Κινηματογραφική κουβέντα....

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.123
Likes
3.856
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Καθηλωτική ταινία!!! Την είδα πριν λίγο στο Netflix και θέλω να την ξαναβάλω από την αρχή...
Αυτή τη φορά είδα την ταινία " διαβασμένη" και ομολογώ ότι σοκαρίστηκα για το πόσο εύκολο είναι να στηθεί μία δίκη ακόμη και σε δημοκρατικές κοινωνίες...
Χρόνια είχα να νιώσω τόσο έντονα συναισθήματα σε ταινία!
Δεν ξέρω γιατί, αλλά μου άρεσαν όλα σε αυτήν την ταινία και με κράτησε σε εγρήγορση σε όλη τη διάρκεια της!!
Καλό είναι όποιος την δεί να διαβάσει πριν κανένα άρθρο κριτικής με ανάλυση των ιστορικών δεδομένων της εποχής για να καταλάβει από ποια κινήματα προέρχονταν οι 8 κατηγορούμενοι της δίκης.
Η ταινία δεν εμβαθύνει στις προσωπικότητες των κατηγορουμένων και τρέχει λίγο γρήγορα στην αρχή, οπότε χάνεσαι ανάμεσα στα πολλά ονόματα και στα πολιτικά/κοινωνικά κινήματα...
 
Μηνύματα
2.491
Likes
3.199
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Καθηλωτική ταινία!!! Την είδα πριν λίγο στο Netflix και θέλω να την ξαναβάλω από την αρχή...
Αυτή τη φορά είδα την ταινία " διαβασμένη" και ομολογώ ότι σοκαρίστηκα για το πόσο εύκολο είναι να στηθεί μία δίκη ακόμη και σε δημοκρατικές κοινωνίες...
Χρόνια είχα να νιώσω τόσο έντονα συναισθήματα σε ταινία!
Δεν ξέρω γιατί, αλλά μου άρεσαν όλα σε αυτήν την ταινία και με κράτησε σε εγρήγορση σε όλη τη διάρκεια της!!
Καλό είναι όποιος την δεί να διαβάσει πριν κανένα άρθρο κριτικής με ανάλυση των ιστορικών δεδομένων της εποχής για να καταλάβει από ποια κινήματα προέρχονταν οι 8 κατηγορούμενοι της δίκης.
Η ταινία δεν εμβαθύνει στις προσωπικότητες των κατηγορουμένων και τρέχει λίγο γρήγορα στην αρχή, οπότε χάνεσαι ανάμεσα στα πολλά ονόματα και στα πολιτικά/κοινωνικά κινήματα...
Πολύ δυνατή !! ταινία που επάξια βρίσκεται στις υποψηφιότητες για όσκαρ καλύτερης ταινίας,πρωτότυπου σεναρίου και β ανδρικού ρόλου
 
Μηνύματα
2.491
Likes
3.199
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Δεν ξέρω πόσοι είδατε χθες στην ερτ2 το πραγματικά εκπληκτικό ντοκυμαντέρ

"Ο ΧΟΡΕΥΤΗς"

Τυχαία "επεσα"πάνω του και ομολογώ ότι με μαγνήτισε από την πρώτη στιγμή,με καθήλωσε
ψάξτε το γιατί αξίζει!!!

Αναφέρεται στην ζωή,την άνοδο και την..,πτώση του υπερταλαντούχου (τον έχουν συγκρίνει με τον Νουρέγιεφ!!)χαρισματικού χορευτή Σεργκέι Πολούνιν,Ουκρανού γεννημένου το1989.
Το ντοκυμαντέρ μας αφηγείται την ιστορία της ζωής του από τα πολύ πολύ πρώιμα παιδικά χρόνια μέχρι την ηλικία των 25 ετών περίπου.
Η ταινία μας βάζει κυριολεκτικά μέσα στον κόσμο του καλλιτέχνη,μέσα στην ίδια του την οικογένεια και τους φίλους του και μας δείχνει έναν συνεχή αγώνα και τις υπερεντατικές προσπάθειες του που τον οδήγησαν στην κορυφή της επιτυχίας και στην ΑΠΟΛΥΤΗ καταξίωση του και παραδοχή του από ΟΛΟΥς για να τα τινάξει μετά ΌΟΟΟΛΑ στον αέρα και να τα παρατήσει επειδή δεν άντεχε άλλο.


Υπέροχο ,συγκλονιστικό ντοκυμαντέρ!!!!!
 
Last edited:

thanos75

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
3.494
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Μηνύματα
2.491
Likes
3.199
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Η απλά ανακάλυψε που είναι το περισσότερο χρήμα που δεν χόρτασε ποτέ, δεν ξέρω αν το λέει αυτό στην ταινία
όχι στο ΝΤΟΚΥΜΑΝΤΕΡ δεν αναφέρεται τίποτε για χρήματα,καμία απολύτως σχέση,
μπούχτισε κουράστηκε από την εξοντωτική προσπάθεια την υπεράνθρωπη προσπάθεια στην οποίά όμως τον ΩΘΗΣΕ η μητέρα του...για το μπαλέτο
σε σημείο που να μην ξέρει στο τέλος αν ΑΥΤΟ ήταν που πραγματικά ήθελε ο ιδιος η οχι
έχει πολλές πτυχές η ζωή του και η μεταστροφή που έκανε ...σε σχέση με τα βιώματα και τα τραύματα της παιδικής του ηλικίας..τι αντίκτυπο είχαν στην εξέλιξη του οι ...σχέσεις μεταξύ των μελών της οικογένειας και πως εξελίχθηκαν αυτές οι σχέσεις προκειμένου αυτός να φτάσει στην κορυφή!

σοκαριστική είναι μία εξομολόγηση που κάνει στο τέλος..που αναρωτιέται αν
ο δρόμος που πήρε οφείλεται ...στο μίσος για την αγάπη του στο μπαλέτο ή στην αγάπη του για το μίσος που έχει στο μπαλέτο ...κάπως έτσι ...(μίσος και αγάπη μαζί)
είναι φοβερό αυτό που ..λέει οτι .γινόταν στο κεφάλι του στο μυαλό του,,,,κομφούζιο
 
Last edited:
Μηνύματα
2.491
Likes
3.199
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Tην έψαχνα από καιρό επιτέλόυς την βρήκα ,από τα φαβορί για τα φετινά ΌΣΚΑΡ!

"ΤΗΕ FATHER"!!!

Σκηνοθετημένη από τον γάλλο Φλοριάν Ζελέρ και βασισμένη σε δικό του παλαιότερο θεατρικό έργο αυτή η "θεατρική "ταινία είναι υποψήφια για αρκετές κατηγορίες μεταξύ των οποίων Οσκαρ καλύτερης ταινίας ,φυσικά Α ανδρικού ρόλου για τον ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ Αντονι Χόπκινς και Β γυναικείου για την επίσης καθηλωτική Ολίβια Κόλμαν.

Περιστρέφεται γύρω από το θέμα της άνοιας....ένας ηλικιωμένος πατέρας με άνοια που ζούσε μέχρι πρότινος μόνος του και η σχέση του με την κόρη του η οποία έχοντας μιά στρωμένη οργανωμένη ζωή παίρνει αποφάσεις σχετικά με τις ανάγκες του πατέρα της...

Ο Χόπκινς αν δεν πάρει το ΟΣΚΑΡτόχει πάρει σίγουρα στις καρδιές μας μ αυτήν την ΜΟΝΑΔΙΚΗ ερμηνεία...
εχοντας δεί όλες τις υπόλοιπες υποψηφιότητες θεωρώ οτι έιναι μακράν ο καλύτερος!!!αφήνει"τις σκόνες του" στους υπόλοιπους ωστόσο πάρα πολύ καλούς! συνυποψήφιους...
Ταυτίζεται απόλυτα με τον χαρακτήρα που υποδύεται,
τόσο πειστικός,τόσο αληθινός,
παίρνει αυτή την έκφραση αυτό το απλανές,κενό,γεμάτο απορία πολλές φορές βλέμμα που χαρακτηρίζει κατά κόρον τους ασθενείς με άνοια ,άλλοτε πάλι το βαθειά συναισθηματικό και πληγωμένο που σε κάνει κομμάτια.....

Ο σκηνοθέτης θέλοντας να αναδείξει το πρόβλημα στην όλη του διάσταση μπερδεύει ακόμα και τον θεατή σχετικά με το τί είναι πραγματικό και τι όχι στο οπτικό πεδίο του πρωταγωνιστή.

Νομίζω ότι και ο πιο δυνατός και δύσκολος θεατής θα "λυγίσει"ειδικά σε κάποιες σκηνές προς το τέλος γιατί πρόκειται για καταστάσεις που σχεδόν όλοι μας αν δεν τις βιώνουμε εμείς όμως σίγουρα τις έχουμε ακούσει να συμβαίνουν στο ευρύτερο συγγενικό ή φιλικό περιβάλλον.

Η ταινία για μένα=Αντονι Χόπκινς,αυτός την παίρνει επάνω του και την απογειώνει,
ηθοποιάρα στα 83 του χρόνια!
όχι ένα ,χίλια όσκαρ κε ΧΟΠΚΙΝς
 
Last edited:

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.078
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Είδα μία ακόμα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ,πολύ ΑΞΙΟΛΟΓΗ ταινία που σχολιάστηκε θετικά και απο τον Thano75
υποψήφια για ΟΣΚΑΡ καλύτερης ταινίας,πρωτότυπου σεναρίου,Β ανδρικού ρόλου και φυσικά Α ΑΝΔΡΙΚΟΥ ΡΟΛΟΥ!!
Πρώτη μεγάλου μήκους ταινία!του σεναριογράφου Darius Marder με πρωταγωνιστή τον Βρετανό ηθοποιό RIZ AHMED!

"THE SOUND OF METAL"!!!!!

Πολύ συγκινητική και βαθειά συναισθηματική ταινία...
Ενας μουσικός της heavy metal ,σχεδόν χάνει την ακοή του με αποτέλεσμα να ανατραπούν οι μέχρι τότε ισορροπίες στη ζωή του....και αποφασίζει να μπεί σε μιά ομάδα υπο την καθοδήγηση ενός κωφού "καθοδηγητή"που γίνεται κατά κάποιον τρόπο ό μέντορας του για να τον μυήσει στην νέα του ζωή.
Μέσα από αυτή την ταινία ο θεατής βλέπει πως ένας άνθρωπος βιώνει στη ζωή του και περνάει τα διάφορα στάδια μιάς θλίψης που έρχεται σαν αποτέλεσμα ενός συνταρακτικού γεγονότος το οποίο ανατρέπει τα μέχρι τούδε δεδομένα της ζωής του...άρνηση.θυμός.κλπ κλπ....αποδοχή.
Ειδικά στο τελευταίο 40λεπτο καθώς η ταινία εξελίσσεται...οι εξελίξεις τρέχουν και στην προσωπική ζωή του πρωταγωνιστή ο οποίος καλείται να πάρει μεταξύ όλων των άλλων την πιό σημαντική την πιό καθοριστική απόφαση για την ζωή του!!!!!
Ταινία και ερμηνεία του πρωταγωνιστή ΚΑΘΗΛΩΤΙΚΕς!ΑΦΟΠΛΙΣΤΙΚΕς!
Προς το τέλος ένοιωθα ότι δεν είχα λόγια...να πώ,πραγματικά με συνεπήρε
Μου την είχαν προτείνει και πιο παλιά και κατάφερα να τη δω.
Φοβερή!!!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.898
Likes
27.023
Από σύμπτωση την είχα και εγώ τσεκαρισμένη να την δω άμεσα.
Ηθοποιάρα. Είναι και συνθέτης κλασικής μουσικής. Μια μελωδία που συνέθεσε όταν ήταν 19 χρονών
την πρωτοάκουσε από τον Andre Rieu νομίζω το 2013.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.752
Επόμενο Ταξίδι
........
Από σύμπτωση την είχα και εγώ τσεκαρισμένη να την δω άμεσα.

Ηθοποιάρα. Είναι και συνθέτης κλασικής μουσικής. Μια μελωδία που συνέθεσε όταν ήταν 19 χρονών
την πρωτοάκουσε από τον Andre Rieu νομίζω το 2013.
Εξαιρετικός ηθοποιός ο Sir Anthony Hopkins και ένα από τα φαβορί αν όχι ο επικρατέστερος για το φετινό Όσκαρ Α' Αντρικού ρόλου. Αν και η ταινία είναι πολύ καλή δεν την βλέπω όμως να σηκώνει το αγαλματίδιο σε αυτή την κατηγορία συγκρινόμενη με τις υπόλοιπες υποψήφιες.
Ο Χόπκινς ξεκίνησε να μαθαίνει πιάνο πολύ μικρός και άρχισε να δημιουργεί τις πρώτες του μελωδίες αλλά δεν θα τον χαρακτήριζα συνθέτη κλασσικής μουσικής.
Το συγκεκριμένο βαλς το συνέθεσε για την γυναίκα του σε ηλικία 37 ετών και αυτή ήταν η οποία το έστειλε για ακρόαση στον Rieu ο οποίος τελικά το ενορχήστρωσε και το συμπεριέλαβε στο Album του.

 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.202
Μέλη
38.967
Νεότερο μέλος
plg-12

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom