Κινηματογραφική κουβέντα....

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Εγώ να ρωτήσω αν είδε κανείς την τελευταία ταινία του Τορνατόρε Baaria, γιατί μέχρι στιγμής έχω διαβάσει αντικρουόμενες κριτικές;
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Εγώ να ρωτήσω αν είδε κανείς την τελευταία ταινία του Τορνατόρε Baaria, γιατί μέχρι στιγμής έχω διαβάσει αντικρουόμενες κριτικές;
θα την δω την αλλη εβδομαδα, κανε υπομονη μεχρι τοτε!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Για πες βρε latina γιατί κι εγώ δεν μπορώ να πω ότι τρελάθηκα...
πρωτον μου φανηκε μεγαλο σε διαρκεια και πολυ βαρετο σε καποια σημεια..
δευτερον, δεν μου αρεσε σαν κονσεπτ..και στο σημειο αυτο να διευκρινισω οτι ουτως ή αλλως δεν ειμαι φαν των ταινιων αυτου του ειδους..και θα μου πεις δεν ηξερα δεν ρωταγα?ε, και ηξερα και ειχα ρωτησει..αλλα να, η παρεα με παρεσυρε..
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
το inception φοβερή ταινία δεν το συζητώ! μεγάλη σε διάρκεια αλλά δεν με κούρασε. ο dicaprio άψογος και η ellen page φοβερή (όσοι δεν έχετε δει το
an american crime να το δείτε, είναι αληθινή ιστορία), δυνατά εφέ,
η τελευταία σκηνή του έργου δε, όλα τα λεφτά, απίστευτη!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.721
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κανείς δεν το κατάλαβε, ούτε καν αυτός που έγραψε το σενάριο, οπότε μη σε ανησυχεί...
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
ήταν πραγματικότητα παιδιά γιατί στα τελευταία δευτερόλεπτα η σβούρα δεν γύρναγε τόσο γρήγορα και άρχισε να κάνει όπως θα έκανε αν έπεφτε!
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.779
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
ήταν πραγματικότητα παιδιά γιατί στα τελευταία δευτερόλεπτα η σβούρα δεν γύρναγε τόσο γρήγορα και άρχισε να κάνει όπως θα έκανε αν έπεφτε!
Αυτο πιστευω και εγω καθως στις αλλες σκηνες οπου ηταν ονειρο η σβουρα γυρναγε αρκετα γρηγορα και ηταν σταθερη ενω στο τελος γυρναγε καπως αργα και φαινοταν οτι πηγαινε να πεσει....
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.910
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
το inception φοβερή ταινία δεν το συζητώ! μεγάλη σε διάρκεια αλλά δεν με κούρασε.
η τελευταία σκηνή του έργου δε, όλα τα λεφτά, απίστευτη!
συμφωνώ!:clap:
επιτέλους ένα έργο που αξίζει κανείς να πάει σινεμά.
μεγάλος μάστορας ο σκηνοθέτης νόλαν.

αν και δυσκολη η θεματολογία του, όνειρα, υποσυνείδητο, τα κατάφερε μια χαρά!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.910
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Έφυγε ο κορυφαίος της Nouvelle vague Κλοντ Σαμπρόλ






Την τελευταία του πνοή άφησε χθες σε ηλικία 80 ετών ο Κλοντ Σαμπρόλ, σκηνοθέτης και σεναριογράφος, συνδημιουργός του "νέου κύματος", γνωστός για την ανηλεή κριτική του στην αστική τάξη.





Ο Κλοντ Σαμπρόλ γεννήθηκε στο Παρίσι στις 24 Ιουνίου του 1930. Σπούδασε φαρμακευτική, αλλά έκανε καταρχήν καριέρα κριτικού κινηματογράφου σε γαλλικές εφημερίδες και σε ένα περιοδικό. Το 1958 σκηνοθέτησε την πρώτη του ταινία «Ο ωραίος Σέργιος», εγκαινιάζοντας την εποχή του "νέου κύματος" (Nouvelle vague), της οποίας θεωρείται κορυφαίος εκπρόσωπος μαζί με τους Φρανσουά Τριφό και Ζαν Λικ Γκοντάρ.

Ο Σαμπρόλ ήταν γνωστός για τις ταινίες του με κοινωνικοκριτικό περιεχόμενο και την ανηλεή κριτική του στην αστική τάξη από την οποία προερχόταν. "Προσπαθώ να λύσω έναν σφιχτοδεμένο κόμπο", είχε πει κάποτε. "Ναι, προσπαθώ να σπάσω τον Γόρδιο δεσμό, αλλά αυτό είναι πολύ δύσκολο. Γι΄ αυτό χρειάζεται μια ολόκληρη ζωή".

Πρότυπό του ο Χίτσκοκ

http://www.dw-world.de/popups/popup_lupe/0,,5999714_ind_1,00.htmlΣτα 50 και πλέον χρόνια της αξιοζήλευτης καριέρας του ο Κλοντ Σαμπρόλ υπήρξε όχι μόνον σκηνοθέτης σε περισσότερες από 70 ταινίες και τηλεοπτικές παραγωγές, αλλά και σεναριογράφος, παραγωγός και ηθοποιός. Τα έργα του έγιναν συχνά αντικείμενο σύγκρισης με εκείνα του Χίτσκοκ, τον οποίο ο ίδιος θεωρούσε πρότυπο. Στα πρώτα του βήματα αφιέρωσε μάλιστα στον Άλφρεντ Χίτσκοκ ένα βιβλίο που έγραψε. Με τη μεγάλη κληρονομιά που του άφησε η τότε σύζυγός του απέκτησε στη συνέχεια την οικονομική δυνατότητα να γυρίσει ταινίες και να βάλει τη δική του ξεχωριστή σφραγίδα στον κινηματογράφο.

Απέσπασε πολύ θετικά σχόλια και διακρίσεις ήδη με τις πρώτες του ταινίες. Με το "Τα ξαδέρφια" (Les Cousins) κέρδισε το 1959 στο Βερολίνο τη Χρυσή Άρκτο ενώ πέρσι, ακριβώς 50 χρόνια αργότερα, η Μπερλινάλε τον τίμησε για το σύνολο της προσφοράς του στην 7η Τέχνη.

"Είχε τα πάντα"

Ανάμεσα στις πολλές γνωστές ταινίες που σκηνοθέτησε είναι "Ο Χασάπης", "Η Τελετή", "Ευχαριστώ για τη σοκολάτα", "Το άνθος του κακού", "Η μέθη της εξουσίας". Στην τελευταία του ταινία, "Bellamy", που προβλήθηκε πέρσι, πρωταγωνίστησε ο Ζεράρ Ντεπαρντιέ.

....


Μιλώντας πέρσι στο γαλλικό πρακτορείο ειδήσεων είχε πει αναφερόμενος στις ταινίες του: "Κάποιες ήταν πετυχημένες, άλλες όχι, δεν θέλω να πω για ποιες μετάνιωσα που τις γύρισα γιατί σε πολλούς ανθρώπους θα άρεσαν".


AFP / Κώστας Συμεωνίδης

Υπεύθ. σύνταξης: Σπύρος Μοσκόβου
πηγή και ολόκληρο το άρθρο:
Έφυγε ο κορυφαίος της Nouvelle vague Κλοντ Σαμπρόλ | Πολιτισμός | Deutsche Welle | 13.09.2010
 
Μηνύματα
2.490
Likes
3.197
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Είδα το Ιnception!Συμφωνώ ότι πρόκειται για ένα εξαιρετικό έργο!ψυχολογικό θρίλερ...υποσυνείδητο...προβολή των επιθυμιών μας στα όνειρα μας...,εγκλωβισμός στις αναμνήσεις μας σε κρίσιμες στιγμές της ζωής μας και η γλυκειά ψευδαίσθηση ότι η ζωή μας είναι αυτό που "ζούμε"στα όνειρα μας και όχι η πραγματική κλπ.

Μελαγχολεί,συγκινεί,προβληματίζει(εγώ τουλάχιστον τα ένοιωσα όλα αυτά),αγγίζει βαθειές χορδές...μέσα από ένα συγκεκριμένο ωστόσο πολύπλοκο σενάριο για να καταλήξει στο τέλος μ ένα αισιόδοξο και ελπιδοφόρο μήνυμα ότι όσο και να μένει κάποιος προσκολλημένος στις αναμνήσεις του τελικά η δύναμη και η αγάπη της ΖΩΗς αργά η γρήγορα θα τον επαναφέρουν στην πραγματικότητα και θα τον πάνε μπροστά! γιατί έτσι πρέπει,γιατί απλά η ζωή συνεχίζεται και πρέπει να συνεχίζεται...

Για την τελευταία σκηνή που διάβασα σχόλια τι εννοείτε;;τη σκηνή στο αεροδρόμιο και μετά στο σπίτι;με τα παιδιά;;αυτό για μένα ασφαλώς και δεν είναι όνειρο ..(εκεί έγκειται όλο το νόημα)είναι η πραγματικότητα,είναι η επάνοδος του στη ροή της ζωής του που την είχε...εγκαταλείψει.

Βρήκα πολλά κοινά στοιχεία με το "νησί των καταραμένων"που προβλήθηκε την άνοιξη,ψυχολογ.θρίλερ επίσης όπου πάλι ο Ντι Κάπριο ερμήνευε το ρόλο ενός ψυχολογικά πιεσμένου ατόμου...πάλι κι εκεί απώλεια αγαπημένων προσώπων,προσκόλληση σε αναμνήσεις,παιχνίδια μυαλού κλπ,ίσως τελικά αυτοί οι ρόλοι του πηγαίνουν γάντι και αναδυκνύουν την πολύ ώριμη ερμηνεία του,ένα καταπληκτικό ταλέντο σε τόσο δύσκολους ρόλους.

Eξοχο από πλευράς σκηνοθεσίας και εφέ!!Συγχαρητήρια κύριε Νόλαν
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.258
Μηνύματα
885.376
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom