικά δεν με ενόχλησαν καθόλου)..φεύγοντας από το θέατρο, είχα γεμίσει σκέψεις και προβληματισμούς..
 

the Lycan

Member
Μηνύματα
215
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη...10 και σήμερα..
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
ας γραψω δυο λογακια και για την σωτηρια μπελλου της ντινας κωνστα, που καθολου δεν με τρελανε..
να εφταιγε το κείμενο?η σκηνοθεσία?δεν έχω καταλήξει στο τι ακριβως ....:shock:

και αυτό είναι ένα από τα έργα που θα τιμήσω φέτος....

γιαννουλης χαλεπάς-η κοιμωμένη μου:

(θέατρο 4 εποχές)

καιρό τώρα, άκουγα και διάβαζα θετικά σχόλια και κριτικές γι αυτή την παράσταση ....φεύγοντας από το θέατρο, είχα γεμίσει σκέψεις και προβληματισμούς..
και αυτό επίσης....μα έχουμε ίδια γούστα στις επιλογές ( η κριτική μας διαφέρει μόνο :D:D:D
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
και αυτό είναι ένα από τα έργα που θα τιμήσω φέτος....


και αυτό επίσης....μα έχουμε ίδια γούστα στις επιλογές ( η κριτική μας διαφέρει μόνο :D:D:D
εεε, δεν πειραζει!ετσι δινουμε δυο διαφορετικες οπτικες για την ιδια παράσταση!:p

δεν σας εχω γραψει ακομη για την αυλη των θαυματων και την ζωη στο θέατρο!
 

pemi

Member
Μηνύματα
24
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αγνωστο ακομα...
Ταξίδι-Όνειρο
να παω παντουυυυ!!!
Εγω ειδα στις αρχες ιανουαριου το "I will survive", στο θεατρο Θησειον.Ειναι μια κωμωδία, παιζουν 2 νεα παιδια ο Αντινοος Αλμπανης και ο Γιωργος Παπαγεωργιου. Κατι σαν stαnd up comedy θυμιζε, αφου φαινοταν να εχουν μια κυρια ιστορια ως βαση και να προσθετουν και αυτοσχεδιασμους αναλογα με την εκαστωτε αντιδραση του κοινου ή και αναλογα με κατι που μπορει να κανανε κ οι ιδιοι οι ηθοποιοι. Ενδιαφερουσα παρασταση, γελασαμε αρκετα. Πολυ καλα και τα 2 παιδια,ταλαντουχα(και ομορφα!;)).Παιζεται Δευτερο-Τριτα αλλα νομιζω οχι για πολυ ακομα(εχει παρει ηδη μια φορα παραταση).
 

the Lycan

Member
Μηνύματα
215
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη...10 και σήμερα..
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
εεε, δεν πειραζει!ετσι δινουμε δυο διαφορετικες οπτικες για την ιδια παράσταση!:p

δεν σας εχω γραψει ακομη για την αυλη των θαυματων και την ζωη στο θέατρο!
πες για την αυλή γιατί οι απόψεις που ακούω είναι διαφορετικές και θέλω κι εγώ να πάω να το δω!!!! ρε γμτ!!! φέτος παίζονται τόσο ωραίες παραστάσεις, εγώ τώρα ξεκίνησα τον θεατρικό χειμώνα και έχω και εξεταστική!!!! ελπίζω να παίζονται τα έργα μέχρι τέλη μαρτίου να προλάβω να δω καμια δεκαριά ακόμα!!!


Εγω ειδα στις αρχες ιανουαριου το "I will survive", στο θεατρο Θησειον.Ειναι μια κωμωδία, παιζουν 2 νεα παιδια ο Αντινοος Αλμπανης και ο Γιωργος Παπαγεωργιου. .......(εχει παρει ηδη μια φορα παραταση).
όλο καλά λόγια για τον Αντίνοο ακούω φέτος....πολύ χαίρομαι!!!!!!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
πες για την αυλή γιατί οι απόψεις που ακούω είναι διαφορετικές και θέλω κι εγώ να πάω να το δω!!!! ρε γμτ!!! φέτος παίζονται τόσο ωραίες παραστάσεις, εγώ τώρα ξεκίνησα τον θεατρικό χειμώνα και έχω και εξεταστική!!!! ελπίζω να παίζονται τα έργα μέχρι τέλη μαρτίου να προλάβω να δω καμια δεκαριά ακόμα!!!
λοιπον, στην αυλη πήγα με μιση καρδια..όλες αυτές οι παραστάσεις εθνικου (της κεντρικής σκηνης) με τα πολυπρόσωπα cast, που αποτελουνται απο ηθοποιους που θεωρούνται μεγαλα ονοματα και με κλασικη σκηνοθεσια συνηθως δεν με εμπνέουν και δεν μου "αφηνουν" και κατι τις περισσότερες φορές..
πήγα λοιπον, κυρίως για το έργο, που δεν το είχα δει ξανα, ήξερα όμως σε γενικές γραμμές την υπόθεση!
δεν ήταν κακή παράσταση, καλουτσικη θα την έλεγα, αλλά χωρίς ιδιαιτερες εξάρσεις..
τα σκηνικά βοηθούσαν πολύ, ζωντάνευαν την αυλή!οι ερμηνειες καλές ήταν σε γενικές γραμμές!ξεχώρισα τον ψαρρα, τον κατσαφάδο και την σαουλίδου..
η αδαμάκη, που εμένα γενικά μου αρέσει, στον συγκεκριμένο ρόλο δεν με ενθουσίασε,φώναζε πολύ, έχασε και τα λόγια της αρκετές φορές..να έπεσα απλά σε κακή της μέρα?μπορεί..τα ίδια και ο κουρής, τον έχω δει και σε πολύ καλύτερες ερμηνειες..η παπαληγουρα πολύ ανανεωμένη (και αδυνατισμένη) απο τοτε που χα να την δω, αυτο μου εκανε εντυπωση γιατι κατα τ αλλα ο ρόλος δεν της άφηνε πολλά περιθώρια!η σκηνοθεσία του κακλέα δεν ήταν ακριβως αυτό που περιμενα..επρόκειτο για απόδοση του έργου στην σημερινή εποχή και παντα τέτοιες προσπάθειες ενέχουν κινδύνους και δύσκολα στέφονται με απολυτη επιτυχια!σε άλλα σημεία της παράστασης το αποτέλεσμα ήταν καλό και σε άλλα απλά μέτριο..

αν έπρεπε να βάλω βαθμό θα έβαζα 7 στα 10..

επόμενα στη λίστα μου είναι: o αμερικανικος βουβαλος, το τζορνταν και το stallerhof!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.882
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom