Κβαντική ψυχολογία-Τι ειναι αυτό;

thanosth

Member
Μηνύματα
3.382
Likes
6.945
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Κάπου στο φορουμ γράφτηκε για κβαντική ψυχολογία.
Τι ειναι αυτο;
ξερει κανείς;

Α, θυμήθηκα: γραφτηκε εκει για τη συζήτηση περι καθεστωτων στην Ασία και ότι οταν παμε καπου βλεπουμε αυτο που θέλουμε να δούμε...

:cool:
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Τη φράση αυτή δεν την έχω ακούσει σαν επίσημο όρο (δεν ξέρω αν υπάρχει). Υποθέτω ότι ο φίλος τη χρησιμοποίησε με την έννοια ότι το αποτέλεσμα μιας παρατήρησης δεν υπάρχει μέχρι να γίνει η παρατήρηση και εξαρτάται από τον παρατηρητή.
 

taxidiotis76

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
πουκετ τον ιουνιο
Ταξίδι-Όνειρο
ολο τον κοσμο
ναι εγω το ειχα γραψει και ο φιλος lthanos ειπε περιπου την γενικη ιδεα
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
ο όρος υπάρχει και αναφέρεται στη θεωρία του Wolinsky.είναι μιά σύγχρονη άποψη στη ψυχολογία που εφαρμόζεται στην ψυχοθεραπεία τα τελευταία χρόνια.στην ουσία είναi μία μίξη των θεωριών του Maslow και του Rogers με στοιχεία από ανατολικές φιλοσοφίες(τις οποίες μελέτησε γιά χρόνια ο Wolinsky).
Βασική αρχή της κβαντικής ψυχολογίας είναι ότι 'ο παρατηρητής διαμορφώνει την πραγματικότητά του',Παραδοχή της κβαντικής ψυχολογίας είναι πως τα συναισθήματα και η ύλη,σε κβαντικό επίπεδο δεν διαφέρουν.Ενα συναίσθημα είναι ενέργεια στο οποίο εμείς δίνουμε μία ταμπέλα(φόβος,μίσος,αγάπη,..)
η κβαντική ψυχολογία έρχεται σε αντίθεση με την κλασσική νευτώνεια ψυχολογία στο ότι η 2η λέει πως γιά τα συναισθήματα ευθύνεται κάποιο εξωτερικό γεγονός ενώ η1η πως γιά την βίωση των συναισθημάτων ευθύνεται ο ίδιος ο παρατηρητής.
σταματήστε με ,σας ζάλισα,αλλά το θέμα φταίει(με συμφέρει η νευτώνεια θεώρηση αιτίου-αποτελέσματος)!!!!!!:roll:
αν κάποιος αντέχει γιά περισσότερα,τότε:ST.WOLINSKY,ΚΒΑΝΤΙΚΉ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΤΗΤΑ,εκδ.ΕΣΟΠΤΡΟΝ:)
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.382
Likes
6.945
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
thx ANEL για τα φώτα σου στο ερώτημά μου τι εστί κβαντική ψυχολογία!:cool:
Μπορώ να πω οτι το κατάλαβα αρκετά!;)
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
δική μου η χαρά,γιατί το θέμα μου έδωσε την ευκαιρία να ξαναθυμηθώ πράγματα και καταστάσεις(εννοώ σε σχέση με την ψυχολογία).πρόσεχε και συ 'ομως τι ρωτάς ,γιατί έτοιμη είμαι να σας ζαλίσω με τέτοια!!!!!;):roll:άρα τελικά εγώ σέυχαριστώ:p
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.382
Likes
6.945
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
η κβαντική ψυχολογία έρχεται σε αντίθεση με την κλασσική νευτώνεια ψυχολογία στο ότι η 2η λέει πως γιά τα συναισθήματα ευθύνεται κάποιο εξωτερικό γεγονός ενώ η1η πως γιά την βίωση των συναισθημάτων ευθύνεται ο ίδιος ο παρατηρητής.

...δηλαδή για την βαρκελωνοπληξία μου χρείαζομαι κβαντικό ψυχολόγο;:roll::haha:
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
...δηλαδή για την βαρκελωνοπληξία μου χρείαζομαι κβαντικό ψυχολόγο;:roll::haha:

κοίτα.ο κβαντικός θα σου πει ότι αφού έτσι το βλέπεις,έτσι είναι!!!!!!
ο νευτωνειος πάλι θα σου πει πως δεν ευθύνεσαι εσύ γιά την βαρκελωνοπληξία αλλά η πλανευτρα Βαρκελώνη!!!!συμπέρασμα:no problem!!!!!χαλάρωσε και απολαυσέ το:clap::clap:
 
Μηνύματα
2.494
Likes
3.203
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
...δηλαδή για την βαρκελωνοπληξία μου χρείαζομαι κβαντικό ψυχολόγο;:roll::haha:
κι ένας ψυχαναλυτής(γιατρός όμως,ψυχίατρος )θα σ έβαζε ..κάτω και θα σ έκανε να ψαχθείς και ναναρωτηθείς:rolleyes:γιατί έχεις τη βαρκελωνοπληξία,θα τον ενδιέφερε πρωτίστως τι σε οδήγησε στην βαρκελωνοπληξία:haha::haha:( κάτι κρύβεται πίσω απ αυτό)οπότε μετά τη λύση.....θα την έδινες μόνος σου:roll:
 

proph

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Aφού το ρίξατε στην ψυχανάλυση πείτε μου και μένα κάτι:
Γιατί με εκνευρίζει να ακούω ονομασίες επιστημονικά τεκμηριωμένες και ξεκάθαρες [και επιστήμονες που είπαν συγκεκριμένα πράγματα] σε τόσο ρευστές θεωρίες?

Με αλλα λόγια ποιος ανακατεύει την Φυσική με την Ψυχολογία?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.321
Μηνύματα
887.907
Μέλη
38.984
Νεότερο μέλος
mulder

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom