Κίνδυνοι που αντιμετωπίσαμε σε ταξίδια

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
Καλα ο Yorgos παιζει σε δικη του κατηγορια, αυτο ειναι γνωστο...
 

jkourkoulis

Member
Μηνύματα
78
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Erasmus στο Παλέρμο!
Ταξίδι-Όνειρο
χεχε
Δεν είναι ακριβώς κίνδυνος αλλά νομίζω πως είναι στο κλίμα. Αυτή τη στιγμή είμαι στο Παλέρμο για Εράσμους και πριν από μερικές μέρες ενώ επιστρέφαμε στο σπίτι ενός φίλου συναντήσαμε την πυροσβεστική στο δρόμο. Αρχικά δεν δώσαμε σημασία αλλά μόλις φτάσαμε στην κεντρική είσοδο και είδαμε την καμμένη πόρτα διαπιστώσαμε το που πήγαινε η πυροσβεστική... Την επόμενη ημέρα μάθαμε ότι επειδή κάτι δεν πλήρωνε ο ιδιοκτήτης κάποιου διαμερίσματος οι υπόλοιποι ένοικοι του έκαναν μήνυση και αυτός είπε να τους εκδικηθεί... Ασφαλώς δεν κινδύνεψα αλλά πιστεύω ταιριάζει με το θέμα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αυτή τη στιγμή είμαι στο Παλέρμο για Εράσμους
και το πρώτο που γράφεις είναι για κινδύνους? ανύπαρκτοι εν τω μεταξύ στην πόλη που βρίσκεσαι...
γρήγορα γράψε ένα τραβελ ριπορτ στους ιταλόφιλους να μας φτιάξεις τη (μαύρη) μέρα..φάε κι ένα παγωτακι από το φίλο μας τον Ciccio, ένα Cannolo από την Cubana για μας..
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
τους περισσότερους κινδύνους τους έζησα στα σύνορα Πολωνίας - Ουκρανίας,

σαν μικρός λαθρέμπορας, ήταν μέρες που το δρομολόγιο Κρακοβία - Λβοβ το έκανα 1 φορά την βδομάδα (είχα κι την δίκη τότε κι έτρεχα).

σε μια επιστροφή μου, ο Ουκρανός κοιτάει το διαβατήριο μου, κι μου λέει που είναι η immigration card μου (ο διάλογος γίνετε στα Ουκρανικά πάντα)

του απαντώ, ότι έχει καταργηθεί η immigration card, εδώ κι κάτι χρόνια για τους Πολωνούς, κι αυτός μου απαντά ότι θα πρέπει να πληρώσω πρόστιμο 100$, για να μπορέσω να πάω στην Πολώνια, του απαντώ ευγενικά ότι πρόστιμο δε θα πληρώσω σε κάτι που δικαιούμεθα κι φωνάζει τον στρατό τότε να με πάρουν στο κρατητήριο

εκεί μου λέει, θα κάτσεις εδώ μέχρι να πληρώσεις το πρόστιμο, κι κατέσχεσε το τηλ μου, για να μη μπορώ να πάρω τηλ την Πρεσβεία

εγώ με ύφος αγελάδας, του λέω ΟΚ κι περιμένω

έγινε η αλλαγή βάρδιας, κι οι νέοι φαντάροι με ρωτάνε γιατί είμαι εδώ, κι τους απαντώ την ιστορία μου.

άρχισαν να γελάνε, κι μου είπαν ότι ο αρχηγός αγόρασε νέο αμάξι, κι χρειάζεται λεφτά για να το επισκευάσει

πέρασα την νύχτα μαζί τους, με κέρασαν 2 μπουκάλια μπύρες, με τάισαν κάτι καταπληκτικά μπλίνυ, κι το πρωί με συνόδευσαν μέχρι τα σύνορα


στα σύνορα με την Ουκρανία, πρέπει να έχετε πάντα σιδερένια υπομονή ότι κι να σας λένε
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Την επόμενη ημέρα μάθαμε ότι επειδή κάτι δεν πλήρωνε ο ιδιοκτήτης κάποιου διαμερίσματος οι υπόλοιποι ένοικοι του έκαναν μήνυση και αυτός είπε να τους εκδικηθεί... .
Καλή φάση..Έχω κι εγώ έναν στη πολυκατοικία που δε πληρώνει..Δεν είναι κακή ιδέα!
Γράψε όντως κάνα νέο στους Ιταλόφιλους..Μας έχει λείψει το Παλέρμο!
Και χτύπα μια Focecceria S.Francesco και για μας!
 

jkourkoulis

Member
Μηνύματα
78
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Erasmus στο Παλέρμο!
Ταξίδι-Όνειρο
χεχε
Ναι να σημειώσω για να μην παρεξηγηθώ ότι η πόλη δεν είναι επικίνδυνη καθώς έχω κυκλοφορήσει όλες τις πιθανές ώρες χωρίς κανένα πρόβλημα.

ΥΓ. Η αλήθεια είναι ότι κάτι θέλω να γράψω για το Παλέρμο αλλά δεν ξέρω τι... :p
ΥΓ2. Ε αφού σας έχει λείψει ελάτε καμιά βόλτα! :p
ΥΓ3. Συγγνώμη για το offtopic.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ναι να σημειώσω για να μην παρεξηγηθώ ότι η πόλη δεν είναι επικίνδυνη καθώς έχω κυκλοφορήσει όλες τις πιθανές ώρες χωρίς κανένα πρόβλημα.

ΥΓ. Η αλήθεια είναι ότι κάτι θέλω να γράψω για το Παλέρμο αλλά δεν ξέρω τι... :p
ΥΓ2. Ε αφού σας έχει λείψει ελάτε καμιά βόλτα! :p
ΥΓ3. Συγγνώμη για το offtopic.
οκ το έθεσες πολύ σωστά..
1. αν όχι ιστορία, ξεκίνα στους ιταλόφιλους ή στους έλληνες του εξωτερικού ένα θέμα, από το πού μένεις, πώς σου φαίνεται η πόλη, το φαί, οι άνθρωποι, πού έχεις πάει μέχρι τώρα, και και...με το τσιγκέλι θα στα βγάζουμε?;)
2. ερχόμαστε..(γιορτές)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.046
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Να υπενθυμίσω στους αγαπητούς Ιταλολάτρες, ότι τα γλοιώδη τους σιρόπια για τη γείτονα είναι εκτός θέματος....
 

akerboom

Member
Μηνύματα
45
Likes
64
Επόμενο Ταξίδι
το εξεταζω
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Τον περασμενο Οκτωβριο στην Κουβα, εχουμε νοικιασει αμαξι μετα απο καποιες μερες στην Αβανα για το Βινιαλες και γυριζουμε να περασουμε απο Αβανα για να συνεχισουμε για Τρινιδαδ. Καπου μπερδευτηκα ομως και σταματαω στην "εθνικη" σε εναν "αστυνομικο" να ρωτησω για την σωστη εξοδο. Α, μου λεει πας λαθος αλλα παω εγω προς τα εκει,χαρη θα μου κανεις να με παρεις (εχοντας περασει μια βδομαδα στην Κουβα επρεπε να μπω σε σκεψεις αλλα τον εβαλα στο αμαξι μαζι με την "αδερφουλα" του που μαλλον...εκανε και εκεινη βαρδια μαζι του). Με τα πολλα μου δειχνει πως πρεπει να συνεχισω αλλα δεν θελει κατεβει πουθενα και αρχιζει να ζηταει λεφτα για ταξι ωστε να γυρισει εκει που ηταν!! Γινεται πιεστικος αλλα εκανα υπομονη και περιμενα να συναντησω μπλοκο της αστυνομιας, μετα απο λιγο σταματαω 100 μετρα μπροστα απο μπλοκο και τους συνιστω να πανε με τους "συναδελφους" του και χωρις επιλογη κατεβηκαν αφου ειδαμε τον φοβο στα ματια τους για την πραγματικη αστυνομια. Για να μην παρεξηγηθω η Κουβα ειναι ασφαλης χωρα αλλα ποτε δεν ξερεις..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.122
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom