Καναδάς Καναδάς - Πληροφορίες & Ερωτήσεις

fotast

Member
Μηνύματα
9.392
Likes
14.313
Πάντως στο site της πρεσβείας λέει οτι για βίζα(άν χρειάζεται στην περίπτωση σου) είναι αρμόδια η πρεσβεία τους στήν Ρώμη.

Visas and Immigration From Greece to Canada

Ενα τηλέφωνο και θα λυθεί η απορία.

Πως να βοηθήσει κάποιος αν δεν ξέρει ποιάς χώρας διαβατήριο έχεις?
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Αυτο ακριβως φοταστ ηθελα να ρωτισω, πες μας τι διαβατηριο εχεις για να σου πουμε :D
 

alliaks

Member
Μηνύματα
177
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
Μίκυ Σίτυ
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
Visiting Canada

Tο επίσημο σάιτ της καναδικής κυβέρνησης, με πληροφορίες για επισκέπτες.

Κι άμα έρθεις κατα δω, βάλε μια φωνή να πάμε για καφέ :)
 

sofia12

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Good morning from Canada (Montreal)!!!
Αν και πάει καιρός από το τελευταίο ποστ σου πιστεύω θα θυμάσαι αυτό που θέλω να ρωτήσω. Σκοπεύω να πάω και εγώ ένα ταξιδάκι στον Καναδά αλλά εκτός διαβατηρίου δεν ξέρω τι άλλο χρειάζεται; Ούτε το ταξιδιωτικό γραφείο που ρώτησα ήξερε με σιγουριά. Λοιπόν για Έλληνες πολίτες χρειάζεται θεώρηση διαβατηρίου ή βίζα; Ξέρω ότι για ΗΠΑ θέλουν ένα χαρτί που λέγεται ESTA αλλά ισχύει και για Καναδά αυτό; Αν ναι, πρέπει να βιαστώ τότε γιατί δεν προλαβαίνω...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.991
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αν και πάει καιρός από το τελευταίο ποστ σου πιστεύω θα θυμάσαι αυτό που θέλω να ρωτήσω. Σκοπεύω να πάω και εγώ ένα ταξιδάκι στον Καναδά αλλά εκτός διαβατηρίου δεν ξέρω τι άλλο χρειάζεται; Ούτε το ταξιδιωτικό γραφείο που ρώτησα ήξερε με σιγουριά. Λοιπόν για Έλληνες πολίτες χρειάζεται θεώρηση διαβατηρίου ή βίζα; Ξέρω ότι για ΗΠΑ θέλουν ένα χαρτί που λέγεται ESTA αλλά ισχύει και για Καναδά αυτό; Αν ναι, πρέπει να βιαστώ τότε γιατί δεν προλαβαίνω...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Να αλλάξεις ταξιδιωτικό γραφείο άμεσα. Είναι επιεικώς απαράδεκτο για επαγγελματίες να μη μπορούν να απαντήσουν σ΄ αυτή την ερώτηση.

Χρειάζεσαι διαβατήριο. Μόνο.
 

sofia12

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Να αλλάξεις ταξιδιωτικό γραφείο άμεσα. Είναι επιεικώς απαράδεκτο για επαγγελματίες να μη μπορούν να απαντήσουν σ΄ αυτή την ερώτηση.

Χρειάζεσαι διαβατήριο. Μόνο.
Καλημέρα, σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Έχεις δίκιο! Και εγώ απόρησα με την αντιμετώπισή τους και την άγνοιά τους. Τους είπα μερικά πράγματα και ελπίζω να συμμορφωθούν. Εννοείται πως θα απευθυνθώ σε άλλους, αλλά έτυχε και τριήμερο οπότε... από αύριο εισιτήριααα :D :clap:
 

billangella

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
καλησπερα παιδια σε ολους!!!
αποφασισαμε να κανουμε ενα ταξιδι στον καναδα τον ερχομενο μαιο.μας ειπαν οτι ειναι η καλυτερη εποχη για να μη βρουμε και πολυ κρυο.
θα κανω 2ερωτησεις να μας διαφωτισετε λιγακι...
καταρχην για να βγαλουμε tourist visa που πρεπει να παμε?καποιοι λενε πως τη βγαζεις κατευθειαν στο αεροδρομιο,ισχυει???????????????
δευτερον,ειναι υποχρεωτικο να παω σε γραφειο τουρισμου και να παω με γκρουπ η μπορουμε να παμε μονοι μας??????
θελουμε να παμε alberta,calgary,edmonton,sask.... εχει παει κανεις να μας πει για τιμες ξενοδοχειων????

:):clap::lol::clap::lol::clap:
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Για έλληνες πολίτες δεν χρειάζεται βίζα για τουρισμό στον Καναδά μέχρι έξι μήνες εφόσον έχεις εισητήριο επιστροφής.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Υπάρχει γραφείο που να έχει τέτοιο πακέτο; Δεν νομίζω. Κοιτάξτε τι τιμές έχουν τα εισιτήρια για Καλγκαρι τότε και οργανωστε προσωπικά την εκδρομή. Τότε μπορείτε να βρείτε και χωρίς πολλές ανταποκρίσεις γιατί πετάει η Air Canada κι η Air Transat απο Αθήνα για Τοροντο και Μοντρεαλ. Οπότε μια αλλαγή μόνο.
 

alliaks

Member
Μηνύματα
177
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
Μίκυ Σίτυ
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
Υπολόγισε τουλάχιστον 90-100 δολλάρια τη βραδιά για ξενοδοχείο τύπου μοτέλ. Αρκετά υψηλότερες τιμές για ξενοδοχείο πολυτελείας.

Στο Έντμοντον δεν ξέρω γιατί θα πας, δεν έχει τίποτα να δεις εκτός από το WEM. Μέχρι τέλη Μαϊου μπορεί να έχει χιόνι εκεί. Όταν λές άνοιξη ελπίζω να μην εννοείς Μάρτιο, γιατί θα βρεις -20, πιθανότατα και τον Απρίλιο.
Για το Κάλγκαρι καλή εποχή είναι ο Αύγουστος, γιατί σταματούν οι βροχές. Τον Ιούλιο έχει το Σταμπήντ (ροντέο και λούνα παρκ, συναυλίες, κτλ) αλλά τα πάντα είναι γεμάτα και οι τιμές υψηλές.
Σασκάτσουαν δεν έχω πάει ποτέ και δε βρίσκω το λόγο να πάω. Φαντάζομαι θα έχεις συγγενείς.
Για εισιτήρια, Luftansa/Star Alliance( Aegean & Air Canada), BA, KLM, AirFrance, Condor, Thomas Cook προσγειώνονται στο YYC.
Μια εναλλακτική είναι το σάιτ Cheap Flights to Canada and UK - Book now at CanadianAffair.com που κλείνει φτηνές πτήσεις (κυρίως AirTransat) από και προς Αγγλία. Από κει και μετά ό,τι θες, Aegean, EasyJet, κτλ.
 
Μηνύματα
93
Likes
76
καλησπερα σε ολες/ολους. Σκεφτομαι ενα ταξιδι προς Καναδα. Διαρκεια 30-40 ημερες που να τα εχει ολα.Ξεκιναμε απο Δυση και παμε Ανατολικα. Οποιαδηποτε πληροφορια σχετικα με μεταφορες , τοπικα γραφεια αλλα και κρουζιερες στην Αλασκα δεκτη...
ευχαριστω εκ των προτερων
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.735
Μέλη
38.901
Νεότερο μέλος
udemeetim036

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom