Καλώς σας βρήκα!

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Anel ευχαριστώ! Να μας πεις για Βερολίνο, μήπως αλλάξω γνώμη κι εγώ που δεν με τράβηξε ποτέ. Μόνο το τείχος θα 'θελα να έχω δει! Καλά να περάσεις.
Απαντάω στη θέση της Αnel αλλά ελπίζω ότι δεν θα την πειράξει!

Το Βερολίνο είναι υπέροχο και το ταξίδι μπορεί να μετατραπεί σε μοναδική εμπειρία αν σου αρέσει η σύγχρονη ιστορία (του 20ου αιώνα και μετά εννοώ).

Κάθε σημείο του ευρύτερου κέντρου έχει να αφηγηθεί ένα σημαντικό γεγονός και όσες ημέρες και να μείνεις πάντα νιώθεις ότι δεν είναι αρκετές.

Φυσικά, όποιος δεν δει το μέρος του τείχου με τα γκράφιτι έχει χάσει ένα από τα ωραίοτερα σημεία του Βερολίνου.

Ακόμα όμως και αν η ιστορία σε αφήνει παντελώς αδιάφορη, ο μοναδικός συνδυασμός του παλιού με του καινούργιου δεν θα σε αφήσει ασυγκίνητη!


 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.011
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Δηλαδή marydim το Βερολίνο είναι ατμοσφαιρικό;; Τίποτα απ' όσα λες δε με αφήνει αδιάφορη. Φαντάζομαι και ο συνδυασμός Ανατολικού με Δυτικό θα το κάνει ελκυστικό. Όμως παραμένει χαμηλά στις προτεραιότητες μου. Μπορεί να φταίνε και τα εξωτικά που το εκτοπίζουν αυτό τον καιρό. Κάποιος μου το είχε συστήσει σαν "μια πόλη για να μεγαλώνεις τα παιδιά σου". Αυτό, αν ισχύει, δεν μου φαίνεται τραβηχτικό για ταξιδιωτικό προορισμό.
Υ.Γ. Μου άρεσε πολύ που διάβασες για μια πόλη και έσπευσες να την υπερασπιστείς. Θα μπορούσα να κάνω το ίδιο μόνο για Παρίσι (ποιός να το αμφισβητήσει βέβαια), Κρακοβία και Φλωρεντία.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Απαντάω στη θέση της Αnel αλλά ελπίζω ότι δεν θα την πειράξει!

Το Βερολίνο είναι υπέροχο και το ταξίδι μπορεί να μετατραπεί σε μοναδική εμπειρία αν σου αρέσει η σύγχρονη ιστορία (του 20ου αιώνα και μετά εννοώ).

Κάθε σημείο του ευρύτερου κέντρου έχει να αφηγηθεί ένα σημαντικό γεγονός και όσες ημέρες και να μείνεις πάντα νιώθεις ότι δεν είναι αρκετές.

Φυσικά, όποιος δεν δει το μέρος του τείχου με τα γκράφιτι έχει χάσει ένα από τα ωραίοτερα σημεία του Βερολίνου.

Ακόμα όμως και αν η ιστορία σε αφήνει παντελώς αδιάφορη, ο μοναδικός συνδυασμός του παλιού με του καινούργιου δεν θα σε αφήσει ασυγκίνητη!



δεν με πειράζει καθόλου,εξάλλου και εγώ θέλω να μάθω για βερολίνο μια και το σκέφτομαι κατα φθινόπωρο μεριά.:lol:
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Anel ευχαριστώ! Να μας πεις για Βερολίνο, μήπως αλλάξω γνώμη κι εγώ που δεν με τράβηξε ποτέ. Μόνο το τείχος θα 'θελα να έχω δει! Καλά να περάσεις.
Υ.Γ. Δεν είμαι νεούδι στα ταξίδια (εντός και εκτός). Μα είμαι νεοφώτιστη στο site και κυρίως είμαι έκπληκτη με τον εαυτό μου που νιώθω να επιζητώ το ένα ταξίδι μετά το άλλο, που το προγραμματίζω, το ψάχνω και το ονειρεύομαι ενώ ως τώρα από ...αδιάφορη έως χαλαρή. Απλά μου τύχαιναν. Τελικά φαίνεται έχουν δίκιο πως τρώγοντας έρχεται η όρεξη.

αν τελικά παω και δεν καταλήξω πουθενά αλλου,θα σας πω σίγουρα.νομίζω όμως πως το βερολίνο δεν θαχει μόνο το τείχος για να δει κανείς.......θα δείξει.
νεα στα ταξίδια,αυτό ακριβώς που γράφεις εννοούσα.δηλ. το ότι τώρα τα λαχταρώ και τα προετοιμάζω,ζω με το μυαλό μου το μέρος προτού καν πάω,ενώ παλιότερα απλά συμμετείχα.μ'αυτήν την έννοια θεωρώ πως είμαι νέα στα ταξίδια!και μ'αρέσει:clap:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.496
Likes
8.014
Kαλωσόρισες apodrasi!!! :)
Συμφωνώ με το ότι τρώγωντας έρχεται η όρεξη αλλά και με το travelstories να δεις τι "κόλλημα" θα πάθεις με προορισμούς που ούτε καν είχες στα υπόψιν...:)
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.011
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Πράγα και Κρακοβία πολύ του γούστου μου! Ειδικά η Κρακοβία που την επισκέφτηκα σε ανύποπτο χρόνο για συνέδρειο, δλδ εντελώς απροετοίμαστη για το τι θα δω, με άφησε με το στόμα ανοιχτό:πολιτισμός πανταχού παρών, μικρή και παλιά πόλη, νέοι άγρυπνοι κάτοικοι! Αυτές οι πόλεις με εμπνέουν. Δρέσδη δεν έχω πάει.
Από travelstories έπαθα πράγματι το πρώτο κόλλημα με Ταυλάνδη. Αν και εξακολουθώ να αναρωτιέμαι μήπως είναι κατ' εξοχήν "αντρικός" προορισμός.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.496
Likes
8.014
Πράγα και Κρακοβία πολύ του γούστου μου! Ειδικά η Κρακοβία που την επισκέφτηκα σε ανύποπτο χρόνο για συνέδρειο, δλδ εντελώς απροετοίμαστη για το τι θα δω, με άφησε με το στόμα ανοιχτό:πολιτισμός πανταχού παρών, μικρή και παλιά πόλη, νέοι άγρυπνοι κάτοικοι! Αυτές οι πόλεις με εμπνέουν. Δρέσδη δεν έχω πάει.
Από travelstories έπαθα πράγματι το πρώτο κόλλημα με Ταυλάνδη. Αν και εξακολουθώ να αναρωτιέμαι μήπως είναι κατ' εξοχήν "αντρικός" προορισμός.
Καμία σχέση!
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.011
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Δηλαδή; Επειδή σχέση έχει σίγουρα -αν σε παραπέμψω σε forum με αντροπαρέες θα καταλάβεις πώς το λέω- φαντάζομαι ότι μου γράφεις ότι έχει φυσική ομορφιά και χρώμα διακοπών και μια γυναίκα δε θα αισθανθεί πως είναι σε λάθος μέρος. Ή τουλάχιστο αυτό θέλω να καταλάβω ότι μου γράφεις.
 

TRIP

Member
Μηνύματα
46
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Χώρες της Αφρικής
Γεια σας κι από μένα τη νεοφώτιστη.
Τα τελευταία δύο χρόνια μου μπήκε έντονα η ιδέα να γνωρίσω τη γη, ενώ μέχρι τώρα περιοριζόμουν σε ταξίδια που έβγαιναν τυχαία στο δρόμο μου (κυρίως επαγγελματικής φύσεως).
Φέτος, όπως και πέρυσι, έχω κατά νου προορισμό με πολιτισμό και χαρακτηριστικά πρωτόγνωρα για μένα, εξ' ου και "Κένυα ή Κίνα". Η Κένυα έχει μέσα μου προβάδισμα, όμως βλέπω να έχουν περιοριστεί τα οργανωμένα ταξίδια εκεί, οπότε αν δεν πραγματοποιηθεί το ταξίδι που έχω σχεδόν κλείσει, σκέφτομαι εφεδρικά το πανόραμα Κίνας.
Περιορίζομαι στα οργανωμένα ταξίδια γιατί άρχισα να ταξιδεύω μόνη ή με τα παιδιά μου. Φεύγουμε λοιπόν φέτος όλοι μαζί μια εβδομάδα Καβάλα Ξάνθη Θάσο κι ύστερα μόνη θα ακολουθήσω το όνειρο. Συμβουλές και ιδέες ευπρόσδεκτες!
Καλώς σας βρήκα.
Πραγματικά ενας προορισμός σαν την Κένυα είναι καταπληκτικός.Βρέθηκα εκεί πριν χρόνια.
Βρίσκεσαι σε άλλο κόσμο είναι μαγικό!!!.
Οι απίστευτες εικόνες τα μοναδικά τοπία ο διαφορετικός τρόπος ζωής των ανθρώπων σε εντυπωσιάζουν.
Και όταν μάλιστα ταξιδέψεις με δική σου παρέα έιναι μοναδική εμπειρία.
Ναϊρόμπι -Μομπάσα-Σαφάρι Μασάι Μάρα

θα στο συνιστούσα ανεπιφύλακτα :D
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.757
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Δηλαδή; Επειδή σχέση έχει σίγουρα -αν σε παραπέμψω σε forum με αντροπαρέες θα καταλάβεις πώς το λέω- φαντάζομαι ότι μου γράφεις ότι έχει φυσική ομορφιά και χρώμα διακοπών και μια γυναίκα δε θα αισθανθεί πως είναι σε λάθος μέρος. Ή τουλάχιστο αυτό θέλω να καταλάβω ότι μου γράφεις.
Έτσι ακριβώς είναι. Αν αποφύγεις δυο-τρία μέρη που ανθεί ο σεξοτουρισμός (κυρίως την Πατάγια και στο Πούκετ την Πατόνγκ, άντε και την Πατπονγκ στην Μπανγκόγκ) θα δεις ότι η Ταϊλάνδη έχει τη δική της ξεχωριστή ομορφιά και αδικείται από την προκατάληψη αυτή.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.496
Likes
8.014
Έτσι ακριβώς είναι. Αν αποφύγεις δυο-τρία μέρη που ανθεί ο σεξοτουρισμός (κυρίως την Πατάγια και στο Πούκετ την Πατόνγκ, άντε και την Πατπονγκ στην Μπανγκόγκ) θα δεις ότι η Ταϊλάνδη έχει τη δική της ξεχωριστή ομορφιά και αδικείται από την προκατάληψη αυτή.
Θεωρώ ότι ο σεξοτουρισμός υπάρχει παντού! Ίσως στην Ταϋλάνδη να έχει διαφημιστεί περισσότερο είτε από τους ίδιους είτε από τους τουρίστες! Το θέμα είναι πώς έχει πολλά πράγματα να δεις και να κάνεις και είναι κρίμα να την παραλείψεις λόγω αυτής της φήμης!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom