Καλά - στραβά - ανάποδα vol 2

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μα τι καρμίρικο ύφος που έχει ο Χαρδούβελης....
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Κι εδώ!
υ.γ πήγαινες γυρεύοντας... :bleh::bleh::bleh:
το χρώμα είναι συμβολικό ξέρεις...
Επειδή είσαι νέα στην αριστερά, να σε πληροφορήσω πως τα παλαιά (νομίζω και τα πρώτα) χρώματα των ΑΡ ήταν ροζουλί (original συριζα) και μαύρο (καμμένο).
Οπότε, ναι, τα ΑΡ ταιριάζουν άψογα με την συγκυβέρνηση.

Δεν παίζουν και τα pm, να σου στείλω το membership status μου.
Όπου provocateur και jousis και τούμπαλιν.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Από την άλλη εδώ τα συναισθήματα ειναι μεικτά

- Καταργούνται από εφέτος οι πανελλαδικού τύπου εξετάσεις στην Α' και την Β΄ Λυκείου
- Στην Γ' Λυκείου θα διευρυνθούν τα επιστημονικά πεδία, έτσι ώστε να δοθούν περισσότερες ευκαιρίες για σπουδές στους υποψηφίους σε τμήματα που είναι κοντά στην περιοχή κατοικίας τους.

Πότε επιτέλους θα τολμήσει κάποιος να καταργήσει της Πανελλήνιες της Γ' Λυκείου; Τα παιδιά μισούν την γνώση και οι γονείς ξεπαραδιάζονται στα φροντιστήρια.

- Επιστρέφουν οι «αιώνιοι» φοιτητές και καταργείται ο νόμος που ορίζει την διαγραφή τους. Όσοι ενδιαφέρονται θα συνεχίσουν κανονικά τις σπουδές τους, χωρίς περιορισμό χρόνου

Δεν νομίζω κανείς να πει ότι δεν ενδιαφέρεται, ακόμα και αν τα έχει γραμμένα στα παλιά του τα παπούτσια. Απλά θα συνεχιστεί μια άρρωστη κατάσταση είς βάρος των φοιτητών που είναι τυπικοί. Thumbs down εδώ.

- Οι διοικητικοί υπάλληλοι των πανεπιστημίων που απομακρύνθηκαν με το μέτρο της διαθεσιμότητας, επιστρέφουν στις θέσεις τους

...και θα αξιολογηθούνε, αυτό το ξέχασε. Δεν υπάρχει άνθρωπος που να μιλάει Ελληνικά και να μην έχει ταλαιπωρηθεί από ανίκανους διορισμένους διοικητικούς στην σχολή του.

- Θα καταργηθεί το ένα σύγγραμμα στα πανεπιστήμια και οι φοιτητές θα έχουν πρόσβαση με αξιόπιστο τρόπο στις «ηλεκτρονικές βιβλιοθήκες»=

Thumbs up για το τελευταίο. Θυμάμαι όταν σπούδαζα Ελλάδα δεν είχαμε πρόσβαση στα επιστημονικά περιοδικά on-line για κάμποσους μήνες γιατί δεν είχε πληρώσει το υπουργείο τον λογαριασμό του!

Δεν είπε τίποτα για την κομματοκρατία στους φοιτητικούς συλλόγους, ή εγώ δεν κατάλαβα..

Κουράκης: Τέλος στην Τράπεζα Θεμάτων, επιστρέφουν οι "αιώνιοι"
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Μα τι καρμίρικο ύφος που έχει ο Χαρδούβελης....
Παραδέξου το βλέπεις Μέγκα! Ο Τζον όμως τι κομψός, ένας κύριος!

Δεν παίζουν και τα pm, να σου στείλω το membership status μου.
Όπου provocateur και jousis και τούμπαλιν.
Δεν παίζουν ισχύει φταίει ο ΣΥΡΙΖΑ και γι αυτό!

υ.γ το υπονοούμενο το έπιασες πάντως, agent provocateur, louboutin κτλ εύγε!
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
- Επιστρέφουν οι «αιώνιοι» φοιτητές και καταργείται ο νόμος που ορίζει την διαγραφή τους. Όσοι ενδιαφέρονται θα συνεχίσουν κανονικά τις σπουδές τους, χωρίς περιορισμό χρόνου

Δεν νομίζω κανείς να πει ότι δεν ενδιαφέρεται, ακόμα και αν τα έχει γραμμένα στα παλιά του τα παπούτσια. Απλά θα συνεχιστεί μια άρρωστη κατάσταση είς βάρος των φοιτητών που είναι τυπικοί. Thumbs down εδώ.
Επειδή το ακούω παντού αυτό. Ποιό ακριβώς είναι το βάρος ;
Οι "αιώνιοι" φοιτητές δεν δικαιούνται βιβλία,πάσο, παίζει να μην δικαιούνται καν φαγητό στα εστιατόρια των σχολών.
Το μόνο που δικαιούνται είναι να πηγαίνουν σε τάξεις (πόσοι πάνε; ), να κάνουν καμάκι στα πιπίνια της φιλοσοφικής και όσοι εγγράφονται είναι και ένα μικρό βάρος στην γραμματεία.

Ένας όμως κακομοίρης που πηγαίνει σε 1 μάθημα το εξάμηνο, ποιόν επιβαρύνει;
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Εχεις μπει σε αμφιθέατρο σχολής τελευταία; Επίσης η υπόσχεση της αιώνιας φοίτησης κάνει τους φοιτητές να μην ζορίζονται να περάσουν τα μαθήματα στην ώρα τους και να πηγαίνουν πάλι τον επόμενο χρόνο. Τέλος, είναι ανθρώπινο και το έχω ζήσει στην Ελλάδα και στο εξωτερικό, αν κάποιος δεν έχει κάποιους κανόνες ή αν δεν πληρώνει για τις σπουδές του, δεν εκτιμάει την σπουδή του τόσο όσο ο άλλος.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Οι σπουδές σαν μπίζνα (παραγωγή εργατικού δυναμικού), ναι, ζημειώνονται απο αυτά που λες. Οι σπουδές σαν "ευκαιρία γνώσης" δεν χάνουν τίποτα.

Νομίζω όμως πως το μεγαλύτερο ποσοστό των "παλαιών" φοιτητών είναι 1-3 ετών πίσω, όχι "αιώνιοι". Μπορεί να κάνω και λάθος για το σήμερα, έχω χρόνια να πάω σε αίθουσα.
 
Last edited:

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.531
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom