Ισλανδία Ισλανδία

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Κανένα νέο;;; Χμμ..Να είστε έτοιμοι να ξαναπάτε, παιδιά..Μόλις γυρίσαμε και προσπαθούμε να δούμε πότε θα πάμε ξανά..το μέρος είναι μαγικό, δεν περιγράφεται με λόγια ούτε με φωτογραφίες.
Λοιπόν, καταρράκτης Nauthusagil. Για λίγους μονο, χεχε! Στο χωματόδρομο μετά τον Seljallandfoss, 6 χλμ αφού ξεκινάει ο χωματόδρομος (δε στρίβετε πουθενά), έχει πινακίδα. Περπατάτε λίγο μόνο, διασχίζετε το φαράγγι, ανεβαίνετε από κάτι αλυσίδες στο μικρό καταρράκτη και μετά από 30 μέτρα...δέος ;)
Επίσης, δεν ξέρω τι πρόγραμμα έχετε,, απλά να έχετε υπόψη ότι ο καιρός μπορεί απλά να σας το ισοπεδώσει :)
Περισσότερα σε λίγες μέρες, μόλις συνέλθω από το όνειρο και ανεβάσω την ιστορία.
Πωωω Κωνσταντίνε εμείς δυστυχώς από ότι καταλαβαίνω δεν συνεχίσαμε στο δρόμο που λες :( . Αλλά κοντά στον Seljallandfoss βρίσκεται και ένας άλλος καταράκτης , ο Gljufrabui. Πας από το δρομάκι που βρίσκεται στα αριστερά (παράλληλα με τον δρόμο που λες) , δεν ξέρω αν πήγατε και σε αυτόν αλλά εμένα ήταν από τους αγαπημένους .
Επίσης δεν μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο με τον καιρό και το πρόγραμμα που ανέφερες !
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Παιδιά, κι άλλο tip, που μόλις θυμήθηκα.
Με το που νοικιάσετε, ψάξτε και βρείτε βενζινάδικο της Ollis, έχει πολλά βενζινάδικα σε όλη τη χώρα (η άλλη μεγάλη εταιρεία είναι η Ν1). Πηγαίνετε στο Ollis, ζητείστε καρτούλα εκπτωτική. Τη δίνουν δωρεάν μαζί με ένα μικρό χάρτη που έχει όλα τα βενζινάδικά τους ανά τη χώρα. Σου δείχνει ποια λειτουργούν 24ωρο, ποια έχουν wifi (δωρεάν εννοείται) κτλ. Με αυτή την κάρτα, έχετε πάντα δωρεάν καφέ σε όλα τα Ollis βενζινάδικα, μικρή έκπτωση στη βενζίνη, και λίγο μεγαλύτερη στα restaurant τους ;) Επίσης, στα Ollis, όταν το βενζινάδικο λειτουργεί, οι αυτόματοι πωλητές είναι εκτός λειτουργίας. Βάζετε βενζίνη μόνοι σας όση θέλετε, και μετά πάτε μέσα ταμείο και πληρώνετε.
Δεν το ξέραμε από την αρχή, το μάθαμε όταν ξεμείναμε λόγω χιονιού στα Eastfjords.
@vasilisD , τον είδαμε και τον καταρράκτη που είπες φυσικά, στη σπηλιά και από πάνω που σκαρφάλωσα σαν το κατσίκι και μου κόπηκαν τα πόδια από το τρέμουλο..χεχε! Κανονικά το αμάξι που νοικιάσαμε δεν πρέπει να μπαίνει σε "F" roads, δηλαδή κακούς χωματόδρομους όπως αυτός που λέω. Αλλά ο συγκεκριμένος ήταν οκ, το επιβεβαιώσαμε και από ντόπιους. Εκτός αυτού, όταν δείτε τις φωτογραφίες και όταν το ζήσετε από κοντά όσοι το κάνετε, δε θα μετανιώσετε ούτε στιγμή :)Γενικά πήγαμε σε αρκετά μέρη που ήθελαν πεζοπορία, μιας και μας αρέσει πολύ (καταρράκτης Glymur επίσης, ο ψηλότερος στην Ισλανδία νομίζω).
Τώρα που γράφω και σκέφτομαι σε τι μέρη είμασταν, τρελαίνομαιιιιιιιι :clap:
 
Last edited:

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
@KonstantinosAlena χαχαχαχα και εμένα μου κόπηκαν τα πόδια με το που ανέβηκα και την ξύλινη σκάλα - πατέντα και είδα το κενό από κάτω.
Πόσες μέρες μείνατε αν επιτρέπετε? Εμάς μας τα χάλασε λίγο ο καιρός και χρειάστηκαν κάποια πισωγυρίσματα αλλά και να προσπεράσουμε κάποιες πεζοπορίες που είχαμε στο νου :( !
Εμείς όσο ήμασταν εκεί δεν μπορούσαμε να το συνειδητοποιήσουμε .......πέρασαν 20 μέρες που γυρίσαμε και ακόμα το επεξεργαζόμαστε σε τι μέρη βρεθήκαμε! :shock:
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
@KonstantinosAlena χαχαχαχα και εμένα μου κόπηκαν τα πόδια με το που ανέβηκα και την ξύλινη σκάλα - πατέντα και είδα το κενό από κάτω.
Πόσες μέρες μείνατε αν επιτρέπετε? Εμάς μας τα χάλασε λίγο ο καιρός και χρειάστηκαν κάποια πισωγυρίσματα αλλά και να προσπεράσουμε κάποιες πεζοπορίες που είχαμε στο νου :( !
Εμείς όσο ήμασταν εκεί δεν μπορούσαμε να το συνειδητοποιήσουμε .......πέρασαν 20 μέρες που γυρίσαμε και ακόμα το επεξεργαζόμαστε σε τι μέρη βρεθήκαμε! :shock:
Συνολικά 8 νύχτες, με 8 γεμάτες μέρες μιας και η πτήση επιστροφής ήταν μετά τα μεσάνυχτα. Ο καιρός δε μας επέτρεψε να προχωρήσουμε στα βόρεια μετά το Egilstadir, αλλά επιστρέψαμε δυτικά, μείναμε στο φανταστικό Olafsvik στο Snaefellness και είχαμε χρόνο για εκείνη την περιοχή συν το Glymur όπως είπα. Βοήθησε και το γεγονός ότι οι νύχτες πλέον είναι σχετικά ανύπαρκτες,:D Η επόμενη φορά στην Ισλανδία θα είναι καλοκαίρι, για να δούμε όλο το βορά και τα Westfjords που θέλουν πολλή πεζοπορία σε κάποια μέρη.
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Εμείς είχαμε 10 γεμάτες μέρες στον γύρο και πάλι πολύ λίγες μας φάνηκαν .
Ακριβώς στο ίδιο σημείο μας τα χάλασε και εμάς ο καιρός και χάσαμε στο σύνολο περίπου μία μέρα χωρίς να κάνουμε τίποτα. Δηλαδή φτάσαμε Egilstadir μεσημέρι και αναγκαστικά την βγάλαμε στο κατάλυμα μέχρι την επόμενη μέρα το μεσημεράκι που άνοιξαν οι δρόμοι προς βορά .και φυσικά στο βορά χάσαμε πολλές πεζοπορίες λόγο χιονιού. Να σκεφτείς στα guesthouse που είχαμε κλείσει ,ήμασταν μόνοι μας επειδή οι περισσότεροι δεν πρόλαβαν να προχωρήσουν προς βορά.
Snaefellness απίστευτη ομορφιά!! Δυστυχώς αφιερώσαμε μόνο μια μέρα.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.494
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Ευχαριστώ, σούπερ! Αυτός ο Nauthusagil μου γυάλισε, θα τον τιμήσω σίγουρα! :clap:
 

pmaria

Member
Μηνύματα
90
Likes
44
καλησπερα. Θέλω να ρωτησω κι εγω μερικά πραγματακια για Ισλανδια.
1. να πάμε το golden circle μονοι μας με αυτοκίνητο? εννοώ χωρίς τοπικό πρακτορείο.
2. Τώρα για τοπικό πράκτορα είδα αυτόν που προτείνετε κάποιοι εδώ. Να προτιμήσουμε να πάμε στο Boat Excursions- Glassier Laggon ή/και Blue Ice Experience ?? ξερω οτι η τιμη του ενός και του άλλου δεν έχει καμία σύγκριση...
3. Για να μπω στο skaftafell National Park (απ'οπου νομιζω ξεκινανε οι εκδρομες), που να βάλουμε διανυκτέρευση?
Να σημειώσω οτι πάμε (καλως εχόντων των πραγμάτων) Ιούλιο.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
καλησπερα. Θέλω να ρωτησω κι εγω μερικά πραγματακια για Ισλανδια.
1. να πάμε το golden circle μονοι μας με αυτοκίνητο? εννοώ χωρίς τοπικό πρακτορείο.
2. Τώρα για τοπικό πράκτορα είδα αυτόν που προτείνετε κάποιοι εδώ. Να προτιμήσουμε να πάμε στο Boat Excursions- Glassier Laggon ή/και Blue Ice Experience ?? ξερω οτι η τιμη του ενός και του άλλου δεν έχει καμία σύγκριση...
3. Για να μπω στο skaftafell National Park (απ'οπου νομιζω ξεκινανε οι εκδρομες), που να βάλουμε διανυκτέρευση?
Να σημειώσω οτι πάμε (καλως εχόντων των πραγμάτων) Ιούλιο.
1. Είμαι πάντα της άποψης που λέει "χωρίς πράκτορα", με ό,τι θετικό και αρνητικό αυτό συνεπάγεται. :D Στη συγκεκριμένη περίπτωση, το Golden Circle δεν είναι κάτι το δύσκολο ή περίπλοκο να το κάνετε μόνοι σας, έτσι το είδαμε εμείς τουλάχιστον.
2. Δεν μπορώ να απαντήσω, μιας και όπως ανέφερα στην ιστορία μου, ο πολύς πάγος δε μας άφησε να περιηγηθούμε στη λίμνη.
3. Διανυκτέρευση, εξαρτάται τις επιλογές σας, τα χρήματά σας, και τη διάθεση για άνεση ή όχι. Εμείς κοιμηθήκαμε απλά στο αμάξι, δίπλα στη λίμνη Jokulsarlon, και την άλλη μέρα περπατήσαμε στο εθνικό πάρκο. Αλλιώς, έχει διάσπαρτα farm houses και άλλες επιλογές.
Όπου και να μείνετε, εκμεταλλευθείτε τη μεγάλη διάρκεια της μέρας και εξερευνήστε τη φύση ;)
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Το Golden Circle το έκανα μόνη μου με το αυτοκίνητο, δεν έχει καμιά δυσκολία και ταυτόχρονα έκανα και μια βουτιά στη secret lagoon. Αν και αναφέρεται από πολλούς ως τουριστική, την επισκέφτηκα μετά τις 7μμ και είμασταν καμιά δεκαριά άτομα και το κατευχαριστήθηκα!!
 

pmaria

Member
Μηνύματα
90
Likes
44
1.
3. Διανυκτέρευση, εξαρτάται τις επιλογές σας, τα χρήματά σας, και τη διάθεση για άνεση ή όχι. Εμείς κοιμηθήκαμε απλά στο αμάξι, δίπλα στη λίμνη Jokulsarlon, και την άλλη μέρα περπατήσαμε στο εθνικό πάρκο. Αλλιώς, έχει διάσπαρτα farm houses και άλλες επιλογές.
Όπου και να μείνετε, εκμεταλλευθείτε τη μεγάλη διάρκεια της μέρας και εξερευνήστε τη φύση ;)
αυτο με τον ύπνο στο αυτοκίνητο το υποστηρίζει και ο σύζυγος. Αν είναι να πάμε με κοινό μπάνιο (δηλ να μην κάνουμε μπάνιο παρά μόνο τη βασική ανάγκη) ας μείνουμε και στο αμάξι. Θα δούμε ως προς αυτό.
ευχαριστώ για τις πληρ.
 

Kingmouf

Member
Μηνύματα
98
Likes
457
αυτο με τον ύπνο στο αυτοκίνητο το υποστηρίζει και ο σύζυγος. Αν είναι να πάμε με κοινό μπάνιο (δηλ να μην κάνουμε μπάνιο παρά μόνο τη βασική ανάγκη) ας μείνουμε και στο αμάξι. Θα δούμε ως προς αυτό.
ευχαριστώ για τις πληρ.
Όσον αφορά το Skaftafell εμείς μείναμε σχετικά κοντά (λίγα λεπτά μακρυά) στο camping του Svinafell. Εντάξει τίποτα φοβερό, αλλά από την άλλη μας ήρθε πρακτικά τζάμπα (τη μια βραδυά νομίζω δε πληρώσαμε καν γιατί φτάσαμε αργά). Σκηνούλα και είσαστε άρχοντες.

καλησπερα. Θέλω να ρωτησω κι εγω μερικά πραγματακια για Ισλανδια.
1. να πάμε το golden circle μονοι μας με αυτοκίνητο? εννοώ χωρίς τοπικό πρακτορείο.
Το Golden Circle δεν έχει τίποτα δύσκολο που να επιβάλλει πρακτορείο. Αν έχετε αυτοκίνητο, χωρίς δεύτερη σκέψη.
 
Last edited by a moderator:

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.494
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
καλησπερα. Θέλω να ρωτησω κι εγω μερικά πραγματακια για Ισλανδια.
1. να πάμε το golden circle μονοι μας με αυτοκίνητο? εννοώ χωρίς τοπικό πρακτορείο.
2. Τώρα για τοπικό πράκτορα είδα αυτόν που προτείνετε κάποιοι εδώ. Να προτιμήσουμε να πάμε στο Boat Excursions- Glassier Laggon ή/και Blue Ice Experience ?? ξερω οτι η τιμη του ενός και του άλλου δεν έχει καμία σύγκριση...
3. Για να μπω στο skaftafell National Park (απ'οπου νομιζω ξεκινανε οι εκδρομες), που να βάλουμε διανυκτέρευση?
Να σημειώσω οτι πάμε (καλως εχόντων των πραγμάτων) Ιούλιο.
Απαντάω φρέσκος φρέσκος από Ισλανδία! :p
1. Είναι κρίμα να χάσετε την αίσθηση ελευθερίας που προσφέρει το είστε ανεξάρτητοι, ειδικά στην Ισλανδία!!
2. Εμείς κάναμε βαρκάδα με την BlueIce. Τα τυπικα που γραφει στο site, 35-40 λεπτα, πληροφορίες για την λίμνη, δοκιμαζεις παγο και διαφορες τετοια τουριστικά. Κυριως πας για να χαζεψεις εσυ ο ιδιος την μαγεια της λιμνης και του παγετώνα (το νου σου να δεις και τις φωκιες)
3. Από το skaftafell ξεκινάνε εκδρομές για τρεκινγκ στον παγετώνα κλπ! Διανυκτερευση ανάλογα το συνολικό πρόγραμμα, υπάρχουν όντως διάσπαρτα farmhouses
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom