Κινηματογραφική κουβέντα....

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
"Kvinden i buret" ή καλύτερα ο αγγλικός τίτλος "The Keeper of Lost Causes"
Σκανδιναβική (δανο-σουηδική) αστυνομική ταινία.
Ενας αστυνομικός επιθεωρητής μετά από λάθος χειρισμό κάποιας υπόθεσης, μετατίθεται δυσμενώς στο τμήμα άλυτων υποθέσεων (cold cases). Εκεί αναλαμβάνει να κλείσει την υπόθεση μιας επί πέντε χρόνια αγνοούμενης γυναίκας.
Συμπαθητικό, με αργούς ρυθμούς και ατού του τη γνωστή σκανδιναβική ατμόσφαιρα.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Αντιθέτως την προηγούμενη εβδομάδα είδα το Δανέζικο Jagten. Από τις καλύτερες ταινίες που έχω παρακολουθήσει το τελευταίο διάστημα, με μια εκπληκτική ερμηνεία από τον πρωταγωνιστή Mads Mikkelsen στο ρόλο του Λούκας αλλά και με το υπόλοιπο καστ να είναι πολύ προσεκτικά επιλεγμένο.
Μια δυνατή ταινία για την άβυσσο της ανθρώπινης ψυχολογίας και ειδικότερα για την ψυχολογία της μάζας σε συγκεκριμένα κοινωνικά πλαίσια.
Στην όποια δε απόπειρα να ταυτιστείς με τον κεντρικό ήρωα χάνεις το κεφάλι σου κυριολεκτικά.
Τη συνιστώ ανεπιφύλακτα, την είδα μάλιστα και με ένα φίλο που όποτε διαλέγω ταινία χασμουριέται στο πρώτο μισάωρο και μπορώ να πω οτι την είδε με αμείωτο ενδιαφέρον και στο τέλος του άρεσε κιόλας ...:D
Το είχαμε αρκετό καιρό να περιμένει στη λίστα μας. Το είδαμε τελικά εχθές και δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω απόλυτα με την κριτική σου :)
 
Μηνύματα
2.491
Likes
3.199
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Μου άρεσε πάρα πάρα πολύ ο "Ομάρ"παλαιστίνιου σκηνοθέτη,υποψήφια ταινία για όσκαρ ξενόγλωσσης ταινίας.Το αξίζει με χίλια!!
Αν χαρακτήρισα αριστουργηματική την υπερπαραγωγή του Σκορτζέζε το"Λύκο"τι να πώ γι αυτήν την ταινία...τελείως μα τελείως άλλου ύφους αλλά ο "πλούτος"της κρύβεται στο ότι ενώ πρόκειται για ένα τόσο λιτό και απέριτο έργο γυρισμένο σχεδόν εξ ολοκλήρου με κάμερα στο χέρι τα μηνύματα που σου περνάει ειναι τόσο μα τόσο πολλά ώστε δεν έχω λόγια να τη χαρακτηρίσω!
Μας μεταφέρει στα σοκκάκια της κατεχόμενης Παλαιστίνης και ξεδιπλώνει μια ιστορία αγάπης με όλα όμως τα συνεπακόλουθα της σε μιά χώρα που τελεί υπό καθεστώς κατοχής...
Μπορεί ένας άνθρωπος να αγαπήσει όταν ακόμα και ο αέρας που αναπνέει ..ελέγχεται;;μπορεί να κάνει όνειρα;;μπορεί να ζήσει χωρίς φόβο όταν η καθε του πράξη μπαίνει στο "μικροσκόπιο";;
Γκρινιάζουμε για την οικονομική κρίση και ξεχνάμε ότι αν μη τι άλλο οποιαδήποτε στιγμή μπορούμε να πάμε να ζήσουμε σ αλλη πόλη ..σ αλλη χώρα...να προσπαθήσουμε ν αλλάξουμε τη ζωή μας...και ξεχνάμε ότι υπάρχουν ανθρωποι και λαοί που που τα όνειρα τους ελέγχονται από άλλους...

Η ταινία έχει πλοκή,έχει δράση,εχει ένταση πάνω απ όλα έχει πολλή ψυχή,στο τέλος δε σε παγώνει,ήταν από τις λίγες φορές που καθόμουν σαστισμένη στην καρέκλα ...και δεν ήθελα να φύγω από την αίθουσα
 

DRAKFIREMAN

Member
Μηνύματα
272
Likes
244
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη-Ιαπωνία
Μου άρεσε πάρα πάρα πολύ ο "Ομάρ"παλαιστίνιου σκηνοθέτη,υποψήφια ταινία για όσκαρ ξενόγλωσσης ταινίας.Το αξίζει με χίλια!!
Αν χαρακτήρισα αριστουργηματική την υπερπαραγωγή του Σκορτζέζε το"Λύκο"τι να πώ γι αυτήν την ταινία...τελείως μα τελείως άλλου ύφους αλλά ο "πλούτος"της κρύβεται στο ότι ενώ πρόκειται για ένα τόσο λιτό και απέριτο έργο γυρισμένο σχεδόν εξ ολοκλήρου με κάμερα στο χέρι τα μηνύματα που σου περνάει ειναι τόσο μα τόσο πολλά ώστε δεν έχω λόγια να τη χαρακτηρίσω!
Μας μεταφέρει στα σοκκάκια της κατεχόμενης Παλαιστίνης και ξεδιπλώνει μια ιστορία αγάπης με όλα όμως τα συνεπακόλουθα της σε μιά χώρα που τελεί υπό καθεστώς κατοχής...
Μπορεί ένας άνθρωπος να αγαπήσει όταν ακόμα και ο αέρας που αναπνέει ..ελέγχεται;;μπορεί να κάνει όνειρα;;μπορεί να ζήσει χωρίς φόβο όταν η καθε του πράξη μπαίνει στο "μικροσκόπιο";;
Γκρινιάζουμε για την οικονομική κρίση και ξεχνάμε ότι αν μη τι άλλο οποιαδήποτε στιγμή μπορούμε να πάμε να ζήσουμε σ αλλη πόλη ..σ αλλη χώρα...να προσπαθήσουμε ν αλλάξουμε τη ζωή μας...και ξεχνάμε ότι υπάρχουν ανθρωποι και λαοί που που τα όνειρα τους ελέγχονται από άλλους...

Η ταινία έχει πλοκή,έχει δράση,εχει ένταση πάνω απ όλα έχει πολλή ψυχή,στο τέλος δε σε παγώνει,ήταν από τις λίγες φορές που καθόμουν σαστισμένη στην καρέκλα ...και δεν ήθελα να φύγω από την αίθουσα
Τώρα με μπρίζωσες!Επειδή πριν 2 εβδομάδες ήμουν στη Βηθλεέμ και πήρα μια γεύση από Παλαιστίνη με το που την βρω θα τη δω αμέσως!
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Η ζωή της Αντέλ (Κεφάλαια 1&2).
Πολυσυζητημένη ταινία του Τυνήσιου Abdellatif Kechiche ( έχω δει άλλη μια ταινία του το ''Κουσκούς με φρέσκο ψάρι) και ο ντόρος που είχε δημιουργηθεί γύρω από την ταινία μου φάνηκε δικαιολογημένος και δεν εννοώ τις συζητήσεις γύρω από τις ερωτικές σκηνές ανάμεσα στις δύο πρωταγωνίστριες. Μια ταινία χωρισμένη σε 2 μέρη, αρχικά παρακολοθούμε τις ανησυχίες της έφηβης Αντέλ και στο 2ο μέρος την πορεία της προς την ενηλικίωση. Μια ταινία για τις προσωπικές επιλογές αλλά και το πως αυτές διαμορφώνονται και υποστηρίζονται μέσα από το οικογενειακό και ταξικό περιβάλλον που προερχόμαστε. Οι ερωτικές σκηνές δε με ενόχλησαν στο ελάχιστο προσωπικά αν και πιστεύω οτι η διάρκεια τους και η συχνότητα τους θα μπορούσε να είναι μειωμένη.
Παρόλο που διαρκεί 3 ώρες σχεδόν δεν είναι καθόλου κουραστική αν και είμαι σίγουρη οτι οφείλεται στις 2 καταπληκτικές πρωταγωνίστριες. Ειδική μνεία θα κάνω στην Αντέλ Εξαρχόπουλος, είναι αδιανόητο πως αυτό το πιτσιρίκι σε αφήνει κυριολεκτικά άφωνο με την ερμηνεία του, δε μπορούσα να ξεκολλήσω τα μάτια μου από πάνω της.
Τέλος κάποια κομμάτια από το soundtrack είναι ιδιαιτέρως εθιστικά...:D


Στα πλαίσια τσεκαρίσματος ηθοποιών που ξεχώρισα σε πρόσφατες ταινίες είδα επίσης:
Hunger
Θέμα της η απεργία πείνας κρατουμένων του IRA σε βρεττανικές φυλακές αιτούμενοι πολιτικά δικαιώματα με ηγετική μορφή στον αγώνα αυτό τον Bobby Sands τον οποίο υποδύεται ο Michael Fassbender αποδεικνύοντας μου οτι άξιζε να τον τσεκάρω περαιτέρω μετά το 12 χρόνια σκλάβος όπου και είχε συνεργαστεί πάλι με τον ίδιο σκηνοθέτη, Steve McQueen.
Η ταινία έχει ελάχιστους διαλόγους και πάρα μα πάρα πολύ σκληρές εικόνες, δε το λέω αποτρεπτικά, προσωπικά με συγκλόνισε σε κάποια σημεία αλλά ενημερώνω οτι είναι ταινία για γερά στομάχια.

Adam's Apples
Θα γίνω γραφική αλλά από τότε που ανακάλυψα τον Mads Mikkelsen έχω κολλήσει άσχημα...:D
Υπόθεση: ένας νεοναζί (Adam) συλλαμβάνεται και αναγκάζεται να προσφέρει κοινωνική εργασία σε μια εκκλησία όπου θα συναντήσει έναν ιδιόρρυθμο ιερέα τον Ivan ο οποίος θα του αναθέσει να φτιάξει μια μηλόπιτα!
Μέσα από αυτό το απλοϊκό σενάριο ξετυλίσσεται ένα παιχνίδι μεταξύ Καλού και Κακού με πολλές ανατροπές για το ποιο από τα δύο θα επικρατήσει στο τέλος.
Ο Mikkelsen στο ρόλο του Ivan τι να λέμε τώρα εξαιρετικός και στη συγκεκριμένη ταινία μου φάνηκε και απίστευτα γοητευτικός (@ευαγγελια για σένα...:p) αλλά και ο Ulrich Thomsen στο ρόλου του Αδάμ σκέτη απόλαυση.
Μη σας ξεγελάει το θέμα και η περιγραφή ο σκηνοθέτης επιλέγει να καυτηριάσει και να εκθέσει τις όποιες σκέψεις μέσω μαύρου χιούμορ και το πετυχαίνει πολύ καλά.
Εμείς ρίξαμε απίστευτο γέλιο και όχι δεν έφταιγε το μπουκάλι πολωνική βότκα που είχαμε κατεβάσει. Φινάλε θεϊκό και μια επική σκηνή που διαδραματίζεται με αφορμή ένα πορτραίτο του Χίτλερ που αποτελεί από μόνη της λόγο να δεις την ταινία
 

maraki86

Member
Μηνύματα
168
Likes
102
Θα συμφωνήσω. Το Philomena είναι μια πολύ ωραία ταινία βασισμένη σε πραγματικά γεγονότα. Στις ελληνικές αίθουσες βγαίνει στις 27 Φεβρουαρίου αλλα αν μπορεί κάποιος να την κατεβάσει νωρίτερα, πραγματικά αξίζει τον κόπο!!! Πολύ συγκηνιτική ιστορία!!!!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Adam's Apples
Ο Mikkelsen στο ρόλο του Ivan τι να λέμε τώρα εξαιρετικός και στη συγκεκριμένη ταινία μου φάνηκε και απίστευτα γοητευτικός (@ευαγγελια για σένα...:p)

Εμείς ρίξαμε απίστευτο γέλιο και όχι δεν έφταιγε το μπουκάλι πολωνική βότκα που είχαμε κατεβάσει.
Η πολωνική βότκα μάλλον όμως έφταιγε για το γεγονός ότι βρήκες γοητευτικό τον Mikkelsen :bleh:
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Η πολωνική βότκα μάλλον όμως έφταιγε για το γεγονός ότι βρήκες γοητευτικό τον Mikkelsen :bleh:
:haha::haha::haha:

Η αλήθεια είναι οτι μου πέρασε από το μυαλό και αυτός ο παράγοντας αλλά από την άλλη είχε μούσια (έξτρα πόντους) και επίσης η βερμούδα με πουκαμισάκι και σανδάλι για κάποιο περίεργο λόγο μου έκανε κάτι...


οκ τώρα που διαβάζω τι γράφω καταλήγω οτι η βότκα ήταν καταλύτης...:bleh:
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Εεε κορίτσια ,παρακαλώ πολυ , παρακαλώ πολυ ! Πολυ ωραίο το λουκ :)
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.027
Likes
6.411
Εσείς οι γυναίκες είστε πραγματικά ότι σας καπνίσει. Πουκάμισο, καζάκα, σανδάλι, βερμούδα και το στυλ είναι πολύ ωραίο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.270
Μηνύματα
885.831
Μέλη
38.948
Νεότερο μέλος
Stella_r

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom