Ικαρία Ικαρία

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.349
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αν μεινουμε Αρμενιστη κ βολευτουμε με τις κοντινοτερες παραλιες κ τη ζωη της περιοχης κ οκ επισκεφτουμε κ Χριστο με κπ τροπο,δεν αξιζει?βασικα μας εχει κολλησει η Ικαρια για φετος κ ειπαμε να το δοκιμασουμε εστω κι ετσι κ κπ στιγμη να ξαναπαμε για να ανακαλυψουμε τις ομορφιες της σε ολο το μεγαλειο τους..λεωφορεια δν υπαρχουν καθολου δλδ?
Αξίζει σε κάθε περίπτωση. Απλά για να μπορέσετε να το απολαύσετε και να το ζήσετε, καλό θα ήταν να υπάρχει μεταφορικό μέσο.
Έτσι όπως το θέτεις ναι είναι καλύτερα, αλλά υπάρχουν και άλλα μέρη που πρέπει να δεις, πανηγύρια, παραλίες όπως οι σευχέλλες, κ.α. Υπάρχουν λεοφωρεία αλλά δε ξέρω συχνότητα/ευκολία...
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
679
Likes
860
Αν μεινουμε Αρμενιστη κ βολευτουμε με τις κοντινοτερες παραλιες κ τη ζωη της περιοχης κ οκ επισκεφτουμε κ Χριστο με κπ τροπο,δεν αξιζει?βασικα μας εχει κολλησει η Ικαρια για φετος κ ειπαμε να το δοκιμασουμε εστω κι ετσι κ κπ στιγμη να ξαναπαμε για να ανακαλυψουμε τις ομορφιες της σε ολο το μεγαλειο τους..λεωφορεια δν υπαρχουν καθολου δλδ?
Μπορείτε σίγουρα να δείτε τις παραλίες Μεσακτή, Λιβάδι και Αρμενιστή. Υπάρχουν κάτι λεωφορείο αλλά νομίζω ότι φεύγουν μία φορά το πρωί από Εύδηλο και πάνε Άγιο. Θα σε γελάσω..Σίγουρα θα προλάβετε να δείτε κάποια πράγματα, μην σας αποθαρρύνω, απλά ίσως να μην δείτε όλα όσα αξίζουν!
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
679
Likes
860
Αξίζει σε κάθε περίπτωση. Απλά για να μπορέσετε να το απολαύσετε και να το ζήσετε, καλό θα ήταν να υπάρχει μεταφορικό μέσο.
Έτσι όπως το θέτεις ναι είναι καλύτερα, αλλά υπάρχουν και άλλα μέρη που πρέπει να δεις, πανηγύρια, παραλίες όπως οι σευχέλλες, κ.α. Υπάρχουν λεοφωρεία αλλά δε ξέρω συχνότητα/ευκολία...
Βρε ψηλέ, τα ίδια πράγματα είπαμε, την ίδια ώρα;; Ούτε συνεννοημένοι να είμαστε!
 

pantdimi

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημέρα,

Καθώς θα είμαι και εγώ επισκέπτης του όμορφου νησιού αρχές Αυγούστου ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν κάποιες παραλίες που να προτιμήσω αν έχει πολύ αέρα (που απότι κατάλαβα θα έχει :) )
Θα μένουμε Αρμενιστή και θα έχουμε μεταφορικό μέσο.

Ευχαριστώ,
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.349
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλημέρα,

Καθώς θα είμαι και εγώ επισκέπτης του όμορφου νησιού αρχές Αυγούστου ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν κάποιες παραλίες που να προτιμήσω αν έχει πολύ αέρα (που απότι κατάλαβα θα έχει :) )
Θα μένουμε Αρμενιστή και θα έχουμε μεταφορικό μέσο.

Ευχαριστώ,
Σεϋχέλλες όπωσδήποτε. Είναι νότια στο νησί οπότε όσο αέρα και να εχει στο Ικάριο δε σε νοιάζει...Αξίζει το κόπο και με το παραπάνω να πας, και θα δεις μια απο τις καλύτερες παραλίες της ζωής σου. Προετοιμασία μόνο για να κάτσεις ώρες, και παπούτσι για την κατάβαση/ανάβαση.
Τις υπόλοιπες (μεσσακτή/νας/κάμπος) θα τις ανακαλύψεις εύκολα μιας και θα μένεις αρμενιστή, αλλά αν φυσάει είσαι δύσκολα!
 

Σάββας

Member
Μηνύματα
10
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
buenos aires
Ταξίδι-Όνειρο
route 66
έχω τρομάξει λιγο με τα μελτέμια!! ποτε ξεκινάνε γνωρίζει κανεις?? δλδ τον Ιούλιο παίζει να φύσάει και να χει απαγορευτικό στις παραλίες?? η ξεκινάνε απο Αύγουστο και μετά... ? :confused:
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Τα μελτέμια είναι καλοκαιρινοί αέρηδες, οι οποίοι παρατηρούνται συνήθως τον Αύγουστο στο Αιγαίο.
Αυτό όμως δεν είναι και κάτι σταθερό. Μπορεί να έρθουν και νωρίτερα ή λίγο αργότερα και να κρατήσουν πολύ ή λίγο καιρό. Με λίγα λόγια, είναι να σου κάτσει το λαχείο.

Το Ικάριο όμως, είναι ειδική περίπτωση. Εκεί, ανάμεσα στην Ικαρία και τη Σάμο, η ένταση των μελτεμιών είναι συνήθως αυξημένη.
 

splusm

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Ταξίδι-Όνειρο
Wild Africa/ C. America
Βρε παιδιά, πώς θα γυρίσετε το νησί (έστω και τα βασικά) χωρίς μέσο; Ακούω όλους που λένε ότι δεν πειράζει, στην Ικαρία όλα είναι χύμα, θα σε παίρνουν με το ότοστόπ κτλ..Συγγνώμη που επεμβαίνω, αλλά η Ικαρία
α) είναι μεγάλο νησί, δεν είναι ούτε Αντίπαρος, ούτε Σίφνος.
β) το autostop δούλευε πολύ παλιότερα. Τα τελευταία χρόνια, με ορισμένα "φρούτα" που έκαναν στέκι τους το νησί (βλέπε γκρούβαλους) οι ντόπιοι μαζεύτηκαν, άρχισαν να φοβούνται και το ότοστοπ έχει περιοριστεί πολύ.
γ) συγκοινωνία δεν υπάρχει και τα ταξί είναι λιγοστά.
Κατά τη γνώμη μου πάντα, η Ικαρία είναι ένα νησί που αξίζει με χίλια, χρειάζεται όμως μέσο για να σου αποκαλύψει τις ομορφιές του, διαφορετικά ο ταξιδιώτης θα ταλαιπωρηθεί αρκετά.
Προνοήστε έστω για ένα μηχανάκι...
Εγώ πέρυσι που πήγα τέλη Ιούλη γύρισα όλο το νησί με οτοστόπ, 21 διαδρομές μέσα σε μια βδομάδα. Ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του.
 

Chem

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά! Σκοπεύω να πάω Ικαρία με την κοπέλα μου με αμάξι και έχω μπερδευτεί ως προς το που είναι καλύτερα να μείνω. Εύδηλο, Γιαλισκάρι ή Αρτεμιστή;;; Καμιά ιδέα;;;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.349
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αρμενιστή φίλε Chem.
Μπορείς να διαβάσεις τις σελίδες 11,12,13 όπου αναφέρουμε αναλυτικά το γιατί..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.527
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom