Ουγγαρία Τσεχική Δημοκρατία Θεσσαλονίκη-Βουδαπέστη-Πράγα με αυτοκίνητο

tade_efi

Member
Μηνύματα
95
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Costiera Amalfinata
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Γεια χαρά σε όλους!
Να λοιπόν, που επανέρχομαι με νέες απορίες για ένα ταξίδι που αποφασίσαμε να κάνουμε με τους γονείς μου κι ένα φιλικό τους ζευγάρι οδικώς. Συνολικά δηλαδή θα είμαστε 5 άτομα. Σκεφτόμαστε λοιπόν, να ξεκινήσουμε με αυτοκίνητο από Θεσσαλονίκη για Πράγα. Μια ενδεχόμενη διαδρομή που σκεφτόμουν είναι
α) Για το πήγαινε: 1. Θεσσαλονίκη-Σκόπια (πρώτη στάση για πρωινό και καφέ)
2. Σκόπια-Βελιγράδι (δεύτερη στάση για φαγητό)
3. Βελιγράδι - Βουδαπέστη (διαμονή για 3-4 μέρες)
4. Βουδαπέστη - Μπρατιβλάβα (στάση για να δούμε την πόλη)
5. Μπρατισλάβα -Πράγα (διαμονή για 3-4 μέρες)

(εννοείται ότι θα γίνουν κι άλλες ενδιάμεσες στάσεις, αλλά πιο ολιγόωρες)
β) Για την επιστροφή: 1. Πράγα - Βιένη (ίσως μείνουμε για μια μέρα)
2. Βιένη - Λουμπλιάνα (στάση για να δούμε την πόλη)
3. Λουμπλιάνα - Ζάγκρεμπ
4. Ζάγκρεμπ -Σεράγιεβο
5. Σεράγιεβο - Σκόπια (ίσως γίνει και κάποια άκόμη στάση σε προηγούμενη πόλη)
6. Σκόπια - Θεσσαλονίκη


Όπως καταλαβαίνετε προκύπτουν διάφορα ερωτήματα, μερικά από τα οποία είναι τα εξής

1. Θα μπορούσαν να προταθούν κάποιες εναλλακτικές διαδρομές ή στάσεις σε πόλεις ωραίες που μου διαφεύγουν κι αξίζει κανείς να τις δει;
2. Πόσο περίπου θα κοστίσουν οι βενζίνες δεδομένου ότι το σύνολο των χιλιομέτρων που θα διασχίσουμε θα ναι περίπου 3.200; (λογικά σ' αυτές τις χώρες η βενζίνη είναι φθηνότερη από Ελλάδα, έτσι δεν είναι;
3. Έχει υπολογίσει κανείς το συνολικό κόστος των διοδίων;
4. Δεδομένου ότι αυτές οι χώρες δεν είναι μέλη της ΕΕ, θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα αν προσπαθήσουμε να περάσουμε τα σύνορα μόνο με ταυτότητες, χωρίς διαβατήρια, ή υπάρχουν ειδικές συμβάσεις μεταξύ των χωρών για ελεύθερη πρόσβαση, όπως για παράδειγμα συμβαίνει με την Τουρκία;
5. Τι βαθμό επικινδυνότητες έχει ένα τέτοιο ταξίδι;

Ελπίζω να μην σας κούρασα πολύ με τιςσυνεχείς ερωτήσεις μου..
Περιμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας...
 

tade_efi

Member
Μηνύματα
95
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Costiera Amalfinata
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Γεια χαρά!
Επανέρχομαι λίγο πιο συνοπτικά γιατί το προηγούμενο θέμα μου μάλλον κούρασε με τις πολλές ερωτήσεις.
Σκοπεύουμε να πάμε οδικώς (αυτοκίνητο) με τους γονείς μου Βουδαπέστη -Πράγα -Βιέννη αρχές Αυγούστου.

Θα θελα να ρωτήσω τα εξής:
1. Είναι εύκολο να κυκλοφορήσεις με το αυτοκίνητο μέσα στις πόλεις αυτές και να παρκάρεις (χωρίς να σε γράψουν) ή θα πρέπει να το παρκάρουμε στο ξενοδοχείο και να κυκλοφορούμε με τα μμμ;
2. Βγαίνει σε μια μέρα χωρίς ενδιάμεση διαμονή η διαδρομή Θεσσαλονίκη - Βουδαπέστη ή είναι πολύ εξουθενωτικό; Υπάρχει συνήθως μεγάλη αναμονή στα σύνορα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.308
Likes
5.063
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Να κυκλοφορήσετε με ΜΜΜ. Δεν έχει νόημα το αυτοκίνητο σε πόλεις με όμορφα και σχετικά συγκεντρωμένα ιστορικά κέντρα.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Γεια χαρά!
Επανέρχομαι λίγο πιο συνοπτικά γιατί το προηγούμενο θέμα μου μάλλον κούρασε με τις πολλές ερωτήσεις.
Σκοπεύουμε να πάμε οδικώς (αυτοκίνητο) με τους γονείς μου Βουδαπέστη -Πράγα -Βιέννη αρχές Αυγούστου.

Θα θελα να ρωτήσω τα εξής:
1. Είναι εύκολο να κυκλοφορήσεις με το αυτοκίνητο μέσα στις πόλεις αυτές και να παρκάρεις (χωρίς να σε γράψουν) ή θα πρέπει να το παρκάρουμε στο ξενοδοχείο και να κυκλοφορούμε με τα μμμ;
2. Βγαίνει σε μια μέρα χωρίς ενδιάμεση διαμονή η διαδρομή Θεσσαλονίκη - Βουδαπέστη ή είναι πολύ εξουθενωτικό; Υπάρχει συνήθως μεγάλη αναμονή στα σύνορα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
2) Θεσσαλονικη - Βουδαπεστη 1000 χιλιομετρα και 4 σταθμοι συνορων. Η καθυστερηση στα συνορα απο Σερβια για ουγγαρια ηταν γυρω στις 2-3 ωρες, αυγουστο μηνα. Μαλλον θα σας κουρασει γιατι και ο δρομος μεχρι λιγο πριν το Βελιγραδι δεν ειναι οτι καλυτερο. Η προταση μου ειναι διανυκτερευση στο Βελιγραδι που ειναι ομορφο και με αρκετα αξιοθεατα.
1) Ειναι δυσκολο να παρκαρεις , καλυτερα μ.μ.μ. Διαλεξτε ξενοδοχεια στο κεντρο της πολης.
Αν και στην Πραγα εχει παρκινγκ φτανοντας στο ιστορικο κεντρο
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
αυγουστο εχει καθηστερηση στα συνορα σερβια ουγγαριας-απο τα συνορα φυρομ-σερβιας τα πρωτα 80 ειναι χαλια τα επομενα300 ειναι ανετα μεχρι βελιγραδι -για μενα και εκτος κεντρου ξενοδοχεια στην πραγα ειναι μια χαρα εχει αρκετα παρκινγκ στο κεντρο
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.111
Likes
24.126
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
1. Είναι εύκολο να κυκλοφορήσεις με το αυτοκίνητο μέσα στις πόλεις αυτές και να παρκάρεις (χωρίς να σε γράψουν) ή θα πρέπει να το παρκάρουμε στο ξενοδοχείο και να κυκλοφορούμε με τα μμμ;
2. Βγαίνει σε μια μέρα χωρίς ενδιάμεση διαμονή η διαδρομή Θεσσαλονίκη - Βουδαπέστη ή είναι πολύ εξουθενωτικό; Υπάρχει συνήθως μεγάλη αναμονή στα σύνορα;
1. Εγώ προτιμώ να μετακινούμαι με τα Μ.Μ.Μ.
2. Κάναμε τη διαδρομή Βέροια - Βουδαπέστη σε μια μέρα, αλλά ήταν πολύ κουραστική.
 

tade_efi

Member
Μηνύματα
95
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Costiera Amalfinata
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Να κυκλοφορήσετε με ΜΜΜ. Δεν έχει νόημα το αυτοκίνητο σε πόλεις με όμορφα και σχετικά συγκεντρωμένα ιστορικά κέντρα.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, αλλά τα ζήτημα είναι οτι οι γονείς μου είναι γύρω στα 65 και η μητέρα μου προσφάτως πέρασε ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα υγείας και δεν ξέρω αν θα μπορέσει να αντέξει την "ταλαιπωρία" με τα μμμ. Οπότε γι αυτό το λόγο σκεφτόμουν αν ειναι εύκολο το παρκινγκ. Σε περίπτωση δηλαδή που αισθανθεί κάποια αδυναμία να μπορούμε να μπούμε στο αυτοκίνητο και να πάμε κατευθείαν στο ξενοδοχείο.

Είναι εύκολο λοιπόν να βρεις στο κέντρο παρκινγκ;

2. Κάναμε τη διαδρομή Βέροια - Βουδαπέστη σε μια μέρα, αλλά ήταν πολύ κουραστική.
Πόση ὠρα δηλαδή υπολογίζεις ότι θα μας πάρει αν ξεκινήσουμε από Θεσσαλονίκη κατά τις 5 τα ξημερώματα;
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.111
Likes
24.126
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Πόση ὠρα δηλαδή υπολογίζεις ότι θα μας πάρει αν ξεκινήσουμε από Θεσσαλονίκη κατά τις 5 τα ξημερώματα;
Εμείς ξεκινήσαμε στις 4.30 το πρωί και θτάσαμε στις 7.00 το απόγευμα με κάποιες στάσεις για καφέ.
 

tade_efi

Member
Μηνύματα
95
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Costiera Amalfinata
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
εχει αρκετα παρκινγκ στο κεντρο
Εννοείς ιδιωτικά πάρκινγκ ή υπάρχουν και δημόσιοι χώροι που μπορείς να παρκάρεις;
Δεν μπορείς να το αφήσεις σε κάποιο δρόμο δηλαδή; Πρέπει αναγκαστηκά να το βάλεις σε πάρκινγκ αλλιώς σε γράφουν;
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.055
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Εμείς που πήγαμε δυο φορές οδικώς Θεσσαλονίκη - Βελιγαδι Αύγουστο κάναμε περίπου 8ωρες με ταχύτητα πολυ πάνω απο τα όρια. Δεν νομίζω μια γυναίκα με προβλήματα υγείας στα 65 της να αντέχει παραπάνω. Μεναμε σε ξενοδοχείο λιγο έξω απο την πόλη και παρκαραμε το αυτοκίνητο μας εκεί για λόγους ασφαλείας.
 

tade_efi

Member
Μηνύματα
95
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Costiera Amalfinata
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Εμείς ξεκινήσαμε στις 4.30 το πρωί και θτάσαμε στις 7.00 το απόγευμα με κάποιες στάσεις για καφέ.
Ωραία! Σ' ευχαριστώ πολύ! Οπότε υπολογίζω πως χρειάζονται περίπου 15 ώρες..

Εμείς που πήγαμε δυο φορές οδικώς Θεσσαλονίκη - Βελιγαδι Αύγουστο κάναμε περίπου 8ωρες με ταχύτητα πολυ πάνω απο τα όρια. Δεν νομίζω μια γυναίκα με προβλήματα υγείας στα 65 της να αντέχει παραπάνω. Μεναμε σε ξενοδοχείο λιγο έξω απο την πόλη και παρκαραμε το αυτοκίνητο μας εκεί για λόγους ασφαλείας.
Κι εγώ κάπως έτσι το σκέφτομαι, να κάνουμε μια διανυκτέρευση τελικά στο Βελιγράδι και μετά να συνεχίσουμε για βουδαπέστη.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.111
Likes
24.126
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.527
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom