Ιδέες για Νότια Πελοπόννησο

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.119
Likes
3.753
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
@Elena2508 , Έλενα μου σε ευχαριστώ πολύ, είσαι θησαυρός. Η βοήθειά σου είναι πολύτιμη. Δεν νομίζω ότι χρειαζόμουν κάτι περισσότερο. τώρα περιμένω προτάσεις για φαγητό κατά προτίμηση στις ψαροταβέρνες.
Να είσαι καλά Μάκη! Δεν ξέρω τι είδες από τη δυτική Μεσσηνία, αλλά όταν κλείσεις τις διαμονές σου πες μας να εξειδικεύοσυμε τα highlights της περιοχής! ;)
Από ξενοδοχεία δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί στη Μεσσηνία έμεινα λίγα χλμ εκτός Καλαμάτας σε ένα κατάλυμμα πολύ ακριβό για αυτά που πρόσφερε τελικά και στη Λακωνία έμεινα εκτός Γυθείου για 7 βράδια σε κατάλυμα παραθαλάσσιο γιατί πήγα καλοκαίρι.
Επίσης, θέλω να πω ότι η Καλαμάτα είναι μια χαρά πόλη και αξίζει να της αφιερώσεις ώρες περιήγησης.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.759
Likes
15.403
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Να είσαι καλά Μάκη! Δεν ξέρω τι είδες από τη δυτική Μεσσηνία, αλλά όταν κλείσεις τις διαμονές σου πες μας να εξειδικεύοσυμε τα highlights της περιοχής! ;)
Από ξενοδοχεία δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί στη Μεσσηνία έμεινα λίγα χλμ εκτός Καλαμάτας σε ένα κατάλυμμα πολύ ακριβό για αυτά που πρόσφερε τελικά και στη Λακωνία έμεινα εκτός Γυθείου για 7 βράδια σε κατάλυμα παραθαλάσσιο γιατί πήγα καλοκαίρι.
Επίσης, θέλω να πω ότι η Καλαμάτα είναι μια χαρά πόλη και αξίζει να της αφιερώσεις ώρες περιήγησης.

Ευχαριστώ πολύ Έλενα για την βοήθεια. Καλαμάτα θα μείνω μόνο την τελευταία βραδιά για να είμαι κοντά στο αεροδρόμιο. Καλαμάτα έχω ξαναπάει τον Οκτώβριο του 2019 για 4 μέρες. Μόλις έκλεισα τα αεροπορικά και είμαι στην διαδικασία κράτησης του αυτοκινήτου.
Όταν κλείσω και τις διαμονές θα τις αναφέρω για να μου δώσετε περισσότερες πληροφορίες. Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
περιμένω προτάσεις για φαγητό κατά προτίμηση στις ψαροταβέρνες.
Πριν λίγο βρέθηκα στη ταβέρνα "ο Πλάτανος" στο ομώνυμο χωριό στη μέση περίπου της διαδρομής Καλαμάτα - Αρεόπολη και μπορώ να πω ότι ήταν κάτι παραπάνω από τίμιο το φαγητό του.
Μια πολύ καλή επιλογή για ψάρι είναι το εστιατόριο Saga στο Γύθειο. Πολύ καλό φαγητό και στο Εν Πλω στο Κότρωνα. Μην παραλήψεις στη Καλαμάτα να πας στο Κάρδαμο.
Υπάρχει κάποια πρόταση για διαμονή στην Αρεόπολη?
Κτήμα Καραγεώργου στην Αρεόπολη, Πύργος Αραπάκη στη Χαριά, Hotel Limeni Village στο Λιμένι
 

Gioref

Member
Μηνύματα
165
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Κλείσαμε και εμείς αεροπορικά για Αθήνα 19/4-25/4 2 ενήλικες και 2 παιδιά.. Λέγαμε να πάμε Δημητσάνα μετά να κατέβουμε Σπάρτη και πέριξ έπειτα Μάνη μετά Μονεμβασιά και διαμονή 24 Ναύπλιο για να είμαστε σχετικά κοντά Αθήνα για την επιστροφή..
Εννοείται θα διαβάσω το θέμα εξονυχιστικά αλλά αν έχετε όρεξη ρίξτε προτάσεις για διαμονές εστιατόρια κλπ..
Ευχαριστώ!!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.759
Likes
15.403
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Ευχαριστώ πολύ Έλενα για την βοήθεια. Καλαμάτα θα μείνω μόνο την τελευταία βραδιά για να είμαι κοντά στο αεροδρόμιο. Καλαμάτα έχω ξαναπάει τον Οκτώβριο του 2019 για 4 μέρες. Μόλις έκλεισα τα αεροπορικά και είμαι στην διαδικασία κράτησης του αυτοκινήτου.
Όταν κλείσω και τις διαμονές θα τις αναφέρω για να μου δώσετε περισσότερες πληροφορίες. Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον.
Έκλεισε και το αυτοκίνητο και οι διανυκτερεύσεις.
2 διαν/σεις Κάστρο Μονεμβασιάς
1 διαν/ση. Γύθειο
2 διαν/σεις Αρεόπολη
1 διαν/ση. Καλαμάτα.
 

Gioref

Member
Μηνύματα
165
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Έκλεισε και το αυτοκίνητο και οι διανυκτερεύσεις.
2 διαν/σεις Κάστρο Μονεμβασιάς
1 διαν/ση. Γύθειο
2 διαν/σεις Αρεόπολη
1 διαν/ση. Καλαμάτα.
Κλείσατε κατάλυμα στην Μονεμβασιά; Αν ναι ποιό;
Κοιτάζω τώρα και εγώ για Πάσχα εκεί!
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.238
Likes
26.223
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Έκλεισε και το αυτοκίνητο και οι διανυκτερεύσεις.
2 διαν/σεις Κάστρο Μονεμβασιάς
1 διαν/ση. Γύθειο
2 διαν/σεις Αρεόπολη
1 διαν/ση. Καλαμάτα.
Να έχετε ένα όμορφο ταξίδι και να περάσετε υπέροχα! Τώρα θα περιμένουμε φωτογραφίες από όλα αυτά τα καταπληκτικά μέρη που θα επισκεφθείτε στο Live from.....
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Έκλεισα κι εγώ Πάσχα στη Μονεμβασιά.Μακαρι να πάμε,πρώτη φορά που θα λείπω εκτός τέτοια μέρα!Στο κάστρο ήταν όλα κλεισμένα εκτός από ένα που έκανε 500 για δύο διανυκτερεύσεις και επέλεξα στο akra Morea
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.652
Likes
12.492
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Έκλεισε και το αυτοκίνητο και οι διανυκτερεύσεις.
2 διαν/σεις Κάστρο Μονεμβασιάς
1 διαν/ση. Γύθειο
2 διαν/σεις Αρεόπολη
1 διαν/ση. Καλαμάτα.
Γύθειο και Αρεόπολη είναι πολύ κοντά. Προκειμένου να αλλάζω 4 καταλύματα σε τόσες λίγες μέρες εγώ θα έμενα ή στο Γύθειο ή στην Αρεόπολη και για τις τρεις διανυκτερεύσεις.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.759
Likes
15.403
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι

Gioref

Member
Μηνύματα
165
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Κλείσαμε στον "Ξενώνα Κελλιά".
Πολύ ωραίος το είδαμε αλλά είναι εκτός Budget μας, εμείς κάναμε μια αλλαγή και μάλλον ανάσταση θα κάνουμε Ναύπλιο να είμαστε και σχετικά κοντά στην Αθήνα για την αναχώρηση..
Έκλεισα όμως την μια διαμονή μας στον 'Ξενώνα Ρίτσος' Μεγάλη Τετάρτη!!
Ψάχνω για τις υπόλοιπες τώρα..
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.759
Likes
15.403
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Γύθειο και Αρεόπολη είναι πολύ κοντά. Προκειμένου να αλλάζω 4 καταλύματα σε τόσες λίγες μέρες εγώ θα έμενα ή στο Γύθειο ή στην Αρεόπολη και για τις τρεις διανυκτερεύσεις.

Δεν λέω ότι δεν έχεις ένα δίκιο σε αυτό που λες, αλλά προτίμησα αυτή την επιλογή για να μην έχω βραδινά πήγενε - έλα οδηγώντας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.547
Μέλη
38.944
Νεότερο μέλος
ΑγγελοςΑθ.

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom