Ιταλία ΙΤΑΛΙΑ - ΝΗΣΙΑ ΤΟΥ ΑΙΟΛΟΥ

lillia

Member
Μηνύματα
66
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
βόλος-πήλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Παιδιά, καλημέρα.
Ψάχνω πληροφορίες για τα "νησιά του Αιόλου" (isole eolie), Λίπαρι, Πανάρεα, Στρόμπολι κλπ. Πρόκειται για κάποια μικρά νησιά ηφαιστειογενούς προέλευσης πάνω από τη Σικελία. Αν έχει πάει κάποιος και μπορεί να δώσει πληροφορίες... ???
Ευχαριστώ!:clap:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Παιδιά, καλημέρα.
Ψάχνω πληροφορίες για τα "νησιά του Αιόλου" (isole eolie), Λίπαρι, Πανάρεα, Στρόμπολι κλπ. Πρόκειται για κάποια μικρά νησιά ηφαιστειογενούς προέλευσης πάνω από τη Σικελία. Αν έχει πάει κάποιος και μπορεί να δώσει πληροφορίες... ???
Ευχαριστώ!:clap:
πας από Ναπολη ή από Σικελία.
Traghetti sicilia
πιο οργανωμένη υποδομή και βάση για να τα γυρίσεις όλα το Lipari, πιο εντυπωσιακό το Vulcano. πιο εντυπωσιακή η Σαντορίνη.
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Καλησπέρα!
Έχουν περάσει βέβαια πολλά χρόνια από τότε. Αν θυμάμαι καλά ήμουν 14 το 2000 δηλαδή και οικογενειακώς κάναμε το γύρο της Νότιας Ιταλίας. Είχαμε πάει καλοκαίρι και είχαμε πάρει το καράβι όχι από τη Σικελία που είναι πιο κοντά σε αυτά τα νησιά αλλά από μία πόλη της νότιας ηπειρωτικής χώρας τη Regio Calabria αν θυμάμαι καλά την έλεγαν αυτή την πόλη.

Είχαμε πάει μόνο στο μεγαλύτερο νησί το Lipari . Για τα άλλα νησιά δεν ξέρω κάτι να σου πω αλλά στο Lipari θυμάμαι κυκλοφορούσαμε με scooters, είχε ωραίο φαγητό ειδικά πεντανόστημα καλαμάρια, είναι νησί για να κάνεις ορειβασίες και φυσικά με τις ώρες να κοιτάς το βυθό με μάσκα. Μόνο αυτά θυμάμαι.
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Απο σικελια ειναι πολυ πιο κοντα, απο Ναπολη θελει γυρω στις 11 ωρες με το καραβι..
Παει και από το λιμανι του Παλερμο αλλα καλυτερα απο Milazzo(λιμανακι κοντα στη Μεσινα) νομιζω ειναι πιο κοντα και εχει πιο συχνα δρομολογια, το καλοκαιρι καθε 1-130 ωρα εχει δελφινια
Το Βολκανο ειναι το πιο κοντινο,ηφαιστειογενες εδαφος,μαυρες και βραχωδεις παραλιες..
Το Λιπαρι ειναι η πρωτευουσα, αρκετα γραφικο λιμανακι,μου θυμισε την Ερμουπολη της Συρου, με στενα δρομακια,πεζοδρομους, πολλα καφε,εμπορικα μαγαζια, ωραια εστιατορια με θεα στη θαλασσα κλπ
Νομιζω το πλεον δημοφιλες για καλοκαιρι ειναι η Σαλινα και λογω " Ταχυδρομου" αλλα και επειδη εχει πολυ καλες παραλιες
Επίσης η Παναρεα θεωρειται το πιο in και την προτιμουν οι κοσμικοι, ενω έχω ακουσει τα καλυτερα για τη φυσικη ομορφια της
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
απο Ναπολη θελει γυρω στις 11 ωρες με το καραβι..
Επίσης η Παναρεα θεωρειται το πιο in και την προτιμουν οι κοσμικοι, ενω έχω ακουσει τα καλυτερα για τη φυσικη ομορφια της
από Νάπολη θέλει από 5 ως 7 περίπου ώρες το πιο μακρινό νησί. το λινκ που έδωσα πριν τα λέει όλα, όποιος θέλει να πάει το διαβάζει.
για την Παναρέα διαφωνώ κάθετα με ότι ακούγεται. "φούσκα". λίγες παραλίες, μικρες, πανάκριβη χωρίς να τα αξίζει. περίπτωση Lampedusa προς το χειρότερο. οι μιλανέζοι χαλασαν το νησί. καλύτερη επιλογή Λίπαρι.
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Τα δικα μου links, άλλα λενε ..How to reach the Aeolian Islands: traveling by Siremar ship, hydrofoil Snav, tranfer from the airport
εν πασει περιπτωσει και μονο το χαρτη να δεις καταλαβαινεις οτι τα αιολια ειναι ολοκληρο ταξιδι απο Ναπολη ενω απο Σικελια ειναι μια βολτα

Α... Samion.. μην τα βαζεις με τους μιλανεζους!!
το εγκωμιο της Παναρεα "συντοπιτης" σου (Παλερμιτανος) μας το επλεκε το καλοκαιρι.. :haha::haha:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τα δικα μου links, άλλα λενε ..How to reach the Aeolian Islands: traveling by Siremar ship, hydrofoil Snav, tranfer from the airport
εν πασει περιπτωσει και μονο το χαρτη να δεις καταλαβαινεις οτι τα αιολια ειναι ολοκληρο ταξιδι απο Ναπολη ενω απο Σικελια ειναι μια βολτα

Α... Samion.. μην τα βαζεις με τους μιλανεζους!!
το εγκωμιο της Παναρεα "συντοπιτης" σου (Παλερμιτανος) μας το επλεκε το καλοκαιρι.. :haha::haha:
Napoli - Isole Eolie

Dal 3 luglio al 28 agosto 2010
localita
partenza
Napoli 09.00

arrivo-
Stromboli 14.10
Panarea 14.45
Lipari 15.30

εγώ θα εμπιστευόμουν τα λινκ του Samion στα ακτοπλοικά ...:lol:
το γράφει και το δικό σου εξάλλου:
From Napoli > hydrofoil = 6 ore
εκτός αν αρέσει σε καποιον η περιπέτεια και προτιμά το Laurana της Siremar (με μεγάλη καρριέρα στα αλβανικά λιμάνια) και τις >11 ώρες...
ότι έκαναν οι αθηναίοι στην Αραχωβα πχ, έκαναν οι μιλανέζοι στην Παναρέα. κακό value/money. πολύ κακό ειδικά αν ξεκινάς από Ελλάδα..
για τους παλερμιτάνους και η Ustica είναι πολύ καλή. τα δικά μας τα κριτήρια είναι λίγο πιο αυστηρά, δεν είναι?
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Καπετάνιο δεν μας βάζεις και αναχωρήσεις απο Παλέρμο?Θα ήθελα να πάω Stromboli..Είναι που το χαζεύω απο Bagnara κι είχα πάντα την περιέργεια..Αξίζει τον κόπο?Έχει τίποτ αλλο εκτός απ το ηφαίστειο?
 

lillia

Member
Μηνύματα
66
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
βόλος-πήλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες! Θα προτιμήσουμε μάλλον Σαλίνα/ Λίπαρι για διαμονή γιατί η παρομοίωση Πανάρεας/ Αράχωβας μάλλον μας απωθεί...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες! Θα προτιμήσουμε μάλλον Σαλίνα/ Λίπαρι για διαμονή γιατί η παρομοίωση Πανάρεας/ Αράχωβας μάλλον μας απωθεί...
καλή επιλογή. αν πάτε εκτός υψηλής σαιζόν μην κλείσετε τιποτε, βλέποντας και κάνοντας γιατι πχ Σαλίνα μιλάμε για ερημιά. Σχοινούσα το φθινόπωρο..
μια και οι παρομοιώσεις σου φαίνονται χρησιμες..:haha:
sapienza από PA-Cefalu USTICAlines S.p.A. :: Trasporti veloci via mare con Aliscafi από 1/6. οπότε περιμένουμε την προσφορα της ΑΖ για Ιούνιο..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.465
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom