Κάρτες Ανάληψης!!

Tzelaledin

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
bucuresti
Ταξίδι-Όνειρο
Ριο
Καλησπέρα!
Θα ηθελα να ρωτησω αν κάποιος ξέρει ποια κάρτα συμφέρει για ανάληψη απο ΑΤΜ εξωτερικού? δηλαδη να έχει και τα λιγότερα 'εξοδα
η prepaid που έχω θέλει 2,5 ευρώπη και 3,5 εκτός ευρώπης.
συμφέρει η πιστωτική αμα πληρ'ωνεις στην ώρα σου?

Ευχαριστώ
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
είτε στο εξωτερικό είτε στο εσωτερικό η πιστωτική συμφέρει μόνο, όταν πληρώνεις στην ώρα σου...κατά τα άλλα είναι μικρές οι διαφορές στα έξοδα που χρεώνουν οι τράπεζες, με την Εθνική,μάλλον,να έχει και τα μικρότερα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.008
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα!
Θα ηθελα να ρωτησω αν κάποιος ξέρει ποια κάρτα συμφέρει για ανάληψη απο ΑΤΜ εξωτερικού? δηλαδη να έχει και τα λιγότερα 'εξοδα
η prepaid που έχω θέλει 2,5 ευρώπη και 3,5 εκτός ευρώπης.
συμφέρει η πιστωτική αμα πληρ'ωνεις στην ώρα σου?

Ευχαριστώ
Για συναλλαγές, η πιστωτική συμφέρει (= είναι η καλύτερη δυνατή από όλες τις εναλλακτικές), γιατί χρεώνει στο βέλτιστο δυνατό exchange rate, χωρίς να χρεώνει προμήθεια. Προσοχή μόνο σε κάποιες χώρες, γιατί ενδέχεται κάποια καταστήματα να κάνουν έκπτωση αν επιλέξεις να πληρώσεις με μετρητά.
Για αναλήψεις μετρητών, όχι, είναι μια από τις χειρότερες δυνατές λύσεις (ανάλογα με τους όρους της συγκεκριμένης κάρτας, συνήθως χρεώνει τόκο από τη στιγμή της ανάληψης, και μάλιστα με αυξημένο επιτόκιο).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Η χρεωστική κάρτα ανάληψης της HSBC (όχι πιστωτική) δίνει δυνατότητα ανάληψης από υποκατάστημά της στο εξωτερικό απ'ευθείας από το λογαριασμό σου στην Ελλάδα, χωρίς έξοδα και προμήθειες για 3 φορές το μήνα (δες εδώhttp://www.hsbc.gr/1/PA_1_2_S5/cont...ul_information/pricelist/pricelist_new_gr.pdf )
Εγώ που την έχω, πάντως, δε χρειάστηκε ποτέ να κάνω ανάληψη, γιατί τελικά η πιστωτική για τα έξοδα διαβίωσης είναι η καλύτερη λύση, αρκεί να την εξοφλείς σε ένα μήνα και να μην τρως τόκους. Άσε που βαριέμαι να ψάχνω υποκατάστημα της συγκεκριμένης τράπεζας.
Η ανάληψη με την πιστωτική είναι ό,τι ακριβότερο μπορεί να κάνει κανείς για να βρεί λεφτά...
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Με την εθνικη παντως το ποσο χρεωσης για αναληψη ειναι πολυ μικρο , γυρω στο 1,5 ευρω αν θυμαμαι καλα..

Παντως απο τη στιγμη που θα πας ταξιδι εχεις πληρωσει ηδη αρκετα πραγματα, αεροπορικα,ξενοδοεχεια και διαφορα δε νομιζω οτι τα 2 παραπανω ευρω επι 3-4 φορες που θα σηκωσεις χρηματα θα σε σωσει.......απλα σηκωνεις 2-3 φορες χρηματα και οχι 20 20 ευρουλακια
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
Παντως απο τη στιγμη που θα πας ταξιδι εχεις πληρωσει ηδη αρκετα πραγματα, αεροπορικα,ξενοδοεχεια και διαφορα δε νομιζω οτι τα 2 παραπανω ευρω επι 3-4 φορες που θα σηκωσεις χρηματα θα σε σωσει.......απλα σηκωνεις 2-3 φορες χρηματα και οχι 20 20 ευρουλακια
συμφωνω απολυτα .

τσιμπαει ................ μονο η αναληψη μετρητων απο την πιστωτικη μας καρτα και το αποφευγουμε κανοντας χρηση χρεωστικων καρτων ( debit- prepaid )
 

ThailanderC

Member
Μηνύματα
24
Likes
7
Να προσθέσω ότι υπάρχουν και περιορισμοί στο πόσα μπορείς να βγάλεις την ημέρα. Με αίτημα στις τράπεζες το ποσό μεγαλώνει βέβαια. Η Εθνική δίνει μέχρι και 2000 ευρώ μετά από αίτημα ενώ η Κύπρου σου δίνει δυνατότητα για πολύ περισσότερο, στις 6000 Ευρώ, το οποίο όμως έχει περιορισμό χρονικό, δηλαδή ισχύει για λιγότερο από 2 μήνες, εκτός και αν το ανανεώσεις. Επίσης η Κύπρου με τις prepaid δεν έχει όριο ανάληψης και βγάζεις όσα θέλεις. Ειδικά στην εποχή μας, που λεφτά υπάρχουν (!), είναι πολύ σημαντικό να μπορούμε να βγάζουμε αρκετές χιλιάδες ευρώ με τη μία από ATM στο εξωτερικό. :haha:

Γενικότερα από όσα έχω ψάξει η Εθνική έχει χαμηλότερη χρέωση από ΑΤΜ σε σχέση με τις υπόλοιπες. Πάντα αναφέρομαι στην χρεωστική κάρτα του λογαριασμού.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Επίσης η Κύπρου με τις prepaid δεν έχει όριο ανάληψης και βγάζεις όσα θέλεις.
Το έχεις τσεκάρει αυτό; Γιατί εγώ στη Βουδαπέστη έμεινα σχεδόν χωρίς λεφτά με την prepaid της Κύπρου. Δε θυμάμαι πόσο ακριβώς ήταν/είναι το όριο, αλλά θυμάμαι ότι ήταν πάρα πολύ μικρό (κάτω από 100 ευρώ). Ευτυχώς που εκεί που φάγαμε εκείνο το βράδυ που ξέμεινα, δέχονταν κάρτες κι έτσι δε μείναμε νηστικοί.
 

Maracuya

Member
Μηνύματα
55
Likes
49
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Το έχεις τσεκάρει αυτό; Γιατί εγώ στη Βουδαπέστη έμεινα σχεδόν χωρίς λεφτά με την prepaid της Κύπρου. Δε θυμάμαι πόσο ακριβώς ήταν/είναι το όριο, αλλά θυμάμαι ότι ήταν πάρα πολύ μικρό (κάτω από 100 ευρώ).
Επειδή παραλίγο να το πάθω κι εγώ αυτό με την prepaid της Κύπρου (ημέρα επιστροφής με διαθέσιμο υπόλοιπο 30 ευρώ τη στιγμή που θα έπρεπε να είναι κανα 250άρι), είχα πάει και τους είχα ρωτήσει και μου είπαν οτι για λόγους ασφαλείας υπάρχουν κάποια καταστήματα που μπορεί να σου κάνουν προσωρινή δέσμευση χρηματικού ποσού μεγαλύτερου από το κανονικό.Έτσι αν έχεις μπει και το ελέγχεις από το i-cardonline της τράπεζας μπορεί πχ να δεις οτι οι συναλλαγές σου σε εκκρεμότητα είναι μεγαλύτερου ποσού από αυτές που όντως έχεις πραγματοποιήσει. Αυτό λύνεται σε κάποιο χρονικό διάστημα που μπορεί να είναι από 1-2 έως και 15 μέρες ανάλογα με την πολιτική του κάθε καταστήματος. Οπότε μέχρι τότε σου δεσμεύουν "ό,τι θέλουν" και ξεκαθαρίζει το τοπίο πιο μετά. (Μάλιστα με συμβούλεψαν να έχω και ένα μπούσουλα γιατί μπορεί να γίνει και κανά λάθος και να δεσμευτεί παραπάνω ποσό. Έτσι συνήθως κρατάω τις αποδείξεις από τις αγορές και το τσεκάρω κάθε τέλος του μήνα.)
Σε αυτήν την περίπτωση συμφέρει η πιστωτική μιας που έρχεται λογαριασμός συνολικός μια και καλή κάθε μήνα.Βέβαια εντάξει, αν το ξέρεις, εν τέλει βάζεις και κάποια επιπλέον χρήματα από αυτά που σκοπεύεις να χαλάσεις στην προπληρωμένη και δε σε νοιάζει κιόλας.
Απλώς αν δεν το ξέρεις βρίσκεσαι εξ' απροόπτου.:roll:
 

alliaks

Member
Μηνύματα
177
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
Μίκυ Σίτυ
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
Έχω μια Visa Electron από το 2007 που ήρθα εδώ ως φοιτητής και ακόμη και σήμερα είναι ενεργή, μου βάζουν οι συγγενείς μου "χαρτζιλίκια" και εγώ τη χρησιμοποιώ ως πιστωτική. Έχει μηδέν προμήθεια αν χρησιμοποιείται ως πιστωτική κάρτα, αλλά (το 2007) πλήρωνα ?3 για κάθε ανάληψη από ΑΤΜ. Τώρα μπορεί να είναι παραπάνω. Επίσης, έχω περί τα ?400 ημερήσιο όριο ανάληψης.
 

KaloGourouni

Member
Μηνύματα
44
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Καλησπέρα σας ,θα ταξιδέψω Ρώμη και επειδή φοβάμαι να κρατήσω πολλά χρήματα πάνω μου σκέφτομαι να χρησιμοποιησω τη χρεωστική μου καρτα.Ξέρετε πόσα είναι τα χρήματα που θα μου χρεώνει ανά συναλλαγη;
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
στο σάιτ της τράπεζας σου αναφέρονται οι χρεώσεις για ανάληψη από atm εξωτερικού..είναι διαφορετικά σε κάθε τράπεζα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom