Γενικά Καλοκαίρι 2012 - οικονομικά!!

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.495
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Καλημέρα σε όλους-ες τους καλοκαιρινούς τύπους! :clap:

Παρασκευή σήμερα, αναεβασμένη ψυχολογία + καλος καιρός = σκέψεις για διακοπές!

Το φετινό καλοκαίρι λίγο πολύ όλοι σκεφτόμαστε να μαζέψουμε λίγο τα έξοδα διακοπών.. Έτσι κι εγώ ήδη σκέφτομαι πως θα καταφέρω να κάνω τα ταξιδάκια μου όσο πιο αναίμακτα γίνεται...

Πχ.. Καμπινγκ, φθηνά νησιά, οικονομική διαμονή...

Οποιαδήποτε σκέψη-πρόταση..
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Καλή η ιδέα σου αλλά λίγο μακριά... :)
Πιο πολύ για made in greece έλεγα..
Αστειευόμουν, φυσικά. :) Κάτι μάθαμε όμως, ε? ;)

Επί της ουσίας: Εγώ θα έψαχνα σε λιγότερο "δημοφιλείς" προορισμούς από τους συνήθως προτεινόμενους ή σε μεγαλύτερα νησιά. Π.χ. Θάσος, Λήμνος, Λέσβος, Χίος. Ένα νησί που μ' αρέσει προσωπικά είναι η Αλόννησος. Και κάμπινγκ έχει και καλό και φρέσκο ψάρι και δεν σε ντουφεκάνε κιόλας. Ρίξε μια ματιά στη Στενή Βάλα για κάμπινγκ (έχει και καναδυό άλλα, αλλά πιο απομακρυσμένα από σημεία ανεφοδιασμού).
 

alma

Member
Μηνύματα
3.733
Likes
15.121
Καλημέρα σε όλους-ες τους καλοκαιρινούς τύπους! :clap:

Παρασκευή σήμερα, αναεβασμένη ψυχολογία + καλος καιρός = σκέψεις για διακοπές!

Το φετινό καλοκαίρι λίγο πολύ όλοι σκεφτόμαστε να μαζέψουμε λίγο τα έξοδα διακοπών.. Έτσι κι εγώ ήδη σκέφτομαι πως θα καταφέρω να κάνω τα ταξιδάκια μου όσο πιο αναίμακτα γίνεται...

Πχ.. Καμπινγκ, φθηνά νησιά, οικονομική διαμονή...

Οποιαδήποτε σκέψη-πρόταση..

Αν ξεκινάς απο Αθήνα-Πειραιά δεν κοιτάς για κοντινά νησιά π.χ.Αίγινα?Δεν θα πληρώσεις πολλά στα εισητήρια και επιπλέον έχει αρκετούς οικισμούς π.χ.Αγία Μαρίνα που μπορεί να περάσεις ευχάριστα.Πόσες μέρες θα πας?
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.495
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Δεν έχω ακούσει τα καλύτερα για Αίγινα... Μέτριο νησί μου εχουν πει..

2-4 μέρες είναι το στάνταρ μου..

Σίφνο-Σέριφο είναι ακριβά?
 

North66

Member
Μηνύματα
4.304
Likes
5.040
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Όποιος δεν έχει λεφτά δε σκέφτεται διακοπές σε νησί ούτε έχει και στάνταρ για το νησί που θέλει να κάνει διακοπές, νομίζω ότι ανοίγουμε θέματα απλά για να κάνουμε κουβέντα. Όσο για οικονομικό προορισμό η Ελλάδα είναι γεμάτη παραλίες, δε χρειάζεται να μπείτε σε καράβι για να κάνετε δυο μπάνια και να ξεκουραστείτε.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.495
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Όποιος δεν έχει λεφτά δε σκέφτεται διακοπές σε νησί ούτε έχει και στάνταρ για το νησί που θέλει να κάνει διακοπές, νομίζω ότι ανοίγουμε θέματα απλά για να κάνουμε κουβέντα. Όσο για οικονομικό προορισμό η Ελλάδα είναι γεμάτη παραλίες, δε χρειάζεται να μπείτε σε καράβι για να κάνετε δυο μπάνια και να ξεκουραστείτε.
Φίλε μου δεν είπα ότι δεν έχω καθόλου λεφτά. Δόξα τον θεό έχω (ακόμα) δουλειά. Απλά δεν υπάρχει η "άνεση" που υπήρχε πριν. Και όπως και να χει οι κινήσεις μας πρέπει να είναι πιο προσεκτικές.

Από κει και πέρα εννοείται ότι άνοιξα το θέμα για να κάνουμε κουβέντα. Αυτός είναι ο σκοπός του. Και να ανταλλάξουμε απόψεις και πληροφορίες..
 

alma

Member
Μηνύματα
3.733
Likes
15.121
Δεν έχω ακούσει τα καλύτερα για Αίγινα... Μέτριο νησί μου εχουν πει..

2-4 μέρες είναι το στάνταρ μου..

Σίφνο-Σέριφο είναι ακριβά?


Η Αίγινα για κάποιον που θέλει να πάει φτηνές διακοπές σε νησί έχει το πλεονέκτημα του συνδυασμού των φτηνών ακτοπλοικών και των αρκετών διαδρομών που μπορείς να κάνεις για να περάσεις ευχάριστα λίγες μέρες(αφού θα πας για 2-4).Η Σίφνος είναι πολύ ωραίο νησί αλλά φτηνό ειδικά στο φαγητό δεν θα το έλεγα σε σχέση με άλλα νησιά.Στη διαμονή υπάρχει ποικιλία τιμών στα καταλύματα.
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Για Σίφνο υπολόγισε, για μέσα Ιουλίου και μετά, το λιγότερο 60 ευρώ τη βραδιά για διαμονή σε ενοικιαζόμενα..Εκτός και αν μείνεις χαμηλή σεζόν, π.χ. Ιούνιο.

Ίσως να υπάρχουν και εξαιρέσεις βέβαια, πάντως πρόπερσι που πήγα δεν υπήρχε τίποτα φθηνότερο από 70 ευρώ..Μακάρι να έχουν ρίξει τις τιμές τους φέτος.
Όμορφο νησί, καλούτσικες παραλίες, το γυρνάς άνετα σε 4 μέρες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.063
Likes
41.265
Όποιος δεν έχει λεφτά δε σκέφτεται διακοπές σε νησί ούτε έχει και στάνταρ για το νησί που θέλει να κάνει διακοπές, νομίζω ότι ανοίγουμε θέματα απλά για να κάνουμε κουβέντα. Όσο για οικονομικό προορισμό η Ελλάδα είναι γεμάτη παραλίες, δε χρειάζεται να μπείτε σε καράβι για να κάνετε δυο μπάνια και να ξεκουραστείτε.
Για όσους τυχερούς ζουν εκτός πρωτεύουσας, είναι ακριβώς όπως τα λες. Για τους υπόλοιπους υπάρχει θέμα, καθώς οι κοντινές παραλίες είναι προβληματικές. 2011: ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΟΛΥΜΠΗΣΕΤΕ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.412
Μέλη
38.920
Νεότερο μέλος
KoR

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom