Καλοκαίρι στα σύβοτα Θεσπρωτίας

kalos

Member
Μηνύματα
36
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΜΙΛΑΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Φιλε alex78 ,αν πας συβοτα πρεπει να μεινεις στον HOTEL μικρος παραδεισος .εκει θα μεινω και εγω, απο τισ 11-07 εως και 16-07.Εχει 85 euro η βραδια και ειναι πενηντα μετρα απο την μεγα αμμο.την καλυτερη παραλια στα συβοτα.δες το site του hotel οπως το γραφω.αν καταφερεισς να κλεισεις θα με θυμηθεις.ειναι κυριολεκτικα ενας παραδεισος διαμονεις.
 
  • Like
Reactions: dux

Snips

Member
Μηνύματα
28
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΝΟ ΜΟΝΕΥ ΗΟΝΕΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία, Ανταρκτική
85 ευρώ την βραδυά ρε παιδιά;
Πολύ ελαφρά τη καρδία το λέτε....Αμάν πια με αυτές τις τιμές στην Ελλάδα....

Στο θέμα μας τώρα...
Και γω αναποφάσιστος... (4ή5 νύχτες) Σϋβοτα, Πάργα ή πιο κάτω (Πρέβεζα-Λευκάδα); Θέλω παραλίες Ή μεγάλες με άμμο ή μικρές σε κολπίσκο, αλλά να μην έχει 50 prive ομπρέλες και 800 παιδάκια να παίζουν....(και γω έχω αλλά όχι μαζί μου... ;) ). ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΕΤΡΕΣ ΚΑΙ ΧΟΡΤΑ ΜΕΣΑ....ΜΟΝΟ ΑΜΜΟ. Βράδυ να έχει αρκετό τζερτζελέ, να μην είναι τάφος το μέρος. Βασικά θέλω να κλείσω κάπου ώστε να μην μας φαν τα χιλιόμετρα κάθε μέρα. Γενικά πιο μέρος σου θυμίζει πιό έντονα ότι είσαι σε νησί καλοκαίρι;

Θα το ξαναπώ....επειδή έχω πάει 890 φορές Χαλκιδική είμαι επηρεασμένος όσο δεν πάει με το θέμα ΠΑΡΑΛΙΑ...καταλαβαίνετε...(δυστυχώς η γυναίκα δεν ήθελε να πάμε για 891 φορά... :| )
 

zeovani

Member
Μηνύματα
41
Likes
1
Λοιπόν παιδιά, έχοντας επιστρέψει από τα Σύβοτα και το ξενοδοχείο SYVOTA DIAMOND ας πω και εγώ την εμπειρία μου.
Παραλίες: Αξίζουν, κυρίως το Καραβοστάσι που είναι πιο μεγάλο και με άμμο. Μπέλλα Βράκα, Μικρή Αμμος πιο γραφικές, πανέμορφες θα έλεγα αλλά και πιο μικρές
Κωμόπολη: Αξίζει, με δρομάκια πιο όμορφα και από τη Λευκάδα...
Ξενοδοχείο: Για τα λεφτά που έδωσα πολύ "λίγο"... Αυτό βασικά συμβαίνει με όλα τα ξενοδοχεία στην Ελλάδα... Εξωτερικό όλοι παιδιά να μη μας κοροϊδεύουν άλλο εδώ...
 

romina

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Στο θέμα μας τώρα...
Και γω αναποφάσιστος... (4ή5 νύχτες) Σϋβοτα, Πάργα ή πιο κάτω (Πρέβεζα-Λευκάδα); Θέλω παραλίες Ή μεγάλες με άμμο ή μικρές σε κολπίσκο, αλλά να μην έχει 50 prive ομπρέλες και 800 παιδάκια να παίζουν....(και γω έχω αλλά όχι μαζί μου... ;) ). ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΕΤΡΕΣ ΚΑΙ ΧΟΡΤΑ ΜΕΣΑ....ΜΟΝΟ ΑΜΜΟ. Βράδυ να έχει αρκετό τζερτζελέ, να μην είναι τάφος το μέρος. Βασικά θέλω να κλείσω κάπου ώστε να μην μας φαν τα χιλιόμετρα κάθε μέρα. Γενικά πιο μέρος σου θυμίζει πιό έντονα ότι είσαι σε νησί καλοκαίρι;
Μιας και είμαι απο εκεί και περνάω τα καλοκαίρια μου στα Σύβοτα, να ξέρεις οι παραλίες είναι πολλές, Μέγα Άμμος, Αγία Παρασκευή, Μικρή άμμος κ. άλλες αρκετές, αλλα έχουν βότσαλο αρκετό, για να μην πω και πέτρες. Που και που έχει και λίγη άμμο, κυρίως πιο μακριά από τη θάλασσα.Από χόρτα, nada, μέσα θάλασσα, κυρίως άμμος κ πέτρες. Έχουν και χώρο για ομπρελα, ποτε δεν είχα πρόβλημα να βρω να στήσω την ομπρέλα μου, εκτός από Μικρή Άμμο, που είναι μικρή η παραλία και πρέπει να πας κάπως νωρίς. Από παιδάκια νορμάλ πράγματα, συνήθως μαζεύονται στις άκρες της παραλιάς κιόλας, σαν τα φύκια, χε:p. Στην Πάργα οι παραλίες είναι κατώτερες, όχι άσχημες βέβαια.

Στη μικρή Άμμο έχει και bar που δουλεύει το βράδυ. Στα Σύβοτα μέσα στο χωριό για ένα διήμερο είναι οκ απο νυχτερινή ζωή, τα γυρνάς όοολα δλδ.Το μέρος είναι γραφικό αλλά η Πάργα κερδιζει σε αυτό το σημείο , δηλαδή είναι πιο ωραία για βολτάρισμα... Διαλέγεις και παίρνεις. Εγώ θα έμενα Σύβοτα και θα έβγαινα 1 βράδι Πάργα, μισή ώρα είναι.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
ΤΟ Μονο που σου λεω ειναι τοι ειναι πανακριβα εχει απο Παργα ν49ε
Τελικά την έκανα τη βόλτα στους Παξούς... και ήταν υπέροχα! Το κόστος για να είμαι ακριβής ήταν απο 15-30 ευρώ το άτομο. Ανάλογα με την εκδρομή που διάλεγες αλλά και το καραβάκι. Εγω έκανα την πιο μεγάλη που γίνεται καθε Τρίτη και Πέμπτη (Παξοί Αντιπαξοι σπηλιές) με το πιο μεγάλο καραβάκι Vicky II και κόστισε 30 ευρώ/άτομο. Ξεκινάς στις 10:00 και επιστρέφεις στις 18:15 περίπου.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Μια γενικότερη εικόνα που αποκόμισα απο τα μέρη εκεί είναι η εξής: Η Πάργα πολύ όμορφη με πολυυυυυυυυυ κόσμο, τα Σύβοτα μετριότατα με συμπαθητικές παραλίες που όμως βουλιάζανε απο κόσμο. Εγώ έμενα στο Καραβοστάσι που μάλλον είχε μια από τις καλύτερες παραλίες της περιοχής. Τα ξενοδοχεία ακριβά γι' αυτό που προσφέρουν (είναι της μόδας το μέρος τα τελευταία χρόνια βλέπετε)!
Και ξέρω ότι κάποιοι θα διαφωνήσουν μαζί μου αλλά για τα Σύβοτα τουλάχιστον ισχύει η παροιμία "όπου ακούς πολλά κεράσια πάρε και μικρό καλάθι"!
Οι Παξοί μου άρεσαν (το λίγο που είδα)!!!!!
Ο Αχέροντας ήταν υπέροχος !!!!!!
Η Πάργα επίσης!!!!!!
 

voulageorge

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Καλημέρα σας!!
Και εμείς σκεφτόμαστε να πάμε πάργα φετος..Γιατί ακουμε καλά σχολια , και επείδη δεν θέλουμε να ξοδέψουμε ππαρα πανω χρήματα για ακτοπλοικα εισητήρια(αχ!αυτη η κριση!)..
Δεν έχω πάει αλλη φορα Πάργα και λεω να το επιχειρήσω..θα παμε για 7 μερουλες...και ελπίζω να αξίζει τον κοπο..!
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Τελικά την έκανα τη βόλτα στους Παξούς... και ήταν υπέροχα! Το κόστος για να είμαι ακριβής ήταν απο 15-30 ευρώ το άτομο. Ανάλογα με την εκδρομή που διάλεγες αλλά και το καραβάκι. Εγω έκανα την πιο μεγάλη που γίνεται καθε Τρίτη και Πέμπτη (Παξοί Αντιπαξοι σπηλιές) με το πιο μεγάλο καραβάκι Vicky II και κόστισε 30 ευρώ/άτομο. Ξεκινάς στις 10:00 και επιστρέφεις στις 18:15 περίπου.
υπάρχει μόνο μία εταιρία που οργανώνει εκδρομές; συγκεκριμένα με ενδιαφέρει αν υπάρχει καμία άλλη για την μεγαλύτερη βόλτα (δεν μας βολεύουν ουτε Τρίτη ούτε Πέμπτη)..

ευχαριστώ!
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
υπάρχει μόνο μία εταιρία που οργανώνει εκδρομές; συγκεκριμένα με ενδιαφέρει αν υπάρχει καμία άλλη για την μεγαλύτερη βόλτα (δεν μας βολεύουν ουτε Τρίτη ούτε Πέμπτη)..

ευχαριστώ!
Κοίταξε η διαφορά δεν είναι μεγάλη στις εκδρομές. Απλως την Τρίτη και την Πέμπτη (30 ευρώ) το καραβάκι σταματάει σε περισσότερα μέρη. Κατά τα άλλα κάθε μερα γίνονται εκδρομές(25 ευρώ) Παξους-Αντιπαξους σπηλιές. Διαλέγεις με ποιο καραβάκι θες να πας και το κανονίζεις. Τα λίγο μικροτέρα καραβάκια(15-20 ευρώ) επειδή είναι φτηνότερα έχουν πολύ κόσμο.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
σ ευχαριστώ πολύ,

δεν είναι θέμα χρημάτων, αλλά οι μέρες δεν βολεύουν , έτσι όπως έφτιαξα το πρόγραμμα, και αν της άλλες μέρες είναι σχεδόν παρόμοιες στάσεις θα είναι μια χαρά!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom