Ηνωμένο Βασίλειο Ιρλανδία Ιδέες για Δουβλίνο-Λονδίνο 10ήμερο

AERIKO

Member
Μηνύματα
423
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
χωρίς χάρτη...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία ,Γαλ. Πολυνησία
Καλησπέρα παιδιά !
Τον Ιανουάριο θα είμαστε 6 ημέρες στο Λονδίνο και άλλες 4 ημέρες στο Δουβλίνο.
Όσον αφορά το Λονδίνο έχουμε ξαναπάει και γενικά το έχουμε καλύψει.
Πέρυσι όμως πήγαμε στο Ηenlley on Thames όπου ήταν φανταστικά!!!!
Έχει κάποιος να προτείνει κάτι άλλο σχετικό έξω απ το Λονδίνο?Εμείς
θα μένουμε στο Surrey το οποίο είναι εξ' ίσου υπέροχο.
Στο Δουβλίνο όμως δεν έχουμε ξαναπάει κι όπως είπαμε εκεί θα μείνουμε 4 ημέρες.Σημειωτέον ότι θα έχουμε και αυτοκίνητο.Θα θέλαμε ιδέες για να καλύψουμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο αυτό το 4ήμερο.:p:clap:
 

AERIKO

Member
Μηνύματα
423
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
χωρίς χάρτη...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία ,Γαλ. Πολυνησία
Σ' ευχαριστούμε παρα πολύ!!!!
Θα μελετήσουμε μετά μεγίστης προσοχής όλα τα σχετικά που αναφέρεις για το ταξίδι σου !!!!
Καλά ταξίδια φίλε!:p
 

Genovefa

Member
Μηνύματα
27
Likes
8
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ, Ταιλανδη, Ιρλανδια
Καλημερα!

Ποσο σας ζηλευω!!Λονδινο και Ιρλανδια ειναι δυο απο τα μερη που εχο παει κ λατρευω! Θα μιλησω για την Ιρλανδια και το Δουβλινο αφου στο Λονδινο εχεις ξαναταξιδεψει.

Η Ιρλανδια ειναι ενα ονειρο...!Βεβαια εγω πηγα καλοκαιρι οποτε εσεις θα αντιμετωπισετε ασχημες καιρικες συνθηκες και την αγρια ομορφια του χειμωνα της. Τα αδιαβροχα ειναι απαραιτητα στη βαλιτσα!! ;) Λοιπον...4 ημερες!Εχετε ουσιαστικα πολλες επιλογες ειδικα επειδη θα διαθετετε αυτοκινητο. Σιγουρα μια απο αυτες τις μερες θα την περασετε στο ιδιο το Δουβλινο το οποιο ειναι μια σχετικα μικρη πρωτευουσα κ πολλη ομορφη. Τι σας ενδιαφερει περισσοτερο να δειτε, με τι ασχολειστε?Αν μου γραψεις μπορω να σε βοηθησω πιο ειδικα. Σε γενικες γραμμες προτεινω αν δεν βρεχει να πατε ενα περιπατο στα παρκα (St Stephen's Green το οποιο ειναι στο κεντρο κοντα στη Grafton Str και Phoenix Park που θελει αυτοκινητο αλλα μπορει εκει να πετυχετε το περιφημο κοπαδι με τα ελαφια που τριγυρναει). Εγω εντυπωσιαστηκα απο το Εθνικο Αρχαιολογικο Μουσειο γιατι εχει πολλα ενδιαφεροντα κ διαφορετικα εκθεματα κ ειναι interactive και ευχαριστo. Το πιο ενδιαφερον ηταν τα bog bodies, σωματα που εχουν βρεθει στους βαλτους απο τα αρχαια χρονια κ εχουν διατηρηθει. Αν σας αρεσει η τεχνη η Εθνικη Πινακοθηκη ειναι επισης φανταστικη.Φυσικα υπαρχει το Trinity College με το περιφημο Book of Kells που ειναι επισης στο κεντρο. Υπαρχουν κ αλλα must see αλλα θα σας συμβουλευα να μην πατε στα ποιο τουριστικα οπως το Guiness Factory ασ πουμε κ χασετε την ομορφια αλλων τοποθεσιων.Μπορειτε ακομη να περπατησετε κατα μηκος του ποταμου Liffey και να περασετε την Penny Bridge που ειναι ιστορικη.

Χμμμμ τωρα για εκδρομες εκτος Δουβλινο. Εγω το μερος που ερωτευτηκα ειναι η Connemara. Εχω τον αερα της αληθινης ρομαντικης και αγριας Ιρλανδιας κ βλεπει στον Ατλαντικο. Αλλα με λιγες μερες δεν θα το προτεινα απαραιτητα.Οποτε καλυτερα θα ηταν να μεινετε κοντα στην περιοχη του Δουβλινου. Σαν ιστορικη βολτα θα προτεινα το Newgrange και τα αλλα πετρινα κτισματα που βρισκονται κοντα. Ειναι πιο παλια απο τις Πυραμιδες!Αν πατε εκει θα δειτε και εναν απο τους ιερους ποταμους της Ιρλανδιας, τον Boyne. Ενα αλλο μερος κοντα στο Δουβλινο που ειναι παραμυθενιο κ επισης ερωτευτηκα ειναι η κομητεια Wicklow. Πιστευω οτι αν πατε με αυτοκινητο θα ειναι ονειρικα. Μπορειτε να δειτε το παρκο εκει, το Sally's Gap και !εννοειται! το Glendaloch(κοιλαδα των δυο λιμνων) περιοχη στην οποια εχει γυριστει κ το Braveheart οποτε καταλαβαινεις ομορφια. Εκει υπαρχει παλια μοναστικη κοινοτητα,νεκροταφειο,πολλα μονοπατια για να περπατησεις κ δυο λιμνες με φοβερο ηλιοβασιλεμα.

Πες μου αν θελεις αλλες συμβουλες!
 

AERIKO

Member
Μηνύματα
423
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
χωρίς χάρτη...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία ,Γαλ. Πολυνησία
Genovefa καλησπέρα !!!

Ειλικρινά δεν έχω λόγια ...!!!! Η περιγραφή σου ήταν φανταστική !!
Εμείς τώρα νοιώθουμε ότι ταξιδέψαμε ήδη...και μας κάλυψες με το παραπάνω !!!
Τα ενδιαφέροντά μας σε κάθε ταξίδι ποικίλουν και εξαρτώνται κυρίως απο την ιδιαιτερότητα του κάθε τόπου.Στο συγκεκριμένο ταξίδι πάντως είναι όλα συγκεχυμένα ακόμα...γιατί στο μεταξύ προέκυψε και λίγη Ουαλία όσον αφορά για τις μέρες που θα είμαστε στο Λονδίνο,οπότε η σύγχυση σχετικά με το σωστό προγραμματισμό του χρόνου
μάλλον περισσεύει...
Το μόνο σίγουρο πάντως -αν κρίνω και απο την περιγραφή σου-είναι ότι θα έχουμε τις καλύτερες φωτογραφίες ever !!!
Σ΄ευχαριστούμε !
 

Genovefa

Member
Μηνύματα
27
Likes
8
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ, Ταιλανδη, Ιρλανδια
Aeriko πολυ χαιρομαι που βοηθησα εστω και λιγο! :D Θελω παρα πολυ οταν γυρισετε να μου πεις εντυπωσεις και να δω φωτογραφιες..! Πω πω και Ουαλια. Αααχ πηγαιντε στο Tintagel Castle που συνδεεται με το μυθο του Βασιλια Αρθουρου!!Αν και δεν ξερω ποσο κοντα/μακρια ειναι απο Λονδινο.

Λιγες φωτογραφιες απο Ιρλανδια για να σας βαλω σε πειρασμο: CouchSurfing - Anna Tromara - Photos Πες μου αν δουλευει το λινκ.
 

AERIKO

Member
Μηνύματα
423
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
χωρίς χάρτη...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία ,Γαλ. Πολυνησία
Γειά σου Genovefa

Oι φωτογραφίες είναι wow !!!!!!!!!!!
Mας έφτιαξες τη διάθεση ήδη..!
Το προφίλ στο cauch surfing είναι δικό σου ?
Είμαστε κι' εμείς -νέα μέλη βέβαια-εδώ κι' ένα μήνα !
Εδώ μπορείς να δείς και δικά μας προηγούμενα ταξίδια CouchSurfing - Login
Τα λέμε !!!:p
 

Genovefa

Member
Μηνύματα
27
Likes
8
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ, Ταιλανδη, Ιρλανδια
ααα couchsurfers και εσεις!! :D Ναι δικο μου ειναι το προφιλ και χαιρομαι πολυ που και εσεις το ανακαλυψατε. Ειμαι μελος 2,5 χρονια και εχω παρα πολυ καλες εμπειριες! Κυριως με το να φιλοξενω και να γνωριζω κοσμο γιατι δεν ετυχε να με φιλοξενησουν αλλοι. Το couchsurfing ταιριαζει με το ταξιδιωτικο δαιμονιο σιγουρα.
 

AERIKO

Member
Μηνύματα
423
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
χωρίς χάρτη...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία ,Γαλ. Πολυνησία
Kι' εμείς χαρήκαμε πολύ !!!!
Έλα στο meeting στις 13 Δεκέμβρη για να τα πούμε κι' απο κοντά !
CouchSurfing - Athens
Εμείς πήγαμε ήδη στο προηγούμενο και όντως έχει ένδιαφέρον!
Άν πάλι δεν έλθεις κάνε μας add στο facebook (θα το βρείς στο προφίλ μας στο
cauchsurfing) για να τα λέμε κι' απο εκεί:clap:
 

AERIKO

Member
Μηνύματα
423
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
χωρίς χάρτη...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία ,Γαλ. Πολυνησία
ουπς πάλι λάθος !!!! 11 Δεκέμβρη είναι το meeting !:p
 

in2dark

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Γεια σου ΑΕΡΙΚΟ

Θα σου πρότεινα χωρις δεύτερη σκεψη να επισκεφτεις Cliffs of Moher κοντά στο Galway που για εμένα είναι ότι ποιο εντυπωσιακό ειπάρχει στην Ιρλανδία (ζω εδώ 5 χρονια τωρα). Επίσης αν έχεις χρόνο και όρεξη μπορείς να πας και προς Β Ιρλανδία (πολύ κοντα με το αμαξι) οπου το highlight είναι Giant's causeway και πολυ κοντα ειναι η hanging bridge - rope bridge στην οποια αν φυσαει λιγο θα νοιωσεις καλυτερα και απο roller coaster ;)

Συμφωνω απολυτα με την ιδεα του Glendalough!!!!! Ειναι οτι καλυτερο κοντα στο Δουβλινο αν σου αρεσει η φυση...

Καλα να περάσεις και φερε πολυ ζεστα ρουχα κανει κρυο τοτε
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom