Καλύτερος τρόπος για να κλείνεις εισιτήρια;

NoFX182

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Backpacking over Europe
Ποιός είναι ο ποιο οικονομικός τρόπος για να κλείσεις εισητήρια για κάπου στο εξωτερικό? Κάπου απο το ιντερνετ, απο την ιδια την αεροπορικη ή απλως απο καποιο ταξιδιωτικο γραφειο; Ποια ειναι η γνωμη σας για το scyscanner και αλλα παρομοια site? Σου κρατανε καποια παραπανω λεφτα για την κρατηση τους φορους ή κατι τετοιο; Οταν πατε εξωτερικο ποιο τροπο χρησιμοποιητε; Travelstories show me what you got :p

Ευχαριστω για την οποια βοηθεια.....
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Απ'οποιον το εχει φθηνοτερα και ειναι αξιοπιστος φυσικα.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.154
Likes
14.461
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Κατά σειρά προτίμησης:
Από ψαχτήρια ίντερνετ (travelhippo, airtickets κλπ κλπ) ειδικά όποια μου προσφέρουν δυνατότητα πολλαπλών προορισμών
Από την ίδια την εταιρεία κλείνω μόνο αν αφορά κάποια προσφορά της που δεν μου τη δίνουν τα ψαχτήρια ή αν διαπιστώσω για κάποιο λόγο φθηνότερη τιμή
Από πρακτορείο έχω καιρό να κλείσω. Μόνο αν για κάποιο λόγο δεν είμαι σίγουρος για τις ημερομηνίες και θέλω να υπάρχει κάποια κράτηση
Γενικά προτιμώ τα εγχώρια ψαχτήρια από τα αντίστοιχα ξένα
Σε πολλές περιπτώσεις τσεκάρω το amadeus για να δω δεδομένα (εταιρεία, ώρες αναχώρησης, συχνότητα πτήσεων, διάρκεια πτήσης)
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
556
Likes
446
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Κατά σειρά προτίμησης:
Από ψαχτήρια ίντερνετ (travelhippo, airtickets κλπ κλπ) ειδικά όποια μου προσφέρουν δυνατότητα πολλαπλών προορισμών
Από την ίδια την εταιρεία κλείνω μόνο αν αφορά κάποια προσφορά της που δεν μου τη δίνουν τα ψαχτήρια ή αν διαπιστώσω για κάποιο λόγο φθηνότερη τιμή
Εχεις διαπιστωσει διαφορα τιμης αναμεσα στα ψαχτηρια και το site της ιδιας της εταιρειας για την ιδια πτηση?

Από πρακτορείο έχω καιρό να κλείσω. Μόνο αν για κάποιο λόγο δεν είμαι σίγουρος για τις ημερομηνίες και θέλω να υπάρχει κάποια κράτηση
Τι εννοεις?

Και για να απαντησω στον ερωτήσαντα παντα μεσω ιντερνετ,δεν εχω κλεισει ποτε απο πρακτορειο τα θεωρω πεταμενα χρηματα,ουτε καν απο τα γραφεια της εταιρειας,μερικες μαλιστα σε αποθαρρυνουν στο να κλεισεις απο τα γραφεια τους στην alitalia π.χ. μου ειχαν πει οτι αν ερθετε απο εδω θα χρεωθειτε 20 ευρω ανα εισιτηριο εξτρα οπότε και το εκλεισα μεσω νετ.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.154
Likes
14.461
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ναι πρόσφατα για Ινδία κλείσαμε φθηνότερα στο site της Qatar (ημέρες προσφοράς)
Για το πρακτορείο εννοώ κάνω κράτηση χωρίς αγορά (όσο μου δίνει διορία η αεροπροική εταιρεία), αν κάτι δεν βολέψει το ακυρώνω χωρίς επίπτωση στο πορτοφόλι μου. Το ίντερνετ δεν σου δίνει δυνατότητα κράτησης παρά μόνο άμεσης αγοράς. Αυτό μόνο αν υπάρχει περίπτωση να αλλάξω πλάνα
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.859
Likes
19.105
Και στα ψαχτηρια παντως υπαρχουν διαφορες. Δε δινουν ολα τα ιδια αποτελεσματα, οποτε θελει κι εκει προσοχη.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.154
Likes
14.461
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Και στα ψαχτηρια παντως υπαρχουν διαφορες. Δε δινουν ολα τα ιδια αποτελεσματα, οποτε θελει κι εκει προσοχη.
Πες το ψέματα... πέφτει ξενύχτιιιιιιιιιι
 

NoFX182

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Backpacking over Europe
είναι κρίμα που ο ΟΣΕ εχει σταματησει τα δρομολογια προς εξωτερικο.....οι αεροπορικες σε αποθαρρυνουν σε πολλες περιπτωσεις να ταξιδεψεις μακρια (σε σχεση παντα με τις αλλες χωρες)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
είναι κρίμα που ο ΟΣΕ εχει σταματησει τα δρομολογια προς εξωτερικο.....οι αεροπορικες σε αποθαρρυνουν σε πολλες περιπτωσεις να ταξιδεψεις μακρια (σε σχεση παντα με τις αλλες χωρες)
Κομματακι ασχετο με το θεμα...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.314
Likes
5.078
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
NoFX182 said:
οι αεροπορικες σε αποθαρρυνουν σε πολλες περιπτωσεις να ταξιδεψεις μακρια (σε σχεση παντα με τις αλλες χωρες)
Πιστεύεις ότι θα σου ερχόταν φθηνότερα να πας πχ Αθήνα-Βουδαπέστη με τρένο (ατέλειωτες ώρες ταξιδιού, κόστος εισιτηρίου και κουκέτας, σνακ, καφέδες, νερά) απ' ότι να πας απευθείας αεροπορικώς σε δυο ώρες με 150€;
 

NoFX182

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Backpacking over Europe
αμα εισαι low bugdet ναι ειναι καλυτερα με το τρενο....ειδικα αμα σου αρεσει αυτο το ειδος ταξιδιου....Το θεμα με τις αεροπορικες ειναι οτι θελουν συνεχως ψαξιμο για να εξασφαλεισεις λιγο πιο φθηνα τα εισητηρια. Απο την αλλη πρεπει να εισαι και ετοιμος να πακεταρεις τις βαλιτσες οταν βρεις την καταλληλη προσφορα! :p
 

North66

Member
Μηνύματα
4.314
Likes
5.078
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Μα αυτό σου λέω ότι αν έχεις μικρό μπάτζετ δε συμφέρει να κινείσαι με τρένο για τόσο μεγάλες αποστάσεις. Βγαίνει πιο ακριβό απ' το αεροπλάνο.
Πχ το καλοκαίρι βρίσκεις με 200-250€ το άτομο για Σκανδιναβία πήγαινε-έλα. Έχεις ιδέα πόσο θα κόστιζε αντίστοιχο ταξίδι με τρένο μέχρι εκεί από Ελλάδα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.339
Μηνύματα
888.884
Μέλη
39.004
Νεότερο μέλος
johnybak

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom