Ινδία ή Αιθιοπία;

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Ναι!!! Το ξέρω!!! Αυτοί οι 2 προορισμοί είναι άσχετοι μεταξύ τους... Εχω διαβάσει και έχω ακούσει πολύ καλά λογια και για τις 2 χωρες.. Αλλά δεν ξέρω ποια να επιλέξω.. Αν προτείνετε κάποια, πείτε και επιχειρήματα - τι σας κράτησε στην κάθε χωρα;-, μπας και αποφασίσω...:roll:

Υ.Γ. Μιλάμε για 25 μέρες με 1 μήνα..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.499
Likes
29.142
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ναι!!! Το ξέρω!!! Αυτοί οι 2 προορισμοί είναι άσχετοι μεταξύ τους... Εχω διαβάσει και έχω ακούσει πολύ καλά λογια και για τις 2 χωρες.. Αλλά δεν ξέρω ποια να επιλέξω.. Αν προτείνετε κάποια, πείτε και επιχειρήματα - τι σας κράτησε στην κάθε χωρα;-, μπας και αποφασίσω...:roll:

Υ.Γ. Μιλάμε για 25 μέρες με 1 μήνα..
Είσαι ένας νέος άνθρωπος με ταξίδια μπροστά του και σκέφτεσαι με τέτοια διλήμματα? Και τις 2 είναι απάντηση. Και το επόμενο ερώτημα είναι, ποιά να κάνεις ΦΕΤΟΣ. Οπότε η απάντηση ποικείλει και ανάλογα με την εποχή του χρόνου που σε ενδιαφέρει....
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Είσαι ένας νέος άνθρωπος με ταξίδια μπροστά του και σκέφτεσαι με τέτοια διλήμματα? Και τις 2 είναι απάντηση. Και το επόμενο ερώτημα είναι, ποιά να κάνεις ΦΕΤΟΣ. Οπότε η απάντηση ποικείλει και ανάλογα με την εποχή του χρόνου που σε ενδιαφέρει....
Σαφώς, η απαντηση είναι και οι δύο! Επίσης, εννοείται πως μιλάω για φέτος! Μιλάω για μεσα Δεκέμβρη με μεσα Γενάρη... Από οτι έχω διαβάσει, η περίοδος αυτή είναι κατάλληλη και για τις 2 χώρες (από θεμα καιρου)..Ωστόσο, το δίλημμα συνεχίζεται....
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Συμφωνω απολυτα με τον Τaver. Οχι ποια χωρα να διαλεξεις, απλα που θα πας φετος. Ετσι πρεπει να σκεφτεσαι.
 

kokolaki

Member
Μηνύματα
74
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ηράκλειο
Εγώ πάλι θέλω να μάθω που τα βρίσκεις τα λεφτά!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.731
Likes
50.813
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ινδία:
Τα έχει όλα και συμφέρει. Φαγητό, φύση, ιστορία, κόσμο, αρχιτεκτονική, ποικιλία, θρησκευτικές ιδιαιτερότητες, εθνότητες, δραστηριότητες (από ασράμ μέχρι τρέκιγκ)... Επίσης είναι πάμφθηνη, πιο φθηνή κι από την Αιθιοπία και με φθηνά αεροπορικά.
Μειονεκτήματα: βρώμα, είναι τεράστια (όσους μήνες και να πας δε θα μπορείς να πεις πως την είδες) οπότε στον ένα μήνα θα πρέπει να κάνεις μια επιλογή, μεγάλες αποστάσεις και την εποχή που θα πας υπάρχουν ζώνες που είναι απροσπέλαστες.

Αιθιοπία: Μαγικό πράγμα, εμπειρία ζωής. Πάμφθηνη, ασφαλέστατη, σχετικά καθαρή, ωραία κουζίνα, πάρα πολύ ενδιαφέροντα αρχαία, τελείως διαφορετικές ζώνες (π.χ το ανατολικό κομμάτι με τις μουσουλμανικές κοινότητες καμία σχέση με τις φυλές στο Νότο). Μειονεκτήματα: εξαιρετικά αργές μεταφορές, αλλά ακόμη κι έτσι σε 1 μήνα τα βασικά θα τα δεις. Πιο ακριβά αεροπορικά από την Ινδία, θέλεις εμβολιάκια και χαπάκια πιο αναγκαία από την Ινδία (τίποτε το φοβερό), χρειάζεσαι παρέα οπωσδήποτε, το ταξίδι εκεί είναι λίγο πιο δύσκολο (γλωσσικά, μεταφορικά, από πλευράς ανέσεων) σε σχέση με την Ινδία.

Θα σου' λεγα να πας καλύτερα στην Αιθιοπία. Πρώτον γιατί σε ένα μήνα θα νιώσεις ότι πράγματι είδες αντιπροσωπευτικά πράγματα από τις 4 γωνιές της χώρας και δεύτερον διότι αυτό που την κάνει τόσο ιδιαίτερη (οι φυλές και η παντελής έλλειψη τουρισμού) σιγά-σιγά εξαφανίζεται, σε αντίθεση με την Ινδία που και σε 10 χρόνια να πας, εκεί θα είναι. Η Ινδία μπορεί να προσφέρει μεγαλύτερη ποικιλία εικόνων και θρησκευτικά και κοινωνικά να είναι πιο εντυπωσιακή, πιο εξωτική, αλλά η Αιθιοπία σου δίνει μια αίσθηση εξερεύνησης, ειδικά αν τη γυρίσεις με ΜΜΜ κι όχι με τζιπάκι, εγώ είχα απίθανες εμπειρίες (από το ότι μας κάλεσαν σε γάμο, μέχρι τις βλάβες των λεωφορείων και τη διαμονή σε χωριά που δεν υπάρχουν). Επειδή έχεις και χρόνο, η Αιθιοπία θέλει λίγο περισσότερη οργάνωση, ενώ στην Ινδία όποτε το αποφασίσεις πας και την επόμενη. Αλά σε γενικές γραμμές και οι δύο είναι πολύ εντυπωσιακές.

Τώρα βέβαια εξαρτάται κι από τα ενδιαφέροντά σου, τι σε τραβάει περισσότερο. Παραθέτω τις αυθαίρετές μου βαθμολογίες ανά χώρα και κατηγορία για να έχεις ένα μέτρο σύγκρισης.
 

kokolaki

Member
Μηνύματα
74
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ηράκλειο
κανένα καφέ θα πιούμε;;
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Πάντως από αυτά που γράφεις yorgo, η ινδία βγαίνει πιο οικονομική...και το μπατζετ ειναι λοου.
Βέβαια, νιώθω οτι η Αιθιοπία μου κλείνει πιο πολύ το μάτι...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.731
Likes
50.813
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πρώτη η Ινδία, δεύτερη η Αιθιοπία.

Αρχαιολογία 7 - 7
Αρχιτεκτονική 5 -2
Φαγητό 10 -7
Φύση 8-5
Κόσμος 8-8
Τιμές 10-10
Ποικιλία 10-7
Αυθεντικότητα 10-10
Μοναδικότητα 10-9
Ασφάλεια 9-9
Σύνολο 87-74, καθαρή υπεροχή Ινδίας, είναι #2 στη λίστα, η Αιθιοπία #16. Αλλά στη θέση σου Αιθιοπία θα πήγαινα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.278
Μηνύματα
886.177
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom