Ισλανδία Ισλανδία ή αλλιώς... Ice is nice!

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Πραγματικά κι εγώ έτσι την θεωρώ, απρόσιτη, λόγω κρύου! Δεν είμαι συνηθισμένη σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες και νομίζω ότι θα ξοδέψω κι ένα σωρό χρήματα για τον εξοπλισμό που πιθανόν θα χρειαστώ, από άποψη ρουχισμού!
66 Νοrth, Outdoor wear, winter clothing, outerwear jacket, gear & equipment.
Yπεροχότατη αν και τσιμπημένη ... ακόμα μακαρίζω τον εαυτό μου για τα φλισάκια που πήρα
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Πραγματικά κι εγώ έτσι την θεωρώ, απρόσιτη, λόγω κρύου! Δεν είμαι συνηθισμένη σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες και νομίζω ότι θα ξοδέψω κι ένα σωρό χρήματα για τον εξοπλισμό που πιθανόν θα χρειαστώ, από άποψη ρουχισμού!
Nenena το κρύο δεν είναι τόσο τρομερό άμα έχεις σκούφο και γάντια. Δεν συστήνω με τίποτα το τζην γιατί παγώνει εύκολα και άμα βραχεί την πάτησες, δεν στεγνώνει με τίποτα! Εμείς φορούσαμε παντελόνια σε στυλ μιλιτέρ, triclimate μπουφάν (αδιάβροχα, αντιανεμικά και με επένδυση fleece) και δεν χρησιμοποιήσαμε καθόλου τα ισοθερμικά. Επίσης απαραίτητα είναι μποτάκια πεζοπορίας αδιάβροχα. Τα παίρνεις μια φορά και τα έχεις για πολλά χρόνια.
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
66 Νοrth, Outdoor wear, winter clothing, outerwear jacket, gear & equipment.
Yπεροχότατη αν και τσιμπημένη ... ακόμα μακαρίζω τον εαυτό μου για τα φλισάκια που πήρα
Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω! Εγώ πήρα ένα γούνινο Arctic Hat, δεν καταλαβαίνεις τίποτα από κρύο! Ακόμα σιχτιρίζω που δεν αδειάσαμε το Outlet στο Akureyri!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω! Εγώ πήρα ένα γούνινο Arctic Hat, δεν καταλαβαίνεις τίποτα από κρύο! Ακόμα σιχτιρίζω που δεν αδειάσαμε το Outlet στο Akureyri!
τι να πω κι εγώ που δεν με αφήσανε να πάω να επισκεφθώ το εν λόγω outlet. Αρκέστηκα έτσι στην Laugavegur
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Συνεχίζω! Ενώ ο καιρός ήταν καθαρός, ξαφνικά πλάκωσε μαυρίλα και άρχισε να ρίχνει μικρές νιφάδες χιονιού! Τι κάνουμε όταν κρυώνουμε? Τρέχουμε στο εστιατόριο του Gullfoss για φοβερή και ζεστή μανιταρόσουπα! Σκέτη απόλαυση! Ολες οι σούπες που φάγαμε ήταν μούρλια! Τώρα επόμενος σταθμός ήταν το Vik, όπου εκεί βρισκόταν το ξενοδοχείο μας. Η ώρα ήταν περίπου 17.00, έπρεπε να βιαστούμε γιατί το Vik ήταν τουλάχιστον ένα 3ωρο δρόμος. Και είχαμε να δούμε και κάποιους καταρράκτες στο δρόμο... Ευτυχώς ο Jon είχε ειδοποιήσει ήδη το ξενοδοχείο ότι θα φτάναμε αργά και δεν ανησυχούσαμε γι' αυτό. Ελα όμως που πήραμε λάθος δρόμο και καταλήξαμε να πάμε σαν χελώνες σε χωματόδρομο... Να κοιτάμε και να ξανακοιτάμε τους χάρτες και να αναρωτιόμαστε αν πάμε καλά... Καθυστερήσαμε πολύ εξαιτίας αυτού του λάθους. Ευτυχώς που δεν νυχτώνει τέτοια εποχή... Με τα πολλά βρήκαμε κάποιο σημάδι στον χάρτη όπου μας έδειχνε πού ήμασταν και κατατοπιστήκαμε. Είχαμε πολλά χιλιόμετρα ακόμα. Αλλά τουλάχιστον είχαμε βγει στον κεντρικό δρόμο Νο 1. Αυτός ο δρόμος είναι ο γνωστός Ring Road, είναι ανοικτός όλες τις εποχές (εκτός από πολύ extreme καιρό), με άσφαλτο και σε πάει σε όλα τα κυρίως αξιοθέατα και πόλεις.
Το απόλυτα καφέ σεληνιακό τοπίο άλλαζε και γινόταν πράσινο όσο πηγαίναμε νότια! Φυσικά κανένα δέντρο δεν υπήρχε, μόνο γρασίδι, άλογα και προβατάκια! Στάση κάναμε για να θαυμάσουμε τον πραγματικά υπέροχο καταρράκτη Seljalandsfoss


Uploaded with ImageShack.us
aimg4.imageshack.us_img4_2500_seljalandsfoss2.jpg

Uploaded with ImageShack.us
Ειχε και ουράνιο τόξο! Υπήρχε ένα μονοπάτι πίσω από τον καταρράκτη αλλά δεν πήγαμε γιατί ήταν υπερβολικά γλυστερό και λάσπη.
Η συνέχεια ήταν στο χωριό Skogar, συμπαθέστατο και με έναν εξίσου επιβλητικό καταρράκτη. Να και ο Skogafoss!
aimg135.imageshack.us_img135_6497_skogafoss.jpg

Uploaded with ImageShack.us
aimg839.imageshack.us_img839_8651_skogafoss2.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Ημασταν κυριολεκτικά μόνοι για να απολαύσομε το υπερθέαμα. Τοση ηρεμία, τόση γαλήνη δεν έχω νιώσει ποτέ. Δεν υπάρχει αυτή η χώρα παιδιά, πιστέψτε με. Είσαι μόνος σου. Την απολαμβάνεις μόνος σου, χωρίς την ενοχλητική παρουσία πλήθους. Νιώθεις την ενέργεια του καταρράκτη, της αμόλυντης φύσης. Δεν φυσούσε καθόλου,δεν έκανε κρύο, μπορούσαμε να κάτσουμε στο γρασίδι και απλά να κοιτάμε το νερό να τρέχει. Παντελής η απουσία κάποιου άλλου θορύβου.
 

Attachments

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Μετά από πολύωρη οδήγηση, επιτέλους φτάσαμε στο Vik. Χαριτωμένο χωριό, με ποταμάκια και γεφυράκια, μαγαζιά με σουβενίρ και πλεκτά. Το Hotel Hofdabrekka που θα μέναμε ήταν περίπου 3 χλμ έξω από το Vik. Δεν θα μπορούσε να βρίσκεται σε πιο ρομαντική τοποθεσία! Δίπλα σε λίμνη, σε καταπράσινο φόντο! Είχε και 4 hot pots! Πάμε λοιπον στη ρεσεψιόν και μάς λέει το παληκάρι ότι είχε πάρει 3 φορές ο Jon και μάς έψαχνε. Εκείνη τη στιγμή ξαναχτυπάει το τηλέφωνο και ήταν πάλι o Jon. Ενώ μιλούσε μαζί του ο σύζυγος σε ανήσυχο ύφος, μου λέει ο ρεσεψιονίστ
- "Πού θα πάτε αύριο?"
- "Στο Skaftafell" του απαντώ εγώ.
- "Α ξέρετε έγινε έκρηξη ηφαιστείου και είναι κλειστός ο δρόμος."
???????? Απορώ αν είχα ακούσει καλά. Ο σύζυγος Νίκος κλείνει το τηλέφωνο με τον Jon και μου λέει ότι έκλεισε ο δρόμος και θα πρέπει να περιμένουμε μέχρι αύριο να δούμε τι θα γίνει.
Μάς έπιασαν κάτι γέλια!:haha: Πριν φύγουμε για Ισλανδία έλεγα ότι θέλω να γίνει έκρηξη ηφαιστείου! Και να που έπιασε η ευχή μου! ΧΟΧΟΧΟ! Περιττό να πω ότι οι τουρίστες το είδαμε σαν μια μοναδική ευκαιρεία στη ζωή μας! Είδαμε ένα βίντεο που κάτι Γάλλοι τουρίστες χορεύανε στις στάχτες!! Πού να ξέραμε ότι αύριο τα πράματα δεν θα ήταν όπως τώρα! Πήγαμε στο δωμάτιο κουρασμένοι και ευτυχισμένοι! Οτι και να γινόταν, δεν είχαμε σκοπό να χαλάσουμε την καλή μας διάθεση! Είτε άνοιγε ο δρόμος, είτε αναγκαζόμασταν να αλλάξουμε τελείως σχέδια, εμείς θα περνούσαμε καλά!:clap:
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
:haha::haha::haha: στο ίδιο μείναμε πάλι... κι εκεί απολαύσαμε το βόρειο σέλας
δεν φτανει που σκαμε απο τη ζηλια μας με την Μενια ερχεται και το γουρουνακι και μας αποτελειωνει...
Μενια παρακολουθω με προσηλωση :clap: ευχαριστουμε που μοιραζεσαι αυτη την ξεχωριστη χωρα μαζι μας:roll:
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Menia21 σου δίνω προσωπικά μπράβο... απ' την εποχή που με είχες ρωτήσει για Ισλανδία και δε σου είπα και τίποτε να πω την αλήθεια, εσύ το οργάνωσες, ταξίδεψες και τώρα γράφεις την ιστορία σου... αυτό είναι αποφασιστικότητα!

Έχω αγωνία να δω πως φτάσατε μέχρι το Σκάφταφελ, μιας και δεν υπάρχει άλλος τρόπος για να συνεχίσετε προς τα ανατολικά αν έκλεισε ο Ring Road λόγω του ηφαιστείου!
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Menia21 σου δίνω προσωπικά μπράβο... απ' την εποχή που με είχες ρωτήσει για Ισλανδία και δε σου είπα και τίποτε να πω την αλήθεια, εσύ το οργάνωσες, ταξίδεψες και τώρα γράφεις την ιστορία σου... αυτό είναι αποφασιστικότητα!

Έχω αγωνία να δω πως φτάσατε μέχρι το Σκάφταφελ, μιας και δεν υπάρχει άλλος τρόπος για να συνεχίσετε προς τα ανατολικά αν έκλεισε ο Ring Road λόγω του ηφαιστείου!
Αμ δε φτάσαμε ποτέ τελικά:( Εχασα κάποια αξιοθέατα που περίμενα πώς και πώς να δω (Jokulsarlon Glacier Lake)... Ομως μήπως αυτό είναι σημάδι ότι πρέπει να ξαναπάμε?:D
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Menia η περιγραφή σου είναι υπέροχη και οι φωτογραφίες καταπληκτικές! Σε παρακολουθώ, απολαμβάνοντας το ταξίδι σας!
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
22/5. Ξυπνάμε νωρίς για να δούμε τι γίνεται έξω. Εχει ήλιο, δε φυσάει, εξαιρετική μέρα. Ειχαμε πει με τον Jon ότι θα μιλούσαμε γύρω στις 13.00 για το αν θα συνεχίσουμε ή αν θα πρέπει να γυρίσουμε πίσω. πάμε λοιπόν στη ρεσεψιόν και του ζητάμε του παληκαριού να πάρει τηλ. στο κινητό τους Mountain Guides, μπας και κάνουμε Glacier Hike. Αδυναμία σύνδεσης. Φτου! Τώρα τι να κάνουμε? Τρώμε πρωινό και φεύγουμε να πάμε στον Solheimajokull Glacier, ελπίζοντας να βρούμε κάποιον εκεί. Υπάρχει ταμπέλα που στρίβεις αριστερά στον κεντρικό δρόμο, μετά από περίπου μισή ώρα οδήγησης. Ρε παιδιά, το τοπίο εκεί ήταν εξωπραγματικό! Ηταν περίπου 4 χλμ μέτριος χωματόδρομος μέχρι να φτάσουμε στην άκρη του παγετώνα. Ενα απέραντο γκρι σεληνιακό τοπίο. Κοιτάζαμε έξω και απορούσαμε. Αυτό το τοπίο δεν ήταν γήινο. Αποκλείεται. Σε αγρίευε. Επιτέλους φτάσαμε στον Solheimajokull Glacier. Και τι ευτυχία! Εκεί βρισκόταν ο Helgi από Iceland Tours - Iceland Hiking Tours - Iceland Adventure Tours με 2 Αγγλους και ετοιμάζονταν για ανάβαση! Αφού μπήκαμε και εμείς στο γκρουπ τους, φορέσαμε κραμπόν, πήραμε τις αχρείαστες αξίνες και ξεκινήσαμε. Είχε ζέστη και ήλιο κοκκινωπό, θολό. Κακό σημάδι αυτό, είπα μέσα μου. Θολούρα βλέπω, οι στάχτες πλησιάζουν. Αυτά όμως αργότερα. Αν έρθετε Ισλανδία και δεν κάνετε Glacier Hike χάνετε τα καλύτερα:bleh:! Μακάρι να διαρκούσε περισσότερο! Ηταν το Blue Ice Adventure, συνολικής διάρκειας 2 ωρών. Για πάρτε μάτι!
aimg828.imageshack.us_img828_8352_glacierhike.jpg

Uploaded with ImageShack.us
aimg833.imageshack.us_img833_5239_glacierhike2.jpg

Uploaded with ImageShack.us
aimg801.imageshack.us_img801_6936_glacierhike3.jpg

Uploaded with ImageShack.us
aimg846.imageshack.us_img846_334_glacierhike4.jpg

Uploaded with ImageShack.us
aimg171.imageshack.us_img171_9388_glacierhike5.jpg

Uploaded with ImageShack.us
Είναι υπέροχο και εύκολο! Με τα κραμπόν δεν γλυστράς στον πάγο και μπορείς άνετα να κουβαλάς τη φωτογραφική μηχανή μαζί σου! Παρατηρήστε το πώς αλλάζει η ορατότητα.
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.097
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom