Και τωρα φιλοι μου εμεις που εχουμε κλεισει για τις διακοπες μας στο εξωτερικο τι κανουμε?

isavella

Member
Μηνύματα
133
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία - Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΝYC - ΠΕΡΟΥ
Ακριβως...εσυ μπορει να εισαι στο εξωτερικο,αλλα τα χρηματα δεν μπορουν να μεταφερθουν απο τον ελληνικο λογαριασμο σου στο εξωτερικο.Μετρητα και παλι μετρητα και πας πορτα-πορτα ξενοδοχειων.
Παντως,εχω την εντυπωση,οτι ακομα και αν,εν μερει,αρθει το capital control,θα αργηςουν να αφησουν τη χρηση καρτων για τουρισμο δικο μας,στο εξωτερικο...επειγουν αλλα,οπως εισαγωγες κλπ.
Ισως,τα μελη μας,που ειναι απο Κυπρο,να μας πουν ποσο καιρο μετα τους επιτραπηκε αυτη η χρηση.
Στην Κύπρος πάντως μέρχι σήμερα, 2 χρόνια μετά, ακόμα υπάρχει έλεγχος τραπεζών και το ημερίσιο όριο ανάληψης ανέρχεται στα 300€.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Sorry gia ta greeklish alla den mporo na grapso ellinika. Ta capital control irthan gia na minoun opote min vasizete to programma sas sto endexomeno na arthoun amesa. Akoma kai otan anoixoun oi trapezes, oi periorismoi that sinexistoun. Afta.
 

Action

Member
Μηνύματα
117
Likes
411
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Καλημέρα στην ομάδα. Εγώ πάντως ακύρωσα τις φετινές μου διακοπές στην Αστυπάλαια-Αμοργό κι ας τα 'χα όλα πληρωμένα. Τα ακτοπλοϊκά τα πήρα όλα πίσω στο ακέραιο, 4 μέρες πριν ταξιδέψω. Στα ξενοδοχεία δυστυχώς χρεώθηκα τα μισά στην πιστωτική μου. Η κατάσταση είναι πολύ δύσκολη, εγώ δεν είχα ψυχολογία για ταξίδια και έξοδα. Κάνω διακοπές στην Αττική και ανακαλύπτω μέρη και παραλίες που δεν ήξερα ότι υπάρχουν. Εύχομαι ότι καλύτερο για τον καθένα.
Το 2011 η ''κρίση'' ήταν ακόμη στην αρχή, όλοι μιλούσαν για ανασφάλεια για πολιτική αστάθεια με όλα τα επακόλουθα. Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας ένας λόγος λοιπόν παραπάνω για να μη πραγματοποιήσω το ταξίδι στη Κούβα που δεν είχα ακόμη κανονίσει, αλλά προσανατολιζόμουν προς αυτή τη κατεύθυνση. Μία ξαδέρφη μου πρότεινε το Versus είχαν κάνει το ίδιο πριν χρόνια και είχαν μείνει πολύ ευχαριστημένοι, άρα πατούσα στα ''σίγουρα'' από τη μία, από την άλλη οι εξελίξεις έτρεχαν και κανείς δεν ήξερε που θα κατέληγε όλο αυτό. Έκανα μία συμφωνία λοιπόν με τον εαυτό μου ότι δε θα μου ζητούσα να ξεπεράσω το προυπολογισμό πουθενά και για τίποτα και σκεπτόμενη ότι ίσως και να ήταν το τελευταίο μου ταξίδι στο εξωτερικό, μεγάλο πλήγμα για μένα που τρελαίνομαι να φεύγω, αποφάσισα να το κάνω σημειωτέον χωρίς να έχω παρέα, γιατί κανείς δεν ακολουθούσε. Τελικά εκτός ότι αποζημιώθηκα, πέρασα πολύ όμορφα, κάθε καλοκαίρι όλο και κάτι κανόνιζα ξανά. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ο πανικός δεν ήταν ποτέ καλός σύμβουλος και αφού ήταν ήδη πληρωμένα, με αυστηρό προυπολογισμό πάντα, η γνώμη μου είναι να το πραγματοποιούσες και να μη το ακύρωνες. Σίγουρα δε θα έχουμε τη πολυτέλεια να ξοδεύουμε αλόγιστα στη διασκέδαση ή στο φαγητό ή στα ρούχα και αξεσουάρ ή στις πολύ ακριβές πια θέσεις στις ξαπλώστρες δίπλα στη θάλασσα όμως υπάρχουν τρόποι νομίζω να τα καταφέρουμε, αν πραγματικά το θέλουμε! Όσο για την Αθήνα, ναι συμφωνώ ότι διαθέτει παραλίες και σίγουρα έχεις επιλογές πολλές, γενικά όπου μένει κανείς, όμως μη ξεχνάς ότι βενζίνη, είσοδος στη πλαζ, κάτι να φας, ένας καφές ... ίσως και να είσαι στα ίδια, μπορεί και παραπάνω ίσως.
 
Last edited by a moderator:

alma

Member
Μηνύματα
3.726
Likes
15.094
Καλημέρα στην ομάδα. Εγώ πάντως ακύρωσα τις φετινές μου διακοπές στην Αστυπάλαια-Αμοργό κι ας τα 'χα όλα πληρωμένα. Τα ακτοπλοϊκά τα πήρα όλα πίσω στο ακέραιο, 4 μέρες πριν ταξιδέψω. Στα ξενοδοχεία δυστυχώς χρεώθηκα τα μισά στην πιστωτική μου. Η κατάσταση είναι πολύ δύσκολη, εγώ δεν είχα ψυχολογία για ταξίδια και έξοδα. Κάνω διακοπές στην Αττική και ανακαλύπτω μέρη και παραλίες που δεν ήξερα ότι υπάρχουν. Εύχομαι ότι καλύτερο για τον καθένα.

Αν θεωρείς ότι αυτό είναι το καλύτερο καλά έκανες. Ξέρω όμως πολλούς που δεν ακυρώνουν διακοπές εντός Ελλάδας, επειδή αφενός μεν οι κάρτες στο εσωτερικό λειτουργούν-τουλάχιστον ως τώρα- αφετέρου δε, επειδή όπως ειπώθηκε παραπάνω αν πας σε παραλίες στην Αττική οι τιμές σε οργανωμένες παραλίες είναι υψηλότερες από ότι σε πολλά νησιά, χώρια του πόσο υστερούν σε καθαριότητα, ηρεμία (γίνεται χαμός σε πολλές, ενώ σε κάποια νησιά ακόμα υπάρχουν πεντακάθαρες παραλίες με ελάχιστο κόσμο). Ωστόσο καθένας κάνει τα κουμάντα του και τα ζυγίζει.
Για το ψυχολογικό έχεις απόλυτο δίκιο, όλοι πάνω-κάτω στα ίδια είμαστε.

Να περνάς ωραία.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Eγώ ένα θα πω: τώρα δικαιώνονται οι επιλογές της dim kyr (ο νοών νοείτο)
Ας ξεχάσουμε τα ταξίδια όπως τα ξέραμε/τε τουλάχιστον για κάποια χρόνια.
Βουλιάζω εκ νέου στη σιωπή (όπως θα έλεγαν κάποιοι πολιτικοί κομπορρήμονες) κουρνιάζοντας στο γουρουνοστάσιό μου παρακολουθώντας το απόλυτο θέατρο του παραλόγου.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Κάπου εδώ αποχαιρετώ κι εγώ. Όχι γιατί θα σταματήσω να ταξιδεύω (εδώ ταξίδευα ακόμη κι όταν είχα δουλειά με χρήματα της πλάκας). Θα βρεθεί η άκρη, θα ταξιδεύω διαφορετικά και λιγότερο, ίσως και πολύ λιγότερο. Επέστρεψα από Ισπανία όπου πέρασα υπέροχα αξιοποιώντας λύσεις για να ρίξω το κόστος στο έσχατο (δωρεάν αεροπορικά, πάσο για δωρεάν εισόδους σε μουσεία κτλ). Παρόλα αυτά έκανα την πρώτη ακύρωση ταξιδιού εντός Ελλάδας. Ευελπιστώ ότι δεν θα ακυρώσω ένα ακόμη που έχω κλείσει για έξω, αλλά αν χρειαστεί θα το κάνω.
Δεν μπορώ να συμμετάσχω στον θρήνο για τα χαμένα ταξίδια. Υπάρχουν και υπήρχαν πάντα σοβαρότερα προβλήματα εκεί έξω. Υγιαίνετε, και το εννοώ.
 

katerina21

Member
Μηνύματα
40
Likes
26
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Το 2011 η ''κρίση'' ήταν ακόμη στην αρχή, όλοι μιλούσαν για ανασφάλεια για πολιτική αστάθεια με όλα τα επακόλουθα. Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας ένας λόγος λοιπόν παραπάνω για να μη πραγματοποιήσω το ταξίδι στη Κούβα που δεν είχα ακόμη κανονίσει, αλλά προσανατολιζόμουν προς αυτή τη κατεύθυνση. Μία ξαδέρφη μου πρότεινε το Versus είχαν κάνει το ίδιο πριν χρόνια και είχαν μείνει πολύ ευχαριστημένοι, άρα πατούσα στα ''σίγουρα'' από τη μία, από την άλλη οι εξελίξεις έτρεχαν και κανείς δεν ήξερε που θα κατέληγε όλο αυτό. Έκανα μία συμφωνία λοιπόν με τον εαυτό μου ότι δε θα μου ζητούσα να ξεπεράσω το προυπολογισμό πουθενά και για τίποτα και σκεπτόμενη ότι ίσως και να ήταν το τελευταίο μου ταξίδι στο εξωτερικό, μεγάλο πλήγμα για μένα που τρελαίνομαι να φεύγω, αποφάσισα να το κάνω σημειωτέον χωρίς να έχω παρέα, γιατί κανείς δεν ακολουθούσε. Τελικά εκτός ότι αποζημιώθηκα, πέρασα πολύ όμορφα, κάθε καλοκαίρι όλο και κάτι κανόνιζα ξανά. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ο πανικός δεν ήταν ποτέ καλός σύμβουλος και αφού ήταν ήδη πληρωμένα, με αυστηρό προυπολογισμό πάντα, η γνώμη μου είναι να το πραγματοποιούσες και να μη το ακύρωνες. Σίγουρα δε θα έχουμε τη πολυτέλεια να ξοδεύουμε αλόγιστα στη διασκέδαση ή στο φαγητό ή στα ρούχα και αξεσουάρ ή στις πολύ ακριβές πια θέσεις στις ξαπλώστρες δίπλα στη θάλασσα όμως υπάρχουν τρόποι νομίζω να τα καταφέρουμε, αν πραγματικά το θέλουμε! Όσο για την Αθήνα, ναι συμφωνώ ότι διαθέτει παραλίες και σίγουρα έχεις επιλογές πολλές, γενικά όπου μένει κανείς, όμως μη ξεχνάς ότι βενζίνη, είσοδος στη πλαζ, κάτι να φας, ένας καφές ... ίσως και να είσαι στα ίδια, μπορεί και παραπάνω ίσως.
Η Αττική έχει παραλίες ελεύθερες, παίρνεις την ομπρέλα σου, το ψυγειάκι σου και αράζεις. Δεν χρειάζονται πολλά έξοδα και αν κινείσαι με μηχανή, η βενζίνη σου 'ρχεται λιγότερο. Εχει καταντήσει κοροϊδία η είσοδος-ξαπλώστρα-ομπρέλα και η χρέωση αυτών. Ελεος πια. Στα μέρη μου (Κουρούτα Ηλείας) ουδέποτε χρεώνονταν οι ξαπλώστρες και οι ομπρέλες, μόνο το καφεδάκι που πίνεις. Και εκεί θα την βγάλω τον Αύγουστο, κάνοντας τα μπάνια μου και ατενίζοντας το υπέροχο Ιόνιο. Φιλιά σε όλους

Αν θεωρείς ότι αυτό είναι το καλύτερο καλά έκανες. Ξέρω όμως πολλούς που δεν ακυρώνουν διακοπές εντός Ελλάδας, επειδή αφενός μεν οι κάρτες στο εσωτερικό λειτουργούν-τουλάχιστον ως τώρα- αφετέρου δε, επειδή όπως ειπώθηκε παραπάνω αν πας σε παραλίες στην Αττική οι τιμές σε οργανωμένες παραλίες είναι υψηλότερες από ότι σε πολλά νησιά, χώρια του πόσο υστερούν σε καθαριότητα, ηρεμία (γίνεται χαμός σε πολλές, ενώ σε κάποια νησιά ακόμα υπάρχουν πεντακάθαρες παραλίες με ελάχιστο κόσμο). Ωστόσο καθένας κάνει τα κουμάντα του και τα ζυγίζει.
Για το ψυχολογικό έχεις απόλυτο δίκιο, όλοι πάνω-κάτω στα ίδια είμαστε.

Να περνάς ωραία.
Ευτυχώς έχω ενναλακτική για τον Αύγουστο και θα περάσω 3 εβδομάδες στην ''Μύκονο της Πελοποννήσου'' (Κουρούτα Ηλείας) από όπου και κατάγομαι. Καλά να περνάς κι εσύ.

Κάπου εδώ αποχαιρετώ κι εγώ. Όχι γιατί θα σταματήσω να ταξιδεύω (εδώ ταξίδευα ακόμη κι όταν είχα δουλειά με χρήματα της πλάκας). Θα βρεθεί η άκρη, θα ταξιδεύω διαφορετικά και λιγότερο, ίσως και πολύ λιγότερο. Επέστρεψα από Ισπανία όπου πέρασα υπέροχα αξιοποιώντας λύσεις για να ρίξω το κόστος στο έσχατο (δωρεάν αεροπορικά, πάσο για δωρεάν εισόδους σε μουσεία κτλ). Παρόλα αυτά έκανα την πρώτη ακύρωση ταξιδιού εντός Ελλάδας. Ευελπιστώ ότι δεν θα ακυρώσω ένα ακόμη που έχω κλείσει για έξω, αλλά αν χρειαστεί θα το κάνω.
Δεν μπορώ να συμμετάσχω στον θρήνο για τα χαμένα ταξίδια. Υπάρχουν και υπήρχαν πάντα σοβαρότερα προβλήματα εκεί έξω. Υγιαίνετε, και το εννοώ.
Αν ακύρωσες θα είχες τους λόγους σου, οπότε πολύ καλά έκανες. Το σίγουρο είναι ότι θα βρούμε τρόπους να περνάμε καλά έστω και μέσα στις δύσκολες καταστάσεις που βιωνούμε. Καλά να περνάς όπου κι αν είσαι
 
Last edited by a moderator:

Action

Member
Μηνύματα
117
Likes
411
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
''Αχ Ελλάδα σ'αγαπώ''
Ευτυχώς όλοι καταγόμαστε από κάποιο χωριό είτε στη θάλασσα, είτε κοντά σε αυτή, είτε σε βουνό. Υπέροχα όλα! Πάντα βρίσκεται λύση αν είμαστε αισιόδοξοι και είμαστε ευγνώμονες για ότι ήδη απολαμβάνουμε μόνο που είναι μικρό και καθημερινό και δε του δίνουμε τη σημασία που του αρμόζει. Έρχονται μέρες δύσκολες και κανείς δε γνωρίζει το αποτέλεσμα. Ηρεμία, ψυχραιμία, ενότητα, αλληλοβοήθεια και αγάπη, για να μπορέσουμε να επιβιώσουμε. Ευκαιρία για εμάς τους μεγαλύτερους να ξαναθυμηθούμε τα βραδινά πηγαδάκια με κιθάρα στο φεγγαρόφωτο και τις ατέλειωτες βραδινές συζητήσεις στις παρέες τρώγοντας καρπούζι. Να περνάτε όλοι τέλεια!
Έψαξα τον Θεό μου
στο διάβασμα των Ευαγγελίων
και στις παιδικές μου προσευχές.
Τον έψαξα στις εκκλησιαστικές προσφορές
και στις προσευχές του ιερέα.
Κάποια μέρα όμως
μια οποιαδήποτε μέρα
τον βρήκα:
ήταν ανάμεσα στις κούτες ενός άστεγου
και στα χέρια ενός εργάτη,
ήταν στις σκέψεις ενός τρελού
και στα χέρια ενός ζωγράφου,
ήταν ανάμεσα στους χίλιους πόνους της ζωής
και στο κλάμα ενός παιδιού,
ήταν ανάμεσα στις λέξεις που έγραφα
και στον δρόμο που βάδιζα...
Χωρίς να γνωρίζω το όνομα του
ή τι περίμενε από εμένα
κατάλαβα τι ήθελε:
ήθελε απλά να...ζω!
Gio' Rondas
Φιλιά!!!
 

Capitals

Member
Μηνύματα
25
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Βουκουρέστι - Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος της Ευρώπης
χαιρετω τους ασταματητους ταξιδιώτες... να ρωτησω.. για οσους εχουμε κλεισει και πεταμε υπαρχει περιπτωση στο αεροδρομιο να μας ζητησουν κανα διαβατηριο ή βιζα πουθενα εντος ε.ε. σε περιπτωση που εχουμε grexit...λογικα θ ξερουν οι πρεσβείες των χωρων;;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.381
Likes
14.292
χαιρετω τους ασταματητους ταξιδιώτες... να ρωτησω.. για οσους εχουμε κλεισει και πεταμε υπαρχει περιπτωση στο αεροδρομιο να μας ζητησουν κανα διαβατηριο ή βιζα πουθενα εντος ε.ε. σε περιπτωση που εχουμε grexit...λογικα θ ξερουν οι πρεσβείες των χωρων;;
Ε δεν θα γίνουν και όλα μαζί..και grexit,και δραχμή,και έξοδος από ΕΕ και βίζες....

Μετά από πόσο καιρό ταξιδεύεις;
 

Capitals

Member
Μηνύματα
25
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Βουκουρέστι - Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος της Ευρώπης
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.548
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom