Καλά - στραβά - ανάποδα vol 2

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Τα μαθηματικά είναι θεωρία, όχι επιστήμη. (άσχετο αλλά πάντα ήθελα να το πω)
Και ο Gauss όταν είπε ότι τα μαθηματικά είναι η βασίλισσα των επιστημών τι εννοούσε;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.530
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Οταν ανοιξα πρωτη φορα λογαριασμο στη Γαλλια, επειδη δεν ειχα να αποδειξω γαλλικο εισοδημα επρεπε να βαλω στο λογαριασμο ενα ποσο 1000€. Ενω ειχα ενα οριο υπεραναληψης 100€. Δηλαδη ο λογαριασμος μου μπορουσε να φτασει μεχρι το -100€. Ομως δεν μπορουσα να κανω αναληψη περισσοτερα απο 100€ τη μερα, 300€ τη βδομαδα και 500€ το μηνα.
Μάλιστα. Κι όταν έφτασες στο -100, μπήκες στην τράπεζα του είπες "μάγκες, αδυνατώ να σας πληρώσω τα 100 που χρωστάω. Α, κι επειδή θα αγοράσω καινούρια κουζίνα, δώστε μου κι ένα χιλιάρικο ακόμη".
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αποδεικνύει απλώς ότι υπάρχουν πολλοί συμπολίτες μας που πιστεύουν σε αυτούς,όπως κι ότι δεν έχουμε πατήσει στη σελήνη,ότι υπάρχει το τέρας του Λοχνες κλπ.

Δεν αποτελεί πολιτική κριτική αυτό.Ο ένας πιστεύει σε ψεκασμούς,ο άλλος σε τύπους που περπατάνε στο νερό.Δεν κατάλαβα γιατί ο πρώτος θεωρείται ζαβότερος τους δευτέρου.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Μάλιστα. Κι όταν έφτασες στο -100, μπήκες στην τράπεζα του είπες "μάγκες, αδυνατώ να σας πληρώσω τα 100 που χρωστάω. Α, κι επειδή θα αγοράσω καινούρια κουζίνα, δώστε μου κι ένα χιλιάρικο ακόμη".
Αφού θα είπε ότι είναι απ' το Σύριζα Παρισίων (sic), λογικά θα του τα χάρισαν όλα τα χρωστούμενα...
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Και ο Gauss όταν είπε ότι τα μαθηματικά είναι η βασίλισσα των επιστημών τι εννοούσε;
@North66
Να τον ρωτήσεις. Οι μισοί μαθηματικοί θεωρούν οτι δεν είναι.
Οι άλλοι μισοί απλά δεν ξέρουν. :D:D:D
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.530
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν αποτελεί πολιτική κριτική αυτό.Ο ένας πιστεύει σε ψεκασμούς,ο άλλος σε τύπους που περπατάνε στο νερό.Δεν κατάλαβα γιατί ο πρώτος θεωρείται ζαβότερος τους δευτέρου.
Πολιτική κριτική είναι ότι είναι ακροδεξιός. Δηλαδή ο ψηφοφόρος του ΣΥΡΙΖΑ είναι ευχαριστημένος που θα συγκυβερνήσει με αυτό το πράγμα;

Το ποιος είναι ζαβός και ποιος όχι παίζει ρόλο στην έξωθεν καλή μαρτυρία όταν πας να ζητήσεις διευκολύνσεις. Δε φτάνει που έχουν μπροστά τους Βαρουφοnomics, θα βρουν ως συνδιαπραγματευτή έναν ψεκασμένο. ΚΑλώς ή κακώς, το ότι υπάρχει κόσμος που πιστεύει ότι το ξόρκι (η Βίβλος) λέει την αλήθεια, ότι ο γιος του Θεού ήρθε και πήγε σε ένα γάμο κι έκανε τα νερά κρασιά κλπ είναι κάτι αποδεκτό. Κακώς κατά τη γνώμη μου. Είναι μια ζαβοσύνη αποδεκτή. Η άλλη είναι κοινώς μη αποδεκτή. Όταν επιλέγεις ποιος θα σε εκπροσωπήσει για να μιλήσει με ανθρώπους στους οποίους χρωστάς, επιλέγεις συνήθως αυτόν με τον μικρότερο παρονομαστή κοινώς αποδεκτής ζαβοσύνης. Ε εμείς επιλέξαμε τον ζαβότερο.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Όπως έγραψε ένα σάιτ, υπάρχει προσωπική "χημεία" μεταξύ των δύο αρχηγων. Δεν θέλω να σκεφτώ τι χημικά έχει μέσα.
Πάντως καλώς βγήκε ο Σύριζα, να εφαρμόσει ότι μπορεί απο την θεωρία του, να εκτονωθεί ο λαός και να δούμε ψύχραιμα τα αποτελέσματα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.530
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ το μόνο που θέλω να εφαρμόσει είναι να έχουμε στο τέλος της χρονιάς μη ελειμματικό προϋπολογισμό. Στα άλλα, υπάρχουν πολλά που διαφωνώ (π.χ. οι αρλούμπες περί κομματικοποίησης των πανεπιστημίων, οι κρατικοποιήσεις) και άλλα στα οποία συμφωνώ (ας βάλει και κανά χέρι στους παπάδες, συμφωνώ στα νομοθετικά περί ομοφυλόφιλων, σε πολλά από το μεταναστευτικό κλπ.). Αλλά όλα αυτά είναι δευτερεύοντα, το επείγον είναι το οικονομικό. Κι εκεί δυστυχώς, εκτός από διγλωσσία, υπάρχει και ιδεοληψία. Τέλος πάντων, πρώτη μέρα είναι, θα τους δούμε και θα τους κρίνουμε. Το ότι το άλλο κομμάτι της κυβέρνησης πάντως είναι ο Καμμένος είναι πολύ ανησυχητικό. Μα πολύ. Κι όσο και να μου λένε φίλοι ΣΥΡΙΖΑιοι ότι δεν τους ανησυχεί, δεν τους πιστεύω.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Το οτι το να ζήσουμε να το θυμόμαστε ΠΑΣΟΚ πήρε το μεγαλύτερο ποσοστό του στη Λακωνία τι σας λέει;
Μήπως άλλα μας έλεγες και άλλα έκανες στην προεκλογική σου εκστρατεία εκεί κάτω Νεντελάκι;;; :p
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.141
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μάλιστα. Κι όταν έφτασες στο -100, μπήκες στην τράπεζα του είπες "μάγκες, αδυνατώ να σας πληρώσω τα 100 που χρωστάω. Α, κι επειδή θα αγοράσω καινούρια κουζίνα, δώστε μου κι ένα χιλιάρικο ακόμη".
Ετσι κι αλλιως δεν υπηρχε περιπτωση να μου δωσουν δανειο οπως αφηναν οι ελληνικες κυβερνησεις να κανουν οι ελληνικες τραπεζες. Ο δανεισμος ειναι ιδιατερα αυστηρος και πρεπει να αποδειξεις πως εχεις εισοδηματα τριπλασια του δανειου. Επισης η ασφαλεια που υποχρεουσε να κανεις εξασφαλιζει την αποπληρωμη του σε περιπτωση που μειωθουν τα εισοδηματα σου ή μεινεις ανεργος χωρις να κινδυνευεις να χασεις το σπιτι σου.

Τι θελω να πω... Δυο χωρες Ελλαδα, Γαλλια καθοδηγουμενες απο την οικονομικη πολιτικη της Ευρωζωνης και οι δυο. Την εφαρμοσαν ομως διαφορετικα. Σημασια λοιπον εχει ποιος εφαρμοζει την οικονομικη πολιτικη. Αν ειναι ικανος θα κανει ελιγμους αναλογα τις περιστασεις και χωρις να εξωντωνει τους πολιτες της χωρας του.

Ολα αυτα αφου θεωρουμε πως ο καπιταλισμος ειναι αναποφευκτος.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.764
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom