Ισπανία Ισπανία βήμα δεύτερο. Sevilla, Cordoba y Barcelona.

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.494
Likes
8.007
Έλα και φύγαμε για Ισπανία

[*]Una Cerveza
[*]No
[*]Τι no ρε κόπανε, είσαι σοβαρός; Νο στον ψηλό δεν έχει σε τέτοια ζητήματα…
Πρεπει να εχεις το ισπανικο proficiency
Διακρινω ευφραδεια!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland

gkalla

Member
Μηνύματα
1.255
Likes
6.744
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Τα μιλάω εξαιρετικά είναι η αλήθεια, ιδιαίτερα μετά την 5η-6η βότκα!
Και το καλύτερο είναι ότι σε καταλαβαίνουν κι αυτοί, ιδιαίτερα μετά την 7η-8η.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλημέρα στη Βροχερή πόλη



Σηκώθηκα νωρίς προκειμένου να κάνω επιδρομή στον μπουφέ του πρωινού και βγήκα στο δρόμο με την ομπρέλα ανά χείρας λίγο μετά τις δέκα κατεβαίνοντας προς το ποτάμι. Οι ουρανοί είχαν ανοίξει από το πρωί και οι προβλέψεις έδιναν το ίδιο σκηνικό μέχρι το απόγευμα:

DSC_0250.JPG
DSC_0253.JPG


Για λίγα μέτρα διένυσα το χθεσινοβραδινό δρομολόγιο κατατοπιζόμενος πλέον καλύτερα με την πόλη και την ομορφιά της, ακόμα και υπό τέτοιες συνθήκες:

DSC_0257.JPG
DSC_0260.JPG


Το πλάνο μου ήταν να περάσω στην απέναντι πλευρά αρχικά και να δω ότι μπορέσω μέχρι να εξομαλυνθεί η κατάσταση. Με το που είδα την βάρκα στα νερά του Γουαδαλκιβίρ δεν άντεξα, πήρα το κινητό και έστειλα το αγαπημένο τετράστιχο από το Natin – Fatin στον κολλητό μου στο Cambridge, βάζοντας και οι δύο τα γέλια:

DSC_0262.JPG
DSC_0267.JPG

«Για δες στο Γουαδαλκιβίρ,
βαρκούλες και βαρκάδες.
Για δες και στο Σαρωνικό,
πως πλέουν οι ....» :haha: :haha:


Στάση πρώτη στην «Plaza del Altozano», ένα αρχικό μόνο σημάδι της ομορφιάς που θα συναντούσα σ’ αυτή την πόλη. Στην ευθεία ξεκινούσε ο πεζόδρομος «C. San Jacinto» με τους Ισπανούς να τον διαβαίνουν απτόητοι, κι αυτοί με τις ομπρέλες τους:

DSC_0273b.jpg
DSC_0280.JPG


Επιβάλλεται βεβαίως να αναφέρω την αγαπημένη τους συνήθεια των Tapas bar, κατάμεστα όπως βλέπετε και είναι λογικό. Μια επιθυμία γεννήθηκε και σε μένα αλλά τη χαλιναγώγησα προς το παρόν, φτάνοντας μέχρι την εκκλησία «Parroquia de San Jacinto»

DSC_0282.JPG
DSC_0284.JPG


Δεν ήμουν για πολλά με τέτοιο καιρό, έτσι γύρισα προς τα πίσω ως την αρχή της γέφυρας βλέποντας και παρακείμενα στενάκια, με μία σύντομη στάση για στέγνωμα στην κλειστή αγορά «Mercado de Triana»

DSC_0288.JPG
DSC_0290.JPG


Μπορεί να ήταν Κυριακή με τα περισσότερα καταστήματα κλειστά, ο κόσμος όμως τιμούσε όσα πρόσφεραν μπύρα, κρασί και ωραίο μεζέ:

DSC_0291.JPG


Με τον αέρα να κάνει ακόμα πιο δύσκολο το έργο μου γύρισα προς το ιστορικό κέντρο της πόλης περνώντας μπροστά από την «Capilla del Carmen» που βρίσκεται στη μια άκρη της:

DSC_0297.JPG


Ένα διάλειμμα ήταν επιβεβλημένο κάτω από τη γέφυρα μέχρι να κοπάσει το δυνατό shower που μ’ έκανε ν’ αναρωτηθώ γι’ άλλη μια φορά αν βρισκόμουν στη Σεβίγια ή το Σαουθάμπτον. Όταν έφτασα ώρα μετά κάτω από το άγαλμα του ταυρομάχου απέναντι από την αρένα της «Plaza de Toros» διαπίστωσα απλά ότι ήμουν βρεγμένος ως το κόκκαλο…

DSC_0298.JPG

DSC_0305.JPG


Περιμετρικά της αρένας όπου είχε συγκεντρωθεί κόσμος στα σκεπασμένα σημεία λόγω της βροχής, μπορεί να δει κανείς έναν από τους ωραιότερους και πιο πολυφωτογραφημένους δρόμους της πόλης, με το ναό «Capilla de los Toreros» φυσικά να ξεχωρίζει:

DSC_0313.JPG
DSC_0316.JPG


Βρισκόμουν ήδη στο κέντρο έχοντας όμως αγανακτήσει από τη νεροποντή μπήκα κατευθείαν στο πρώτο καφενείο/tapas bar που βρήκα στο δρόμο μου, για ανασύνταξη, μια-δυο παγωμένες και ένα πιατάκι που λιμπίστηκα:

DSC_0317.JPG
DSC_0323c.jpg


Έτσι με ανανεωμένη πλέον διάθεση συνέχισα λίγη ώρα αργότερα προς την πλατεία «del Cabildo», ιδιαίτερης ομορφιάς κι αρχιτεκτονικής που βρίσκεται λίγα βήματα
απέναντι από τον εντυπωσιακό καθεδρικό ναό της πόλης:

DSC_0325.JPG

DSC_0333.JPG


Ο γοτθικού τύπου Μητροπολιτικός και Πατριαρχικός Καθεδρικός Ναός «Santa María de la Sede y de la Asunción» όπως είναι το πλήρες όνομα του αποτελεί κτίσμα του 15ου αιώνα και όπως είναι απόλυτα λογικό μνημείο παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς της Unesco:

DSC_0334.JPG
DSC_0337.JPG


Ο εντυπωσιακός δρόμος «de la Constitución» που διασχίζεται από το τραμ και τους πεζούς, περιστοιχίζεται από εντυπωσιακά κτήρια κλασσικής αρχιτεκτονικής της Σεβίλλης:

DSC_0355.JPG

DSC_0356.JPG


Έτσι μαγεμένος από την ατελείωτη ομορφιά την οποία αντίκρυζα προχώρησα ως το κτίσμα «Miguel de Cervantes en Sevilla - Ayuntamiento de Sevilla»

DSC_0360.JPG



και την «Plaza de san Francisco» στην οποία βρίσκεται:

DSC_0363.JPG

DSC_0361.JPG


Ήμουν σε μια φάση που δεν ήξερα πραγματικά τι να πρωτοκοιτάξω και τι να φωτογραφίσω, κατεβαίνοντας αρχικά στην πλατεία «Nueva» που βρίσκεται ακριβώς στην πίσω πλευρά:

DSC_0367.JPG


Από κει ξεκινάει κι ο πολύ όμορφος πεζόδρομος «Sierpes» με τα εμπορικά καταστήματα, δίχως πολύ κόσμο όπως είναι λογικό. Έκανα ένα πέρασμα και συνέχισα προς την προτομή του Θερβάντες αλλά και την πλατεία «Del Salvador» με την εκκλησία/πρώην τζαμί «Colegial del Divino Salvador» να ξεχωρίζει:

DSC_0373.JPG
DSC_0384.JPG


Ήμουν χαρούμενος διότι παρόλες τις αντιξοότητες είχα καλύψει ένα σημαντικό μέρος των θέλω μου, οπότε χαλάρωσα προκειμένου ν’ αφιερώσω λίγο περπάτημα χαμένος στα μυσταγωγικά στενάκια της πανέμορφης αυτής πόλης:

DSC_0396.JPG

DSC_0400.JPG


Προφανώς όταν βρέθηκα μπροστά στη μπάρα του «Restaurante La Escaloná» με τα βαρέλια της φρέσκιας μπύρας κρεμασμένα από πάνω της δεν έκανα δεύτερες σκέψεις. Παρόλο που η παέγια μου έσπασε τη μύτη, αρκέστηκα στις παγωμένες.

DSC_0402d.jpg


Τις άξιζα!
 

Eleni P

Member
Μηνύματα
101
Likes
480
Καλημέρα στη Βροχερή πόλη



Σηκώθηκα νωρίς προκειμένου να κάνω επιδρομή στον μπουφέ του πρωινού και βγήκα στο δρόμο με την ομπρέλα ανά χείρας λίγο μετά τις δέκα κατεβαίνοντας προς το ποτάμι. Οι ουρανοί είχαν ανοίξει από το πρωί και οι προβλέψεις έδιναν το ίδιο σκηνικό μέχρι το απόγευμα:

View attachment 456020 View attachment 456021

Για λίγα μέτρα διένυσα το χθεσινοβραδινό δρομολόγιο κατατοπιζόμενος πλέον καλύτερα με την πόλη και την ομορφιά της, ακόμα και υπό τέτοιες συνθήκες:

View attachment 456022 View attachment 456023

Το πλάνο μου ήταν να περάσω στην απέναντι πλευρά αρχικά και να δω ότι μπορέσω μέχρι να εξομαλυνθεί η κατάσταση. Με το που είδα την βάρκα στα νερά του Γουαδαλκιβίρ δεν άντεξα, πήρα το κινητό και έστειλα το αγαπημένο τετράστιχο από το Natin – Fatin στον κολλητό μου στο Cambridge, βάζοντας και οι δύο τα γέλια:

View attachment 456024 View attachment 456025
«Για δες στο Γουαδαλκιβίρ,
βαρκούλες και βαρκάδες.
Για δες και στο Σαρωνικό,
πως πλέουν οι ....» :haha: :haha:


Στάση πρώτη στην «Plaza del Altozano», ένα αρχικό μόνο σημάδι της ομορφιάς που θα συναντούσα σ’ αυτή την πόλη. Στην ευθεία ξεκινούσε ο πεζόδρομος «C. San Jacinto» με τους Ισπανούς να τον διαβαίνουν απτόητοι, κι αυτοί με τις ομπρέλες τους:

View attachment 456026 View attachment 456027

Επιβάλλεται βεβαίως να αναφέρω την αγαπημένη τους συνήθεια των Tapas bar, κατάμεστα όπως βλέπετε και είναι λογικό. Μια επιθυμία γεννήθηκε και σε μένα αλλά τη χαλιναγώγησα προς το παρόν, φτάνοντας μέχρι την εκκλησία «Parroquia de San Jacinto»

View attachment 456028 View attachment 456029

Δεν ήμουν για πολλά με τέτοιο καιρό, έτσι γύρισα προς τα πίσω ως την αρχή της γέφυρας βλέποντας και παρακείμενα στενάκια, με μία σύντομη στάση για στέγνωμα στην κλειστή αγορά «Mercado de Triana»

View attachment 456030 View attachment 456031

Μπορεί να ήταν Κυριακή με τα περισσότερα καταστήματα κλειστά, ο κόσμος όμως τιμούσε όσα πρόσφεραν μπύρα, κρασί και ωραίο μεζέ:

View attachment 456032

Με τον αέρα να κάνει ακόμα πιο δύσκολο το έργο μου γύρισα προς το ιστορικό κέντρο της πόλης περνώντας μπροστά από την «Capilla del Carmen» που βρίσκεται στη μια άκρη της:

View attachment 456033

Ένα διάλειμμα ήταν επιβεβλημένο κάτω από τη γέφυρα μέχρι να κοπάσει το δυνατό shower που μ’ έκανε ν’ αναρωτηθώ γι’ άλλη μια φορά αν βρισκόμουν στη Σεβίγια ή το Σαουθάμπτον. Όταν έφτασα ώρα μετά κάτω από το άγαλμα του ταυρομάχου απέναντι από την αρένα της «Plaza de Toros» διαπίστωσα απλά ότι ήμουν βρεγμένος ως το κόκκαλο…

View attachment 456034
View attachment 456035

Περιμετρικά της αρένας όπου είχε συγκεντρωθεί κόσμος στα σκεπασμένα σημεία λόγω της βροχής, μπορεί να δει κανείς έναν από τους ωραιότερους και πιο πολυφωτογραφημένους δρόμους της πόλης, με το ναό «Capilla de los Toreros» φυσικά να ξεχωρίζει:

View attachment 456036 View attachment 456037

Βρισκόμουν ήδη στο κέντρο έχοντας όμως αγανακτήσει από τη νεροποντή μπήκα κατευθείαν στο πρώτο καφενείο/tapas bar που βρήκα στο δρόμο μου, για ανασύνταξη, μια-δυο παγωμένες και ένα πιατάκι που λιμπίστηκα:

View attachment 456038 View attachment 456039

Έτσι με ανανεωμένη πλέον διάθεση συνέχισα λίγη ώρα αργότερα προς την πλατεία «del Cabildo», ιδιαίτερης ομορφιάς κι αρχιτεκτονικής που βρίσκεται λίγα βήματα
απέναντι από τον εντυπωσιακό καθεδρικό ναό της πόλης:

View attachment 456040
View attachment 456041

Ο γοτθικού τύπου Μητροπολιτικός και Πατριαρχικός Καθεδρικός Ναός «Santa María de la Sede y de la Asunción» όπως είναι το πλήρες όνομα του αποτελεί κτίσμα του 15ου αιώνα και όπως είναι απόλυτα λογικό μνημείο παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς της Unesco:

View attachment 456042 View attachment 456043

Ο εντυπωσιακός δρόμος «de la Constitución» που διασχίζεται από το τραμ και τους πεζούς, περιστοιχίζεται από εντυπωσιακά κτήρια κλασσικής αρχιτεκτονικής της Σεβίλλης:

View attachment 456044
View attachment 456045

Έτσι μαγεμένος από την ατελείωτη ομορφιά την οποία αντίκρυζα προχώρησα ως το κτίσμα «Miguel de Cervantes en Sevilla - Ayuntamiento de Sevilla»

View attachment 456046


και την «Plaza de san Francisco» στην οποία βρίσκεται:

View attachment 456048
View attachment 456047

Ήμουν σε μια φάση που δεν ήξερα πραγματικά τι να πρωτοκοιτάξω και τι να φωτογραφίσω, κατεβαίνοντας αρχικά στην πλατεία «Nueva» που βρίσκεται ακριβώς στην πίσω πλευρά:

View attachment 456049

Από κει ξεκινάει κι ο πολύ όμορφος πεζόδρομος «Sierpes» με τα εμπορικά καταστήματα, δίχως πολύ κόσμο όπως είναι λογικό. Έκανα ένα πέρασμα και συνέχισα προς την προτομή του Θερβάντες αλλά και την πλατεία «Del Salvador» με την εκκλησία/πρώην τζαμί «Colegial del Divino Salvador» να ξεχωρίζει:

View attachment 456050 View attachment 456051

Ήμουν χαρούμενος διότι παρόλες τις αντιξοότητες είχα καλύψει ένα σημαντικό μέρος των θέλω μου, οπότε χαλάρωσα προκειμένου ν’ αφιερώσω λίγο περπάτημα χαμένος στα μυσταγωγικά στενάκια της πανέμορφης αυτής πόλης:

View attachment 456052
View attachment 456053

Προφανώς όταν βρέθηκα μπροστά στη μπάρα του «Restaurante La Escaloná» με τα βαρέλια της φρέσκιας μπύρας κρεμασμένα από πάνω της δεν έκανα δεύτερες σκέψεις. Παρόλο που η παέγια μου έσπασε τη μύτη, αρκέστηκα στις παγωμένες.

View attachment 456054

Τις άξιζα!
Με πήγες καμιά δεκαετία πίσω! Η Σεβίλλη ήταν από τα πρώτα μου ταξίδια και η πρώτη πόλη που επισκέφτηκα στην Ανδαλουσία και που πάντα σκέφτομαι να επιστρέψω! Ανυπομονώ για την συνέχεια και τις ξεχωριστές περιγραφές σου!! Keep going 😉
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Η Σεβίλλη ήταν από τα πρώτα μου ταξίδια και η πρώτη πόλη που επισκέφτηκα στην Ανδαλουσία και που πάντα σκέφτομαι να επιστρέψω! Ανυπομονώ για την συνέχεια και τις ξεχωριστές περιγραφές σου!!
Στο εύχομαι κι ελπίζω να σε δικαιώσω, παρόλο που όπως είδες δε την πέτυχα και με τον καλύτερο δυνατό καιρό... :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ιστορικού κέντρου συνέχεια



Βγήκα αποφασισμένος να συνεχίσω στο ίδιο μοτίβο το πρόγραμμα μου, μιας κι έτσι ή αλλιώς οι ώρες μου δε περίσσευαν, ξεκινώντας από την εκκλησία «de San Ildefonso» και τα διπλανά μικροσκοπικά στενά που με τα βίας χωρούσαν πεζούς κι οχήματα:

DSC_0410.JPG
DSC_0411.JPG


Αφού ακολούθησα ένα τσούρμο Ιταλών τουριστών βρέθηκα μαζί τους έξω απ’ το ιστορικό μουσείο «Casa de Pilatos» και την ομώνυμη πλατεία:

DSC_0417.JPG
DSC_0419.JPG


Ναι και τα στενάκια που σας εξηγώ πιο πάνω, τα οποία με χαρά και υπομονή πέρασα μέχρι να φτάσω στα υπόλοιπα αξιοθέατα της λίστας μου:

DSC_0425.JPG
DSC_0428.JPG


Ο γεμάτος εστιατόρια και καφέ δρόμος «Mateo Gago» με οδήγησε ως το περίφημο «La Giralda», το καμπαναριό με λίγα λόγια του καθεδρικού ναού που βρισκόταν τυλιγμένο με σκαλωσιές:

DSC_0432.JPG
DSC_0435.JPG


Ήταν ακόμα ένα πολυσύχναστο σημείο, με την πλατεία «Virgen de los Reyes» και το ιδιαίτερο σιντριβάνι «Fuente Farola» με τα φαναράκια του:

DSC_0436.JPG
DSC_0440.JPG


Από πλατεία σε πλατεία το ‘χουν μάλλον οι Σεβιγιάνοι, με τη σειρά της «Plaza del Triunfo» αυτή τη φορά. Μάλλον το έχουν παρακάνει λίγο με τις ονομασίες. Γεγονός είναι πως εκεί εκτός των άλλων βρίσκεται και η στήλη «Immaculate Conception of the Virgin» προς τιμήν της παναγίας:

DSC_0446.JPG


Ένα πέρασμα των τειχών με οδήγησε μπροστά στην κατάφυτη από εσπεριδοειδή πλατεία (τι πιο σύνηθες) «Patio de Banderas», μέσω της οποίας θα συνέχιζα προς το πάρκο:

DSC_0447.JPG
DSC_0454.JPG


Ευτυχώς τα μικρά αυτά σκεπαστά δρομάκια μου δώσαν την ευκαιρία να προφυλαχτώ γι’ ακόμα μια φορά από τη βροχή που έπεφτε ακατάπαυστα, πριν συνεχίσω την πορεία μου 15 λεπτά αργότερα:

DSC_0455.JPG
DSC_0457b.jpg


Κινούμουν περιμετρικά του «Alcazar» - βασιλικού παλατιού της πόλης με τους κήπους «Jardines de Murillo» που το περιστοιχίζουν, των οποίων την είσοδο βρήκα λίγο αργότερα:

DSC_0462.JPG
DSC_0466.JPG


Να και μια φορά που φάνηκε ξεκάθαρα πόσο μη βοηθητικός ήταν ο καιρός της μέρας, σε μια βόλτα πάντως που σίγουρα μου άρεσε έστω κι έτσι. Βγήκα εν συντομία, φωτογράφισα και το επίσης κλειστό κτήριο του πανεπιστημίου και συνέχισα:

DSC_0474.JPG
DSC_0482.JPG


Η διαδρομή με περνούσε απέναντι από το σιντριβάνι «de las Cuatro Estaciones» στον κεντρικό δρόμο «Av. de Menéndez Pelayo», οδηγώντας με μέσα από το μουσκεμένο παρκάκι «Jardines del Prado de San Sebastián» που άφησα ξοπίσω μου στα γρήγορα:

DSC_0483.JPG
DSC_0486.JPG


Όπως έδειχναν οι προβλέψεις ο καιρός είχε φτιάξει, τουλάχιστον υπό την έννοια ότι δεν είχε πλέον βροχή, μ’ εμένα να ‘χω φτάσει σχεδόν στο σημαντικότερο ίσως αξιοθέατο της Σεβίλλης, μια στιγμή που την περίμενα καιρό:

DSC_0489.JPG
DSC_0492.JPG


Κοντοστάθηκα λίγο στην αρχή προκειμένου να φωτογραφίσω την ιδιαίτερη λεπτομέρεια με τα χαρακτηριστικά Ανδαλουσιανά πλακίδια και σ’ αυτό το μέρος, πριν συνεχίσω στα ενδότερα:

DSC_0499.JPG


Μπροστά μου απλωνόταν πλέον αυτή η θαυμαστή, ξακουστή πλατεία της Σεβίλλης με το όνομα «Plaza de España»

DSC_0504.JPG
DSC_0505.JPG


Ότι και να περιγράψει κανείς για τούτο δω το μέρος δεν αρκεί. Εικόνες, αναμνηστικά και οδηγοί της πόλης παραπέμπουν πάντα εδώ, σ’ αυτό το ορόσημο της Ισπανικής -κι όχι μόνο- μπαρόκ αρχιτεκτονικής:

DSC_0508.JPG
DSC_0509.JPG


Η Plaza de España ολοκληρώθηκε το 1928 κι ανακατασκευάστηκε πλήρως το 2010, σχεδιασμένη αρχικά από τον Aníbal González σε ημικυκλικό σχήμα προκειμένου να αποτελέσει έκθεση βιομηχανίας και τεχνολογίας της Ισπανίας. Τέσσερις μικρές γέφυρες περνούν πάνω από την τάφρο της, αντιπροσωπεύοντας τα αρχαία Ισπανικά βασίλεια:

DSC_0519.JPG


Ενθουσιασμένος και υπό τους ήχους του πλανόδιου μουσικού ανέβηκα κι εγώ τις σκάλες του κεντρικού κτηρίου προκειμένου να φωτογραφίσω το σπουδαίο αυτό μέρος και από ψηλά:

DSC_0525.JPG


Ένα μέρος που δε σταματούσα ν’ απολαμβάνω και σίγουρα θέλει το χρόνο του προκειμένου να το δεις όπως πρέπει, απ’ όλα τα πιθανά σημεία λήψης:

DSC_0533.JPG


Στο μυαλό μου όμως είχα επιπλέον σχέδια, έτσι δίχως το άγχος της βροχής είχα να σκοτώσω περίπου μια ώρα, για το λόγο αυτό αναχώρησα προσωρινά επιστρέφοντας λίγο πιο κάτω προς το κέντρο. Τι καλύτερο βέβαια από μια τοπική Cerveceria με το όνομα «100 Montaditos», παγωμένα βαρέλια κι εξευτελιστικές τιμές, μόλις 2€ το Pint…

DSC_0539c.jpg


Ε όχι ρε παιδιά, γιατί σε μένα;
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
989
Likes
2.085
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Τι όμορφη πόλη! Συγχαρητήρια και για τις φωτογραφίες σου Ψηλέ!
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.255
Likes
6.744
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Ιστορικού κέντρου συνέχεια



Βγήκα αποφασισμένος να συνεχίσω στο ίδιο μοτίβο το πρόγραμμα μου, μιας κι έτσι ή αλλιώς οι ώρες μου δε περίσσευαν, ξεκινώντας από την εκκλησία «de San Ildefonso» και τα διπλανά μικροσκοπικά στενά που με τα βίας χωρούσαν πεζούς κι οχήματα:

View attachment 456220 View attachment 456221

Αφού ακολούθησα ένα τσούρμο Ιταλών τουριστών βρέθηκα μαζί τους έξω απ’ το ιστορικό μουσείο «Casa de Pilatos» και την ομώνυμη πλατεία:

View attachment 456222 View attachment 456223

Ναι και τα στενάκια που σας εξηγώ πιο πάνω, τα οποία με χαρά και υπομονή πέρασα μέχρι να φτάσω στα υπόλοιπα αξιοθέατα της λίστας μου:

View attachment 456224 View attachment 456225

Ο γεμάτος εστιατόρια και καφέ δρόμος «Mateo Gago» με οδήγησε ως το περίφημο «La Giralda», το καμπαναριό με λίγα λόγια του καθεδρικού ναού που βρισκόταν τυλιγμένο με σκαλωσιές:

View attachment 456226 View attachment 456227

Ήταν ακόμα ένα πολυσύχναστο σημείο, με την πλατεία «Virgen de los Reyes» και το ιδιαίτερο σιντριβάνι «Fuente Farola» με τα φαναράκια του:

View attachment 456228 View attachment 456229

Από πλατεία σε πλατεία το ‘χουν μάλλον οι Σεβιγιάνοι, με τη σειρά της «Plaza del Triunfo» αυτή τη φορά. Μάλλον το έχουν παρακάνει λίγο με τις ονομασίες. Γεγονός είναι πως εκεί εκτός των άλλων βρίσκεται και η στήλη «Immaculate Conception of the Virgin» προς τιμήν της παναγίας:

View attachment 456230

Ένα πέρασμα των τειχών με οδήγησε μπροστά στην κατάφυτη από εσπεριδοειδή πλατεία (τι πιο σύνηθες) «Patio de Banderas», μέσω της οποίας θα συνέχιζα προς το πάρκο:

View attachment 456231 View attachment 456232

Ευτυχώς τα μικρά αυτά σκεπαστά δρομάκια μου δώσαν την ευκαιρία να προφυλαχτώ γι’ ακόμα μια φορά από τη βροχή που έπεφτε ακατάπαυστα, πριν συνεχίσω την πορεία μου 15 λεπτά αργότερα:

View attachment 456233 View attachment 456234

Κινούμουν περιμετρικά του «Alcazar» - βασιλικού παλατιού της πόλης με τους κήπους «Jardines de Murillo» που το περιστοιχίζουν, των οποίων την είσοδο βρήκα λίγο αργότερα:

View attachment 456235 View attachment 456236

Να και μια φορά που φάνηκε ξεκάθαρα πόσο μη βοηθητικός ήταν ο καιρός της μέρας, σε μια βόλτα πάντως που σίγουρα μου άρεσε έστω κι έτσι. Βγήκα εν συντομία, φωτογράφισα και το επίσης κλειστό κτήριο του πανεπιστημίου και συνέχισα:

View attachment 456237 View attachment 456238

Η διαδρομή με περνούσε απέναντι από το σιντριβάνι «de las Cuatro Estaciones» στον κεντρικό δρόμο «Av. de Menéndez Pelayo», οδηγώντας με μέσα από το μουσκεμένο παρκάκι «Jardines del Prado de San Sebastián» που άφησα ξοπίσω μου στα γρήγορα:

View attachment 456239 View attachment 456240

Όπως έδειχναν οι προβλέψεις ο καιρός είχε φτιάξει, τουλάχιστον υπό την έννοια ότι δεν είχε πλέον βροχή, μ’ εμένα να ‘χω φτάσει σχεδόν στο σημαντικότερο ίσως αξιοθέατο της Σεβίλλης, μια στιγμή που την περίμενα καιρό:

View attachment 456241 View attachment 456242

Κοντοστάθηκα λίγο στην αρχή προκειμένου να φωτογραφίσω την ιδιαίτερη λεπτομέρεια με τα χαρακτηριστικά Ανδαλουσιανά πλακίδια και σ’ αυτό το μέρος, πριν συνεχίσω στα ενδότερα:

View attachment 456243

Μπροστά μου απλωνόταν πλέον αυτή η θαυμαστή, ξακουστή πλατεία της Σεβίλλης με το όνομα «Plaza de España»

View attachment 456244 View attachment 456245

Ότι και να περιγράψει κανείς για τούτο δω το μέρος δεν αρκεί. Εικόνες, αναμνηστικά και οδηγοί της πόλης παραπέμπουν πάντα εδώ, σ’ αυτό το ορόσημο της Ισπανικής -κι όχι μόνο- μπαρόκ αρχιτεκτονικής:

View attachment 456246 View attachment 456247

Η Plaza de España ολοκληρώθηκε το 1928 κι ανακατασκευάστηκε πλήρως το 2010, σχεδιασμένη αρχικά από τον Aníbal González σε ημικυκλικό σχήμα προκειμένου να αποτελέσει έκθεση βιομηχανίας και τεχνολογίας της Ισπανίας. Τέσσερις μικρές γέφυρες περνούν πάνω από την τάφρο της, αντιπροσωπεύοντας τα αρχαία Ισπανικά βασίλεια:

View attachment 456248


Ενθουσιασμένος και υπό τους ήχους του πλανόδιου μουσικού ανέβηκα κι εγώ τις σκάλες του κεντρικού κτηρίου προκειμένου να φωτογραφίσω το σπουδαίο αυτό μέρος και από ψηλά:

View attachment 456249

Ένα μέρος που δε σταματούσα ν’ απολαμβάνω και σίγουρα θέλει το χρόνο του προκειμένου να το δεις όπως πρέπει, απ’ όλα τα πιθανά σημεία λήψης:

View attachment 456250

Στο μυαλό μου όμως είχα επιπλέον σχέδια, έτσι δίχως το άγχος της βροχής είχα να σκοτώσω περίπου μια ώρα, για το λόγο αυτό αναχώρησα προσωρινά επιστρέφοντας λίγο πιο κάτω προς το κέντρο. Τι καλύτερο βέβαια από μια τοπική Cerveceria με το όνομα «100 Montaditos», παγωμένα βαρέλια κι εξευτελιστικές τιμές, μόλις 2€ το Pint…

View attachment 456251

Ε όχι ρε παιδιά, γιατί σε μένα;
Σε τσάκισε η βροχή!
Και να σκεφτείς πως είχαν ανομβρία για μήνες πριν πας.
Γουρλής… :bleh:
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Τι όμορφη πόλη! Συγχαρητήρια και για τις φωτογραφίες σου Ψηλέ!
Σ' ευχαριστώ, η πόλη είναι όντως που τις κάνει όμορφες έστω και υπό αυτές τις συνθήκες!

Σε τσάκισε η βροχή!
Με γονάτισε, όμως έπρεπε να δω πράγματα δε γινόταν αλλιώς!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μήπως είναι καλύτερα τη νύχτα;



Το ρολόι έδειχνε 7 και, το λαρύγγι μου είχε ξεδιψάσει για τα καλά, οπότε αυτό που απέμενε ήταν να πραγματώσω το στόχο που είχα βάλει νωρίτερα.

Βγήκα στον σκοτεινό πλέον δρόμο San Fernando ξεκινώντας την αντίστροφη πορεία από κείνη που έκανα πριν λίγη ώρα:

DSC_0542.JPG

DSC_0544.JPG


Τι ακριβώς ήθελα; Μα απλά να σιγουρευτώ ότι η θαυμάσια πλατεία που είδα προηγουμένως γράφει το ίδιο –ίσως και καλύτερα– στην κάμερα και τα μάτια μου το βράδυ, κάτι που επιβεβαίωσα από την πρώτη κιόλας στιγμή που ξαναπάτησα το πόδι μου, σε γέφυρες και περβάζια:

DSC_0548.JPG


Είναι πράγματι από κείνες τις στιγμές που δεν έχεις και πολλά να περιγράψεις. Οι ελπίζω καλές νυχτερινές λήψεις τα λένε όλα μόνα τους, σ’ ένα περιβάλλον που έδειχνε πιο ειδυλλιακό:

DSC_0554.JPG


Ανέβηκα με φούρια τις σκάλες διαπιστώνοντας πως ο πλανόδιος μουσικός ήταν ακόμη εκεί, θέλοντας να έχω μερικές φωτογραφίες και από το επάνω μπαλκόνι:

DSC_0558.JPG


Και ιδού:

DSC_0559b.jpg

DSC_0562.JPG


Αν και ήθελα να καθίσω περισσότερο ήμουν αναγκασμένος σχεδόν να αποχωρήσω, μιας και η λίστα μου είχε ακόμη αξιοθέατα που χα πάρει την απόφαση ότι θα τα δω κι αυτά τη νύχτα, μαζί με άλλα βέβαια που είχα σκοπό να ξαναδώ όπως την Plaza de España.

Με ταχύ λοιπόν βήμα κατευθύνθηκα μέσω της παραλιακής «paseo de las delicias» προς τον επόμενο μου στόχο που έστεκε λίγη ώρα μετά απέναντι μου ολοφώτιστος:

DSC_0585.JPG


Μέχρι και οι πόλεις κλέβονται μεταξύ τους σκέφτηκα, όπως θα έλεγε και ο ΘΒ στην επική του ατάκα. Λευκοπύργος κι εδώ, όπως στη Σαλονίκη! Βέβαια ο «Torre del Oro» που αποτελεί δωδεκαγωνική κατασκευή του 13ου αιώνα στη Σεβίλλη από το Χαλιφάτο Αλμοχάντ προκειμένου να ελέγχει την πρόσβαση στην πόλη, ονομάζεται «Πύργος του χρυσού» κι όχι λευκός, όμως αυτά είναι λεπτομέρειες:

DSC_0588.JPG


Έτσι μετά το στοχασμό μου για τις δύο πόλεις αποχώρησα προς τα ενδότερα του κέντρου, σταματώντας αρχικά στο σιντριβάνι «Fuente de Híspalis de Puerta de Jerez» όπως είναι το πλήρες κι αμιγώς Ισπανικό όνομα του και κατόπιν στην κεντρική οδική αρτηρία που βρισκόμουν το απόγευμα:

DSC_0591.JPG
DSC_0593.JPG


Κτήρια όπως αυτό που θα βρείτε ως «Saborido Asesores», αλλά φυσικά και αυτό του καθεδρικού ναού έδιναν άλλη όψη με τον νυκτερινό τους φωτισμό:

DSC_0594.JPG
DSC_0597.JPG

DSC_0598b.jpg


Μόλις είδα την κεντρική είσοδο του ναού αποφάσισα να χωθώ στο στενάκι για ένα ακόμη πέρασμα από την Plaza del Cabildo, επιβεβαιώνοντας ξανά πως είχα πράξει σωστά με το πλάνο μου:

DSC_0601b.jpg
DSC_0604.JPG


Έτσι, με την ώρα πλέον περασμένη αποφάσισα να επιστρέψω προς το ξενοδοχείο από τα πανέμορφα στενάκια προκειμένου να βάλω επιτέλους στεγνά ρούχα, κάνοντας πρώτα μια στάση για μερικά ψώνια:

DSC_0609.JPG

DSC_0612.JPG


Εντάξει, όχι ακριβώς αμέσως, μιας και είχα κάτι χρωστούμενα από το περασμένο βράδυ που έπρεπε να εξοφληθούν. Όχι στον ψηλό δεν έχει σε τέτοια ζητήματα, είπε θα πιει μπύρα στη γέφυρα και το έκανε:

DSC_0620b (1).jpg


Φρεσκαρισμένος κι ανανεωμένος βγήκα μετά τις δέκα στο άδειο σχεδόν αλλά πάντα μουσκεμένο κέντρο της πόλης, εν μέσω ψιλόβροχου και πάλι, τρώγοντας αρκετή ώρα προκειμένου να βρω ένα σοβαρό μπαρ που δε βρήκα εν τέλει ποτέ:

DSC_0620b (2).jpg


Δε βαριέσαι, ας επιστρέψουμε στα στάνταρντ σκέφτηκα, οπότε τι καλύτερο απ’ το να κλείσει μια υπέροχη μέρα με μερικές ΙΡΑ στο Merchant:

DSC_0620b (4).jpg


Η επομένη θα ήταν ακόμα πιο απαιτητική…
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.690
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom