Κακές συνήθειες...

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Στην Κων/πολη όμως όταν πήγαινα να μπω σε τζαμιά μου κακοφαινόταν που έπρεπε να βάλω μαντίλι στο κεφάλι και να βγάλω τα παπουτσια.
Γιατί ρε giristroyra σου κακοφάνηκε κιόλας??
αυτά ειναι αυτονόητα για την είσοδο σε τζαμί.να έλεγες οτι σε παραξένεψε να το καταλάβω...στο ιερό των χριστιανών μπαίνουν θηλυκά?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.721
Likes
50.748
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κλασικό παράδειγμα ξένων όταν έρχονται στην Ελλάδα είναι η αδυναμία υιοθέτησης της συνήθειας να πετάνε τα χαρτιά υγείας στον κάλαθο και όχι μέσα στην τουαλέτα. Όσες φορές και να το πεις, η συνήθεια είναι συνήθεια.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Κάτσε γιατί ο taver παραπάνω το αναφέρει ανάποδα. ότι οι έλληνες τα πετάνε στην τουαλέτα. Στα ρουμάνικα σπίτια πάντως δεν υπάρχουν καλαθάκια.. όλα πάνε μέσα! όταν ρώτησα μου είπαν πως για αυτό τον λόγο βάζουν αρκετά χοντρές (120άρες για όποιον ξέρει) σωλήνες αποχέτευσης!!
 

constadia

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΣΧΑ-ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
επειδή έχω ταξιδέψει στο κάιρο και έχω και φίλους εκεί το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα τους άρεσε καθόλου. είναι πολύ αυστηροί με θέματα θρησκείας και αυτό σίγουρα πήγαινε κόντρα στις δικές τους αρχές. άλλωστε γιατί να το διακινδυνεύσεις.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.133
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Κάτσε γιατί ο taver παραπάνω το αναφέρει ανάποδα. ότι οι έλληνες τα πετάνε στην τουαλέτα. Στα ρουμάνικα σπίτια πάντως δεν υπάρχουν καλαθάκια.. όλα πάνε μέσα! όταν ρώτησα μου είπαν πως για αυτό τον λόγο βάζουν αρκετά χοντρές (120άρες για όποιον ξέρει) σωλήνες αποχέτευσης!!
Όχι, μάλλον σε μπέρδεψα. Σε όλη την Ευρώπη πλην Ελλάδος (και Βουλγαρίας σε ένα βαθμό), τα χαρτάκια πάνε στη λεκάνη, και αυτό έχουν μάθει να κάνουν οι Ευρωπαίοι. Στην Ελλάδα, τα χαρτάκια πάνε στο καλαθάκι, και αυτό έχουν μάθει να κάνουν οι Έλληνες. Και οι μεν και οι δε, όταν πηγαίνουν από τη μια κατάσταση στην άλλη, έχουν πρόβλημα....
 

paparouna

Member
Μηνύματα
22
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΙΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΧΑΒΑΗ!!
Κι εγω αυτης της αποψης ειμαι. Όταν πηγαινεις καπου οφειλεις (για το δικο σου παντα καλο) να συνυπαρχεις με το συνολο για να μην αντιμετωπισεις κανενα προβλημα!!Όχι τιποτα αλλο, αλλα θα εισαι και εκτος εδρας!!!:D:D
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Μωρέ οφείλεις, όντως. Που να το ξέρεις, όμως, ότι υπάρχουν χώρες όπου δεν πρέπει να δείχνεις τα πέλματά σου όπως μας είπε ο Yorgos? Τρέχα γύρευε. Εμένα μου ήρθε άλλη μια κακιά συνήθεια για την οποία οι Ευρωπαίοι μας ρίχνουν στο πυρ το εξώτερο. Το ρέψιμο. Ενώ, απ' την άλλη, εκείνοι «αερίζονται» ανενόχλητοι. Τέλος, μου έκανε εντύπωση στην Γκάνα όπου, ενώ σου μιλάνε, σταματάνε, πάνε σε μια γωνία, κάνουνε την ανάγκη τους και σου ξανά έρχονται!! (άντρες εννοείται που τα «καταφέρνουν» και όρθιοι!!)
 

japetus

Member
Μηνύματα
581
Likes
1.075
Στο Καιρο ναι, μπορει να ειχες προβλημα αν σε εβλεπε καποιος και σε κατηγγειλε στην ασφαλεια του αεροδρομιου.. Αλλιως το πολυ πολυ να εισεπραττες υποτιμητικα βλεμματα.
Εκει που θα ειχες προβλημα ειναι σε πιο ισλαμικες χωρες με λιγοτερη ανοχη στους τουριστες οπως το Ιραν και η Σ.Αραβία, οπου η κατοχη πορνογραφικου υλικου (αντε να τους πεισεις οτι αυτο που εβλεπες δεν ηταν τετοιο) ή αλκοόλ, αποτελεί ποινικό αδικημα..
Γενικά σε οποιαδηποτε χωρα θελει να παει καποιος για μενα το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανει ειναι να ενημερωθει για τα εθιμα και να σεβεται τις αρχες της χωρας.
Ειναι μερικα πραγματα πολυ περιεργα, οπως αυτο με το φιλι στο μαγουλο που σε πολλες χωρες ειναι παρεξηγησιμο και μολονοτι εχεις μια αλφα κατανοηση σαν τουριστας δεν μπορεις να επαφιεσαι σε αυτο.. Αν εισαι Αγγλος στην Ελλαδα και μια φορα ρευτεις κατα λαθος μπροστα σε κοσμο και γελασουν απο αμηχανια ολοι, δεν παει να πει οτι θα εξακολουθησεις να το κανεις...
Αν δε θελει να το κανει (οπως οι περισσοτεροι ελληναραδες) ας κατσει σπιτι του να δει τα dvd της Τσοκλη..
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Μιας και μιλαμε για περιεργες -ας πουμε-συνηθειες,στο Πεκινο οταν καθεσαι σε καποιο καφε ή εστιατοριο ερχεται καποιος ασχετος-εαν υπαρχει θεση βεβαιως- και καθεται διπλα σου χωρις να ρωτησει...Κατι που βιωσα και Σερβια,Κροατια αλλα στο πιο ευγενικο του,σε ρωτανε αν μπορουν να καθησουν...
Και κατι αλλο που εζησα-κι ενιωσα αβολα-στην Πραγα: παρεα Ελληνων καθετε διπλα μας σε καλο εστιατοριο κι ενας απο αυτους-ο πιο νεαρος- βγαζει χτενα και χτενιζει τα μαλλια του μεσα στο πιατο του...ειμαστε εμεις οι Ελληναρες!!!
 

Φώτης

Member
Μηνύματα
33
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Στο Dubai και στο Oman, μου έκανε εντύπωση ότι ο συνομιλητής μου όταν απαντούσε σε ερώτηση της συζύγου μου, δεν κοίταζε αυτήν αλλά εμένα. Επίσης ήταν αδιανόητο η χειραψία μεταξύ ανδρός - γυναικός.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Εμενα ,προσφατο μου εκανε εντυπωση στην Ινδια που θεωρουν το αριστερο χερι βρωμικο,λογω οτι κανει την οντως βρωμικη δουλεια του σκουπισματος...:bleh:
Και μου ετυχε φαση να παω να αγγιξω κατι με το αριστερο και ουρλιαξαν διπλα μου οι Ινδοι!!!:haha:
 

tai

Member
Μηνύματα
290
Likes
87
Ταξίδι-Όνειρο
το τελος του δρομου
τελικα:roll:
πολιτισμός είναι .....
να σέβεσαι τον πολιτισμό του άλλου
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.509
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom