Καλά - στραβά - ανάποδα vol 2

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.762
Φαίνεται ότι η νέα γραμμή του φόρουμ είναι ότι όποιος είναι αντίθετος με το Σύριζα, θα δέχεται τις ειρωνίες των ίδιων γνωστών ατόμων που μονοπωλούν στα πολιτικά θέματα συμπεριλ. και ατόμων που έχουν αρμοδιότητες moderating. Γιατί όταν ένα άτομο που πρέπει να κάνει moderating μιλάει για χυδαία επιχειρήματα, γελοιοποιεί τον ίδιο το ρόλο του.

Όταν όμως δε μείνει σε λίγο καιρό κανείς άλλος εδώ μέσα να γράφει γιατί θα έχει βαρεθεί να βλέπει αυτό το κομματικοποιημένο κλίμα και το φανατισμό ορισμένων, τότε θα είναι αργά...
Και ποιος είναι αυτός που δίνει την γραμμή;
Δεν νομίζεις ότι είναι προσβλητικό το σχόλιο σου;
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.762
υπάρχει το κουμπάκι της αναφορας,ειδάλως όποιου δεν του αρέσει η συζήτηση μπορεί να αποχωρήσει.
Αμάν μ'αυτά τα κλειδώματα.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Φαίνεται ότι η νέα γραμμή του φόρουμ είναι ότι όποιος είναι αντίθετος με το Σύριζα, θα δέχεται τις ειρωνίες των ίδιων γνωστών ατόμων που μονοπωλούν στα πολιτικά θέματα συμπεριλ. και ατόμων που έχουν αρμοδιότητες moderating. Γιατί όταν ένα άτομο που υποτίθεται ότι κάνει moderating και πρέπει να συμμαζέψει τη συζήτηση και τους χαρακτηρισμούς μιλάει για χυδαία επιχειρήματα, γελοιοποιεί τον ίδιο το ρόλο του και χάνει το σεβασμό των μελών του φόρουμ.
Ειλικρινά ρε @North66 δεν έχεις βαρεθεί να λες τα ίδια και τα ίδια και να προσπαθείς να διαστρεβλώσεις όσα λέγονται για να πεις τον πόνο σου;
Αν πιστεύεις οτι η αντίθεση στο να θίγεται και να κρίνεται ένας άνθρωπος με χτυπήματα κάτω από τη μέση είναι γραμμή Σύριζα κι όχι θέμα ηθικής πάω πάσο!
Όσο για το ποιος γελοιοποιείται, δημόσια γράφουμε άσε να το κρίνουν άλλοι.
Καλά για το αν και ποιών ατόμων το σεβασμό χάνω μιας και σε μένα αναφέρεσαι έχω τέτοια ανησυχία που θα ανοίξω άλλη μια μπύρα να πνίξω τον πόνο μου!

Και για να τελειώνω εγώ προσωπικά με αυτή την ιστορία, το να κρίνεις έναν άνθρωπο από τις επιλογές των γονιών του, των παιδιών του κ.ο.κ το βρίσκω ανήθικο και χυδαίο, αυτός είναι ο δικός μου κώδικας αξιών και τον εφαρμόζω σε όλους τους ανθρώπους όποιο κι αν είναι το παρελθόν τους, όποια και να είναι η ιδεολογία τους. Δεν ξέρω πραγματικά γιατί σε κάποιους από εσάς φαίνεται προκλητικό, εγώ πίστευα οτι είναι αυτονόητο!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Και για να τελειώνω εγώ προσωπικά με αυτή την ιστορία, το να κρίνεις έναν άνθρωπο από τις επιλογές των γονιών του, των παιδιών του κ.ο.κ το βρίσκω ανήθικο και χυδαίο, αυτός είναι ο δικός μου κώδικας αξιών και τον εφαρμόζω σε όλους τους ανθρώπους όποιο κι αν είναι το παρελθόν τους, όποια και να είναι η ιδεολογία τους. Δεν ξέρω πραγματικά γιατί σε κάποιους από εσάς φαίνεται προκλητικό, εγώ πίστευα οτι είναι αυτονόητο!
Kαι γω πιστεύω ότι είναι αυτονοητο να θεωρώ κάποιον υπεύθυνο για το πως μεγαλώνει τα παιδιά του όταν φτάνουν σε τέτοιες ακρότητες και τον κρίνω όταν είναι δημόσιο πρόσωπο. Μόνο που εγώ δε σε λέω χυδαία και ανηθικη. Αυτή είναι η διαφορά μας.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Ετσι ακριβώς είναι, είναι ανήθικο και χυδαίο να ζητάς αποζημιώσεις από τους σημερινούς Γερμανούς για τα εγκλήματα των προγόνων τους!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
'Εχεις ακούσει(από παλαιότερους φυσικά),την ιστορία που λέει ο Βαρουφάκης ότι η τότε συντηρητική κυβέρνηση ψήφισε τροπολογία σε νόμο για να τον απομακρύνει από την θέση σχολιαστή που είχε στο ελληνόφωνο πρόγραμμα του ραδιοφώνου ;Η τα παραλέει;
Μιλάμε για 1988-2000.
Μπα, δεν έχω τέτοιες επαφές εδώ, δε μιλάω με "παλαιότερους" Έλληνες γιατί δε μπορείς να κάνεις καμία κουβέντα μαζί τους (όταν πρωτοήρθα με ρωτάγανε "οδηγάτε αυτοκίνητα στην Ελλάδα ε; μπράβο μπράβο, θα τα πας καλά εδώ")

:bleh:

Όταν όμως δε μείνει σε λίγο καιρό κανείς άλλος εδώ μέσα να γράφει γιατί θα έχει βαρεθεί να βλέπει αυτό το κομματικοποιημένο κλίμα και το φανατισμό ορισμένων, τότε θα είναι αργά για το φόρουμ
Είναι η δεύτερη φορά που αναφέρεσαι στο φόρουμ ως σύνολο, και είμαι υποχρεωμένος να απαντήσω, για πρώτη και τελευταία φορά - το παρόν τόπικ έχει ένα θέμα, και όποιος θέλει συμμετέχει, όπως και σε όλα τα τόπικ στο φόρουμ. Όποιος ενοχλείται από κάποιο μήνυμα μπορεί να κάνει αναφορά και αν χρειάζεται να γίνει κάτι θα γίνει. Δημόσιο διάλογο για το αν θα αδειάσει το φόρουμ σε λίγο καιρό επειδή δε σου αρέσει το εν λόγω τόπικ δε θα κάνουμε.

Τέλος και συνεχίστε με τα του τόπικ. Όσοι έχουν απορίες για το παραπάνω, report ή pm.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Kαι γω πιστεύω ότι είναι αυτονοητο να θεωρώ κάποιον υπεύθυνο για το πως μεγαλώνει τα παιδιά του όταν φτάνουν σε τέτοιες ακρότητες και τον κρίνω όταν είναι δημόσιο πρόσωπο. Μόνο που εγώ δε σε λέω χυδαία και ανηθικη. Αυτή είναι η διαφορά μας.
Δες πάλι τι σου απάντησα αρχικά
Το ρητορικό σου ερώτημα βαζίζεται πάνω σε ένα λαϊκίστικο στα όρια του χυδαίου επιχείρημα,
Δεν αναφέρομαι σε σένα προσωπικά σαν άνθρωπο γιατί προφανώς και δε σε γνωρίζω αλλά στη χρήση τέτοιου είδους επιχειρημάτων, νομίζω οτι τα ελληνικά μου είναι σχετικά καλά...μπορεί πάλι και όχι!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ετσι ακριβώς είναι, είναι ανήθικο και χυδαίο να ζητάς αποζημιώσεις από τους σημερινούς Γερμανούς για τα εγκλήματα των προγόνων τους!
Κοιταξε Σουρδε για να καταλαβαινομαστε. Αν κλεψω τα λεφτα ενος ανθρωπου και τα αφησω στο γιο μου, τα παιδια αυτου του ανθρωπου θα εχουν καθε δικαιωμα να διεκδικησουν τα κλοπιμαια απο το παιδι μου. Γι αυτο δεν θα τους κατηγορησει κανεις.
Αν ομως κολλησουν στο γιο μου την ταμπελα "ο γιος του κλεφτη" τοτε αυτη θα ειναι μια χυδαια πραξη.

Ατυχες το παραδειγμα σου.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Kαι γω πιστεύω ότι είναι αυτονοητο να θεωρώ κάποιον υπεύθυνο για το πως μεγαλώνει τα παιδιά του όταν φτάνουν σε τέτοιες ακρότητες και τον κρίνω όταν είναι δημόσιο πρόσωπο. Μόνο που εγώ δε σε λέω χυδαία και ανηθικη. Αυτή είναι η διαφορά μας.
Ειναι δικαιωμα σου να θεωρεις οποιον εσυ θες υπευθυνο και να κρινεις καθε δημοσιο προσωπο. Μαθε ομως πως καθε δημοσια τοποθετηση σου εχουν δικαιωμα να την κρινουν οσοι την διαβαζουν. Απο καποιους κριθηκε ανηθικη και χυδαια (η αποψη, οχι εσυ).
Εγω ημουν πολυ προσεκτικος στους χαρακτηρισμους μου και προσπαθησα να σε προστατευσω. Και με ολο το συμπαθειο θα το κανω και τωρα. Σταματα να παριστανεις τη Ζαρουλια. Δεν σου παει ρε κοριτσι μου...
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Κοιταξε Σουρδε για να καταλαβαινομαστε. Αν κλεψω τα λεφτα ενος ανθρωπου και τα αφησω στο γιο μου, τα παιδια αυτου του ανθρωπου θα εχουν καθε δικαιωμα να διεκδικησουν τα κλοπιμαια απο το παιδι μου. Γι αυτο δεν θα τους κατηγορησει κανεις.
Αν ομως κολλησουν στο γιο μου την ταμπελα "ο γιος του κλεφτη" τοτε αυτη θα ειναι μια χυδαια πραξη.

Ατυχες το παραδειγμα σου.
Κοίταξε παριζιάνε κομμουνάριε για να καταλαβαινόμαστε, η εμμονή σας να μας πείσετε για την αριστερη επανάσταση του Σύριζα με έχει φέρει για πρώτη φορά (ελπίζω και τελευταία) στο σημείο να καταλαβαίνω τον πόνο του North. Τι πρέπει να ζήσω ακόμη ο άνθρωπος!
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.502
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom