''Και η Πηνελόπη ταξιδεύει''(για τις Πηνελόπες και τους Οδυσσεις του forum)

Μηνύματα
101
Likes
145
Επόμενο Ταξίδι
Κένυα
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ,Κίνα και ξανά Νεπάλ
''Και η Πηνελόπη ταξιδεύει''(για τις Πηνελόπες και τους Οδυσσείς του forum)

Αφορμη για το θεμα ηταν το βιβλιο ''Οδοιπορικα γυναικων στην Ανατολη'' της Βασιλικης Λαλαγιαννης απο τις εκδοσεις ΡΟΕΣ, αλλα και γιατι ...οι ''Πηνελοπες'' κυριαρχουν στο forum.Κι αυτο συμβαινει μηπως γιατι οι γυναικες γραφουν περισσοτερο ή και γιατι εκφραζονται και πιο ευκολα σαν αναγκη; Κι αν δεχτουμε οτι υπαρχουν ορισμενα χαρακτηριστικα που ισχυουν για καθε φυλο, τοτε ποιο ειναι το κινητρο για τις ''Πηνελοπες'' να ταξιδευουν και με τι ματια βλεπουν τον κοσμο που γνωριζουν;
Φυσικα και δεν θελω να δω ποιοι ταξιδευουν περισσοτερο απο τα δυο φυλα. Αλλα ειναι τελικα το ταξιδι πιο δυσκολο για τις ''Πηνελοπες'' σε καποιες χωρες; Στην Αφρικη-Ασια ειναι πιο ευκολο να ταξιδευουν οι γυναικες απ' οτι στην Ευρωπη; Εμεις οι ανδρες νοιωθουμε την αναγκη να προστατευουμε τις γυναικες στο ταξιδι; Αλλα μια και πολλοι λενε οτι το ταξιδι ειναι ενα γνωρισμα του αρσενικου τι ισχυει τελικα;
''ΠΗΝΕΛΟΠΕΣ'' & ''ΟΔΥΣΣΕΙΣ'' ΣΑΣ ΑΚΟΥΜΕ!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πολυ ωραιο θεμα!
Εθιξες πολλα θεματα:
Καταρχην γιατι γραφουμε περισσοτερο γυναικες απο τους ανδρες:
Υποθετω οτι ειναι περισσοτερο θεμα εκπαιδευσης: Περισσοτερες οι κοπελες στη θεωρητικη κατευθυνση, πιο πολυ ισως εξοικειωμενες με το γραπτο λογο (και ισως και πιο φλυαρες- για μενα σιγουρα ισχυει αυτο). Ισως επισης η εξωτερικευση αισθηματων ακομη και αν αφορα τη θεαση ενος τοπιου να θεωρειται περισσοτερο "γυναικειος" τροπος αντιδρασης- οι αντρες οφειλον να μην εξωτερικευουν σκεψεις και αισθηματα, δεν ειναι τοσο "αρρενωπος" τροπος συμπεριφορας.
Τωρα για το ποια ειναι η ματια μου με την οποια βλεπω τον κοσμο,δεν ειναι κατι στατικο: σαφως και αλλαζει ετσι οπως αλλαζουν οι ιδεες μου, η ηλικια μου και οι γνωσεις μου. Καποια στιγμη, προσφατα δηλαδη, πηρα μια φωτογραφικη ανα χειρας και αρχισα να παρατηρω λεπτομερεις και στιγμες που πριν μου ξεφευγαν. Αλλα τωρα που το σκεφτομαι, ισως να ειχα αρχισει ασυνειδητα να τις παρατηρω και να μου γεννηθηκε η αναγκη να τις καταγραψω. Το αυγο γεννησε την κοτα η η κοτα το αυγο;
Σιγουρα θεωρω οτι τωρα βλεπω περισσοτερα απο οσα εβλεπα παλια και μεσα απο τις αναμνησεις μου ανασυρω λεπτομερεις ξεχασμενες που μου δινουν μια νεα οπτικη στα πραγματα. Και γι αυτο χαιρομαι μεν να γραφω ταξιδιωτικες ιστοριες, που ομως κανω πολυ καιρο να τις τελειωσω.
Και ναι πιστευω οτι το ταξιδι σε καποιες χωρες, κυριως της ανατολης, κυριως ισλαμικων κρατων, αυτο δεν το ενιωσα στη Ταυλανδη για παραδειγμα, ειναι διαφορετικο για τους ανδρες απ΄οτι για τις γυναικες, κυριως τις νεες και ευπαρουσιαστες, οι οποιες αντε να ξεφορτωθουν τον στερημενο ανδρικο πληθυσμο. Αυτο απο μονο του επιτασσει μια διαφορετικη οργανωση ταξιδιου απο οτι ενας ανδρας.
Προς Θεου δε λεω οτι δεν γινεται το ταξιδι-μην παρεξηγηθω- αλλα η συμπεριφορα πρεπει να αλλαξει: δε μπορεις να εισαι χυμα στο κυμα: Ματια χαμηλα και φουστα μακρια, οχι επαφες με τον ντοπιο αρρενα πληθυσμο, οσο ναναι αλλαζει το στυλ απο ελευθερο σε προσεκτικο. Και αντιστοιχως δεν ειναι ευκολα προσεγγισιμες ολες οι περιοχες μιας πολης σε γυναικες, τοσο στην ευρωπη οσο και οπουδηποτε αλλου.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.528
Likes
7.829
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
..λοιπον αν θυμαμαι καλα η Πηνελοπη δεν ταξιδευε :(αλλα περιμενε στη αυλη της το αρσενικο που αλωνιζε τις θαλασσες:D.. .
Προσωπικα ταξιδευω οδηγουμενη απο μια απληστια?? στο να δω και να χορτασω πραγματα και τοπους διαφορετικους κυνηγημενη απο το χρονο που δεν μου φτανει για να αποτυπωσω στη ματια μου ολα αυτα που υπαρχουν μακρυα απο μενα..:(
Γραφω στα ταξιδια μου ,τις σκεψεις . τις αποψεις τα συναισθηματα που με διακατεχουν σε καθε ενα απο αυτα και τολμησα να τα βγαλω απο το χρονοντουλαπο των αναμνησεων μολις ενιωσα ετοιμη οτι μπορω να μοιραστω τις εμπειριες μου και να αντιμετωπισω την οποια κριτικη χωρις να μειωθει η να χαθει το οτι εζησα και οπως το εζησα ...:rolleyes:
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.224
Likes
5.767
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Το πώς βλέπει ο καθένας το ταξίδι δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με το φύλλο. Τα κίνητρα του καθενός μας είναι διαφορετικά. Για μένα το ταξίδι είναι μια σειρά από εμπειρίες, συμμετοχή σε πράγματα που ξεφεύγουν από την καθημερινότητα, να ρουφάς εικόνες, ήχους, μυρωδιές και καταστάσεις. Δεν θα μπορούσα να είμαι ποτέ η Πηνελόπη του Οδυσσέα και να τον περιμένω να γυρίσει σπίτι. Μάλλον θα πήγαινα μαζί του στην Τροία.
Πάντως οι γυναίκες φαίνεται να είμαστε πλειοψηφία εδώ στο φόρουμ. Μάλλον έχει να κάνει με το ότι εξωτερικεύουμε πιο εύκολα αυτά που νοιώθουμε, ότι ανοιγόμαστε πιο εύκολα. Δεν πιστεύω ότι οι άντρες ταξιδεύουν λιγότερο, αλλά μάλλον μιλάνε λιγότερο γι' αυτό.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Εγώ πάλι θα πήγαινα στην Τροία μόνη μου και θα τον άφηνα πίσω να με περιμένει!!

Και στην επιστροφή, θα έγραφα και ένα travelstory! :haha:
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.528
Likes
7.829
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Εγώ πάλι θα πήγαινα στην Τροία μόνη μου και θα τον άφηνα πίσω να με περιμένει!!

Και στην επιστροφή, θα έγραφα και ένα travelstory! :haha:
...
:haha::haha:Σωστο!!!!!!!!!!!!!!!!!:haha::haha:
 
Μηνύματα
101
Likes
145
Επόμενο Ταξίδι
Κένυα
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ,Κίνα και ξανά Νεπάλ
Παντως κοριτσια νομιζω οτι ειστε εξαιρεση, οι περισσοτερες φιλες μου ειναι σ΄αλλη φαση σ΄αυτο το θεμα.Θαθελα ν' ακουσω ομως και τους αρσενικους ταξιδευτες πως νοιωθουν στο ταξιδι με τις γυναικες της ομαδας. Εμενα παντως μου βγαινει το συναισθημα της προστασιας ειδικα σε δυσκολες καταστασεις, παντως οι ιδιες δεν χρειαζονται τιποτα.Και μια τελευταια ερωτηση-μονες οι κοπελες ταξιδευετε ή θελετε στην ομαδα να ειναι κi ανδρας που πολλες φορες αναλαμβανει και το προγραμμα;Kι αν τελικα ταξιδευετε μονες σας ποσο ευκoλο ειναι;
 
Μηνύματα
2.490
Likes
3.198
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Κι εγώ πιστεύω ,όπως λίγο πολύ έχει ειπωθεί και πιο πάνω,ότι το γεγονός ότι είμαστε περισσότερες γυναίκες ίσως στο φόρουμ έχει να κάνει με την ιδιοσυγκρασία μας αλλά και το ταλέντο μας να εκφραζόμαστε ,να δείχνουμε και να μιλάμε ανοιχτά για τα συναισθήματα μας και να θέλουμε να μοιραζόμαστε απόψεις και εμπειρίες,απλά να μιλάμε,ιδιότητες που χαρακτηρίζουν κατά βάση το γυναικείο φύλο και οχι το ανδρικό......οι άνδρες έχουν μάθει να μη ...μιλούν.
Πιστεύω ότι αυτός είναι ο κύριος λόγος και όχι η μόρφωση και η κατεύθυνση που αντιπροσωπεύει την κάθε γυναίκα δηλ άν έχει σπουδάσει θεωρητικές επιστήμες.....Η ανάγκη έκφρασης χαρακτηρίζει και τις γυναίκες των θετικών επιστημών όπως και γυναίκες που δέν είχαν την τύχη να σπουδάσουν απλά η αποτύπωση διευκολύνεται όταν υπάρχει και μια σχετική σπουδή.
Τώρα στην ερώτηση σου ποιο είναι το κίνητρο για τις πηνελόπες να ταξιδεύουν;;συγγνώμη αλλά δε βλέπω το λόγο να διαφοροποιηθούμε οι γυναίκες σαν κάτι το ιδιαίτερο και ναπαντήσουμε σαυτην την ερώτηση,δηλ παίρνεις σα δεδομένο ότι είναι καθεστώς για τους ανδρες να ταξιδεύουν ενώ για τις γυναίκες όχι;λίγοπερίεργος o τίτλος που έβαλες...είναι σα να λέμε και οι γυναίκες δουλεύουν και οι γυναίκες διασκεδάζουν......κεκτημένα δηλ δικαιώματα οπότε που το περίεργο στο να ταξιδεύουν;άλλωστε μέσω αυτών των κεκτημένων δικαιωμάτων έχουμε πάψει εδώ και πολλάαααα χρόνια να είμαστε Πηνελόπες οπότε την ερώτηση δεν την δέχομαι έτσι....
Τα κίνητρα επομένως είναι τελείως υποκειμενικά όπως είναι για τους άνδρες το ίδιο και για τις γυναίκες,προσωπικά εκτός απο ταξίδια απαραίτητα στα πλαίσια τα επαγγελματικά και επιμορφωτικά μου αρέσουν γιατί μου δίνουν τη δυνατότητα να γνωρίσω άλλες κουλτούρες ,να έρθω σε επαφή με άλλους διαφορετικούς τρόπους ζωης,να αλλάξω απλα και μόνο πολλες φορές παραστάσεις,να χαλαρώσω,να δω τοπία,εικόνες,να μυρίσω...να γευτώ..να ζήσω το διαφορετικό.
Το αν είναι το ταξίδι πιο δύσκολο για τις γυναίκες σε κάποιες χώρες εννοείται πως είναι δυστυχώς!και κατά καιρούς έχω διατυπώσει σχετική αποψη σε άλλο τόπικ,πχ δε θα μπορούσα να διανοηθώ να ταξιδέψω μόνη μου σε κάποιες μουσουλμανικές χώρες πχ Μαρόκο όπου και με γκρουπ που ήμουνα οι γυναίκες ήμασταν ........δακτυλοδεικτούμενες,αλλά και όχι μόνο σε μουσουλμανικές.......και σε χώρες προηγμένες ευρωπαικές κλπ πάλι όταν είμαι μόνη και νομίζω αυτό ισχύει για κάθε γυναίκα το θέμα της....... ασφάλειας με απασχολεί,που θα μένω,να είναι κεντρικό το ξενοδοχείο ,να μη γυρίσω αργά τη νύχτα και αν χρειαστει να γυρίσω αργά ποιος είναι ο πιο ασφαλής τρόπος για να επιστρέψω,στο μετρό έχω μάτια και ....πίσω που λενε κλπ κλπ πράγματα που δεν απασχολούν τους άνδρες,θέματα με τα οποια δυστυχως ακόμα ταλαιπωρείται το γυναικείο φύλο.......
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Και μια τελευταια ερωτηση-μονες οι κοπελες ταξιδευετε ή θελετε στην ομαδα να ειναι κi ανδρας που πολλες φορες αναλαμβανει και το προγραμμα;Kι αν τελικα ταξιδευετε μονες σας ποσο ευκoλο ειναι;
Ας απαντησω απο το τελευταιο: Παλαιοτερα ταξιδευσα ολομοναχη, μονο στην Ευρωπη, ουδεποτε ενιωσα καμια απειλη, ουτε ανασφαλεια, ουτε κοιταζα πισω απο την πλατη μου κλπ. Αλλοτε εβρισκα σχετικα ευκολα επιτοπιες παρεες, αλλοτε παλι οχι, οπως τυχαινε. Παντως και τοτε μου ελειπε η παρεα του μετεπειτα συζυγου μου. Μου ελειπε η οπτικη του, το μοιρασμα καινουργιων εικονων, το χιουμορ του και το αδιαπτωτο κεφι του στις αναποδιες. εξ ου και προτιμω να ειμαστε μαζι. Οποτε προτιμω να ειμαστε μαζι. Χωρις αλλες παρεες στα μεγαλα οδοιπορικα. Οχι οτι δεν εχουμε ταξιδεψει και με παρεα σε οδοιπορικα και περασαμε υπεροχα, δεγενναται θεμα, αλλα η μεταξυ μας μαγεια ειχε διαταραχθει. Εν ολιγοις τη βρισκουμε να ταξιδευουμε μαζι.
Παλαιοτερα θα δισταζα πολυ να ταξιδεψω μονη σε ισλαμικες χωρες, υποθετω οτι δε θα το εκανα. Τωρα ομως ταξιδι δωσε μου και εφυγα αμεσως. Ισχυει ομως οτι προτιμω την παρεα του συζυγου μου οχι επειδη νιωθω μεγαλυτερη ασφαλεια, αλλα επειδη μου αρεσει να ειμαστε μαζι σε ξενα μερη και σε αλλαργινα.
Προστατευτικοτητα: Ναι ειναι πολυ προστατευτικος. Σε υπερβολικο βαθμο. Αν χρειαστηκα την προστασια του; Ναι. Δυο φορες που αρρωστησα ηταν πολυ σπουδαιο που ειχα καποιον μαζι μου αντι να ειμαι ολομοναχη σε ενα δωματιο ξενοδοχειου. Αν μου ειχε συμβει η δηλητηριαση που επαθα στο Chiang Mai και ημουν μονη μου θα τα ειχα παιξει.
Οσο αφορα το προγραμμα συνηθως το κανω εγω και το προσαρμοζουμε ξανα συμφωνα με τις παρατηρησεις του οι οποιες ειναι συνηθως σωστες:βλ. δε μπορεις να δεις ολη την Τουρκια σε δεκα μερες μεσα.
Συμπερασμα: Θελω μαζι στα ταξιδια μου τον ανδρα μου. Οχι εναν οποιοδηποτε ανδρα.
Κινητρα ταξιδιου: Δεν ξερω να ορισω γιατι μου αρεσει. Παντα μου αρεσε η ιδεα της απομακρυνσης απο τον οικειο κοσμο μου και η εισδοχη σε εναν τελειως διαφορετικο κοσμο με αλλες εικονες, αλλες μυρωδιες, αλλα ακουσματα και αλλες μορφες. (να ενας λογος που λατρευω και την επιστημονικη φαντασια).
Οι αντρες γιατι ταξιδευουν αραγε; Μπορεις να μας πεις; Σειρα σου λοιπον να δωσεις απαντησεις γιατι ολο ερωτησεις θετεις στις οποιες εσυ δεν απαντας. Μηπως εισαι ψυχαναλυτης κατ' επαγγελμα; Απ' οτι εχω ακουσει συνηθως αυτοι θετουν ερωτηματα και δε μιλουν για τους εαυτους τους. :bleh:
 
Μηνύματα
101
Likes
145
Επόμενο Ταξίδι
Κένυα
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ,Κίνα και ξανά Νεπάλ
Αν και δυσκολευομαι να το δεχτω, κατεληξα οτι υπαρχουν συγκεκριμενα χαρακτηριστικα για το καθε φυλο.Η ευθυνη της οικογενειας συνηθως πεφτει στην γυναικα, ο αντρας θα φροντισει να φερει την ''τροφη'', ισως γιατι ολα τ΄αλλα ειναι πιο δυσκολα. Και προτου ξεσηκωθειτε τα κοριτσια σκεφτειτε οτι αν κανατε κουμαντο στον κοσμο δεν θα ειχαμε πολεμους. Η αναζητηση καινουργιων εμπειριων σ΄αλλα μερη ειναι γνωρισμα του αντρα τροφοσυλεκτη.Εννοειται οτι μπορει να υπαρχει και σε γυναικες, αλλα μαλλον ειστε εξαιρεση. Και για να μην με παρεξηγησετε σας θαυμαζω απεριοριστα. Οσο για το΄''ταξιδι'' που χιλιοαναφερουμε δεν εννοω το ταξιδι της αναψυχης ή των διακοπων. Εννοω το ''ταξιδι'' που αν δεν το κανεις ...δεν αναπνεεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.486
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom