Καλά - στραβά - ανάποδα vol 2

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

liopyr

Member
Μηνύματα
322
Likes
627
Ο συνολικός αριθμός δημοσίων υπαλλήλων την τελευταία φορά που μετρήθηκαν ήταν ~700.000 (μαζί με τα σώματα ασφαλείας), που σε ποσοστό επί του εργατικού δυναμικού είναι κοντά στο 1/3 σε σύγκριση με τις γνωστές σοβιετίες της Δανίας και της Σουηδίας, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα που θα μας αναλύσει η Τζήμερος κάποια μέρα παίζοντας monopoly.

Στον αριθμό που εμφανίζουν "τα Νέα" για τον Πακιστερό αγωνιστή προσμετρώνται εποχικοί - ωρομίσθιοι - συμβασιούχοι κλπ., οπότε το αποτέλεσμα μπορεί να θεωρηθεί λίγο μαγειρεμένο, λίγο φωτοβολίδα, λίγο λαϊκισμός, λίγο "τα Νέα" δηλαδή.
Για τον τρόπο έγιναν, και σηκώνει πράγματι κριτική γιατί ήταν ξεδιάντροπα αναξιοκρατικός και πελατειακός, λίγοι δείχνουν να ενδιαφέρονται.

Τώρα για την επιλογή του σύριζα να τον προτείνει ΠΤΔ τι να πω.
Προσπαθώ να βρω κάτι θετικό, και το μόνο βρίσκω είναι πως τα χημικά του μύριζαν δυόσμο και λεβάντα, δεν ήταν σαν τα μετέπειτα που σου έκοβαν την όρεξη.
Α, και έχει αποδείξει περίτρανα την μαχητικότητά του στον αντιφασιστικό αγώνα βγάζοντας screen saver σε τηλεοπτική εκπομπή.

Πάντως πιστεύω, πως η κριτική για έναν μέχρι χθες παρωχημένο θεσμό, είναι μάλλον υπερβολική δεδομένων των συγκυριών.
Όπως υπερβολική είναι και η τάση της αντίθετης πλευράς, που πρέπει σώνει και καλά να μας πείσει πως το στρατηγικό πλάνο του σύριζα είναι σωστό ότι και να αποφασίσει, επειδή μέχρι σήμερα του βγαίνει.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Και πως θα γίνει αυτό;;

Αν κηρύξεις χρεωκοπία και δεν πληρώνεις δανειστές (φαντάζομαι αυτό εννοείς και όχι και προς τα μέσα δηλαδή μισθούς και συντάξεις) δεν θα έχεις ρευστότητα στο εσωτερικό αφού η στρόφιγγα της ΕΚΤ θα κλείσει (έχει ήδη κλείσει και μόνο μέσω του Ela παίρνουμε τώρα) . Πως θα λύσεις το πρόβλημα της ρευστότητας στο εσωτερικό σήμερα αύριο και για ένα εξάμηνο .... άσε που θα μας κηρύξουν "πόλεμο" όλες οι χώρες της ΕΕ...

Έχουμε ήδη και ένα άτυπο bank run...
Μάλλον δεν διάβασες το παράλληλο νόμισμα...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Επίσης πόσες πιθανότητες για επανάληψη απειλής αλά Κύπρου δίνετε την προσεχή Παρασκευή;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Και πως θα γίνει αυτό;;

Αν κηρύξεις χρεωκοπία και δεν πληρώνεις δανειστές (φαντάζομαι αυτό εννοείς και όχι και προς τα μέσα δηλαδή μισθούς και συντάξεις) δεν θα έχεις ρευστότητα στο εσωτερικό αφού η στρόφιγγα της ΕΚΤ θα κλείσει (έχει ήδη κλείσει και μόνο μέσω του Ela παίρνουμε τώρα) . Πως θα λύσεις το πρόβλημα της ρευστότητας στο εσωτερικό σήμερα αύριο και για ένα εξάμηνο .... άσε που θα μας κηρύξουν "πόλεμο" όλες οι χώρες της ΕΕ...

Έχουμε ήδη και ένα άτυπο bank run...
Αν δεν βαριέσαι, διάβασε εδώ:

http://www.theguardian.com/world/20...s-economist-yanis-varoufakis#comment-46716101
και το σχόλιο του Trond Andresen

με την παραπομπή του εδώ:

http://www.itk.ntnu.no/ansatte/Andresen_Trond/articles/sammelpublikation_parallelwährung.pdf

στη σελίδα 14.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.406
Likes
14.376
Τόσοι είχαν γράψει ότι είναι τα ΝΕΑ. Άλλες πηγές αναφέρουν ένα νούμερο γύρω στις 250.000 χιλιάδες. Προσωπικά δεν γνωρίζω αν μπορεί να διασταυρωθεί από κάπου. Όλοι όμως γνωρίζουμε (εγώ, αρκετούς) ανθρώπους που διορίστηκαν με κάποιο νόμο/τρόπο την εποχή του (θυμάσαι τα στέητζ;). Εν πάση περιπτώσει, η αναφορά από μέρους μου έγινε με σαρκαστική διάθεση και με το στοιχείο της υπερβολής (μικρό ή μεγαλύτερο) για την επισήμανση προκειμένου να προκαλέσει μεγαλύτερη αίσθηση. :);)
Σωστά τα λές για την υπερβολή.Τον αριθμό τον είχα διαβάσει και αλλού και μου φάνηκε τρομακτικός.Αλλά και 250.000 να είναι πάλι είναι πολύ μεγάλη ποσότητα.
Πως να ψηφίζουν και τι επιλογές κάνουν όλοι αυτοί;Και μετά καθόμαστε και μιλάμε για αρχές,ιδέες κτλ. Αναρωτιέμαι καμμιά φορά αν έχουν κάποιο νόημα τέτοιες συζητήσεις.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.451
Μάλλον δεν διάβασες το παράλληλο νόμισμα...
Όχι ...για κάνε μια ανάλυση αν μπορείς για να γίνει και κάποια συζήτηση .... Βασικά δεν άκουσα ποτέ από χείλη κυβερνητικά κάτι τέτοιο ... βέβαια μπορεί να έχει λεχθεί αλλά δεν το πήρα πρέφα...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.763
Το παράλληλο νόμισμα, χωρίς να είμαι ούτε κατά διάνοια ειδκός, είναι μόνο στη σφαίρα της θεωρίας. Στη πράξη, θα δημιουργηθεί μια τεράστια μαύρη αγορά ευρώ (=μπάχαλο) και γενικά η οικονομία δε μου φαίνεται ότι μπορεί να λειτουργήσει ομαλά, μάλλον για χάος το κόβω.
Αλλά, όπως είπα, δεν έχω σχέση με το αντικείμενο.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.406
Likes
14.376
Και εγω δεν είμαι ειδικός αλλά μάλλον νομίζω ότι αυτό που λέει ο @GTS θα γίνει.
Είχα όμως διαβάσει κάπου ότι λειτούργησε με σχετική επιτυχία στο Ισραήλ.Ξέρει κανείς περισσότερα;
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Επειδή κανείς μας δεν είναι ειδικός φαντάζομαι πως οι ειδικοί που το προτείνουν έχουν κατά νου τη μαύρη αγορά και πως να την αντιμετωπίσουν.Ήδη και τα δυο άρθρα που προτάθηκαν αναφέρουν τρόπους.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.258
Μηνύματα
885.377
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom