Καστοριά - Ραγκουτσάρια 2010

thimios8663

Member
Μηνύματα
435
Likes
130
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Καστορια..Μια απο τις πιο ομορφες πολεις της Ελλαδας..Στο κεντρο μιας πανεμορφης λιμνης η οποια δυστυχως με ολα οσα συμβαινουν γυρω μας,με αυτες τις υψηλες θερμοκρασιες (10 βαθμους 5 Ιανουαριου στη Καστορια..)φετος δεν καταφερα να την δω παγωμενη..Μια πολη που φημιζεται εδω και χρονια για τις γουνες,τους γουναραδες της,και ολα τα σχετικα,αλλα τα τελευταια χρονια πολλοι την επισκεπτονται για το εθιμο αυτο,τα Ραγκουτσαρια!Η κορυφωση αυτου του εθιμου,που μπορεις να το πεις και καρναβαλι,ειναι 6-7-8 Ιανουαριου!Ειναι η 3η φορα που το ζω,τα 4 τελευταια χρονια,και ενημερωθηκα πως ειχε ισως τη μεγαλυτερη προσελευση των τελευταιων ετων,τι και αν ηταν μεσοβδομαδα,πραγμα που ισως κρατησε καποιους στα σπιτια τους..Τα ραγκουτσαρια λοιπον οπως ονομαζονται πλεον(η παλια ονομασια ειναι τσαρανιασμενοι ραγκουτσαρηδες,που σημαινει βαμμενοι με χρωμα σε σωμα και προσωπο..) ειναι ενα εθιμο που εχει τις ριζες του στα Ελληνορωμαικα χρονια,και εχει καταφερει να μεταδοθει απο γενιες σε γενιες και να επιβιωσει μεχρι και σημερα..Η παραδοση θελει τους συμμετεχοντες να ντυνονται αλλοπροσαλα με παλια ρουχα (πλεον υπαρχουν ομαδες με κοινες στολες..) και να γυρνουν τις γειτονιες ζητωντας διαφορα δωρα,σαν αντιτιμο για τα ξορκια και την απομακρυνση των πνευματων απο τα σπιτια τους!Η καθε παρεα εχει και την δικη της ορχηστρα απο πνευστα οργανα,χαλκινα,καθως και τυμπανα και στους δρομους της πολης επικρατει ενας πανικος!Αξιζει να σημειωσω πως προκειται για ορισμενους πολυ καλους μουσικους που δινουν εναν απιστευτο ρυθμο σε ολη τη παρελαση..Ενδεικτικα να πω πως τα τελευταια 1-2 χρονια ερχονται στην πολη καποια απο τα μελη της ορχηστρας του Bregovic..Τελος θα ηθελα να πω πως υστερα απο αρκετα χρονια που συμμετεχω στο καρναβαλι της πολυ ομορφης κατα τ'αλλα Πατρας,(μιας και Πατρινος..)δεν μπορω σε καμια περιπτωση να το συγκρινω με αυτο που γινεται στη Καστορια..Θα πω μονο πως προκειται για κατι που τα τα τελευταια χρονια καταστρεφεται στην πρωτη περιπτωση σε αντιθεση με κατι πολυ αυθεντικο στην δευτερη,με αφθονη μουσικη,κρασι και τσιπουρο!Ελπιζω να συναντησω πολλους απο εσας εκει του χρονου!!

ΥΓ:Παρακατω παραθετω μερικες φωτογραφιες απο την πολη,και απο τις εορταστικες εκδηλωσεις ελπιζωντας να σας μεταφερω κατα καποιον τροπο το κλιμα..





 

Attachments

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Ενδιαφερουσα ιστορια και μερικες απο τις φωτος σου πολυ, πολυ καλες! Ελπιζω να μας εχεις φωτορεπορταζ απο το καρναβαλι της Πατρας!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
thimios, υπέροχα νοσταλγικές οι φωτογραφίες σου όπως ακριβώς ταιριάζει σε μια τόσο όμορφη παραλίμνια πόλη το χειμώνα.

Και του χρόνου και ελπίζω να καταφέρουμε να παραβρεθούμε και εμείς.
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
435
Likes
130
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
thimios, υπέροχα νοσταλγικές οι φωτογραφίες σου όπως ακριβώς ταιριάζει σε μια τόσο όμορφη παραλίμνια πόλη το χειμώνα.

Και του χρόνου και ελπίζω να καταφέρουμε να παραβρεθούμε και εμείς.
Το ευχομαι σε ολους,και το προτεινω ανεπιφυλακτα!Ειδικα στους βορειους της παρεας.Ευχαριστω marydim :p
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Πωπω πώς ζήλεψα τώρα... Η Καστοριά είναι από τις αγαπημένες μου πόλεις της Ελλάδας και δεν είχα ιδέα ότι είχε ένα τόσο ενδιαφέρον έθιμο το χειμώνα! Του χρόνου με βλέπω ντυμένο κι εμένα τρικολόρε!
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Υπήρχε μία ιδέα να πάω προς τα κει αυτή την περίοδο, αλλά έμαθα πως τα καταλύματα ήταν από καιρό κλεισμένα, λόγω του παραδοσιακού αυτού εθίμου!Πολύ ρομαντική πόλη η Καστοριά!Οι φωτογραφίες σου θα ήταν πιο ωραίες με χρώμα...
 

fwteini faux

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Πλατάνια
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
ενα ειναι το σιγουρο. οτι σιγουρα δελεασες πολλους κ επεισες εμενα! του χρονου, ενα τριημερο ,τουλαχιστον, θα ειμαι Καστορια!
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
Πολύ ωραία η πρόταση σου Θύμιο για Καστοριά! Μου αρέσει πολύ η πόλη, και η λίμνη τη κάνει ακόμα ομορφότερη. Οι φωτό σου εκπληκτικές. Κοντά στη Καστοριά βρίσκονται και τα χωριά Κορέστεια. Τα περισσότερα από αυτά είναι χωριά 'φάντασμα' γιατί είναι ακατοίκητα. Είναι από τα λίγα χωριά στην Ελλάδα που είναι φτιαγμένα από πηλό (νερό και χώμα ξεραμένα στον ήλιο) και διατηρούνται σε σχετικά καλή κατάσταση. Τη στιγμή που ο μισός πλανήτης είναι χτισμένος από πηλό - γη έχουμε και μεις δίπλα στη Καστοριά αυτά τα διαμαντάκια μας. Αξίζει σίγουρα επίσκεψη για εξερεύνηση. Εκεί Θύμιο έχεις πολύ υλικό για να βγάλεις υπέροχες φωτό και την επομένη που θα βρεθείς εκεί κοντά περιμένω φωτορεπορτάζ!!
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
435
Likes
130
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Ευχαριστω καταρχην!Τα ξερω τα χωρια που αναφερεις,αλλα δυστυχως ως τωρα δεν εχω καταφερει να φτασω ως εκει..Ειναι σιγουρα μεσα στο προγραμμα κ αυτα..Εχω ακουσει και για καποιες συναυλιες που γινονται εκει κατα καιρους,και επισης να αναφερω πως εκει εγιναν και καποια γυρισματα της ταινιας "Ψυχη βαθια'' του Βουλγαρη..Απο χωρια εχω καταφερει να παω στο Νυμφαιο το οποιο οι πιο πολλοι πιστευω το γνωριζουν..Πολυ ομορφο το χωριο,οσο και η διαδρομη..

Φωτεινη το ''θα ειμαι'' σου μου φαινεται πολυ απειλητικο! :)
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
Δεν ήξερα ότι χρησιμοποιούν τα Κορέστεια για συναυλίες/ταινίες. Το σκηνικό πάντως ταιριάζει πολύ! Μοναδικό θα είναι και έτσι παραμένουν και σε χρήση άρα και ζωντανά!
 

fwteini faux

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Πλατάνια
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
το νυμφαιο το ακουω κ εγω συνεχεια. αφου λοιπον θα ειμαι εκει, θα περασω κ απ το χωριο αυτο. αλλα πιο σιγουρα ειναι τα αλλα χωρια που αναφερατε!

το μονο που απειλειται θυμιο, ειναι η ρουτινα μου και πολυ χαιρομαι γι αυτο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.708
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom