Κίνα Κίνα

amadeus

New Member
Μηνύματα
1
Likes
4
Καλησπέρα σας και από εμένα!

Τα Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά 2007-2008 τα πέρασα στην Κίνα, και γενικά ήταν η πρώτη χρονιά που δεν έκοψα καθόλου πίτα για τη χρονιά (αφού ούτε στη δουλειά έτυχε) :D

Η επίσκεψή μας ήταν σε 4 πόλεις: Πεκίνο, Ξιάν, Γκουιλίν, Σαγκάη, τόσο διαφορετικές όμως μεταξύ τους που συνθέτουν ένα αρκετά πλήρες τοπίο της χώρας.

Πεκίνο: η Πόλη της Κυβέρνησης και των Πολιτικών Αποφάσεων, με ιστορικά αξιοθέατα που συνάδουν με αυτό το ρόλο, όπως η Απαγορευμένη Πόλη. Παρόλα αυτά, από πλευράς αρχιτεκτονικής το Πεκίνο είναι μοντέρνο και μάλλον αδιάφορο.

Ξιάν: η παλιά πρωτεύουσα της Κίνας και μια από τις ωραιότερες πόλεις της Χώρας, καθώς διατηρεί τείχη και περίτεχνη αρχιτεκτονική σε αρκετά κτήρια. Εδώ είναι σημαντικό τμήμα της αρχαίας ιστορίας της Χώρας, όπως οι περίφημοι Terracotta Soldiers.

Γκουιλίν: στο Νότο, μια καθαρή επαρχιακή πόλη, ορμητήριο για τοπία μεγάλης ομορφιάς. Εδώ συναντάται η φυσική ομορφιά της Κίνας.

Σαγκάη: το οικονομικό θαύμα, η ατμομηχανή και κινητήρια δύναμη της Κίνας, μερικά από τα ψηλότερα κτήρια στον κόσμο, και η γοητεία των περασμένων αποικιοκρατικών, αριστοκρατικών μεγαλείων δένουν γοητευτικά. Για τους περισσότερους, το highlight όλης της εκδρομής.

Εντυπώσεις: φτήνια, αγένεια από πολλούς Κινέζους, γραφικά έθιμα όπως φτύσιμο στο δρόμο, μια χώρα σε ανάπτυξη δύο ταχυτήτων - ουρανοξύστες στις μεγάλες Πόλεις, εικόνες περασμένων αιώνων στην επαρχία. Ένας λαός που προσπαθεί να βρει την ταυτότητά του. Μια κυβέρνηση κουμουνιστική μόνο κατ'όνομα, αφού όλα (ακόμα και η παιδεία) φαίνονται να είναι πλέον φιλελεύθερα. Δικτατορική λοιπόν περισσότερο, παρά κουμουνιστική, και ανελευθερία λόγου.

Αυτά τα ολίγα!

she she
Άρης.
 

Attachments

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ωραίος Άρη!! Ευχαριστούμε :clap:

Όταν βρεις χρόνο, γράψε μας και λίγο πιο αναλυτικές εμπειρίες από κάθε μέρος, θα είναι πολύ ενδιαφέρον!!!

ΥΓ. Έβαλα μια φωτογραφία για να φαίνεται στην κεντρκή σελίδα, όταν φτιάξεις τις δικές σου, αντικατέστησέ τη με μια αντιπροσωπευτική δική σου. :)
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Aρη:welcome2:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
:welcome:Αρη ,

δυναμικο το ξεκινημα σου στο travelstories.
Καποιοι γνωστοι μου πηγαν επισηs στην Κινα τα Χριστουγεννα-Πρωτοχρονια με γραφειο φυσικα και δεν εχω μιλησει μαζι τουs για λεπτομερειεs , απλα μου ειπαν οτι ηταν το καλυτερο ταξιδι που εχουν παει.

Δεν ξερω πολλα για την Κινα , ξερω ομωs οτι η επαρχια του Γκουιλιν ειναι απο τιs ομορφοτερεs και αυτη που σιγουρα θα εντυπωσιαζε εμενα απο ολο το ταξιδι. Εχω ακουσει οτι κατεβαινει κανειs τουs παραποταμουs του Γιανγκτσε με σχεδιεs απο μπαμπου (μου θυμιζει Τζαμαικα) και η διαδρομη περναει απο φοβερα τοπια , ταρατσεs ρυζιων και παραδοσιακα χωριουδακια.Δεν ξερω αν ειχατε χρονο για κατι τετοιο..θα ηθελα να ακουσω κατι περισσοτερο αν μπορειs και φωτογραφιεs :)
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Πραγματικά η διαδρομή στον ποταμό Λι είναι πέρα απο κάθε περιγραφή.
Δίκαια η περιοχή του Γκουιλίν θεωρείται απ τις ομορφότερες στον κόσμο. Είναι και αγαπημένο θέμα πολλών ζωγράφων.
Δυστυχώς οι ( λίγες) φωτό, αλλά και το βίντεο που έχω είναι της παλιάς - αναλογικής - εποχής και θέλουν μετατροπές για να ανεβούν στο σάιτ.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Βαγγέλη ίσως να μην έχουμε φωτο και βίντεο, αλλά αν μπορούσες κάποια στιγμή να μας γράψεις ένα travel story είμαι βέβαιος ότι θα είχε μεγάλη "απήχηση". :D
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Βαγγέλη είναι λαϊκή απαίτηση το αίτημα που εξέφρασε ο Δευκαλίωνας :).
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Βαγγέλη ίσως να μην έχουμε φωτο και βίντεο, αλλά αν μπορούσες κάποια στιγμή να μας γράψεις ένα travel story είμαι βέβαιος ότι θα είχε μεγάλη "απήχηση". :D
Τωρα ειναι εξεταστικη περιοδος και δεν εχει χρονο γιατι διορθωνει γραπτα.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Τωρα ειναι εξεταστικη περιοδος και δεν εχει χρονο γιατι διορθωνει γραπτα.
Με αυτή τη μέθοδο διορθώματος γραπτών διορθώνεις και την επιδερμίδα ε;;

Όμως τα τελευταία δυο χρονάκια κάνω κάτι πολύ καλύτερο Δημήτρη.
Είμαι υπεύθυνος σε μια βιβλιοθήκη με 6-7000 βιβλία, 5 PC, επιτραπέζια, βιντεοπροβολείς κλπ.
Επίσης συμμετέχω και σε πολλές άλλες σχολικές δραστηριότητες και προγράμματα από περιβαλλοντικές ομάδες και σκακιστικά πρωταθλήματα, μέχρι προγράμματα αδελφοποίησης μεταξύ ευρωπαϊκών σχολείων.
Με δυο λόγια, στη δουλειά περνάω καλά ( και στα ταξίδια καλύτερα).
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Το πήρα, το πήρα, αλλά λεω να φτιάξω φωτοστόρυ. ( αφού σκανάρω τις φωτό ή αν βρω τα αρνητικά τους).
Με την ευκαιρία, πως ψηφιοποιούμε ενα αναλογικό βίντεο; ( θελω τα πάντα, από συνδεσμολογία, μεχρι πρόταση για προγραμματάκι)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Το δίνουμε έξω και πληρώνουμε 50 ευρώ να μας το φτιάξει άλλος. :LOL:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom