Καταρρέουν οι αερομεταφορές στην Ευρώπη λόγω της ηφαιστειακής στάχτης από την Ισλανδί

taver

Member
Μηνύματα
12.499
Likes
29.142
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ενημερωμένη πρόβλεψη (είναι η επίσημη πρόβλεψη για αεροπορική χρήση, από τη σελίδα του euroconrol):
 

athina73

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο ακόμη
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Αχ παιδιά τι πίκρα είναι αυτή!!!στις 24 Απριλίου φεύγω για Μαδρίτη και ενω ως τώρα δεν υπάρχει πρόβλημα με τις πτήσεις για Ισπάνια δεν ξέρω τι εξέλιξη θα υπάρξει...
Χθες ακουσα μετεωρολόγο να λέει οτι η σκονη σιγά σιγά θα αρχίσει να μετακινείται προς Ρωσία και δεν θα κατέβει ως την χώρα μας λόγω των καιρικών συνθηκών που επικρατούν!θέλω να το πιστέψω για να χαρώ αλλά....
 

taver

Member
Μηνύματα
12.499
Likes
29.142
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Και η πρωϊνή ενημέρωση της πρόβλεψης:
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.922
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
οι πτήσεις με ελικόπτερα πάντως στις προβληματικές περιοχές επιτρέπονται, καιρού θέλοντος!!!

κάποιοι ηγέτες θα μεταβούν στην Πολονία για την κηδεία με ελικόπτερο!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.499
Likes
29.142
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
H Aegean πάντως ακύρωσε και τις πτήσεις για Βαρκελώνη-Μαδρίτη....το site του ΑΙΑ είναι απροσπέλαστο πάντως.....
Ο Εναέριος χώρος της Μαδρίτης (LECM) είναι κλειστός σήμερα από 09:00 - 17:00, και της Βαρκελώνης (LECB) από 10:00 - 17:00, για ύψη από 19500 ώς 35500 πόδια.

Τα αεροδρόμια είναι ανοικτά, αλλά θα πρέπει τα αεροπλάνα να πετάξουν σε χαμηλό ύψος από τη Μαγιόρκα και μετά (πράγμα πρακτικά αδύνατο). Κάποιος να ενημερώσει και τους ΝΥ Times....
 

muya

Member
Μηνύματα
207
Likes
71
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Στην Ισπανια εχουν ηδη κλεισει καποια αεροδρομια
Αντιγραφω απο την σελιδα της AENA.es
Απο τις 8:30 μεχρι τις 20:00 της Κυριακης 18 Απριλιου τα αεροδρομια Barcelona, Girona, Reus, Sabadell, Asturias, Santander, Bilbao, San Sebastian, Vitoria, Pamplona y Logrono.
Απο τις 12:00 και μεχρι τις 20:00 κλεινουν και Palma de Mallorca y Menorca.
Περιμενουμε τη συνεχεια...

update: Εκλεισαν και τα αεροδρομια Zaragoza και Huesca
(να δουμε αν θα εχουν ανοιξει για να πεταξουμε την Παρασκευη!!!)
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
σημερα εδώ στο Αμστερνταμ πάντως ο ουρανος εχει ενα καφεκιτρινο χρωμα. Είναι που δεν εχει και συννεφα, και το χρωμα αυτο το εχει παρει ειδικά στον οριζοντα. Μου θυμισε Θεσσαλονικη :D τις μερες που εχει μολυνση και κατεβαινοντας από Πανοραμα το βλέπεις καθαρά.
Επισης, ειναι η πρωτη Κυριακη που ξυπναω μονη μου και οχι από τα αεροπλανα που προσγειωνονται (Κυριακη πρωί από τις 8 μέχρι τις 9.30 υπάρχει αυξημενη κινηση στο αεροδρομιο, και παντα με ξυπνουσαν τα αεροπλανα). Να και κάτι καλό που βγηκε απο την υποθεση (για εμενα:bleh:). Ακόμα περισσότερη ησυχία τις τελευταίες μέρες
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.093
Likes
1.701
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Γεια σας, είμαι στο Βερολίνο, είχα εισητήριο επιστροφής για χτες με την aegean....αλλά δύσκολα βλέπω τα πράγματα. Η αεροπορική εταιρεία μας άλλαξε το εισητήριο για 19/04 και μας παρείχε δείπνο και διανυχτέρευση στο Spandau για 17/04 και απ'εκεί και πέρα αναλαμβάνουμε εμείς ....ή το ελληνικό προξενείο!!!!
 
Μηνύματα
2.491
Likes
3.199
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
evi01καλό κουράγιο!!μεγάλο πρόβλημα...
Μ αυτά που διαβάζω θεωρώ μεγάλη τύχη που δεν είμαι σε ταξίδι αυτό τον καιρό...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.279
Μηνύματα
886.159
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom