Κίνα Κίνα - Σαγκάη

giotamike

Member
Μηνύματα
87
Likes
170
Επόμενο Ταξίδι
USA
:D Και από εδώ συγχάρητήρια για τη προσπάθεια.
Θα παραθέσω τις εμπειρίες μου από το ταξίδι που έκανα στην Κίνα πριν από μερικούς μήνες. Ετοιμάζω τις φωτογραφίες και τα ξαναλέμε
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Πανέμορφα!!! Περιμένουμε σε αναμμένα κάρβουνα, καθώς αυτό θα είναι το επόμενο ταξίδι μου (ελπίζω) :)
 

giotamike

Member
Μηνύματα
87
Likes
170
Επόμενο Ταξίδι
USA
Η αρχή έγινε πέρυσι το Φεβρουάριο, όπου ξεκίνησα τις διαδικασίες για να πάω στην Κίνα, αφού θα γινόταν ένα συνέδριο που δεν ήθελα να χάσω με τίποτα.
Μέσω μηχανών αναζήτησης έψαξα και βρήκα μαζί με την καλύτερη πτήση* και την καλύτερη τιμή.

Στο http://www.emirates.com/ μπορείτε να δείτε και να πάρετε πληροφορίες.

*Όταν λέω καλύτερη πτήση, εννοώ αυτή που έχει το μικρότερο κενό ανάμεσα στις στάσεις μιας και δεν υπάρχει κάποια (πτήση) που να πηγαίνει από Αθήνα - Σαγκάη απευθείας. Επίσης το οικονομικό θέμα ήταν αρκετά σημαντικό μιας και ταξίδευα ως ιδιώτης. Αυτό σημαίνει ότι δεν έχεις τις προσφορές που πολλές φορές έχουν τα ταξιδιωτικά πρακτορεία.

Η διαφορά στις τιμές ήταν πολύ μεγάλη. Από 4600 η ακριβότερη έως 670 ευρώ το άτομο με επιστροφή. Φυσικά, άλλαζαν και οι στάσεις καθώς και οι ώρες.
Εμείς (εγώ και η συζυγός μου) επιλέξαμε να ταξιδέψουμε όπως σας είπα με την Emirates. Το ξεκίνημα ήταν από ΑΘήνα με στάση τριών ωρών στο Ντουμπάι και μετά από εκεί συνέχεια για Σαγκάη. Πολύ σημαντική επίσης θα έλεγα και την προσφορά που κάνουν οι Emirates σε όσους κάνουν μεγάλα ταξίδια, το λεγόμενο stopover.
Έτσι μας δόθηκε η δυνατότητα να μείνουμε και στην επιστροφή στο Ντουμπάι για 5 ημέρες. Για το ταξίδι αυτό θα πούμε σε άλλο post. :)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ωραία ακούγονται όλα αυτά ως εισαγωγή :).

Ποια μέρη είδατε στην Κίνα? Μιλάνε αγγλικά γενικά? Δηλαδή δυσκολευτήκατε μόνοι σας ή θα ήσασταν καλύτερα λες με γκρουπ?
 

giotamike

Member
Μηνύματα
87
Likes
170
Επόμενο Ταξίδι
USA
Το μοναδικό μέρος που είδαμε στην Κίνα είναι η Σαγκάη. Η πόλη έχει πάνω από 20 εκατομύρια κατοίκους και είναι απλά...αχανής.
Αγγλικά δεν μιλάει σχεδόν κανείς, αν και στο Πανεπιστήμιο που έμεινα οι φοιτητές μιλάγανε αγγλικά. Βέβαια, τα Κινέζικα Αγγλικά είναι κάπως περίεργα αλλά τουλάχιστον μπορείς να συνεννοηθείς. Δεν είναι ότι καλύτερο να πας μόνος μιας και σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να κάνεις βόλτες μόνος σου σε τέτοιους δρόμους. Είναι όλα γραμμένα στα Κινέζικα και η πολυκοσμία απλά δεν περιγράφεται.

Δεν τολμώ καν να μιλήσω για το κυκλοφοριακό. Η Αθήνα μπροστά τους είναι παιχνίδι. :roll:

Σίγουρα με γκρουπ είναι καλύτερα μιας και θα δεις πολλά πράγματα που εμείς δεν μπορούσαμε να δούμε. Βέβαια, δεν πήγαμε για αναψυχή αλλά σκέφτομαι ότι ακόμα και να πηγαίναμε είναι πολύ δύσκολο να κινείσαι μόνος σου. Δεν είναι όπως η Γερμανία ή η Τσεχία και γενικά όλη η Ευρώπη που νοικιάζεις ένα αυτοκίνητο και μετακινείσαι. Εκεί απλά δεν γίνεται. :?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Για το κυκλοφοριακό έχω ξανακούσει, μάλλον έχουν όντως πρόβλημα.

Το φαγητό πως ήταν? :)
 

giotamike

Member
Μηνύματα
87
Likes
170
Επόμενο Ταξίδι
USA
xm...Δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα. Τα Ελληνικά - Κινέζικα φαγητά είναι μάλλον φτιαγμένα για να τα τρώνε Έλληνες. Εκεί είναι πιο...σκληροπυρηνικά. Μερικά δεν τρώγονται καθόλου...
Πάντως δεν τρώνε σκύλους (στις πόλεις)..χαχαχα!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τα περισσότερα ταξίδια στην Κίνα (οργανωμένα) έχουν μέσα και τη Σαγκάη για 2-3 μέρες.
 

exsta

Member
Μηνύματα
62
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη για 1 μήνα
δεν καταλαβαίνω γιατί όσοι πάνε Κίνα λένε ακριβώς το ίδιο πράγμα για το φαγητό. μάλλον τα οργανωμένα τουρ τους πάνε στα χειρότερα. η δικιά μου εκτεταμένη εμπειρία είναι εντελώς αντίθετη
 

exsta

Member
Μηνύματα
62
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη για 1 μήνα
Η Σαγκάη είναι must για όποιον θέλει να κατανοήσει λίγο (όσο είναι δυνατόν) τη δυναμική της σύγχρονης Κίνας. και φυσικά να περάσει καλά και να φάει υπέροχα
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Η Σαγκάη είναι must για όποιον θέλει να κατανοήσει λίγο (όσο είναι δυνατόν) τη δυναμική της σύγχρονης Κίνας. και φυσικά να περάσει καλά και να φάει υπέροχα
Συμφωνώ!!
Πόλη θηρίο!! να σκεφτούμε οτι απορροφάει και καταναλώνει το μεγαλύτερο ποσοστό τσιμέντου παγκοσμίως!!
πρίν 5 χρόνια το αντίκρυσα και αυτό
φαντάσου πως θα είναι τώρα..:cool:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom