Κεφαλονιά Θεσσαλονίκη - Κεφαλονιά οδικώς

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Μετά από ψιλοψάξιμο κατέληξα ότι ο συμφερότερος τρόπος για το οδικό ταξίδι Θεσσαλονίκη -Κεφαλλονιά (περιοχή αεροδρομίου) είναι μέσω Λευκάδας (πορθμείο Βασιλική-Λευκάδα). Λιγότερα χιλιόμετρα σίγουρα, μικρότερο ταξίδι σε σχέση με Αστακό-Πάτρα (Η Κυλλήνη απορρίπτεται, είναι πολύ μακριά). Το μόνο θέμα μου είναι κατά πόσο ο δρόμος Πόλη Λευκάδας-Βασιλική είναι σε καλή κατάσταση. Επίσης δεκτή οποιαδήποτε άλλη άποψη για τον καλύτερο τρόπο μετάβασης από Θεσσαλονίκη σε Κεφαλλονιά.
 

marianino

Member
Μηνύματα
276
Likes
83
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδήποτε!!
Το κάναμε πέρσι και ο δρόμος ήταν μια χαρά είναι ο πιο σύντομος μην το σκέφτεσαι είναι η καλύτερη επιλογή
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
1.595
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Κι εγώ έκανα πέρυσι τη διαδρομή και είναι η προσφορότερη. Ο δρόμος από Λευκάδα για Βασιλική - αν και το οδόστρωμα είναι σε άριστη κατάσταση - έχει ατελείωτες στροφές, φουρκέτες, ανηφόρες και θα χρειαστείς πάνω από ώρα. Αν βιάζεσαι μπορείς να αποφύγεις το Νυδρί παίρνοντας τον περιφερειακό του.
 

stratosd

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙΣ .ΕΑΝ ΜΕΙΝΕΙΣ ΝΟΤΙΑ (ΠΟΡΟ ΣΚΑΛΑ)ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΑΠΟ ΚΥΛΙΝΗ. ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΒΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΠΑΣ ΓΡΗΓΟΡΑ ΣΤΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ.ΕΝΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΕΠΙΠΟΝΟ ΤΑΞΙΔΙ ΜΕΣΩ ΛΕΥΚΑΔΑΣ ΚΑΙ ΗΠΕΙΡΟΥ ΤΡΩΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΠΟΡΟ.... ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ........
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Απαγορεύονται τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ, στον τίτλο του μηνύματος αλλά και στο περιεχόμενό του. Όταν θέλετε να τονίσετε κάτι χρησιμοποιήστε bold χαρακτήρες. Eκτός του ότι είναι κουραστικό για αυτόν που διαβάζει το post με τους κεφαλαίους χαρακτήρες, γενικότερα ο συγκεκριμένος τρόπος γραφής στον χώρο του Internet σημαίνει ότι "φωνάζετε", οπότε η άσκοπη και συνεχή χρήση τους είναι δυνατόν να προκαλέσει παρεξηγήσεις.
http://www.travelstories.gr/rules.php

Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια - TravelStories Tour
http://www.travelstories.gr/%ED%DD%...-%E3%E9%E1-%F4%E1-%ED%DD%E1-%EC%DD%EB%E7.html

 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙΣ .ΕΑΝ ΜΕΙΝΕΙΣ ΝΟΤΙΑ (ΠΟΡΟ ΣΚΑΛΑ)ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΑΠΟ ΚΥΛΙΝΗ. ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΒΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΠΑΣ ΓΡΗΓΟΡΑ ΣΤΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ.ΕΝΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΕΠΙΠΟΝΟ ΤΑΞΙΔΙ ΜΕΣΩ ΛΕΥΚΑΔΑΣ ΚΑΙ ΗΠΕΙΡΟΥ ΤΡΩΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΠΟΡΟ.... ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ........
Κοντά στο Αργοστόλι θα μείνω (περιοχή αεροδρομίου) που από Πόρο είναι μια απόσταση όπως και να 'ναι. Χώρια που για Κυλλήνη εκτός από τα πολλά περισσότερα χλμ (κόστος βενζίνης) έχει και το κόστος της γέφυρας (26,40 πήγαινε έλα).
 

georgiaP

Member
Μηνύματα
55
Likes
35
Ταξίδι-Όνειρο
Σαφάρι στην Τανζανία!
Καλησπέρα. Πρόκειται να ταξιδέψουμε σε ένα μήνα από Θεσσαλονίκη προς Κεφαλονιά οδικώς και σκεφτόμαστε να πάμε μέσω Λευκάδας. Γνωρίζει κάποιος αν γίνονται κανονικά τα δρομολόγια μέσω Λευκάδας ή θα πρέπει να ακολουθήσουμε εναλλακτική διαδρομή?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

georgiaP

Member
Μηνύματα
55
Likes
35
Ταξίδι-Όνειρο
Σαφάρι στην Τανζανία!
Ευχαριστω πολυ. Στο site του west ferry λεει πως από Ιούλιο ξεκιναν κανονικα τα δρομολογια και από Βασιλικη. Θα παρω τηλεφωνο στο λιμεναρχειο να ρωτήσω, διαφορετικά νομίζω πως ο Αστακος είναι η δεύτερη πιο βολική επιλογή.
 

Stilvi91

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα θα κάνουμε ταξίδι από νόμο Πέλλας για Κεφαλλονιά κ σκεφτόμαστε κ εμείς οδικως μέσω Λευκάδας. Θα μείνουμε στο Αργοστόλι. Έχω βρει 2 διαφορετικά δρομολόγια. Το ένα είναι Νυδρι -Φισκαρδο κ το δεύτερο Βασιλική -Σάμη. Μήπως μπορεί κάποιος να μου πεις ποιο είναι προτιμότερο? Κ γενικά οποιαδήποτε άλλη συμβουλη για την διαδρομη είναι ευπρόσδεκτη !
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλησπέρα θα κάνουμε ταξίδι από νόμο Πέλλας για Κεφαλλονιά κ σκεφτόμαστε κ εμείς οδικως μέσω Λευκάδας. Θα μείνουμε στο Αργοστόλι. Έχω βρει 2 διαφορετικά δρομολόγια. Το ένα είναι Νυδρι -Φισκαρδο κ το δεύτερο Βασιλική -Σάμη. Μήπως μπορεί κάποιος να μου πεις ποιο είναι προτιμότερο? Κ γενικά οποιαδήποτε άλλη συμβουλη για την διαδρομη είναι ευπρόσδεκτη !
ολα ληστρικες τιμες εχουν κ ειναι ιδια, δηλ παλιοπαντοφλες. προσωπικα θα απεφευγα τη Λευκαδα λογω κινησης κ θα πηγαινα Αστακο αλλα αν θελετε βολτες κ καφε εκει, τοτε Βασιλική.
 

Stilvi91

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
ολα ληστρικες τιμες εχουν κ ειναι ιδια, δηλ παλιοπαντοφλες. προσωπικα θα απεφευγα τη Λευκαδα λογω κινησης κ θα πηγαινα Αστακο αλλα αν θελετε βολτες κ καφε εκει, τοτε Βασιλική.
Σε ευχαριστώ πολύ! Η διαδρομή μέχρι τον αστακό είναι καλή?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.865
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom