Τουρκία ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
Πάντως, πιστεύω πώς αν η Κων/πολη ήταν στην κατοχή των Ελλήνων θα ήταν ακόμα ποιο όμορφη...!
Κι εγώ κι εγώ.... όπως υπέροχες είναι όλες οι Ελληνικές πόλεις τι μνημεία ,τι ιστορικό κέντρο , τι αρχιτεκτονική...
Αντε να δούμε τι άλλο θα διαβάσουμε...
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Άποψη εξέφρασα φίλε μου.

Δεν χρειάζεται να ειρωνεύσαι κάτι το οποίο δεν συμφωνεί με τα δικά σου πιστεύω.

Φιλικά,

Μπίζελος
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Κι εγώ κι εγώ.... όπως υπέροχες είναι όλες οι Ελληνικές πόλεις τι μνημεία ,τι ιστορικό κέντρο , τι αρχιτεκτονική...
Αντε να δούμε τι άλλο θα διαβάσουμε...
Καλο θα ειναι να σεβεσαι ολα τα μελη της παρεας μας ασχετα με τον αν συμφωνεις ή οχι με τα γραφομενα! Δεν εννοω βέβαια να μην εκφραζεις την αποψη σου, απλα κάντο πιο ευγενικα!
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Φίλοι ταξιδιώτες, γειά σας
Θα πω τη δική μου άποψη για την Κωνσταντινούπολη και ίσως βοηθήσει κάποιους μελλοντικούς επισκέπτες της.
Πήγα στην Πόλη ψυχικά φορτωμένη όπως ακριβώς ο sarakatsanos.
Πέρασαν 3 μέρες και έψαχνα απεγνωσμένα στις γωνιές της, στα σοκάκια της, στα νησιά της, να βρω την Ελλάδα.
Αναζητούσα τις εικόνες από τη Λωξάντρα και γέμιζα μπουκαλάκια με αγίασμα από την πηγή της Παναγιάς της Μπαλουκλιώτισσας.
Μπήκα στην Αγία Σοφία και άγγιζα στην πόρτα του μαρμαρωμένου βασιλιά, λες και θα τον έφερνα πίσω.
Πέρασαν 3 μέρες για να καταλάβω ότι όταν αναζητάς την ιστορία, χάνεις το παρόν.
Πρέπει να τιμάς το παρελθόν, αλλά καλό είναι να ζεις το σήμερα.
Ξύπνησα από τη νοσταλγία και έζησα την πόλη.
΄Ετσι όπως είναι σήμερα.
Χαμογέλασα με τις σκηνές της, γεύτηκα τις λιχουδιές της, επικοινώνησα με τους ανθρώπους της.
Η Κωνσταντινούπολη του σήμερα έχει μια γλύκα ανατολίτικη που σε τρελαίνει
Αυτή την πόλη αν αγαπήσεις, θα λατρέψεις την αληθινή Πόλη.
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Μηνύματα
74
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
????????
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος λατινικης αμερικης
Πήγα στην Κωνσταντινούπολη για πρώτη φορά πριν πέντε χρόνια με οργανωμένη εκδρομή σαν αυτή που περιγράφει ο sarakatsanos και την λάτρεψα. Από τότε πήγα άλλες τέσσερις φορές μόνη μου (μια από αυτές για ένα μήνα), έκανα φίλους εκεί και την γνώρισα εκτός τουριστικών περιοχών και ‘ιστορικών προκαταλήψεων’. Είναι μια υπέροχη πόλη, μια μητρόπολη 17 εκατομμυρίων κατοίκων που μπορεί να προσφέρει στο κάθε κάτοικο και επισκέπτη αυτό που επιθυμεί όποια κι αν είναι τα γούστα του. Καταλαβαίνω πως για κάποιους το μόνο που επιθυμούν να βρουν είναι το βυζαντινό της παρελθόν. Θεμιτό αν και κάπως στενόμυαλο. Λογικό και το να θεωρούν κάποιοι τους Τούρκους εχθρούς τους (άλλωστε τι θα απογίνουμε χωρίς βαρβάρους) αν και αρκετά ξεπερασμένο. Πάντως δύσκολα θα μπορέσει να αποδείξει κανείς πως είναι ένας άσχημος ταξιδιωτικός προορισμός ή ότι οι ντόπιοι είναι αφιλόξενοι και δημιουργούν προβλήματα στην εκεί παραμονή των επισκεπτών (το αντίθετο είναι πολύ πιο εύκολα αποδείξιμο από κάθε ανοιχτόμυαλο ταξιδευτή που έχει βρεθεί στην Πόλη έστω και για λίγο). Ξέρω πως δεν προσθέτω κάτι σημαντικό στην συζήτηση με αυτό το μήνυμα αλλά πιστεύω πως αξίζει να δώσει κανείς μια ευκαιρία στην σύγχρονη Κωνσταντινούπολη να τον σαγηνεύσει…
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
190
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Nα πω και γω την αποψη μου για την ΠΟΛΗ!Πηγαμε πριν τα χριστουγεννα 4 ατομα απο αρτα που μενουμε και αλλα 4 απο αθηνα που εχουν ξαναπαει αλλες 2-3 φορες!Δεν μπορω να πω οτι τρελαθηκα αλλα οχι οτι ηταν και χαλια αλλα δεν ειναι απο τα μερη που θα ηθελα να ξαναπαω!Πραγματικα κατι ενοιωσα μεσα μου οταν μπηκα στην Αγια Σοφια ενα δεος ενα μισος γιατι την εκαναν ετσι οι τουρκοι δεν μπορω να καταλαβω ακομα!Στο πατριαρχειο παιδια οταν μπηκα μεσα Κυριακη πρωι κιολας ξυπνησα εγω να παω(απιστευτο) κοντεψα να κλαψω και πιστεψτε με δεν τα παω και καλα με την εκκλησια!!!!!Ηταν ενα υπεροχο συναισθημα!Οσο για τους τουρκους παρα πολυ καλος λαος και ευγενικος!
Αρχιζω να πιστευω οτι εμεις ειμαστε χειροτεροι απο αυτους:bash::p
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
ΑΝΑΓΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ- ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ
Τέλος θέλω να πω κάτι στον traveller ο οποίος μάλλον θα είναι πολύ έξυπνος και είναι από αυτούς τους έξυπνους τύπους που αμφισβητούν τόσο απλά και χωρίς ιδιαίτερη σκέψη την ιστορία τους στην βάση του πολιτισμού τους. Επίσης πρέπει να ενημερωθείς καλύτερα για το γιγάντιο έργο διάσωσης του μνημείου Αγίας Σοφίας σε τι φάση βρίσκεται και πως προχωρά.

Edit από lthanos: Το κείμενο που βρισκόταν εδώ διαγράφηκε ως απαράδεκτο

Είπα κάτι άλλο διαφορετικό για το Μπλε Τζαμί;;;; Αν όλα αυτά που λες τα πιστεύεις πραγματικά λυπάμαι πολύ για σένα κ. traveler.
ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΤΙ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ !!!!!
ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΕΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟΥ ΒΓΑΛΕΙ!!!!
Κανονικά sarakatsanos δεν θα έπρεπε καν να ασχοληθώ με τα post σου αλλά πιστεψέ με άτομα με ιδέες σαν τις δικές σου καταντούν επικίνδυνα και παρασύρουν πολλές φορές και μικρότερους γιαυτό και πρέπει να λαμβάνουν ηχηρή απάντηση.Το τι πιστεύεις εσύ είναι δικαίωμα σου και πραγματικά δεν με ενδιαφέρει, το θέμα όμως αλλάζει όταν μπαίνεις σε ένα forum, αφήνεις χυδαία υπονοούμενα, πουλάς φτηνή εθνικοφροσύνη και γράφεις ιστορικές ανακρίβειες

Πρώτα από όλα σου επιστρέφω τα σεξιστικά υπονοούμενα που προφανώς σε χαρακτηρίζουν. Υποθέτω οτι ο admin δεν πήρε χαμπάρι την χυδαιότητα που έγραψες γιαυτό και δεν σε έχει αποβάλει από το forum.

Επί του προκειμένου τώρα. Στο ξαναλέω, που το βρήκες γραμμένο ότι η Αγ.Σοφιά είναι Ελληνικό μνημείο;;
Αντί να γράφεις εξυπνάδες δεν θα ήταν καλύτερο να ανοίξεις κανένα ρημάδι βιβλίο μπας και μάθεις τι εστί Ελληνική ιστορία, Βυζαντινή ιστορία και Οθωμανική ιστορία;; Κανένας σοβαρός ιστορικός δεν συνδέει το Βυζάντιο με τον Ελληνικό πολιτισμό, αυτά βρίσκονται στο μυαλό κάποιον ανεγκέφαλων και ανιστόριτων υπερεθνικιστών.

To έργο της αποκατάστασης της Αγ.Σοφιάς αγαπητέ είναι αλήθεια οτι προχωράει με αργούς ρυθμούς όπως με αργούς ρυθμούς προχωράει το έργο της αποκατάστασης της Ακρόπολης και κάθε άλλο σοβαρό έργο. Είπαμε εκτός από πολλά χρήματα χρειάζεται και χρόνος. Εγώ δεν μίλησα για κανένα πέμπτο μιναρέ , που το βρήκες αυτό, απλά είπα ότι οι μιναρέδες σου αρέσουν ή όχι είναι έργα τέχνης. Τι σου λέω τώρα λες και καταλαβαίνεις από Οθωμανική τέχνη...


Το τι πιστεύω εγώ όπως και η πλειοψηφία των Ελλήνων προφανώς και δεν σου αρέσει αλλά είπαμε καλό θα ήταν να διαβάζουμε και κανένα βιβλίο πριν κάνουμε βαθυστόχαστες(;) αναλύσεις της δεκάρας. Μαθήματα πατριωτισμού εγώ δεν δέχομαι από κανένα πόσο μάλλον από άτομα σαν εσένα, που αγνοούν πρόσωπα και πράγματα μισούν (!) αβασάνιστα τους Τούρκους γιατί έτσι τους αρέσει και προπαγανδίζουν ανερυθρίαστα σαχλαμάρες.
 
Last edited by a moderator:

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
@ Sarakatsanos:

Απαγορεύεται ρητά και κατηγορηματικά οποιαδήποτε προσωπική επίθεση εναντίον άλλου μέλους, πόσω δε μάλλον όταν αυτή περιέχει και σεξουαλικά υπονοούμενα. Το μήνυμα αυτό αποτελεί 1η προειδοποίηση. 2η δεν θα υπάρξει και θα αναγκαστώ να προχωρήσω σε ban, κάτι που σε καμία περίπτωση δεν επιθυμώ. Παρακαλώ να πέσουν οι τόνοι.

@ all:
Παρακαλώ, τα μηνύματά μας να μην περιέχουν ούτε υποψία προσωπικής επίθεσης ή/και υπονοούμενα που να προσβάλουν άλλο μέλος. Οι απόψεις όλων είναι σεβαστές αρκεί να εκφράζονται με πολιτισμένο τρόπο.

Τέλος, η διαμάχη στο παρόν θέμα, παρακαλώ να σταματήσει εδώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.297
Μηνύματα
887.107
Μέλη
38.964
Νεότερο μέλος
Sandofer

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom