Ιαπωνία

Weeman

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Γεια σας, παιδιά

ειμαι και εγώ ένας ακόμη ιαπωνόπληκτος..

Οποιος έχει όρεξη να διαβάσει λίγα πράγματα ακόμη για τη χώρα αυτή, ας τσεκαρει αυτό:

http://kyotodream.blogspot.com/

Μόλις το ξεκίνησα, αλλά θα το γεμίσω γρήγορα και με αλλα καλούδια...

Τα λέμε

Ανδρέας
 
Last edited by a moderator:

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλώς μας ήρθες Ανδρέα !:D
Πες μας λίγα πράγματα για σένα και πότε έγινε το τελευταίο σου ταξίδι στην Ιαπωνία ?

Πολύ ενδιαφέροντα όσα γράφεις στο μπλογκ σου και με ωραίες φωτογραφίες :D
Λίγα άρθρα πρόλαβα να διαβάσω και ήδη έχω ερωτήσεις...;)

Περιμένουμε και τα υπόλοιπα καλούδια, θα ήταν ωραία για μας, να γράψεις και εδώ κάποια πράγματα, να ανεβάσεις φωτο...βλέπεις διψάμε για πληροφορίες...:D
 

Weeman

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Γεια και πάλι.

Πρώτη φορά πήγα στην Ιαπωνία τον Μαρτιο του 2008 και κολλησα τρελλά.

Τελευταία φορά πήγα φέτος τον Απρίλιο.

Μιλαω πλεον ιαπωνικα (μπορω και συνεννοουμε σε βασικα πραγματα), εχω κανει πολλους φιλους εκεί και σκοπευω να κανω τουλαχιστον ενα ταξιδι καθε χρονο.

Εδω εχω και αλλες φωτο

Nippon pictures by kyoto_dream - Photobucket

Το μπλογκ θα προσπαθω να το ενημερωνω καθημερινα, εως να εξαντλησω οσα εχω κανει και εχω δει, και μετα...

ε, και μετα, θα ξαναπαω Ιαπωνία...
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Αυτά είναι τα ωραία !:D Καταλαβαίνω απόλυτα το κόλλημά σου με τη χώρα...νομίζω ότι κάτι τέτοιο θα μου προκύψει και μένα, όταν θα πάω...;) μάλλον δεν θα βρίσκω το δρόμο για να γυρίσω...:lol:

Αν κρίνω από τον τίτλο του μπλογκ, το Κυότο σου έκλεψε την καρδιά...θέλεις να μας πεις, αυτά τα χρόνια που πηγαινοέρχεσαι, σε ποιές πόλεις έχεις πάει ?
Κατάφερες να επισκεφθείς άλλα νησιά ή ακόμα εξερευνάς το Χονσού ? :)
 

Weeman

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Το που εχω βρεθει, θα το διαπιστώσετε σιγα σιγα από τις σελίδες του μπλογκ, οπότε καλό θα ηταν να μην προτρεξω εδω.

Αυτο που μπορω να πω παντως ειναι. ότι οπου και να πηγα, δεν εκλαψα πουθενα το χρονο που διεθεσα.

Και προσεξτε: η Ιαπωνία γενικά είναι μια ασχημη χωρα - οι πολεις της πολεοδομικα ειναι κατεστραμμενες.

Αλλα υπάρχουν σε μερικα σημεια τους, νησίδες τετοιας ομορφιας, που διαγραφεις όλα τα τυχον αρνητικα που εχεις δει στην Ιαπωνία και κρατας μονο τα δωρα της.
 

Weeman

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Eιναι τελείως σκότωμα...

Ξεκίνα να διαβάζεις αυτα που εχω γραψει για τη Ναρα και θα καταλαβεις απο που πρεπει να ξεκινησεις στην Ιαπωνία...

Αν θες στο μεταξυ να προτεινω κατι, μπορω να επανέλθω.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Αρχικά, καθώς πήρες τον χρόνο σου να ασχοληθείς με το πρόγραμμα, θα ήθελα να σε ρωτήσω ποιον από τους προορισμούς μας θεωρείς ότι θα μπορούσαμε να παρακάμψουμε. Που πιστεύεις ότι δώσαμε περισσότερο χρόνο από ότι χρειάζεται? Το Takayama για παράδειγμα πως το βλέπεις για τον Νοέμβριο που θα πάμε? Θα αξίζει? Και αν όχι, δεν θεωρείς ότι πρέπει να κάνουμε μια βόλτα στις Ιαπωνικές Άλπεις?
Thanx a lot!
 

Weeman

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
ΜΕΡΑ 1- Narita- Nikko (κατά τις 12:00)

είναι αδύνατον να δειτε τη Νικκο σε μισή μέρα...

ΜΕΡΑ 2- Fuji- (αναχώρηση βράδυ για) Nagoya

δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς θα κάνετε εδώ. Που θα πάτε?

ΜΕΡΑ 3- Nagoya- Takayama- Nagoya (ημερήσιο)

Δεν εχω παει ουτε Ναγκόγια ουτε Τακαγιαμα. Τακαγιαμα αξίζει να τη δειτε, η Ναγκόγια όμως δε βλέπω τη μπορει να σας δώσει. Την εχω αποφύγει με άποψη...

ΜΕΡΑ 4- Nagoya- Miyajima- Hiroshima- (αναχώρηση βράδυ για) Kyoto

Το σκότωμα συνεχίζεται... Τεράστια δρομολόγια...

ΜΕΡΑ 5- Kyoto
ΜΕΡΑ 6- Kyoto- Nara- Kyoto (ημερήσιο)

Στη Νάρα εχω παει δυο φορές, αλλά θα σας πρότεινα να τη βγάλετε από τα σχέδιά σας, παρα μόνο αν πατε Ιαπωνια για πρώτη φορά και πάλι μονο σαν entry point

ΜΕΡΑ 7- Kyoto
ΜΕΡΑ 8- Kyoto- Tokyo (αδιευκρίνιστη παραμένει η ώρα αναχώρησης…)

Στο Κυοτο πρεπει να μεινετε τουλαχιστον 2.5 ημέρες

ΜΕΡΑ 9- Tokyo
ΜΕΡΑ 10- Tokyo
ΜΕΡΑ 11- αναχώρηση.

Αν μπορώ να προτεινω κάτι θα έλεγα το εξης:

ΜΕΡΑ 1- Κανσαι (κατά τις 17:00) - Οσακα (με χρόνο για μια μικρή βόλτα στο κεντρο της πολης για φαγητό και χάζεμα του πανικού που επικρατει 24 ωρες τη μερα...)

ΜΕΡΑ 2- Ηiroshima - Miyajima με δυο εναλλακτικές:

μεγάλη βόλτα στη Χιροσίμα και απο εκεί τραινο για Μιγιατζιμα όπου και θα γινει η διανυκτερευση - ειναι μαγευτικο το μερος

αφιξη Μιγιατζίμα απο Οσακα - τραινο για Χιροσιμα και απο εκει πάλι Οσακα κατά τις 3 το μεσημερι για να προλαβετε να δειτε το καταπληκτικο ενυδρειο (θα παθετε πλάκα...)

ΜΕΡΑ 3- Οσακα - Κυοτο (απέχουν 20 λεπτα...)

ΜΕΡΑ 4- Kyoto

ΜΕΡΑ 5- Kyoto

ΜΕΡΑ 6- Kyoto- Νικκο (πρεπει να ειστε εκει στις 12.00 το πολυ, αρα θελει πρωινο ξύπνημα) εν συνεχεια πεζοπορία στο Senjogahara plateau και επίσκεψη για θερμο λουτρο και δείπνο σε κάποιο όνσεν της περιοχής

ΜΕΡΑ 7- Νικκο - περιηγηση στο Toshogu complex - αργά το απόγευμα αναχωρηση για Tokyo μόνο για διανυκτερευση

ΜΕΡΑ 8 -Tokyo

ΜΕΡΑ 9 - Tokyo

ΜΕΡΑ 10- Γιοκοχάμα ή Καμακούρα

ΜΕΡΑ 11- Tokyo

Επειδή η Emirates που πετάει προς Κανσάι εχει βραδινα δρομολόγια, η τελευταία μέρα είναι κερδισμένη. Απο Τοκυο θα πετάξετε 8.30 το βραδυ για Οσακα, οπότε και η 11η μερα είναι διαθέσιμη για περιήγηση εντός του Τόκυο.

Η παράκαμψη προς Τακαγιάμα, δε νομίζω ότι αξίζει τη χρονική επένδυση, σε σχέση πάντα με τις εναλλακτικες της Γιοκοχάμα και της Καμακούρα...

Αμάξι δε συστηνω να οδηγησετε. Περα απο το οτι ειναι δεξιοτιμονα, τα gps που εχουν ΔΕΝ εχουν αγγλικους χαρακτηρες ή τουλάχιστον δεν ξερουν να τα προγραμματισουν οι υπαλληλοι των rent a car... Την εχω πατησει ετσι στο πρωτο ταξιδι...
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.224
Likes
5.771
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Αμάξι δε συστηνω να οδηγησετε. Περα απο το οτι ειναι δεξιοτιμονα, τα gps που εχουν ΔΕΝ εχουν αγγλικους χαρακτηρες ή τουλάχιστον δεν ξερουν να τα προγραμματισουν οι υπαλληλοι των rent a car... Την εχω πατησει ετσι στο πρωτο ταξιδι...
Μια παρατήρηση μόνο:
Η οδήγηση μου φάνηκε πολύ εύκολη, αν και με δεξιοτίμονο και αυτόματο αυτοκίνητο. Η σήμανση στους δρόμους είναι πολύ καλή και κυρίως η οδήγηση των γιαπωνέζων πολύ λογική. Στην Toyota rent a car στην Τακαγιάμα μας ρύθμισαν σωστά το gps στα αγγλικά και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα.
 

Weeman

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Nαι για αυτο μίλησα για τους υπαλλήλους... Το αμαξι που νοικιασα, αναγκάστηκα να το επιστρεψω μετα απο μιση ωρα καθώς ήταν δωρο άδωρο το να έχω πλοήγηση σε ιαπωνικά - δε θα μπορούσα ποτέ να το προγραμματίσω για να γυρίσω πίσω...

(όχι ότι θα με χαλούσε βέβαια να μεινω για πάντα εκεί! χε, χε)

Κατά τα αλλα, οι ανθρωποι δεν κάνουν μαγκιές στο δρόμο και τα αμαξια έχουν κατά 99% αυτόματο κιβώτιο, οπότε δεν είναι δυσκολη η οδήγηση.
 
Μηνύματα
11
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
χμ
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Γεια σας! Είμαι καινούργια εδώ και διαβάζω τις εντυπώσεις σας και τα σχέδια σας για Ιαπωνία. Ετοιμάζομαι κι εγώ για Ιαπωνία τον Νοέμβριο. Δεν εχω πολύ συγκεκριμένο πρόγραμμα, εκτός του οτι θα μείνω μια βδομαδα στο Tokyo (θα πεταχτώ και Yokohama μια μερα) και μετα θα κατηφορίσω, προς την περιοχή Kansai οπου θα συναντήσω φίλους γιαπωνέζους που θα με τριγυρίσουν. Θέλω να παω Kyoto, Osaka kai Koyo-san οπωσδήποτε. Θα προσπαθήσω, αν γίνεται, να παω και μια "μικρή" βόλτα προς Shikoku, κυρίως Tokushima (που μένει φίλη γιαπωνέζα) και Matsuyama.
Η διάρκεια του ταξιδιού θα είναι 15-16-17-18(?) μέρες. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα, πρέπει να το σκεφτώ αυτή τη βδομάδα, που έχω βάλει στον εαυτό μου deadline να κλείσω εισητήρια.
Εκτός της διαμονής μου στο Tokyo που θα έχω κλεισει από πριν, δεν θέλω να κλέισω τίποτα άλλο απο τώρα, για να είμαι ελεύθερη στις κινήσεις μου. Δεν σκοπεύω να μείνω σε ξενοδοχεία αλλά σε hostel.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.280
Μηνύματα
886.351
Μέλη
38.948
Νεότερο μέλος
nicktherigk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom