Κινηματογραφική κουβέντα....

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πήγα και είδα το Νώε. Πρώτη φορά στη ζωη μου είδα 3D και δεν μου άρεσε η εμπειρία, ζαλίστηκα, αυτά τα κωλογυαλιά δεν μπαίνουν καλά πάνω στα της μυωπίας κι επιπλεόν όταν προσπαθείς να δεις χωρίς αυτά, η εικόνα τρέμει. Πείτε με γέρο, αλλά η άποψή μου για το 3D είναι αυτή που είναι και για το CD vs κασέτες: φέρτε πίσω το παλιό!

Τέλος πάντων, η ταινία περιέργως μου άρεσε. Αγνοώ το πόσο συμβαδίζει με το ξόρκι, συγγνώμη με τη Βιβλο ήθελα να πω, αλλά είναι καλογυρισμένη, τα εφέ καλά και έχει και μερικές πολύ καλές ερμηνείες (και μόνος του ο Χόπκινς το έσωζε το έργο). Στο δεύτερο μισό όμως το παρατράβηξε ο δημιουργός και στη διάρκεια και στα ηθικο-θρησκευτικά διλήμματα. ΜΕγάλε, παραμυθάκι παράγεις, άσε τα ηθικοπλαστικά, μια ταινία τύπου Θάντερκατς κάνεις, μην παίρνεις τον εαυτό σου τόσο σοβαρά.

Αν η ταινία διαρκούσε κανά μισάωρο λιγότερο θα έπαιρνε και 6,5. Τώρα παίρνει ένα 5, δηλαδή υποφερτή, ασυνήθιστο για αμερικάνικη.

Για το Pelo Malo τα έχω ξαναγράψει, πραγματικό αριστούργημα και καταγγελία για την πόλη-τραγωδία που λέγεται Καράκας.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Το "Μαύρο ψωμί" το είδε κανείς; Αξίζει; Να πάω να το δω;
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Το "Μαύρο ψωμί" το είδε κανείς; Αξίζει; Να πάω να το δω;
Το είδα το Σάββατο αλλά δεν έχω καταλήξει τελικά στο κατά πόσο μου άρεσε η ταινία.
Ίσως φταίει το γεγονός οτι είχα λανθασμένη εντυπώση για το θέμα που πραγματεύται η ταινία. Έχε δηλαδή υπόψιν σου οτι μπορεί να διαδραματίζεται σε μια ''φορτισμένη'' πολιτικά περίοδο ωστόσο τα θέματα που θίγονται περισσότερο είναι ηθικά μέσα στο συγκεκριμένο βεβαίως πολιτικά πλαίσιο.
Προσωπικά είναι στο στυλ ταινιών που μου αρέσουν, είναι και ισπανική οπότε ένα συν επιπλέον αλλά περίμενα περισσότερα για να είμαι αντικειμενική.
Παρόλα αυτά σου προτείνω να τη δεις εννοείται είναι μια πολύ καλή προσπάθεια απλά μου έμεινε η αίσθηση οτι θα μπορούσε κι ένα κλικ παραπάνω.

υ.γ και τώρα που διαβάζω τι γράφω έχω την αίσθηση οτι την αδικώ λίγο...:confused:
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Επειδή θεωρω προιοντα απεχθους προπαγάνδας τα ταινιάκια αμερικανικής προέλευσης (με εξαίρεση τα "καμμένα" θρίλερ, αυτά τα βλέπω για να γελάω), τα τελευταία χρόνια εχω στραφεί σε παραγωγες ξένων χωρών όπως για παράδειγμα ισπανικές.
Κατά καιρούς βρίσκω διαμάντια. Ενα απο αυτά είναι και μια ταινία εσθονογεωργιανής παραγωγής -μην τρομαζετε- που λαμβάνει χωρα στα εσθονικά χωριά στον πόλεμο στην Αμπχαζία. Ενας γερος εσθονός είναι αναγκασμένος κάτω απο την ίδια στεγη να συνδραμει έναν Γεωργιανό χριστιανό στρατιώτη και εναν μουσουλμάνο μισθοφόρο που πολεμά υπερ της Αμπχαζίας. Δείτε το και θα αντιληφθείτε τι ακριβώς σημαίνει κινηματογράφος με ουσία και όχι κινηματογραφός βασισμένος σε ψευτοεφέ, γκλαμουριά, εξωγήινους, δεινόσαυρους κλπ. http://www.imdb.com/title/tt2991224/
 
Last edited by a moderator:

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
Επειδή θεωρω προιοντα απεχθους προπαγάνδας τα ταινιάκια αμερικανικής προέλευσης (με εξαίρεση τα "καμμένα" θρίλερ, αυτά τα βλέπω για να γελάω), τα τελευταία χρόνια εχω στραφεί σε παραγωγες ξένων χωρών όπως για παράδειγμα ισπανικές.
Κατά καιρούς βρίσκω διαμάντια. Ενα απο αυτά είναι και μια ταινία εσθονογεωργιανής παραγωγής -μην τρομαζετε- που λαμβάνει χωρα στα εσθονικά χωριά στον πόλεμο στην Αμπχαζία. Ενας γερος εσθονός είναι αναγκασμένος κάτω απο την ίδια στεγη να συνδραμει έναν Γεωργιανό χριστιανό στρατιώτη και εναν μουσουλμάνο μισθοφόρο που πολεμά υπερ της Αμπχαζίας. Δείτε το και θα αντιληφθείτε τι ακριβώς σημαίνει κινηματογράφος με ουσία και όχι κινηματογραφός βασισμένος σε ψευτοεφέ, γκλαμουριά, εξωγήινους, δεινόσαυρους κλπ. http://www.imdb.com/title/tt2991224/
παρα πολυ καλο -και τελειος -απιστευτος ο Ivo- παρα πολυ καλη μια αλλη Γεωργιανή ταινία, το
Gagma napiri(2009)
http://www.imdb.com/title/tt1368439/
 
Last edited by a moderator:

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
μετα απο πολύ καιρο ειδα και μια ταινια που μου αρεσε ...συγνωμμη αν εχει ήδη ανεφερθει στις προηγουμενες σελιδες και δεν το ειδα....
προκειται για την ταινια "venuto al mondo",(προτιμω τον ιταλικο τιτλο απο τον αγγλικο "born again",που δεν ταιριαζει καθολου στην ταινια κατα τη γνωμη μου)...Μου αρεσε η Πενελοπε Κρουζ στην ταινια και γενικά μου θυμισε λιγο ,παλιο ιταλικο κινηματογραφο...μπορει η ταινια να μη προσεγγιζει το θεμα του πολεμου στη βοσνια με συνηθισμενο τροπο ,αλλά περνά καποια πραγματα μεσα απο μια προσωπική συγκινητική ιστορία...στα αρνητικά ,η ταινια αργει να "δεθει" και για αρκετη ωρα στην αρχή φαινεται λιγο αδιαφορη....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.523
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom