Ισπανία Ισπανία βήμα δεύτερο. Sevilla, Cordoba y Barcelona.

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Cordoba μέρος δεύτερο



Πώς να χορτάσει κανείς τις βόλτες σ’ αυτή την πόλη; Αδύνατον, μιας και κάθε στενάκι, κάθε σημείο, κάθε δρόμος που ανακάλυπτα ήταν ωραιότερος θα έλεγε κανείς από τον προηγούμενο:

DSC_0780.JPG
DSC_0783.JPG


Συνέχισα την περιπλάνηση μου φωτογραφίζοντας αρκετά, περνώντας κι από τη Συναγωγή που βρισκόταν λίγα μέτρα μακριά, την οποία ωστόσο βρήκα κλειστή:

DSC_0791.JPG
DSC_0795.JPG


Ένα παγκάκι στην «Plaza Campo Santo de los Mártires» μου έδωσε μερικές στιγμές χαλάρωσης, πριν κατέβω προς την στήλη «Triunfo de San Rafael de la Puerta del Puente» αφιερωμένη στον άγγελο – προστάτη της πόλης San Rafael, μνημείο κι αυτό της Unesco:

DSC_0806.JPG
DSC_0811.JPG


Στις σημειώσεις μου είχα και μια επίσκεψη στο «Alcázar Andalusí de Córdoba» που δυστυχώς βρήκα κλειστό, οπότε αρκέστηκα σ’ έναν πολύ μεγάλο κύκλο της όμορφης αυτής περιοχής:

DSC_0826.JPG

DSC_0812.JPG


Ο περίπατος κατέληξε δίπλα στο ποτάμι (Guadalquivir κι εδώ φυσικά), ερχόμενος έτσι για πρώτη φορά σ’ επαφή με το υγρό στοιχείο της πόλης, θαυμάζοντας τον παλιό νερόμυλο στα πτερύγια του οποίου έβρισκαν καταφύγιο αρκετές γάτες:

DSC_0830.JPG


Είχα μπροστά μου τη διάσημη γέφυρα «Puente Romano de Córdoba», ωστόσο την προσπέρασα προς ώρας περπατώντας για λίγο ακόμη παραλιακά, ψάχνοντας κάτι καλό:

DSC_0832.JPG

DSC_0838.JPG


Αυτό που δε περίμενα ν’ ανακαλύψω βέβαια φεύγοντας από τα ξενέρωτα φαγάδικα, ήταν μια ακόμα πανέμορφη συνοικία του κέντρου της πόλης από την οποία περνούσε ο δρόμος «C. Cardenal Gonzalez» και σκέφτηκα αμέσως να εξερευνήσω:

DSC_0841b.jpg
DSC_0842.JPG


Πανέμορφα καλντερίμια εκατέρωθεν και εκεί, πρόχειρα εστιατόρια, καφέ και ρεστοράν σ’ ένα ακόμα ιδιαίτερο σκηνικό:

DSC_0845.JPG
DSC_0846.JPG


Μια απλή αναζήτηση στους χάρτες με οδήγησε σε μια ωραία και γεμάτη μπυραρία προκειμένου να απολαύσω μια παγωμένη στη σκιά, κάτι που εδώ και ώρα χρειαζόμουν:

DSC_0851.JPG


Φρεσκαρισμένος επέστρεψα ακολουθώντας τον ίδιο δρόμο, από την αντίθετη αυτή τη φορά κατεύθυνση, σ’ ένα μέρος που είχε πολλά ακόμη να δώσει:

DSC_0852.JPG
DSC_0853.JPG


Ήταν ώρα να περάσω κι εγώ την ξακουστή γέφυρα, μήκους τριακοσίων και κάτι μέτρων κι αρχικής κατασκευής από τους Ρωμαίους κατά τον 1ο αιώνα. Όπως είναι λογικό η γέφυρα υπέστη αρκετές αλλαγές κι ανακατασκευές, με κυριότερη αυτή των Αράβων κατά τον 8ο αιώνα, αλλά ακόμα σημαντικότερη την πεζοδρόμηση της κατά το 2006:

DSC_0867.JPG


Η απέναντι πλευρά δίνει σίγουρα εξαιρετικές λήψεις προς το ιστορικό κέντρο, είτε από το ίδιο, είτε από το επίπεδο του νερού:

DSC_0868.JPG
DSC_0873.JPG


Σκοπός μου ήταν να περπατήσω και σ’ αυτό το σημείο της Κόρδοβα, βλέποντας στην αρχή ανάλογες ωραίες εικόνες και πολύ κόσμο στις ψαροταβέρνες, όχι όμως στη συνέχεια:

DSC_0874.JPG

DSC_0876.JPG


Έτσι αφού έκανα μια απαραίτητη ακόμα στάση δροσιάς σ’ ένα καφενείο με ντόπιους, πήρα το δρόμο της επιστροφής με συνοπτικές διαδικασίες:

DSC_0880b.jpg


Αυτή τη φορά αποφάσισα να περάσω απέναντι από την άλλη, σύγχρονη γέφυρα με το όνομα «Puente de Miraflores» προκειμένου να φωτογραφίσω όσο πιο καλά μπορούσα την Puente Romano, κάτι που νομίζω ότι κατάφερα επαρκώς:

DSC_0889.JPG
DSC_0890.JPG


Αφού τσίμπησα κάτι πρόχειρο μιας και με είχε κόψει όλη μέρα, σούρουπο σχεδόν ξεκίνησα να επιστρέφω προς το κέντρο, περνώντας για λίγο κι από τα ίδια σημεία, πολύ λιγότερο πολύβουα αυτή τη φορά μιας και οι περισσότεροι τουρίστες είχαν αποχωρήσει:

DSC_0898.JPG
DSC_0906.JPG


Όσο περπατούσα σκεφτόμουν πόσο λάθος έκανα που δεν έβαλα και μια διανυκτέρευση στην Κόρδοβα, αυτό το καταπληκτικό μέρος, ωστόσο οι περιστάσεις δεν ήταν ευνοϊκές σε τόσο λίγες μέρες:

DSC_0907.JPG
DSC_0917.JPG


Η ανώτερη πλευρά της πόλης είχε κι αυτή πολλά να προσφέρει, όπως το «Centro Concertado de Enseñanza Santa Victoria», όπως και η ομώνυμη πλατεία με τον πύργο «Santo Domingo de Silos»

DSC_0921.JPG


Είχε να προσφέρει και παγωμένες όμως μπυρίτσες τις οποίες δε μπορούσα ν’ αρνηθώ μιας και μ’ έπαιρνε για μία ακόμη, με το γεγονός της πολυκοσμίας για Δευτέρα απόγευμα να μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση. Πόσο καιρό έχω να δω κάτι τέτοιο εκτός σαββατοκύριακου στη χώρα μας;

DSC_0928b (2).jpg


Με βαριά καρδιά λίγο μετά τις επτά έπαιρνα το δρόμο της επιστροφής, ζηλεύοντας όσους ήταν αραχτοί στο μπαράκι μπροστά από το ναό «Parroquia San Hipolito» πίνοντας τα κρασάκια τους:

DSC_0928b (3).jpg


Η πλατφόρμα νο4 του σιδηροδρομικού σταθμού με περίμενε για την επιστροφή:

DSC_0928b (5).jpg


Κόρδοβα τέλος, με τις καλύτερες των εντυπώσεων… ;)
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.077
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Αχ αυτή η γέφυρα!! Έκανα το λάθος να προσπαθήσω να τη περάσω ντάλα μεσημέρι...Αύγουστο μήνα...με το ζόρι έφτασα στη μέση κ γύρισα πίσω να χωθώ στο κοντινότερο σταρμπακς για δροσιά :haha: ..ήμουν σε φάση

1000003087.gif
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αχ αυτή η γέφυρα!! Έκανα το λάθος να προσπαθήσω να τη περάσω ντάλα μεσημέρι...Αύγουστο μηνα...με το ζόρι έφτασα στη μέση κ γύρισα πίσω να χωθώ στο κοντινότερο σταρμπακς για δροσιά :haha:
Αύγουστο στην Ανδαλουσία; Όχι ευχαριστώ, δε θα πάρω, εδώ Φλεβάρη μήνα και στην Κόρδοβα σχεδόν αγανάκτησα από τη ζέστη... :haha:
 

Eleni P

Member
Μηνύματα
101
Likes
480
Αύγουστο στην Ανδαλουσία; Όχι ευχαριστώ, δε θα πάρω, εδώ Φλεβάρη μήνα και στην Κόρδοβα σχεδόν αγανάκτησα από τη ζέστη... :haha:
Εγώ θυμάμαι μείναμε ένα βράδυ τέλος Οκτώβρη πριν χρόνια ερχόμενες από Γρανάδα και κοντεψαμε να βγάλουμε την πέτσα μας από τη ζέστη. Φαντάσου Αύγουστο 🥵🥵🥵
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
989
Likes
2.083
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Αύγουστο στην Ανδαλουσία; Όχι ευχαριστώ, δε θα πάρω, εδώ Φλεβάρη μήνα και στην Κόρδοβα σχεδόν αγανάκτησα από τη ζέστη... :haha:
Aπριλιος 1984, Πάσχα καθολικών, στη Βαρκελώνη. Ο ιδρώτας έτρεχε ποτάμι. Στη Μπαρτσελονετα (κάτι σαν το παλιό Πέραμα τοτε) κάνανε μπάνιο στη θαλασσα. Έχεις δει τον "Ματωμενο γάμο" του Λόρκα σε σκηνοθεσία Σάουρα νομίζω? Φλέγεται ο τοπος και κυριολεκτικα!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.071
Likes
2.833
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
φανταστικά φαίνεται.
Γενικά η Ισπανία δεν με εξιτάρει κ τόσο εκτός από κάποιες εξαιρέσεις κ κυρίως την Ανδαλουσία με προορισμό όμως τα βουνά της.
Δυστυχώς πέφτει πολύ μακριά, κ ακόμα δεν μπόρεσα να πείσω την σύζυγο για το 20ωρο ταξίδι
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
303
Likes
204
Αχ αυτή η γέφυρα!! Έκανα το λάθος να προσπαθήσω να τη περάσω ντάλα μεσημέρι...Αύγουστο μήνα...με το ζόρι έφτασα στη μέση κ γύρισα πίσω να χωθώ στο κοντινότερο σταρμπακς για δροσιά :haha: ..ήμουν σε φάση

View attachment 456512
Για πες εμπειρίες.... Γιατί και εγώ τώρα κλείνω για Μαδρίτη - Σεβίλλη - Γρανάδα και Μαρμπέγια από 18-28 Αυγούστου.... Θα έχουμε θέμα λες με την ζέστη?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Οι τελευταίες στιγμές στην Ανδαλουσία



Κατέβηκα από το τρένο σκασμένος από τη ζέστη και την πολυκοσμία του κι αφού προσανατολίστηκα ξεκίνησα να περπατάω, ψάχνοντας ένα πολύ συγκεκριμένο μπαρ.

Όλα κι όλα αγαπητοί μου. Πολλά μπορεί να αγνοήσει κανείς σ’ αυτή τη ζωή, όπως για παράδειγμα μια εντολή του αφεντικού, μια παρότρυνση των φίλων, τη συμβουλή των γονέων, ποτέ όμως τη σύσταση του @gelf για ένα μπαρ στη Σεβίλλη.
Αδύνατον!

DSC_0928b (6).jpg


Λίγη ώρα μετά βρισκόμουν απέναντι από το «Bocao Bar» μπαίνοντας αποφασιστικά μέσα.
Το μόνο διαθέσιμο σκαμπό ήταν δικαιωματικά δικό μου, ξεκινώντας τις Estella μου με μεγάλη όρεξη, μέχρι που η bar woman ανακάλυψε ότι είμαι πατριώτης.

DSC_0928b (7).jpg


Είπαμε αρκετά για τη ζωή στη Σεβίλλη, ήπια την κερασμένη μου κι αναχώρησα γι’ άλλες πολιτείες από τα έρημα γνώριμα πλέον στενάκια της πόλης:

DSC_0933.JPG


H νυκτερινή περιήγηση με οδήγησε σε διάφορα μνημεία όπως οι εκκλησίες «Santa Catalina» και «Parroquia de San Pedro Apóstol»

DSC_0934.JPG
DSC_0939.JPG


Να που βρισκόμουν και πάλι στο σημείο «Setas de Sevilla» όπως είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου το πρωί. Τσάκισα με ευκολία μια Pizza peperone που βρέθηκε ξαφνικά μπροστά μου και ξεκίνησα να το εξερευνώ:

DSC_0940.JPG
DSC_0942.JPG


Το Metropol Parasol όπως είναι η επίσημη ονομασία του είναι μια κατασκευή από ξύλο και τσιμέντο διαστάσεων 150Χ70 μέτρων και ύψους 26, έργο που αποτελεί πλέον σύμβολο και αυτό της πόλης που ολοκληρώθηκε το 2011:

DSC_0945.JPG
DSC_0946.JPG


Η βάση του φιλοξενεί μια παραδοσιακή αγορά, εστιατόρια κι ένα αρχαιολογικό μουσείο, με τα μπαλκόνια του να είναι ουσιαστικά πλατφόρμες θέασης προς την παλιά πόλη:

DSC_0948.JPG

DSC_0951c.jpg


Κάθισα για διάλειμμα σ’ ένα από τα παγκάκια του αφού ολοκλήρωσα τη φωτογράφιση, η ώρα όμως ήταν περασμένη κι έπρεπε να συνεχίσω το δρόμο μου:

DSC_0953.JPG
DSC_0948.JPG

DSC_0957.JPG


Περπάτησα ως την «Plaza del Duque de la Victoria» μέχρι που είδα μια ιδιαίτερη εικόνα καταμεσής του δρόμου, αρκετών ανθρώπων να κουβαλούν κάτι σαν ξύλινη πλατφόρμα. Όποιος γνωρίζει περί τίνος πρόκειται παρακαλώ να βοηθήσει:

DSC_0962.JPG
DSC_0958b.jpg


Παρόλο που ήταν Δευτέρα βράδυ ο κόσμος διασκέδαζε στον -επιτέλους- καλό καιρό της ημέρας, ή μάλλον της νύχτας:

DSC_0963.JPG

DSC_0967.JPG


Κόβοντας δρόμο προκειμένου να φτάσω στο ξενοδοχείο περνούσα για τελευταία φορά από τις όμορφες φωτισμένες γειτονιές της Σεβίλλης.

DSC_0964.JPG

DSC_0970.JPG


Έπρεπε να κοιμηθώ, είχα διανύσει 52 ποδαράτα χιλιόμετρα τις τελευταίες 2 μέρες κι ακολουθούσε ταξίδι…
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.610
Likes
12.433
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Περπάτησα ως την «Plaza del Duque de la Victoria» μέχρι που είδα μια ιδιαίτερη εικόνα καταμεσής του δρόμου, αρκετών ανθρώπων να κουβαλούν κάτι σαν ξύλινη πλατφόρμα. Όποιος γνωρίζει περί τίνος πρόκειται παρακαλώ να βοηθήσει:
Πρόβα για τη Semana Santa. Είναι ένα paso. Πάνω σ' αυτό θα τοποθετηθούν αγάλματα και θα το περιφέρουν στην πόλη.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.077
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Για πες εμπειρίες.... Γιατί και εγώ τώρα κλείνω για Μαδρίτη - Σεβίλλη - Γρανάδα και Μαρμπέγια από 18-28 Αυγούστου.... Θα έχουμε θέμα λες με την ζέστη?
Κοίτα, κ εγώ πριν πάω έλεγα ότι εδώ Ελλάδα είμαστε συνηθισμένοι από ζέστη οπότε σιγά, αλλά Σεβίλλη και Κόρδοβα η αλήθεια ήταν "άλλο πράμα" η ζέστη! Ακόμα και το βράδυ προσωπικά μου ήταν αδύνατο να κυκλοφορήσω άνετα. Όταν έτρωγα έξω το βράδυ πάντα καθόμουν μέσα στο αιρ κοντίσιον.
Και να πω ότι σε πολλά ιστορικά κτίρια που έκανα τουρ δεν είχαν καθόλου δροσιά μέσα, ήταν αφόρητα. Πάρε μαζί σου βεντάλια!!

Αλλά ήταν τόσο όμορφα που χαλάλι!

Από κει και πέρα Γρανάδα, Ρόντα και παραλιακά ήταν τέλεια πολύ νορμάλ

Να πω εδώ ότι χαίρομαι που θα πάτε και Μαρμπέγια, προσωπικά μου άρεσε πολύ και πιστεύω ότι κακώς όλοι επικεντρώνονται στις πόλεις κ δε πάνε κ λίγο προς τα κει (αν έχουν χρόνο φυσικά).
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
989
Likes
2.083
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Πρόβα για τη Semana Santa. Είναι ένα paso. Πάνω σ' αυτό θα τοποθετηθούν αγάλματα και θα το περιφέρουν στην πόλη.
Ναι έτσι πιστεύω κι εγώ, πήγαιναν με βήμα τελετουργικό?

Φαίνεται πεθυμησαμε όλοι μαζί συγχρονως τον gelf
 
Μηνύματα
773
Likes
615
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Εκτός της πάντα υπέροχης και πανέμορφης και λατρεμένης και-και-και... Σεβίλλης, αχ και σε αυτά τα καλντερίμια της Cordoba. Σε ένα από τα εστιατόρια της φωτό σου έφαγα ένα από τα καλύτερα Salmorejo! Ακόμη το θυμάμαι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.677
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom