Καλησπέρα travelstories

KostasGR

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Καλησπέρα και από μένα, ονομάζομαι Κωνσταντίνος είμαι 26 από Θεσσαλονίκη, παντρεμένος εδω και 4 μήνες. Είμαι απόφοιτος ιδιωτικού ΙΕΚ ως υπάλληλος τουριστικού γραφείου και τα τελευταία 4 χρόνια ζούσα και δούλευα στο εξωτερικό ως προμηθευτής / μεσάζοντας σε μια κατασκευαστική εταιρία (άσχετο τελείως με αυτο που διδάχτηκα). Μετά τον γάμο μου ήρθα για μόνιμα πίσω στη Ελλάδα (Θεσσαλονίκη) και τωρα ψάχνομαι εδω να κάνω κάποια πρακτική για αρχή σε κάποιο τουριστικό γραφείο γιατί με το που αποφοίτησα έφυγα κατευθείαν για εξωτερικό και δεν έχω καμία γνώση πρακτικά πάνω σ' αυτο που σπούδασα. (Έχασα μέλος απ την οικογένεια μου και για οικονομικούς λόγους έφυγα). Έχω αφήσει βιογραφικά σε όλα τα τουριστικά γραφεία της περιοχής μου και στο κέντρο και γενικώς παντού όπου μπορώ και βρίσκω την ευκαιρία, αλλα τίποτα.. ησυχία. Ο μισθός για αρχή δεν με απασχολη, όσο είναι πρόθυμοι να δώσουν καλώς, με όλα συμβιβάζομαι. Το κυριότερο για μένα είναι να μάθω την δουλειά και την λειτουργία γενικώς ενως γραφείου και τον τουριστικό κλάδο. Μίλησα και με την σχολή μου, τίποτα καλό δεν βγήκε αντιθετως μάλωσα μαζι τους, 2 χρόνια έσκασα τόσα χρήματα για τις σπουδές και να έρχομαι σ'αυτους και να μου λένε πως δεν μπορούν να κάνουν τίποτα στην περίπτωση μου; Ξέρω αρκετές ξένες γλώσσες (καθαρά ρωσσικα, αγγλικά πτυχιούχος τουρκικά, γερμανικά και τωρα μαθαίνω ιταλικά). Είμαι έτοιμος να το κυνηγήσω όσο δεν πάει, το έχω πάρει απόφαση. Τέλος πάντων να μην τα πολυλογώ.

Θα ήμουν ευγνώμων αν μπορεί να δώσει κάποιος καμια συμβουλή στην δικιά μου περίπτωση.

Σας ευχαριστώ πολυ και καλώς σας βρήκα.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.888
Likes
26.870
Καλησπέρα και καλώς ήρθες.
Μια και μιλάς Ρώσικα,έκανες περατζάδα από Μουζενίδη;Είτε το τουριστικό
γραφείο που έχει,είτε στην αεροπορική εταίρία.Έψαχναν προσωπικό με γνώση
Ρωσικών.
 

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Ο Γυρος του Κοσμου
Καλησπερα,ψαξε για κανενα νησι οπως Κρητη,Ροδο ή Κερκυρα.

Ειδικα στην Κρητη που διαμενω τα τελευταια 4 χρονια ερχονται πολλοι Ρωσσοι και επισης η τουριστικη σεζον κραταει πολυ περισσοτερο σε σχεση με αλλα νησια...
 

KostasGR

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Σας ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας.

Στον Μουζενίδη είχα πάει στα γραφεία τους και ήταν μια κοπέλα ξενερωτη και μου είπε με τόνο βαρετό "και που θα το αφήσεις το βιογραφικό σου δεν θα γίνει και τίποτα.." σπάστηκα και έφυγα κατευθείαν.

Τωρα πήρα στο τηλεφωνικό κέντρο της ellinair και ναναι καλα η κοπέλα με ωραίο και σεβαστό τρόπο μου είπε πως ψάχνουνε όντως άτομα με ρωσικές γνώσεις. Τους έστειλα το βιογραφικό μου ηλεκτρονικός πριν λίγο. Αν υπάρχει κανένα νέο θα ενημερώσω.

Ευχαριστώ πολυ και πάλι.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.888
Likes
26.870
Στον Μουζενίδη είχα πάει στα γραφεία τους και ήταν μια κοπέλα ξενερωτη και μου είπε με τόνο βαρετό "και που θα το αφήσεις το βιογραφικό σου δεν θα γίνει και τίποτα.." σπάστηκα και έφυγα κατευθείαν.
Λάθος πρώτον.Δεν αφήνουμε βιογραφικό σε κανένα υπάλληλο.Μόνο στο ίδιο το αφεντικό,
ή αν υπάρχει εξειδικευμένος υπάλληλος που συγκεντρώνει βιογραφικά.
Αλλιώς υπάρχει πιθανότητα λόγω ανασφάλειας το βιογραφικό σου να βρεθεί
στο καλάθι.
Λάθος δεύτερο.Δεν σπάζεσαι εύκολα.Θέλει υπομονή.Οι καιροί είναι δύσκολοι και
τα γραφεία τραβάνε μεγάλο κουπί.
 

KostasGR

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Καλησπερα,ψαξε για κανενα νησι οπως Κρητη,Ροδο ή Κερκυρα.

Ειδικα στην Κρητη που διαμενω τα τελευταια 4 χρονια ερχονται πολλοι Ρωσσοι και επισης η τουριστικη σεζον κραταει πολυ περισσοτερο σε σχεση με αλλα νησια...
Λάθος πρώτον.Δεν αφήνουμε βιογραφικό σε κανένα υπάλληλο.Μόνο στο ίδιο το αφεντικό,
ή αν υπάρχει εξειδικευμένος υπάλληλος που συγκεντρώνει βιογραφικά.
Αλλιώς υπάρχει πιθανότητα λόγω ανασφάλειας το βιογραφικό σου να βρεθεί
στο καλάθι.
Λάθος δεύτερο.Δεν σπάζεσαι εύκολα.Θέλει υπομονή.Οι καιροί είναι δύσκολοι και
τα γραφεία τραβάνε μεγάλο κουπί.
Όλη η χώρα τραβάει μεγάλο κουπί, είναι στον άνθρωπο να δείξει λίγο σεβασμό απέναντι στον άλλον άνθρωπο. Δεν ζητάω χαμόγελα, δύσκολα βγαίνουν πια. Ο καθένας ζει με τα προβλήματα του τωρα αν είναι να τα δείχνουμε έτσι στον πρώτο τυχόντα.. ας μου έλεγε εντάξει αφήστε και ας το πετούσε στον κάδο ανακυκλώσεις την στιγμή που θα έβγαινα απ το γραφείο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.253
Μηνύματα
885.130
Μέλη
38.935
Νεότερο μέλος
newrevie

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom