Ιταλία ΙΤΑΛΙΑ ΠΡΟΣΕΧΩΣ

dora_explorer

Member
Μηνύματα
33
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Σαφάρι..κάπου στην Αφρική
Γεια! Θα ηθελα κ γω να ρωτησω κατι που δεν καταλαβα, απ΄τα παραπανω.Μηπως μπορει καποιος να μου εξηγησει πως ακριβως γινεται η προσβαση στη Βενετια? Ειδα κατι για βαπορετα, κτλ? Αλλα δεν καταλαβα ακριβως, καθως δεν εχω ιδεα. Κ επειδη προκειται να παω συντομα, θα ηταν καλυτερα να ξερω καποια πραγματα. Αν μπορει καποιος να βοηθησει.. ευχαριστω!
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.785
Likes
1.114
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Γεια! Θα ηθελα κ γω να ρωτησω κατι που δεν καταλαβα, απ΄τα παραπανω.Μηπως μπορει καποιος να μου εξηγησει πως ακριβως γινεται η προσβαση στη Βενετια? Ειδα κατι για βαπορετα, κτλ? Αλλα δεν καταλαβα ακριβως, καθως δεν εχω ιδεα. Κ επειδη προκειται να παω συντομα, θα ηταν καλυτερα να ξερω καποια πραγματα. Αν μπορει καποιος να βοηθησει.. ευχαριστω!
τι δεν ξέρεις? κι έκλεισες χωρίς να ξέρεις? ...............................:roll:
 

vasso

Member
Μηνύματα
136
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία
Καλησπέρα σε όλους σας.Καταρχήν να συγχαρώ τους δημιουργούς του forum για την πρωτοτυπία στο περιεχόμενο και την δουλειά που έχουν κάνει.Είμαι νέο μέλος και συχνά μπαίνω κ χαζεύω τις διάφορες ιστορίες πολλών, χωρίς να υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος.Επειδή όμως ζήλεψα κ γω, θα αφήσω τη καθημερινότητα μου κ λέω να πεταχτώ σε 1 μήνα περίπου στην Ιταλία για 7 ημέρες.Ο σκελετός του προγράμματος που έφτιαξα έχει ως εξής: Πτήση για Ρώμη (easy jet) - Διαμονή σε apartment κοντά στο Κολοσσαίο για 5 ημέρες εξαιρώντας την 4η ημέρα όπου θα πάμε αεροπορικώς στη Βενετία με επιστροφή την ίδια ημέρα πίσω στη Ρώμη - Ενοικίαση αυτοκινήτου από τη Ρώμη την 6η ημέρα κ φεύγουμε για Φλωρεντία όπου θα κάνουμε εκεί 2 διανυχτερεύσεις ακόμη με σκοπό να πάρουμε μια γεύση από Φλωρεντία κ κανα χωριό της Τοσκάνης. Προσπάθησα να χωρέσω πολλά μέρη σε λίγες μέρες. Θέλω τις παρατηρήσεις σας, ποια αξιοθέατα δεν πρέπει να χάσω με τίποτα, ποια είναι αυτά τα χωριά της Τοσκάνης που πρέπει να δω κ οτι άλλο εσείς νομίζετε θα μου φανεί χρήσιμο.Καλή συνέχεια σε αυτό που κάνετε...

Το πρόγραμμά σου το βρίσκω καλό.Κάτι παρόμοιο έκανα κι εγώ τον Αύγουστο (7 ημέρες).Μόνο που αντί για Ρώμη εγω είχα πάει Μιλάνο.Συγκεκριμμένα 2 διανυκτερεύσεις Τοσκάνη(Κιάντη),1 διαν.Φλωρεντία,1 διανυκ. Βενετία,και 2 Μιλάνο (με μια μια δοση Λίμνη Κόμο).Κατάφερα και είδα και αρκετά άλλα μέρη εκτός απο αυτά που ανέφερα πριν (Πίζα,Σαν Τζιμινιάνο,Σιένα,Μοντερετζιόνι,Βολτέρα,Βερόνα).Το μόνο που εχω να σου σχολιάσω είναι ότι όλη η μαγεία στη Βενετία είναι το βράδυ στην πλατεία του Αγ.Μάρκου.Να κατσεις να το απολαύσεις χωρίς να έχεις το άγχος της επιστροφής.Επίσης στην Φλωρεντία να επισκεφθείς οπωσδήποτε την γκαλερύ uffizi (μπορείς να πάρεις εισιτήρια και μεσω internet).Να εχεις υποψην σου όμως για να βγάλεις αυτό το πρόγραμμα θέλεις αρκετό ποδαρόδρομο και σωστό προγραμματισμό!
 

ngouveros

Member
Μηνύματα
25
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ - ΚΟΡΑΛΛΙΟΓΕΝΕΣ
Αρχικά σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες... αλλά θα ήθελα να ρωτησω κάτι ακόμα αν ξέρει κανείς.. 1. Ποιά μουσεία στο Βατικανό αξίζει να επισκεφθώ,έχω ακούσει ότι έχει πολλά.. κ 2. στην Φλωρεντία ξέρετε από που ως που πιάνει ο δακτύλιος, μπορώ να το μάθω από κάπου? thanks
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αρχικά σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες... αλλά θα ήθελα να ρωτησω κάτι ακόμα αν ξέρει κανείς.. 1. Ποιά μουσεία στο Βατικανό αξίζει να επισκεφθώ,έχω ακούσει ότι έχει πολλά.. κ 2. στην Φλωρεντία ξέρετε από που ως που πιάνει ο δακτύλιος, μπορώ να το μάθω από κάπου? thanks
1. θεμα γούστου. διάβασε τι έχει το καθένα και επέλεξε. Musei Vaticani - Sito ufficiale
2. http://slowtalk.com/groupee_files/a...ga/ul/8851067924/inlineimg/Y/florence_ztl.jpg
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Δεν έχει σημασία πώς λειτουργεί ο δακτύλιος, γιατί απλά δεν θα μπορείς πουθενά να παρκάρεις. Οι οδηγοί καλούνται να αφήσουν μακριά του κέντρου τα αυτοκίνητά τους, οπότε όταν βρεις κάποιο πάρκινγκ, βάλ' το, γιατί σε βλέπω να κόβεις βόλτες τη μισή μέρα. Το ίδιο πάθαμε κι εμείς και τελικά περπατήσαμε περίπου μισή ώρα, μέχρι να μπούμε στο κέντρο της πόλης.
Ναι, μια μέρα στην Βενετία, είναι απλά μια ματιά. Αν δεν έχεις πρόβλημα να πληρώσεις αρκετά για μια ματιά, εγώ θα το συνιστούσα. Σίγουρα θα σου αφήσει υπέροχες αναμνήσεις. Μην αφήσεις επ' ουδενί τη Σιέννα εκτός προγράμματος. Η μικρή αυτή Φλωρεντία, όπως την αποκαλούν είναι ονειρική.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
ΒΕΝΕΤΙΑ ΚΑΙ ...ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ

Στη Βενετία είναι νομίζω προφανές ότι δεν πάει αυτοκίνητο. Έχει ένα οικονομικό parking με 4-ευρώ για όλη μέρα απέναντι από το Σιδηροδρομικό σταθμό στο Μέστρε, μπορείτε να παρκάρετε εκεί και να πάρετε το τρένο.

Θέλω να ρωτήσω φίλοι μου μιας και η Βενετία είναι μάλλον το επόμενο ταξίδι μου ...πότε δεν ξερω έλεγα για Πάσχα αλλά φέτος πέφτει πολύ νωρίς 4 Απριλίου και μαζί με το καθολικό ,οπότε μάλλον αρχές Ιουλίου με βλέπω κατά κεί Θα πάω με το αυτοκινητο μου και με τα δυο μου παιδια 5 και 7 να υποθέσω σύμφωνα με τα παραπάνω οτι μπορώ να αφήσω το αυτοκίνητο σ αυτό το parking 5 συνεχόμενες μέρες με ασφάλεια (;;;;) να πάρω τις βαλίτσες μου ,το τραίνο και να πάω σε κάποιο ξενοδοχείο μέσα στη Βενετία;Σκεφτόμουν να μείνω στο Mestre εξαιτίας του αυτοκινήτου αλλά με αυτο ίσως αλλάζει το θέμα Οι γνώστες της πόλης τι θα μου πρότειναν ;:roll:
 
Last edited by a moderator:

ngouveros

Member
Μηνύματα
25
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ - ΚΟΡΑΛΛΙΟΓΕΝΕΣ
Παιδιά μιας κ η πολυπόθητη ημέρα κοντοζυγώνει θέλω κάποιος να μου δώσει πρόσφατες πληροφορίες για Βατικανό.Αν δηλ. υπάρχει κάποια ημέρα που να ναι κλειστά,ώρες που δέχεται κόσμο,πότε είναι καλύτερα να πάμε για να γλιτώσουμε πολύωρες αναμονές κ σε ποια μουσεία αξίζει να δούμε.Έχω βρει αρκετές πληροφορίες σε sites αλλά άλλα λέει ο ένας άλλα ο άλλος.thanks!!!
 

ngouveros

Member
Μηνύματα
25
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ - ΚΟΡΑΛΛΙΟΓΕΝΕΣ
κ κάτι άλλο:θα μείνω στην via frangipane κοντα στο μετρό του Κολοσσαίο.Τι περιοχή είναι εκεί?ελπίζω να μην είναι κακόφημη.
 
Μηνύματα
2.490
Likes
3.197
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Παιδιά μιας κ η πολυπόθητη ημέρα κοντοζυγώνει θέλω κάποιος να μου δώσει πρόσφατες πληροφορίες για Βατικανό.Αν δηλ. υπάρχει κάποια ημέρα που να ναι κλειστά,ώρες που δέχεται κόσμο,πότε είναι καλύτερα να πάμε για να γλιτώσουμε πολύωρες αναμονές κ σε ποια μουσεία αξίζει να δούμε.Έχω βρει αρκετές πληροφορίες σε sites αλλά άλλα λέει ο ένας άλλα ο άλλος.thanks!!!
Είναι καλύτερα να πάς καθημερινή,για να αποφύγεις ουρές...εγώ πήγα Παρασκευή και περάσαμε κατ ευθείαν!έχει 10 διαφορετικά μουσεία-συλλογές ,υπάρχει σχετικός πίνακας με ταμπέλες για το καθένα απ αυτά...(βέβαια είναι λίγο ...λαβύρινθος επειδή είναι πολλές συλλογές)απλά καλά θα είναι να μελετήσεις μέσα από έναν οδηγό(ακόμα καλύτερα να έχεις το βιβλιαράκι οδηγό στο χέρι σου) η από τα σχετικά σάιτ τί περίπου έχει το καθένα και ανάλογα να επιλέξεις να δείς...
Η καπέλα Σιξτίνα,το παρεκκλήσι που είναι όντως το πιο εντυπωσιακό βρίσκεται μπαίνοντας αριστερά.. στο τέρμα...και καθ οδόν γι αυτό περνάς από την Πτέρυγα Ραφαήλ κλπ ,διασχίζεις ήδη τα περισσότερα,ενώ η πινακοθήκη είναι από τη δεξιά πλευρά..
Πάντως επειδή κι εγώ είχα αρκετά χρόνια που το είχα επισκεφθεί .....τώρα ξαναπήγα ..όντως νομίζω δεν υπάρχει εντυπωσιακότερο μουσείο!!εκπληκτικά έργα τέχνης παντού,ειδικά στην καπέλα Σιξτίνα εκστασιάζεσαι βλέποντας τις τοιχογραφίες(Μιχαήλ Αγγελος,Μποτιτσέλι,Πιντουρίκιο)και τον θόλο δια χειρός Μιχαήλ Άγγελου!!

Καλύτερα πρώτα πήγαινε Βατικανό και μετά επιστρέφεις και πας στη Βασιλική του Αγ.Πέτρου,γιατί κι εκεί συναντάς ουρά αλλά δεν συγκρίνεται με την ουρά στο Βατικανό που αν πετύχεις...κολλάς..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.399
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom