Κινηματογραφική κουβέντα....

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Η αργεντινικη ταινια ειναι εξαιρετικη, ο τιτλος ειναι: El secreto de sus ojos.

Kαι μια φωτο που τραβηχτηκε πριν την απονομη:
 

Attachments

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Κάτσε να δούμε dmdoc: Από κάθε τελετή της τελευταίας δεκαετίας ποιες με ικανοποιήσανε και δεν τις θεωρώ και φόλες!:

82 Precious
81 -
80 Atonement
79 Babel
78 Crash
77 -
76 –
75 The hours
74 In the bedroom
73 Traffic

Με παρεξήγησες,δεν ήταν προσωπικό το σχόλιο αλλά μια γενικότερη απαξίωση ενός φτηνού,κατ'εμέ,θεσμού.Τα πραγματικά διαμάντια επιβραβεύονται(κατά το πλείστο)με φοίνικες,αρκούδες ή λιοντάρια.Ακόμα και οι ταινίες που παρέθεσες ούτε οι μισές δεν είναι από αμερικανογεννημένους σκηνοθέτες...και όπως ανέφερες σε ικανοποίησαν απλά...δεν σε ενθουσιάσαν.
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
 
Last edited by a moderator:

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Αδικήθηκε νομίζω και η ταινία "the white ribbon",(λευκή κορδέλα),του Χάνεκε,ήταν υποψήφιο για όσκαρ καλύτερης ξενόγλωσσης ταινίας,το πήρε τελικά ένα αργεντίνικο έργο(δεν το έχω δεί βέβαια για να είμαι απόλυτα δίκαιτη),η συγκεκριμένη ταινία πάντως είναι από τις πιό.."σκεπτόμενες"ταινίες..
Λοιπόν και στο movietalk τα παιδιά γράφουν διθυράμβους για την ταινία αυτή: Η Λευκή Κορδέλα - MovieTalk

Εγώ δεν την είδα ακόμα.

Είδα όμως τον Scorsese απόψε, και μπορώ να πω ότι μου άρεσε πάρα πολύ. Μου θύμισε σε ορισμένες σκηνές κιούμπρικ σκηνοθετικά, ενώ ο DiCaprio μετά από αυτήν την ερμηνεία για μένα κατατάσσεται άνετα μέσα στους 3-4 καλύτερους ηθοποιούς της γενιάς του.

Δέκα με τόνο :clap:
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Λοιπόν, εξαιρετική η Λευκή Κορδέλα.
Παρακαλώ βάλτε την στα must see.
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
εχει δει κανεις το τρεις στιγμες του Σεβαστικογλου;
 
Μηνύματα
2.490
Likes
3.197
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Λοιπόν και στο movietalk τα παιδιά γράφουν διθυράμβους για την ταινία αυτή: Η Λευκή Κορδέλα - MovieTalk

Εγώ δεν την είδα ακόμα.

Είδα όμως τον Scorsese απόψε, και μπορώ να πω ότι μου άρεσε πάρα πολύ. Μου θύμισε σε ορισμένες σκηνές κιούμπρικ σκηνοθετικά, ενώ ο DiCaprio μετά από αυτήν την ερμηνεία για μένα κατατάσσεται άνετα μέσα στους 3-4 καλύτερους ηθοποιούς της γενιάς του.

Δέκα με τόνο :clap:
Δεφ,μάλλον δεν παρακολουθούσες τις ''κριτικές''που κάναμε για τις ταινίες:haha::haha:,κατεβατό και για την Λευκή κορδέλα,στον καιρό της..κι αν θυμάμαι καλά και ο τραβελερ είχε γράψει...πολύ καλά σχόλια
και για το νησί των καταραμένων τα είπαμε!!για τον Ντι Κάπριο είπα τα καλύτερα,μεστή ώριμη ερμηνεία,ασφαλώς 10 με τόνο!!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Άλλες 3 μέτριες έως μετριώτατες ταινίες πρόσθεσα στο παλμαρέ μου την βδομάδα που μας πέρασε, δύο ξένες και μια Ελληνική...

Η ΧΡΥΣΟΣΚΟΝΗ ήταν καλούτσικη... αν ήταν μικρού μήκους θα ήταν εξαιρετική... τώρα πνίγηκε στις φιλοδοξίες της... τρομερά άνιση στα μισά κάνει μια τρομερή κοιλιά με αποτέλεσμα να καταντά βαρετή... άλλη μια προσπάθεια που πήγε στα σκουπίδια...
5 και με το ζόρι...

Η ΑΛΙΚΗ κι αυτή άνιση... το σινεμά του Μπάρτον γενικά ή σου αρέσει ή όχι αλλά εγώ μάλλον είμαι η εξαίρεση... δεν έχω αποφασίσει ακόμα τι είναι αυτό που μου αρέσει σε αυτόν... το έργο είναι ένα εκπληκτικό εικαστικό παραμύθι πλημμυρισμένο με εντυπωσιακά χρώματα αλλά ως εκεί... απλοικό μέχρι χασμουριτού σενάριο, βαρεμάρα μέχρι και στα μικρά παιδιά που κατέκλεισαν την αίθουσα... το ερώτημα για μια ακόμη φορά είναι... ο Μπάρτον κάνει κινηματογράφο ή εικαστικές ασκήσεις επί σελιλόιντ?
6 για τα μάτια της Έλενα που κάποτε μου άρεσε τρελλά...

The Hurt Locker ... από που να αρχίσω και που να τελειώσω... ειλικρινά δεν έχω καταλάβει ακόμα τι θέλει να πει ο ποιητής... θέλει να δείξει την δράση των Αμερικανών στο Ιρακ και πόσο κακό έκαναν στη χώρα? θέλει να δείξει την τραγωδία του πολέμου? θέλει να μιλήσει για τα ψυχολογικά τραύματα που αφήνει ο πόλεμος στους στρατιώτες? όλα αυτά ή τίποτε? η ουσία είναι μια και ο μπακλαβάς γωνία... αυτά μας τα έχουν πει άριστα στο παρελθόν μεγάλοι σκηνοθέτες... το Hurt Locker είναι απλά μια μικρή βαρετή ταινία με μεγάλη διάρκεια που δεν σε προβληματίζει για τίποτε... τεράστια απογοήτευση, κρίμα τα μάτια της Κέητ από το Lost... αν αυτό το έργο πήρε 6 Όσκαρ φαντάσου τι θα ήταν τα υπόλοιπα...
5 για τα μάτια της Κέητ και μόνο...
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Έστω και καθυστερημένα θέλω και 'γω να προσθέσω τις διθυραμβικές μου επιδοκιμασίες για την ταινία Η Λευκή Κορδέλα - MovieTalk. Για μένα ήταν η καλύτερη ταινία της φετεινής χρονιάς. Εκπληκτική αφήγηση, υπέροχη εικόνα, τέλειοι συμβολισμοί και ερεθίσματα για προβληματισμό πάνω στο θέμα του πως η κάθε είδους καταπίεση γεννά τη βία και τον φασισμό. Κάτι που δεν αφορά μόνο το συγκεκριμένο ιστορικό πλαίσιο στο οποίο αναφέρεται, ούτε βέβαια μόνο τους Γερμανούς και τον ναζισμό, αλλά είναι απίστευτα επίκαιρο και σήμερα σε κάθε σημείο του πλανήτη. Κάτι που μας αφορά όλους και δεν εξαιρεί κανένα, αφού η σχέση εξουσίας - καταπίεσης - βίας εμφανίζεται σε κάθε απλή δραστηριότητα της ζωής, στην οικογένεια, στο σχολείο, στη δουλειά, στην κοινωνία. Στα συν της ταινίας, που της ταίριαζε πολύ και η μαυρόασπρη εικόνα της.
Υ.Γ. Δεν ξέρω πως θα εμφανιστεί στο κείμενο το link της ταινίας, αλλά συγνώμη δεν ξέρω πολύ καλά πως γίνεται.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom