Δανία Νορβηγία Σουηδία Καλοκαιρακι στη Σκανδιναβια...

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Γεια σας !
Σκέφτομαι το καλοκαίρι όπως θα καταλάβατε και από τον τίτλο να κάνω ένα ταξιδάκι με το έτερον ήμισυ προς βόρεια… απ όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα κατέληξα στο ακόλουθο πλάνο:
Πάτρα-Ανκόνα- Μοναχό μια διανυκτέρευση εκεί και μετά βραδινό τρένο για Κοπεγχάγη να μείνουμε εκεί ένα βράδυ και το επόμενο απόγευμα να πάμε με το καράβι στο Όσλο να δούμε την πόλη ως αργά το βράδυ που φεύγει το τρένο για το Μπέργκεν στο όποιο σκεπτόμαστε να μείνουμε 2 νύχτες φεύγοντας μετά από εκεί προς Όσλο να κάνουμε τις εκδρομές Μύρνταλ - Φλαμ και Φλαμ – Γκουντβάγκεν και μετά να πάμε Στοκχόλμη για 3 νύχτες.

Πως σας φαίνεται είναι καλές η μέρες για τον κάθε προορισμό να αλλάξω κάτι να προσθέσω κάποια πόλη ;:rolleyes:
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Θα πας που θα πας. Δεν κάθεσαι λίγο παραπάνω;
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Nαι αλλα σε ποια πολη αξιζει να προσθεσω μερες;:D
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Απ' ότι κατάλαβα οι μετακινήσεις θα γίνουν με τρένα. Γνώμη μου πάρτε το αεροπλάνο μέχρι Κοπεγχάγη(ή έστω μέχρι Βερολίνο που θα έχει σίγουρα φτηνή πτήση) και από εκεί ξεκινήστε την περιήγηση. Τις μέρες που θα κάνατε στη διαδρομή προσθέστε τες στη Σκανδιναβία.
Νορβηγία δεν έχω πάει άρα δε μπορώ να σου πω τίποτα. Για μένα πιο πολύ αξίζει η Στοκχόλμη, μετά το Ελσίνκι και μετά η Κοπεγχάγη από πρωτεύουσες. Αλλά σίγουρα μια μέρα ακόμα Κοπεγχάγη επιβάλλεται.
Η διαδρομή που θα σκολουθούσα θα ήταν Κοπεγχάγη, Malmo, Goteborg, Όσλο και πέριξ, Bergen, (αν είχα χρόνο Trondheim ή κάποιο άλλο ενδιάμεσο, Kiruna) και μετά Στοκχόλμη.
Σίγουρα σε αυτό το ταξίδι κάρτα interrail συμφέρει.
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.272
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Γεια σου Elenara88!!! Έχω επισκεφτεί μόνο τη Σουηδία και μου άρεσε πάρα πολύ. Η Στοκχόλμη είναι πανέμορφη και πιστεύω πως πρέπει να της αφιερώσετε 4 ημέρες για να πάρετε μια καλή γεύση. Αν θέλεις μπορείς να διαβάσεις την ταξιδιωτική μου ιστορία για Σουηδία όπου αναφέρω πολλές λεπτομέρειες. Καλά να περάσετε!

http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%F0%F9%F1%E9%ED%DE-%F3%EF%F5%E7%E4%DF%E1.html
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Καλημέρα σκεφτόμουν και εγω ενα 10-12ήμερο στη Σκανδιναβία. Αεροπορικώς και μετά να νοικιάσουμε αυτοκινήτο. Εισιτήρια βρίσκω με περίπου 200 ευρώ ξενοδοχεία περίπου 120 ευρω τη βραδιά αυτοκίνητο με 50 την ημέρα και σκέφτομαι να κάνουμε και μια μικρή κρουαζιέρα στο φιόρδ.Αν το εχει κάνει κάποιος θα ήθελα να ρώτησω ε'ιναι καλύτερα να πάρω αυτοκίνητο και να κινηθούμε (Στοκχόλμη Οσλο Μπέργκερ και λιγο βορειότερα) ή να κλείσω μια ακόμη κρουαζιέρα στις πρωτεύουσες;Επίσης θα μου ήταν πολυ χρήσιμο αν κάπιος εχει να μου προτείνει πιο φτηνα καταλυματα (στην περίπτωση του αυτοκινήτου) Ευχαριστω...
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
80
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Στη Νορβηγια να πατε (αν αντεχετε το treking) και στο Kjeragbolten που ειναι κοντα στο Stavanger.Γενικα η norwegian (Billige flybilletter, hotell og leiebil - Norwegian) εχει πολυ φτηνες τιμες (μα πολυ φτηνοτερες του τρενου) και κατ εμε το τρενο δε συμφερει καθολου!Ο μονος λογο για να το παρετε ειναι η διαδρομη Οσλο-Μπεργκεν που ειναι μια απο τις ομορφοτερες του κοσμου!Ειναι ομως 7 ωρες και απο οτι καταλαβα θα το παρετε βραδυ οποτε πιο το νοημα?Το τρενο αν θυμαμει καλα ειχε 160 ευρω πηγαινε ελα ενω το αεροπλανο 60!

Kjeragbolten:
http://img691.imageshack.us/img691/7296/44975680kjeragbolten001.jpg
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Στη Νορβηγια να πατε (αν αντεχετε το treking) και στο Kjeragbolten που ειναι κοντα στο Stavanger.Γενικα η norwegian (Billige flybilletter, hotell og leiebil - Norwegian) εχει πολυ φτηνες τιμες (μα πολυ φτηνοτερες του τρενου) και κατ εμε το τρενο δε συμφερει καθολου!Ο μονος λογο για να το παρετε ειναι η διαδρομη Οσλο-Μπεργκεν που ειναι μια απο τις ομορφοτερες του κοσμου!Ειναι ομως 7 ωρες και απο οτι καταλαβα θα το παρετε βραδυ οποτε πιο το νοημα?Το τρενο αν θυμαμει καλα ειχε 160 ευρω πηγαινε ελα ενω το αεροπλανο 60!

Kjeragbolten:
http://img691.imageshack.us/img691/7296/44975680kjeragbolten001.jpg
Γεια σου varis81 για το θέμα του αυτοκινήτου ή κρουαζιέρα στις πρωτευουσες εχεις κάποια γνώμη;;Επειδή οι μέρες θα ειναι συγκεκριμένες και ολα δεν τα προλαβαίνουμε ετσι ακι αλλιως...τι είναι προτιμότερο;
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
80
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Γεια σου varis81 για το θέμα του αυτοκινήτου ή κρουαζιέρα στις πρωτευουσες εχεις κάποια γνώμη;;Επειδή οι μέρες θα ειναι συγκεκριμένες και ολα δεν τα προλαβαίνουμε ετσι ακι αλλιως...τι είναι προτιμότερο;
Kοιτα αν παρεις αυτοκινητο το κοστος εκει θα εκτοξευθει σε δυσθεωρητα υψη καθως η βενζινη εκει ειναι πανακριβη (θυμαμαι χαρακτηριστικα περσι τετοια εποχη στη Φινλανδια οταν εδω ειχε 0.90 εκει ειχε 1.50,η Νορβηγια ειναι ακομα πιο ακριβη!)
Αν εμενες μονο Σουηδια θα σου ελεγα να παρεις τοπικη συγκοινωνια και μονο η οποια ειναι αψογη.Ομως στα φιορδ η τοπικη συγκ. δεν βολευει (οχι οτι δεν ειναι αψογη),καθως θα θες να σταματας καθε 5 δευτερα για φωτος και δεν θα μπορεις!
Αυτο που θα εκανα εγω ειναι να μην νοικιαζα αυτοκινητο και να εκανα την κρουαζερια (θυμαμαι παλια οτι ειχα βρει καποια site που διοργανωναν απο Bergen, αμα θες μπορω να τα ψαξω!)
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Kοιτα αν παρεις αυτοκινητο το κοστος εκει θα εκτοξευθει σε δυσθεωρητα υψη καθως η βενζινη εκει ειναι πανακριβη (θυμαμαι χαρακτηριστικα περσι τετοια εποχη στη Φινλανδια οταν εδω ειχε 0.90 εκει ειχε 1.50,η Νορβηγια ειναι ακομα πιο ακριβη!)
Αν εμενες μονο Σουηδια θα σου ελεγα να παρεις τοπικη συγκοινωνια και μονο η οποια ειναι αψογη.Ομως στα φιορδ η τοπικη συγκ. δεν βολευει (οχι οτι δεν ειναι αψογη),καθως θα θες να σταματας καθε 5 δευτερα για φωτος και δεν θα μπορεις!
Αυτο που θα εκανα εγω ειναι να μην νοικιαζα αυτοκινητο και να εκανα την κρουαζερια (θυμαμαι παλια οτι ειχα βρει καποια site που διοργανωναν απο Bergen, αμα θες μπορω να τα ψαξω!)
Δηλαδη θα μου πρότεινες να παω με αεροπλανο πχ Ελλαδα- Στοκχόλμη να μεινω 2-3 μερες, απο εκει αεροπλανο για Οσλο 2-3 μερες, Οσλο -Μπεργκεν με αεροπλανο και απο κει μια 3ήμερη κρουαζιέρα στα φιορδ;;; Η κάτι αλλο που ισως δεν καταλαβα;;;;:roll: Πιο βόρεια στη Νορβηγία με τι μπορω να παω και αξιζει ή όχι;;¨
Σε ευχαριστώ
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
80
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Δηλαδη θα μου πρότεινες να παω με αεροπλανο πχ Ελλαδα- Στοκχόλμη να μεινω 2-3 μερες, απο εκει αεροπλανο για Οσλο 2-3 μερες, Οσλο -Μπεργκεν με αεροπλανο και απο κει μια 3ήμερη κρουαζιέρα στα φιορδ;;; Η κάτι αλλο που ισως δεν καταλαβα;;;;:roll: Πιο βόρεια στη Νορβηγία με τι μπορω να παω και αξιζει ή όχι;;¨
Σε ευχαριστώ
Θα σου προτεινα να πας με αεροπλανο στη Στοκχολμη(3-4 μερες), να παρεις το τρενο για Οσλο (1 διανυκτερευση και πολυ ειναι :) ) και μετα απο εκει αεροπλανο για Bergen (εκτος και αν θες να πας με το τρενο το οποιο ειναι πολυ ακριβοτερο αλλα αξιζει η διαδρομη μονο αμα πας μερα).Πιο πανω Νορβηγια δεν εχω παει,αλλα εχω ακουσει απο φιλους οτι αξιζει απιστευτα,μονο ομως με αυτοκινητο.Να νοικιασεις δηλαδη στο Βergen αυτοκινητο και να ανεβεις!Εναλλακτικα αντι του αυτοκινητου,καντε μια κρουαζιερα στα φιορδ και αν εχετε αλλες μερες πηγαιντε στο Σταβανγκερ και στο Κjeragbolten που εγραψα πριν!
 

sfakhania

Member
Μηνύματα
142
Likes
40
Ταξίδι-Όνειρο
ινδια , ρωσσια
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

το πασχα εχω ηδη κλεισει το εξης . αθηνα - στοκχολμη , με air baltic 200 ευρω ,και μετα στοκχολμη - μπεργκεν με sas 65 ευρω και τρενο μπεργκεν - οσλο γυρω στις 300 κορωνες .ξενοδοχεια μεσος ορος γυρω στα 100 ευρω το δικλινο .αν κλεισεις νωρις μπορεις να βρεις καλες τιμες. αν θες λεπτομερειες ...πες μου να σου γραψω αναλυτικα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.316
Μηνύματα
887.670
Μέλη
38.980
Νεότερο μέλος
juanito

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom